MENÜ

Amerikan Rüyası

Amerikan Rüyası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Amerikan Rüyası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 830 Amerikan Rüyası haberi bulunmuştur.

Amerikan Rüyası Haberleri

Laik kesimi yok etmenin, dönüştürmenin imkânı olmadığı görülüyor

Laik kesimi yok etmenin, dönüştürmenin imkânı olmadığı görülüyor

Sosyal antropolog ve yazar Prof. Dr. Tayfun Atay’ın yeni kitabı ‘Görünüyorum O Halde Varım/Meşhuriyet Çağı’nda Kültür ve İnsan’, gidişatımızın en net fotoğrafını çekiyor. Meşhurluğun neredeyse mecburiyet sayıldığı toplumsal iklimimizi, yeni dönem rol modellerimizi, siyasi ahvalimizi ve en önemlisi, çıkış formüllerini konuştuk. Haliyle yolumuz Recep Tayyip Erdoğan’dan Acun Ilıcalı’ya, Türkan Şoray’dan Hülya Avşar’a pek çok isimle kesişti.

25.11.2017Hürriyet Pazar
Utanmaz değilim cesurum

Utanmaz değilim cesurum

“Shameless” dizisinin 8’inci sezonu, 5 Kasım’da ekrana gelmeye başlayacak. Barbaros Tapan, dizinin başrol oyuncuları William H. Macy ve Emmy Rossum ile Los Angeles’ta Kelebek için buluştu. Oyuncular, hem yeni sezonla ilgili tüyolar verdi, hem de kendileriyle ilgili itiraflarda bulundu.

7.10.2017Magazin
Birliktelik ortak kader

Birliktelik ortak kader

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun kasım ayında göreve gelen başkanı Christian Berger, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla ilk röportajını Hürriyet’e verdi. Daha önce AB Ortadoğu Direktörü olarak görev yapan Berger, “Birlikte bir ilerleme yolu bulmak Türkiye ve AB’nin ortak kaderi” dedi. Berger, sorularımıza şu yanıtları verdi:

8.5.2017Gündem
GTA 6 nasıl olacak Ne yenilikler var

GTA 6 nasıl olacak? Ne yenilikler var?

GTA 6 hakkında merak edilenleri ve şimdiye kadar ortaya çıkan bilgileri bir araya getiriyoruz? GTA 6 nasıl olacak ve GTA 6 ne zaman çıkacak soruları cevap buluyor!

25.4.2017Teknoloji
Hamdi Ulukaya TIME 100 listesinde

Hamdi Ulukaya TIME 100 listesinde

Hamdi Ulukaya TIME 100 listesinde

20.4.2017İstanbul
Starbucks 10 bin mülteciyi işe alacak

Starbucks 10 bin mülteciyi işe alacak

ABD’li kahve devi Starbucks, Suriyeli mültecilerin ABD’ye girişini askıya alan ve 7 Müslüman ülkeden vatandaşların ülkeye girişine 90 gün yasak getiren başkanlık kararnamesinin ardından, faaliyet gösterdiği 75 ülkede 5 yıl içinde 10 bin mülteciyi istihdam edeceğini duyurdu.

30.1.2017Ekonomi
Starbucks ve AirBnbden Trumpa karşı hamle

Starbucks ve AirBnb'den Trump'a karşı hamle

ABD'li kahve devi Starbucks ve ev kiralama platformu AirBn, Trump'ın mülteci ve göçmenlere ilişkin kararının ardından harekete geçti. ABD'li kahve devi Starbucks, Suriyeli mültecilerin ABD'ye girişini askıya alan ve 7 Müslüman ülkeden vatandaşların ülkeye girişine 90 gün yasak getiren başkanlık kararnamesinin ardından, faaliyet gösterdiği 75 ülkede 5 yıl içinde 10 bin mülteciyi istihdam edeceğini duyurdu.

30.1.2017Ekonomi
Arlie Russell Hochschild: Trump’a oy verenlerin hayal kırıklığı yakındır

Arlie Russell Hochschild: Trump’a oy verenlerin hayal kırıklığı yakındır

ABD’de, Demokratların kalesi California’da yaşayan, ülkenin en prestijli üniversitelerinden biri olan Berkeley’den emekli saygın ve tanınmış sosyoloji profesörü Arlie Russell Hochschild, yıllardır kafasını kurcalayan bir sorunun cevabını bulmak için 70 yaşında yollara düştü ve 5 yılını ülkenin en koyu Cumhuriyetçi eyaletlerinden birinde, Louisiana’da geçirdi. Neden ülke ‘kırmızı’ (Cumhuriyetçi) ve ‘mavi’ (Demokrat) eyaletler olarak ikiye bölünmüştü ve aralarındaki uçurum giderek büyüyordu, neden her iki taraf da sadece kendi medyasını takip ediyor, kurtarılmış mahallelerinde yaşıyordu, işçiler neden sağa oy veriyordu? Araştırmalara göre demokratların yüzde 33’ü, cumhuriyetçilerin yüzde 40’ı çocuğunun karşı partiden biriyle evlenmesine itiraz ediyordu. İnsanlar daha büyük, daha konforlu, havası daha temiz diye taşımıyordu evlerini, kendileriyle aynı kafada olanlarla birarada yaşamak için taşınıyorlardı. Hochschild böylece, New York Times okuyan, organik beslenen, yüksek eğitimli, dine mesafeli, çöplerini ayrıştıran, orta-üst sınıf liberal mahallesinden ayrıldı ve kürtaj karşıtı, silahlanma taraftarı, Fox TV seyredilen, obezitenin tavan yaptığı, çocuk annelerin sayıca fazla, eğitim düzeyinin düşük olduğu, kitapçılarında bolca İncil satılan, fabrikaların yarattığı kirlilik yüzünden sağlık sorunları yaşayan Louisiana’ya gitti. Yıllarca şeker kamışı tarlalarında, fabrikalarda dolaştı, ev kadınlarına misafir oldu, mahalle toplantılarına katıldı. Dönüşte de ‘Strangers In Their Own Land” (Kendi Toprağında Yabancı) isimli araştırma kitabını yazdı. Kitap, Amerikan seçimlerini Trump’ın kazanmasından sonra Amazon’un çok satanları listesine girdi, basın Hochschild’in kapısında sıraya girdi. Kendisiyle konuştuk ve Trump’ın zaferinin şifrelerini aldık.

12.11.2016Hayat
Şovun adı Trump

Şovun adı Trump

İlk defa bir Amerikan başkanının CV’sinde devlet yazmıyor. İlk defa bir reality show starı başkan oluyor. İlk defa bir ABD seçimi bu kadar sürprizli bitti. Herkes “Şimdi ne olacak” diye soruyor. Kimseye güvenmeyen, en yakın arkadaşlarını bile pahalı hediyeler göndererek sınayan, yıllardır nükleer savaşı düşünen müstakbel başkan Donald Trump’ın tek kişilik şovu nelerden ibaret?

12.11.2016Hayat
First ladyler Beyaz Sarayda bir araya geldi, kıyafetlerinde birçok detay gizliydi

First lady'ler Beyaz Saray'da bir araya geldi, kıyafetlerinde birçok detay gizliydi

Dünya ABD'nin "eski" başkanı Barack Obama'yla, "yeni" başkanı Donald Trump arasındaki görüşmede liderlerin vücut dillerini konuşadursun, Michelle Obama ile Melania Trump'ın görüşmesi de aynı derecede ses getirecek gizli mesajlar içeriyor.

12.11.2016Stil
Türk Moulin Rouge’u Reina tahliye oluyor

Türk Moulin Rouge’u Reina tahliye oluyor

Tahliye kararı çıktı, yılların eğlence mekânı terk-i diyar edecek.Beğenelim/beğenmeyelim, ilk hallerini çok sevelim/son hallerini es geçelim; sanayi için Arçelik neyse gece hayatı için Reina oydu. Ünü sınırları aşan, bugüne kadar yaratılmış en meşhur Türk eğlence markası...

23.9.2016Keyif
Amerikan rüyası böyle gerçek oldu

Amerikan rüyası böyle gerçek oldu

Sinema, müzik ve podyum dünyasının bazı ünlüleri çocuklarını ABD'de dünyaya getirmeyi tercih ediyor. Böylece minikler daha doğdukları gün 'Amerikan rüyasını" gerçekleştirip ABD pasaportuna sahip oluyorlar. İşte ünlülerin dünyaya gözlerini ABD'de açan çocukları.

12.8.2016Magazin
Bitmeyen ırkçılık

Bitmeyen ırkçılık

.

13.7.2016Avrupa
Kuru fasulye-pilav milli yemeğimiz mi

Kuru fasulye-pilav milli yemeğimiz mi?

Diplomasiyle sofranın ilgisi ne? Savaşlar mutfağımızı nasıl etkiledi? Milli yemekler nasıl ortaya çıktı? Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Sosyolog Yard. Doç. Dr. Burak Onaran, bu soruların peşine düştü ve yeme-içme alışkanlıklarımızın yıllar içinde nasıl geliştiğini İletişim Yayınları’ndan çıkan ‘MutfakTarih’ kitabında anlattı.

11.3.2016Gurme
Sporda Amerikan rüyası

Sporda Amerikan rüyası

ABD sadece ekonomi ve askeri alanda değil sporda da gerçek bir dev. Bu ülkeye özgü NFL, NBA ve NCAA gibi organizasyonlara kısaca göz atmaya ne dersiniz...

19.2.2016Diğer
Nükleer savaşın ardından... | Fallout 4 incelemesi

Nükleer savaşın ardından... | Fallout 4 incelemesi

Bir nükleer savaşla yok olmuş bir dünyada her an ölüm korkusu ile yaşadığınızı, yemek bulamadığınız, kimseye güvenemediğiniz bir dünyada olduğunuzu düşünün. Hiçbir sorunun yanıtını bilmediğinizi, 200 sene boyunca olanlardan, bitenlerden haberinizin olmadığını hayal edin.

8.12.2015Teknoloji
İntikam mı patronluk hırsı mı

İntikam mı patronluk hırsı mı?

Katar, 2022 Dünya Kupası’nı alırken ABD’yi geçmişti. İddiaya göre, Amerikalılar, o seçimin hileli olduğunu dünyaya göstermeye çalışıyor. Son yıllarda futbola büyük yatırım yapan Amerikalıların hedefinin uzun süredir FIFA’nın zirvesini ele geçirmek olduğu da konuşuluyor.

3.12.2015Futbol
İlhan Erşahin ve Alp Ersönmez Ömür Gedikin sorularını yanıtladı

İlhan Erşahin ve Alp Ersönmez Ömür Gedik'in sorularını yanıtladı

“Dünya çapında bir müzisyenimiz yok” diyenler yanılıyor. New York’ta yaşayan İlhan Erşahin, saksafonuyla dünyayı geziyor. Konser vermek için geçtiğimiz günlerde İstanbul’a uğrayan İlhan Erşahin ve İstanbul Sessions grubu olarak birlikte müzik yaptığı bas gitarist Alp Ersönmez ile buluştuk.

29.11.2015Magazin
SAÜ Çarşamba Konferansının Konuğu Kudret Bülbül Oldu

SAÜ Çarşamba Konferansının Konuğu Kudret Bülbül Oldu

SAÜ ÇARŞAMBA KONFERANSININ BU HAFTAKİ KONUĞU YURTDIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLARI BAŞKANI DOÇ. DR. KUDRET BÜLBÜL OLDU.

19.11.2015Sakarya
Rap soslu, başka tonda bir Dallas: Empire

Rap soslu, başka tonda bir Dallas: Empire

ABD’de ulusal kanallar arasında şu en çok izlenen dizinin ‘Empire’ olması tesadüf değil: Kafa boşaltan pembe dizi formülünü hip-hop dünyasına uyarlıyor; siyahilerin çok renkli, çok sesli hayatını ana akıma taşıyor.Televizyonun ‘rahatlatıcı’ özelliğini yeniden hatırlatan dizinin Chicago’daki setine girdik, ekiple konuştuk, yeni fenomeni yerinde inceledik.

29.10.2015Hayat
First Lady: Bir daha dünyaya gelsem Beyonce olmak isterim

First Lady: Bir daha dünyaya gelsem Beyonce olmak isterim

Amerika'nın en popüler iki siyahi kadını Michelle Obama ve Beyonce, birbirlerine duydukları hayranlığı her fırsatta dile getiriyorlar.

5.8.2015Hayat
Gezi ve Tahrir aynı sahnede

Gezi ve Tahrir aynı sahnede

‘İstenmeyen’i başarılı dramaturg Ceren Ercan ile oyuncu Gülce Uğurlu yazmış. Her biri ayrı hayal kırıklıkları yaşamış, hayatta hiçbir zaman ‘ev’leri olmamış ve kendilerini her daim ‘yabancı’ hissetmiş üç kişi var sahnede.

10.5.2015Keyif
Stiglitz: Amerikan Rüyası hayalden başka bir şey değil

Stiglitz: Amerikan Rüyası hayalden başka bir şey değil

ABD’de gelir eşitsizliği konusunda yorumlar gelmeye devam ediyor. Nobelli ekonomist Joseph Stiglitz, dünyada en fazla gelir eşitsizliğinin olduğu ülkenin ABD olduğunu söyledi ve ‘Amerikan Rüyası gerçekten bir hayalden başka bir şey değil” dedi.

23.4.2015Ekonomi
Vizesiz Avrupa’ya 2.5 yıl kaldı

Vizesiz Avrupa’ya 2.5 yıl kaldı

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB ile varılan mutabakata göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa’ya vizesiz seyahat edebilmelerine 2.5 yıl kaldığını belirterek, “Eğer AB mutabakata uymaz ise bizimde geri kabul anlaşmasını 6 ay içinde feshetme hakkımız var” dedi.

20.4.2015Avrupa
Bakandan vizesiz Avrupa müjdesi

Bakan'dan vizesiz Avrupa müjdesi

AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB ile varılan mutabakata göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa’ya vizesiz seyahat edebilmelerine 2.5 yıl kaldığını belirterek, “Eğer AB mutabakata uymaz ise bizimde geri kabul anlaşmasını 6 ay içinde feshetme hakkımız var” dedi.

19.4.2015Ekonomi
Üniversiteler bu gencin peşinde

Üniversiteler bu gencin peşinde

Dünyanın en saygın sekiz üniversitesi 17 yaşındaki bu genci istiyor.

7.4.2015Avrupa
Türkiye Bursları’ndan en çok kimler yararlandı

Türkiye Bursları’ndan en çok kimler yararlandı?

Türkiye'nin 22 yıldır sağladığı burslardan bugüne dek en fazla Türk dünyasından öğrencilerin yararlandığı ortaya çıktı. 50 bin 130 öğrenciye verilen burslardan 19 bin 329’u Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan gelen öğrencilere gitti.

25.3.2015Eğitim
25 yıl köpek gibi çalışırsınsonra bir gecede şöhret olursun

25 yıl köpek gibi çalışırsınsonra bir gecede şöhret olursun

Dünyanın en ünlü doktoru o... Her bir önerisi milyonlarca insana ulaşıyor. İsmi ‘sağlıklı yaşam’la eşanlamlı hale geldi. Hürriyet Pazar yazarı Mehmet Öz, buraya bir günde ulaşmadığını, kariyerini, biraz şansın biraz da Oprah Winfrey’in yardımıyla adım adım ördüğünü anlatıyor, son yıllarda giderek yoğunlaşan eleştirilere cevap veriyor ve bu sene en fazla neye dikkat etmemiz gerektiği konusunda uyarıyor.

13.2.2015Hayat
4. Çukurova Zirvesi

4. Çukurova Zirvesi

- Nobel ödüllü ekonomist Prof. Dr. Stiglitz: - "Avrupa sadece tek ve büyük bir hata yaptı, bu da avroyu getirmekti. Avrupa bir siyasi projeydi ve liderler tek bir para birimi olduğunda ülkeler birleşir sandılar" - "ABD'de 2008'deki krizin kaybı trilyonlarca dolar. Çok yüksek bir fatura ödedik bu krizde" - "Türkiye'nin Avro bölgesine katılması bir hata olur"

19.1.2015Adana
Erzurumda kültür sanat

Erzurum'da kültür sanat

- EDT, "Çıkmaz Sokak Çocukları" oyunu ile seyirci karşısına çıkacak

4.12.2014Erzurum
Erzurumda kültür sanat

Erzurum'da kültür sanat

- EDT, "Çıkmaz Sokak Çocukları" oyununu, seyirciyle buluşturacak

27.11.2014Erzurum
Erzurumda kültür sanat

Erzurum'da kültür sanat

- EDT, "Çıkmaz Sokak Çocukları" oyununu sahneleyecek

20.11.2014Erzurum

Yazar Sonuçları

%100 orijinal

Pıtrak gibi çoğalan moda blogger’larının arasında hevesle gelişimini, markasının dallanıp budaklanmasını izlediğim bir isim: New York’tan ‘Man Repeller’ın sahibi Leandra Medine.

16.5.2017

İnanılmaz ama gerçek!

Yanlışlıkla bindiği trenle evinden uzaklaşan ve bambaşka bir hayata yelken açmak zorunda kalan beş yaşındaki Hintli bir çocuğun inanılmaz ve de gerçek öyküsü... ‘Lion’, sade ve etkileyici anlatımıyla gözyaşlarınızı teslim alıyor. Dev Patel ve Nicole Kidman’ın da rol aldığı yapım, altı dalda Oscar’a aday.    

3.2.2017

Oscar adayları vizyonda

Oscar yarışının hızlanırken aday filmler de teker teker vizyon görmeye başladı.

2.2.2017

De Niro’ların Trump çaresizliği

1 Kasım seçimlerinde AK Parti yeniden tek başına iktidar olunca şair Yılmaz Odabaşı, Türkiye’yi terk etmişti.

9.11.2016

Mustafa da ‘küçük şarkıcılar’a benzemesin

FUTBOL, top oynadığı için lastikleri çabuk eskiyen çocukların babalarından dayak yediği bir oyundan, babaların kundaktan çıkar çıkmaz çocuklarının elinden tutup kulüp kulüp dolaştığı bir oyuna döndü.

13.10.2016

Bir devir kapanırken

Tahliye kararı çıktı, yılların eğlence mekânı terk-i diyar edecek. Beğenelim/beğenmeyelim, ilk hallerini çok sevelim/son hallerini es geçelim; sanayi için Arçelik neyse gece hayatı için Reina oydu. Ünü sınırları aşan, bugüne kadar yaratılmış en meşhur Türk eğlence markası...

23.9.2016

'Türkiye'nin zencileri' nasıl yaratılıyor?

REFAH Partisi kapatılmış, Fazilet Partisi yeni kurulmuştu. Ben o yıllar Radikal gazetesinin Ankara Temsilcisi’ydim.

12.4.2016

‘Ben Mahsun’un yerinde olsaydım düğünümü Diyarbakır’da yapardım’

Sonuna kadar takip ettiğim nadir dizilerden biri olan “Ezel”de Ramiz Dayı, Kenan İmirzalıoğlu’na dönüp unutamadığım şu repliği söylemişti: “Yeni eskiyi kovar!”

18.2.2016

Dünyanın En Tehlikeli Grubu Neden Dağıldı?

Geçtiğimiz yaz Amerika ve İngiltere'de gösterime girdiği anda fırtınalar koparan "Straight Outta Compton" sadece dünyanın en popüler hip hop yıldızlarından Dr. Dre ve Ice Cube'un kariyerlerine nasıl başladıklarını konu almıyor, bir dönemin portresini çekip hip hop'ın yükselişine de ışık tutuyor.

30.1.2016

Western’lerin en gevezesi...

Quentin Tarantino imzalı ‘The Hateful Eight’, yönetmenin alâmeti farikası sayılan bol diyaloglara dayalı bir western. 168 dakikalık filmde silahlardan ziyade karakterler konuşuyor.

8.1.2016

Tarkan da Caz yapabilir

“Dünya çapında bir müzisyenimiz yok” diyenler yanılıyor. New York’ta yaşayan İlhan Erşahin, saksafonuyla dünyayı geziyor. Konser vermek için geçtiğimiz günlerde İstanbul’a uğrayan İlhan Erşahin ve İstanbul Sessions grubu olarak birlikte müzik yaptığı bas gitarist Alp Ersönmez ile buluştuk.

28.11.2015

Türkler’in Amerikan rüyası

New York’ta, Turk of America dergisinin Amerika’daki en etkili 50 Türk’e ödül verdiği törene katıldım.Gecede kimler yoktu ki; Demet Sabancı, Fahir Atakoğlu, Hollywood’daki en etkili Türk oyuncu Murat Alex Demir ve ülkede önemli yerlere gelmiş pek çok Türk daha...

26.10.2015

Ve Miami yeniden…

Türk Hava Yolları, 14 yıl önce durdurduğu İstanbul Atatürk – Miami hattını yeniden açıyor.

24.10.2015

Ataman rüyası!

Fırsatlar ülkesinde zengin olma hayalleri 'Amerikan Rüyası' olarak adlandırılır.

25.8.2015

Kirlenmemek mümkün mü?

Bu yılki İstanbul Film Festivali programında yer alan filmler, ticari sinema ağı içinde de seyirciyle buluşmayı sürdürüyor.

13.7.2015

A Most Violent Year: Ah şu kapitalizmin gözü kör olsun!

JC Chandor’u 2011 yapımı ‘Margin Call’la tanımıştık. Film, 2008’de merkez üssü Wall Street olan ve ‘tsunamik’ etkileri açısından tüm dünyayı sarıp sarmalayan muşhur finans krizinin nasıl çıktığını dair kendince birtakım tezleri önü sürüyor ve bir anlamda, karmaşanın fotoğrafını ‘içeriden’ çekiyordu.

7.4.2015

Orhan Baba da Ajda da ortaklık teklif etti

Maden işçisi bir babanın oğlu olarak Erzurum’da hayata gözlerini açmış. Geçim sıkıntısı ağırlaşınca, daha iyi bir yaşam hayaliyle ailece Darıca’ya göçmüşler. Çocukluğu da orada geçmiş. Hani “Hayat okulundan mezun” derler ya, işte tam öyle bir adam Nusret. İlkokulu bitirir bitirmez ekmek kavgasına düşmüş.

22.3.2015

Y kuşağı, Obama’ya sırtını çevirdi

Obama’yı 2008 yılında destekleyerek ABD’nin ilk siyah başkanı olarak seçtirmeyi başaran “Y” ya da “Millennials” kuşağı diye adlandırılan 1977-1981 arası doğumlu gençlerin, gelecek hafta hafta yapılacak olan ara seçimlerde Başkan Obama’ya sırt çevirmeleri ne rağmen yine Demokrat Parti’yi desteklenmeleri bekleniyor.

3.12.2014