MENÜ

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 25 Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı haberi bulunmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı Haberleri

Kara delik fotoğrafına internet yetersiz kaldı

Kara delik fotoğrafına internet yetersiz kaldı

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı öncülüğündeki astrofizikçiler ilk kara delik fotoğrafını tüm dünya ile paylaşmıştı. Görüntünün elde edilmesi sırasında beklenmedik bir sorunla karşılaşıldı.

15.04.2019Teknoloji
İlk kara delik görüntüleri yayınladı

İlk kara delik görüntüleri yayınladı

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı öncülüğündeki astrofizikçiler ilk kara delik fotoğrafını tüm dünya ile paylaştı.

10.04.2019Haber
Kara delik fotoğrafı ne anlatıyor | NASA ilk kez dünya ile paylaştı

Kara delik fotoğrafı ne anlatıyor? | NASA ilk kez dünya ile paylaştı

ABD Ulusal Bilim Vakfı, kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurulan Event Horizon Teleskobu'ndan (EHT) elde edilen kara delik fotoğraflarını bugün dünya ile paylaştı. Bununla beraber milyonlarca vatandaş da kara delik fotoğrafının ne anlattığını merak etmeye ve sorgulamaya başladı. Peki, kara delik fotoğrafı ne anlatıyor? Kara delik nedir?

10.04.2019Gündem
Son dakika... İlk kara delik fotoğrafı yayınlandı

Son dakika... İlk kara delik fotoğrafı yayınlandı

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı öncülüğündeki astrofizikçiler ilk kara delik fotoğrafını tüm dünya ile paylaştı.

10.04.2019Dünya
Prof. Dr. Gülnur Aybet: Sıfır toplamlı yaklaşım ikili ilişkilere yardımcı olmaz

Prof. Dr. Gülnur Aybet: Sıfır toplamlı yaklaşım ikili ilişkilere yardımcı olmaz

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet, " ABD'nin sıfır toplamlı yaklaşımı ikili ilişkilere yardımcı olmuyor. Eğer ABD bugünkü gibi sıfır toplamlı oyunla Türkiye'ye yaklaşmaya devam ederse o zaman şu anda (iki ülke ilişkilerinde) gelecek için açık olan kapılar bölgedeki başka bir ortağa doğru dönebilir ki o da Rusya'dır. Peki ABD'nin istediği bu mudur?" değerlendirmesinde bulundu.

11.04.2019Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğandan sürpriz programda çok çarpıcı mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz programda çok çarpıcı mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sadece sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek sürpriz bir programda gençlerle buluştu. Erdoğan dövizde yaşanan dalgalanmaya değinerek, "Tüm bunlar Batı'nın, başta Amerika'nın, Türkiye'yi sıkıştırma operasyonlarıdır.  Şimdi son olarak döviz, faiz kur sıkıştırma operasyonları ne oldu? Ters tepti. Şimdi Türk Lirası bulamıyorlar. Ödeme yapma noktasında sıkıntıya düştüler. İş ters döndü. Bunu yapamayınca da şu anda Türk Lirası prim yaparken, dolar düşmeye yöneldi" dedi.

28.03.2019Gündem
Olağanüstü İslam Zirvesinde tarihi kararlar

Olağanüstü İslam Zirvesi'nde tarihi kararlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısının kapanış konuşmasında, “"Filistin sahipsiz değildir, Kudüs sahipsiz değildir, Gazze sahipsiz değildir. Acıda, kederde, iyi ve kötü günlerde Filistin halkının hep yanında olacağımızın bir kez daha altını çiziyorum. İslam ümmeti tek ses olmadığı sürece dünyanın her köşesinde Müslümanlara zulmedilmeye devam edilecektir" dedi. Zirvenin ardından 30 maddeden oluşan sonuç bildirgesi yayınlandı.

18.05.2018Gündem
Milli birlik ve beraberlikle aşarız

"Milli birlik ve beraberlikle aşarız"

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, dün toplanan Doğan Yayın İlkeleri Kurulu toplantısında, “Hiçbir ülke bizi meşru müdafaamızdan alıkoyamaz. Bu dönemi milli birlik ve beraberlik anlayışı içinde başarıyla aşacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

15.02.2018Gündem
Aziz Sancar kimdir, kaç yaşındadır

Aziz Sancar kimdir, kaç yaşındadır?

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 yılında doğmuştur. Türk akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanıdır. 1997 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill'de Biyokimya ve Biyofizik Bölümü'nde Sarah Graham Kenan Profesörü olarak görev yapmaktadır. ABD Ulusal Bilimler Akademisi'ne seçilen ilk Amerikalı Türk olarak tanınır. Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmıştır.

29.06.2017Gündem
Lyme hastalığı nedir Lyme hastalığı belirtileri nelerdir

Lyme hastalığı nedir? Lyme hastalığı belirtileri nelerdir?

Lyme hastalığı nedir, Lyme hastalığı ("Laym" okunur) veya Borreliosis, genelde Ixodes ricinus (Sakırga) türü kenelerin ısırması ile insana geçen Borrelia burgdorferi adlı ve benzer bakterinin yol açtığı bir hastalıktır.

29.03.2017Gündem
Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti grup toplantısında konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti grup toplantısında konuştu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Hangi tehlike söz konusu olursa olsun, tehdit nereden gelirse gelsin, Cumhuriyetimizin kurucusu TBMM, her zaman tam bir ortak bilinç, ortak vicdan, ortak yürek ile bütün bu tehlikelere karşı istiklal kahramanlarının bize emanet ettiği, istiklalimizi ve istikbalimizi korumaya kararlıdır" dedi.

26.01.2016Gündem
Başbakan Ahmet Davutoğlu kabineyi açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu kabineyi açıkladı

Başbakan Davutoğlu, yeni Bakanlar Kurulu üyelerini açıkladı. Geçici Bakanlar Kurulu'nda Ali Rıza Alaboyun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olurken, Müslüm Doğan Kalkınma Bakanı, Selami Altınok ise İçişleri Bakanı oldu.

29.08.2015Gündem
Neşe Gündoğana büyük onur

Neşe Gündoğan'a büyük onur

TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, Dünya Olimpiyat Komiteleri Birliği (ANOC) Yönetim Kurulu’na seçildi.

10.11.2014Diğer
Tersine beyin göçü hızlandı

Tersine beyin göçü hızlandı

Amerika ve Avrupa’daki üniversitelerde araştırmalar yapan bilim insanlarının Türkiye’ye dönüşü son yıllarda hızlandı. Şimdiye kadar 209 araştırmacı geri döndü, 1790’ı ise belli bir süre araştırma yapmak için Türkiye’de. TÜBİTAK tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda dönüş yapan araştırmacılar, “İmkanlar arttı, yapacak çok iş var” dedi.

3.03.2014Eğitim
Tersine beyin göçü hızlandı

Tersine beyin göçü hızlandı

Amerika ve Avrupa’daki üniversitelerde araştırmalar yapan bilim insanlarının Türkiye’ye dönüşü son yıllarda hızlandı. TÜBİTAK tarafından yapılan çalışmalar sonucu şimdiye kadar 209 araştırmacı geri döndü, 1.790’ı ise belli bir süre araştırma yapmak için Türkiye’de. Dönüş yapan araştırmacılar, “İmkanlar arttı, yapacak çok iş var” diyor.

İşte ABD’nin 18 altın Türkü

İşte ABD’nin 18 altın Türk'ü

ABD’de yaşayan başarılı Türkleri ödüllendirmek üzere düzenlenen ’Altın Türkler’ (Golden Turk Awards) yarışmasının 18 farklı kategoride kazananları açıklandı. 22 farklı eyaletten yarışmaya katılan 138 aday arasından seçim yapan 26 kişilik jüri, Amerika’nın en başarılı Türklerini belirledi.

29.07.2011Gündem
Global kriz AIDS’le mücadeleyi de vurdu

Global kriz AIDS’le mücadeleyi de vurdu

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bugün başlayacak Uluslararası AIDS Konferansı’nın açılışı öncesinde konuşan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, “Global ekonomik kriz AIDS’le mücadeleyi tehdit ediyor” dedi.

17.07.2010Ekonomi

Yazar Sonuçları

Cleveland, kapılarını Hürriyet'e açıyor

Amaç, insanlara sağlık konularında yol göstermek, hastalara şifa dağıtmak olunca, dünya birden küçülüyor. Belki fotoğraflarını bile görmediğiniz çok uzaklardaki bir sağlık kurumu size yol gösterebiliyor. Dünyanın en ünlü sağlık kurumlarından biri olan Cleveland Clinic'in uzmanları Hürriyet okurlarına yeni bilgilerini, yeni teşhis ve tedavilerini açıklayacaklar.

8.04.2003