MENÜ

Altın Kitaplar Yayınevi

Altın Kitaplar Yayınevi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Altın Kitaplar Yayınevi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 276 Altın Kitaplar Yayınevi haberi bulunmuştur.

Altın Kitaplar Yayınevi Haberleri

İndirimli kitap dağıtıcıları

İndirimli kitap dağıtıcıları

İnternet öncesi yıllarda, Cağaloğlu’nda bulunan kitap dağıtım yerlerinin bir başka önemi vardı bizim için. Birçok yazarla, şairle burada karşılaşırdık. Sonra da dost olurduk.

20.09.2019Kitap Sanat
Yayınevlerinin Nobel rekabeti

Yayınevlerinin Nobel rekabeti

Yayıncılar arası yarış, büyük edebiyat ödüllerini alan yazarlar belli olunca başlar; telif ajanslarının telefonları susmaz. Her yayınevi, ödülü alan yazarın telifli olan yeni kitabını, son kitabını yayımlamak için seferber olur.

15.08.2019Kitap Sanat
a dergisi’nin ‘Varoluşçuluk’ sayısı

a dergisi’nin ‘Varoluşçuluk’ sayısı

‘düşünbil’ dergisinin ‘Varoluşçuluk’ özel sayısını görünce, yıllar önce ‘a dergisi’ için hazırladığımız sayıyı hatırladım.

8.08.2019Kitap Sanat
Dizginlenemez bir aşkın sevinç nidası

Dizginlenemez bir aşkın sevinç nidası

ABD’li yazar Emily Robbins, ‘Aşk İçin Bir Kelime’de Leyla ile Mecnun’un izinde Suriye’ye giden bir Amerikalı öğrencinin hiç beklenmedik bir aşk öyküsüne tanıklık edişini anlatıyor.

1.07.2019Kitap Sanat
Şarlo’dan Rekin Teksoy’a

Şarlo’dan Rekin Teksoy’a

Sinema eleştirmeni, tarihçisi, ansiklopedi yöneticisi sevgili dostum Rekin Teksoy, bir zamanlar TRT’de yayıncı arkadaşımız Raşit Çavaş’la birlikte film öncesi konuşma yapardı. Dante Alighieri’nin ‘İlahi Komedya’sını özgün dilinden çevirmişti. ‘İlâhi Komedya’nın benim yayıncılık tarihimde önemli bir yeri vardır.

13.06.2019Kitap Sanat
Mücellithaneler ve klişe atölyeleri

Mücellithaneler ve klişe atölyeleri

Yayınevleri geliştikçe ciltli kitaplar arttı, birçok yayınevi romanları ciltli yapmıştı. Ciltlerin de çeşitli cinsleri vardı, yapıştırma yapılan dayanıksızdı, dikişli iplik cilt uzun süre kalırdı...

2.05.2019Kitap Sanat
Hayatta kaçırılan anlar kitap oldu

Hayatta kaçırılan anlar kitap oldu!

Türkiye'de 40 yaş ve üzeri 2,7 milyon kadın idrar kaçırma sorunu yaşıyor. İdrar kaçırma sorununa dikkat çekmek amacıyla 2017 yılında başlatılan "Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen" farkındalık projesinin geliri Türkiye Kas Hastalıkları Derneği'ne bağışlandı.

2.03.2019Hayat
Barbara Cartland rüzgârı

Barbara Cartland rüzgârı

Platonik aşk romanlarının satıldığı yıllardı. Aşk romanlarını çeviren çevirmenlerimiz okuyup “Yayınlansın” dedi ve böylece Barbara Cartland rüzgârı esmeye başladı.

27.02.2019Kitap Sanat
AKM’nin yandığı gece

AKM’nin yandığı gece

Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin yeni binasının yapımına hafta başında düzenlenen temel atma töreninden sonra başlandı. Pek çok insanın olduğu gibi benim hayatımda da önemli bir yeri oldu AKM’nin. Küllerinden yeniden doğuşuna ikinci kez tanıklık ediyorum.

13.02.2019Kitap Sanat
Tanıdığım grafikerler

Tanıdığım grafikerler

Kitapların, dergilerin kapaklarını, iç dizaynlarını ustaca oluşturan grafikerlerin adı nedense pek anılmaz. Ben dostum olan, beraber çalıştığım grafikerleri anmak istedim bu hafta.

22.11.2018Kitap Sanat
‘Öpüldünüz...’

‘Öpüldünüz...’

Tarık Dursun K. bir gün İstiklâl Caddesi’ne Zeki Müren’e rastlıyor, “Öpüldünüz” diyor -Tarık bütün dostlarına böyle söylerdi- Zeki Müren de ona biraz daha farklı bir cevap veriyor!

10.10.2018Kitap Sanat
Eğer yayıncı olmasaydım...

Eğer yayıncı olmasaydım...

Yayıncılık ve yayınevi yöneticiliği yapmasaydım, çevirmenlerin önemini bu derece anlayamazdım. Çeviri ağırlıklı yayın yapan yayınevleri için hayati öneme sahiptir çevirmenler.

3.10.2018Kitap Sanat
Stephen Kingden yeni roman müjdesi

Stephen King'den yeni roman müjdesi!

Usta yazar Stephen King ve oğlu Owen King'in kaleme aldığı "Uyuyan Güzeller" romanı raflardaki yerini aldı.

3.07.2018Dünya
Nobel’li yazar yayımlama yarışı

Nobel’li yazar yayımlama yarışı

Nobel Edebiyat Ödülü’nün açıklanması yayın dünyasının en heyecanla beklediği anlardandır. Eskiden de böyleydi. Daha önce kitaplarını yayımladığınız bir yazar ödülü almışsa sizden mutlusu yoktur. Telifi alınmamış bir yazarsa yayınevleri arasında bir rekabet yaşanırdı.

8.06.2018Kitap Sanat
Bir dergi hazırlamak

Bir dergi hazırlamak

Dergilerin benim yaşamımda hep özel bir yeri oldu. a dergisi’ni hazırladığımız yılların heyecanını hâlâ dün gibi hatırlarım.

26.04.2018Kitap Sanat
Selahattin Hilav ile Kınalıada sefası

Selahattin Hilav ile Kınalıada sefası

Hürriyet Yayınları’nda birlikte çalıştığımız Adnan Semih Yazıcıoğlu bizi sık sık hafta sonlarında Kınalıada’daki evinde ağırlardı. Selahattin Hilav’la gittiğimiz bu davetlerde bize zaman zaman ünlü grafiker İhap Hulusi de katılırdı.

12.04.2018Kitap Sanat
Bir yayın serüveninin 50’nci yılı

Bir yayın serüveninin 50’nci yılı

Yayıncılık serüvenimden, anılarımdan söz ediyorum zaman zaman. Bu hafta yayıncılığa nasıl başladığımı anlatayım...

18.01.2018Kitap Sanat
Bir bilet alalım trenlere binelim çufçuf gezelim

Bir bilet alalım trenlere binelim çufçuf gezelim!

Tren garında bilet alıp peronlarını buluyor; havaalanında pasaport kontrolüne giriyor, ‘check-in’ işlemlerini yapıyorlar... Pelin ve Çınar sadece kendilerini değil, ilk tren ve uçak seyahatleriyle tüm çocukları gezdiriyor... ‘Kemal’in Günlükleri’ serisiyle oğlu Kemal’den ilhamla çocuklar için Brüksel, Londra ve Roma seyahat kitapları hazırlayan Özge Lokmanhekim, şimdi de ‘Pelin ve Çınar’ın Gezi Rehberi’ serisiyle çocukları ve aileleri seyahate davet ediyor. Özge Lokmanhekim ile rengârenk detaylı çizimler ve bilgi notları eşliğinde hazırladığı bu seriyi ve çocukların seyahatle ilişkisini konuştuk.

23.11.2017Kitap Sanat
‘İlahi Komedya’nın ilahi çevirmeni: Rekin Teksoy

‘İlahi Komedya’nın ilahi çevirmeni: Rekin Teksoy

İyi bir çevirmendi Rekin Teksoy; kitabı, yazarı sevdirirdi. Oğlak Yayınları tarafından yayımlanan Dante’nin ‘İlahi Komedya’sı ilk çevirinin peşinde yaptığım bir yolculuğu hatırlattı.

16.11.2017Kitap Sanat
Bâb-ı Âli’nin Doktor’u

Bâb-ı Âli’nin Doktor’u!

Yıllar süren yayıncılık serüvenim Altın Kitaplar’da başlamıştı! Yayınevinin sahibi ‘Doktor’ Turhan Bozkurt’un bir yazım üzerine beni ziyareti, her şeyin başlangıcı olmuştu...

30.08.2017Kitap Sanat
Kemal Tahir’in evi

Kemal Tahir’in evi

Evinde ziyaret edebilme şansına sahip olduğum yazarların başında Kemal Tahir gelir. Kemal Tahir’in evinde yaptığımız konuşmalar ve hayatımdaki etkisini asla unutamam.

4.05.2017Kitap Sanat
Tek başıma Orhan Veli’yi anlattım

Tek başıma Orhan Veli’yi anlattım

70’li yıllar. Tepebaşı’ndan geçerken, tiyatro binasının duvarında bir afişe gözüm takıldı: “Ölüm Yıldönümünde Üsküdar Şehir Tiyatrosu’nda Orhan Veli Kanık Açık Oturumu”. Afişteki listeye baktım; oturumun yöneticisi benmişim. Ama haberim yok!

13.04.2017Kitap Sanat
‘Paris’te Son Tango’yu nasıl bastık

‘Paris’te Son Tango’yu nasıl bastık

Altın Kitaplar’da ‘Paris’te Son Tango’nun baskısını hazırlarken, kulağımıza bir ihbar geldi. Muhbir, kitabın Kartal’da bir matbaada korsan olarak basıldığında ısrarcıydı...

30.03.2017Kitap Sanat
Gece gönderilen telgraf

Gece gönderilen telgraf

Yayınevi ve dergi yönettiğim dönemde, beklediğim bir yazı veya çeviri zamanında teslim edilmediğinde ne yapar eder o yazı veya çeviriyi alırdım. Tahir Alangu’dan da bir yazıyı telgrafla istemiştim...

23.03.2017Kitap Sanat
‘Bu kitabı hemen basın’

‘Bu kitabı hemen basın’

Bir sonbahar günü Altın Kitaplar Yayınevi’nde yeni yayımlayacağımız bir kitaba dalmışken, birdenbire onun sesini duydum. Bir hışımla içeri girip “Bu kitabı hemen basın!” dedi.

16.03.2017Kitap Sanat
Aksiyon filmi değil çeviri

Aksiyon filmi değil çeviri

Yaşanmış hikaye: 12 ülkeden seçilmiş uzman ordusu, Londra’da bir üste toplandı. Tüm dünyayla bağlantıları kesildi. Korumaların takibi altında 45 gün çalıştılar. Görevleri: Dan Brown’ın son romanı Cehennem’i çevirmek. Bu macerada yer alan 3 Türk çevirmen anlatıyor...

3.05.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Kültür turizminin eksik yanı

Rıfat Ilgaz adına Cide’de Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu’nun düzenlediği Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali dün başladı.

12.07.2019

Özcan Köknel’den mutlu yaşamın reçetesi

Psikiyatrinin duayeni, yeni kitabı ‘Bilgenin Aynası’nda günlük hayatımıza dair birçok tespit ve çözüm sunuyor.

15.06.2019

Çeviri cephesinden güzel bir anı

İyi çevirmen Ahmet Arpad, Yüksel Pazarkaya’nın kitabı üzerine yazdığım yazıdan sonra kendisiyle çeviri üzerine yapılmış bir söyleşiden bölümler gönderdi.

21.02.2019

İyi bir şairin ardından

TÜRK şiirinin bir ustası daha aramızdan ayrıldı.

7.12.2018

‘Kara Hafta’ başlıyor

23-24 Kasım arasında Pera Palas otelinde ‘Kara Hafta’ etkinlikleri gerçekleştirilecek.

22.11.2018

Entelektüel bir ırgat Sevin Okyay

Onun için ‘emekçi’ de diyebilirdim ama onun belli mesai saatleri olmadığı, 24 saat bilgisayarın başından kalkmadığı için en uygun unvan buydu: Irgat.

26.10.2018

Bu festivalde ‘yaratıcılık’ var

Türkiye’nin en büyük çocuk festivallerinden biri başlıyor. Üstelik bu festival diğerlerine hiç benzemiyor. İçinde yüz boyama veya dans gösterisi gibi şeyler yok; bilim var, sanat var, oyun var, yaratıcılık var. 2-3 Haziran tarihlerinde Uniq İstanbul’da gerçekleşecek olan ‘Yaratıcı Çocuk Festivali’nin direktörü Derya Topçu bize Türkiye’nin en büyük çocuk festivalini anlattı.

18.05.2018

Yazar doğulmaz, yazar olunur

Celil Oker, son kitabında çalışarak herkesin yazar olabileceğini anlatıyor. Ama hemen defterinizin ya da bilgisayarınızın başına geçip yazar olduğunuzu sanmayın. Önce dünyadaki ve Türkiye’deki iyi örnekleri okuyacaksınız, ülkenizin edebiyat tarihini bileceksiniz.

27.04.2018

Çocuk kitaplarını denetlemek aileye düşer

Son günlerde bazı çocuk kitaplarındaki zararlı içerikler yüzünden bütün çocuk kitaplarının pedagog onayından geçmesi için sosyal medya kampanyaları düzenlenmeye başladı. İçeriği sakıncalı birkaç kitap yüzünden bütün kitapların denetlenme önerisinin ‘sansür’ olduğunu belirten yazar, yayıncı ve uzmanlar anne babalara çağrı yapıyor: “Çocuklarınızın okuduğu kitapları bilin, onları önce siz okuyun!”

24.11.2017

Unlu mamuller levhasını görünce

HAYATTA bütün uyarıları dikkate alanlar var mıdır? Merak ederim.

25.05.2017

Ankara’daki süreli yayınlar tartışılacak

VEKAM’ın (Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi) düzenlediği ‘Ankara’daki Süreli Yayınlar Etkinliği’ bugün saat 10.00–16.00 arasında Ankara Bağ Evi’nde gerçekleştirilecek.

30.11.2016

Azize’yi rahmetle anarken

SEVGİLİ dostum, gerçek bir ‘basın emekçisi’ Azize Bergin’i de sonsuzluğa uğurladık.

23.11.2016

Darbeder hayatımız

İNSANIN kanıksamadıkları arasında önemli yeri “darbeler” tutar.

18.07.2016

Ya beyniniz için ne yaptınız

BANA göre uuuzun bir tatilin son günü.

9.07.2016

Yayıncılığın kıyısında

KİTABIN içerik özelliklerini, gelişimini değerlendirirken, aradan geçen zamanda yayıncılığın da biçime özen göstermesi üzerine yazıyorum bu yazımı.

25.11.2015

Sakarya’da Faik Baysal Kütüphanesi

BİR yazarın yaşadığı, yazdığı şehirde onun adını sürekli kılacak çalışmalar, bir vefa borcunun doğal sonucudur.

22.04.2015

Türkiye’nin yeni anayasası kitap fuarlarında yazılıyor

TÜYAP Bursa Kitap Fuarı’ndan içeri girer girmez, Türkiye’nin çoğulcu yayın yapısı dikkatimi çekti.

19.03.2015

Liselerde edebiyatı sevdirmek

BUGÜN Türk edebiyatının ünlü adlarının yaşamını incelediğinizde, çoğunun iyi edebiyat öğretmenleri sayesinde edebiyatı sevdiklerini, hatta iyi birer edebiyatçı olduklarını öğrenirsiniz.

5.03.2015

Müzik dergileri

DERGİLERİN ne kadar güç koşullar altında yayınlandığını bilirim. Eskiden “Harçlıklarla dergi çıkarılırdı” gibi efsane bir söz vardır.

15.01.2015

Sanatçı dostlukları kalıcı mıdır?

YABANCI bir dergide* okuduğum ve bazı yazarların dostluklarına değinen yazının başlığı: “Unutulmaz Dostluklar”dı.

27.08.2013

Bir kitabın 200. yılı

JANE AUSTEN’ın Aşk ve Gurur (Pride an Prejudice) romanı 1813’te yayımlanmış.

5.02.2013

Dizi tartışmasına Kemal Tahir’in elli yıl öncesinden verdiği yanıt

MUHTEŞEM YÜZYIL dizisi ekseninde yapılan tartışmalara yanıtı, bir edebiyat ustası, Kemal Tahir elli yıl önce vermişti.

28.11.2012

Edebiyatımızda polisiyenin yeri tartışılacak

MİMAR Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Yıldız Teknik Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün ortaklaşa hazırladıkları, ‘Edebiyatımızın Üvey Evladı Polisiye Sempozyumu’ 27 Kasım 2012 ile 28 Kasım 2012 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedat Hakkı Eldem Oditoryumu’nda yapılacak.

25.11.2012