MENÜ

Altın Kitaplar

Altın Kitaplar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Altın Kitaplar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.286 Altın Kitaplar haberi bulunmuştur.

Altın Kitaplar Haberleri

Mücellithaneler ve klişe atölyeleri

Mücellithaneler ve klişe atölyeleri

Yayınevleri geliştikçe ciltli kitaplar arttı, birçok yayınevi romanları ciltli yapmıştı. Ciltlerin de çeşitli cinsleri vardı, yapıştırma yapılan dayanıksızdı, dikişli iplik cilt uzun süre kalırdı...

2.05.2019Kitap Sanat
Çözdükçe dolanan bir polisiye

Çözdükçe dolanan bir polisiye

Çağının en üretken yazarlarından, polisiye ustası Agatha Christie’den, Türkçeye ilk kez çevrilen bir roman: Örümcek Ağı. Tüm karakterleri, hepsinden şüphelendirebilecek kadar iyi tanıtan bir kapalı oda polisiyesi bu...

8.04.2019Kitap Sanat
İşimi bıraktım ama elimde gurur duyduğum bir roman var

'İşimi bıraktım ama elimde gurur duyduğum bir roman var'

‘Bir Daha’, iş yaşamının neredeyse her adımını deneyimlemiş ve yazarlık serüveninde de birbirinden farklı türlerde kalem oynatmış Hakan Yel’in yeni romanı. Arafta kalmış bir babanın, deli gibi özlediği oğlunu arayış macerası... Aynı zamanda ‘kendine has bir İstanbul efendisi’ olan martının gözünden kuşbakışı bir şehir manzarası... Hakan Yel ile hem yazarlık sürecini hem de dokuzuncu romanı ‘Bir Daha’yı konuştuk.

22.03.2019Kitap Sanat
Gazetelerde sanat ekleri

Gazetelerde sanat ekleri

Gazetelerin sanat ekleri, gazete okurlarının sanatla daha yoğun ilişki kurmalarını sağlar. Ben kimi sanat eklerinde yazdım, kimilerini de yönettim.

6.03.2019Kitap Sanat
Hayatta kaçırılan anlar kitap oldu

Hayatta kaçırılan anlar kitap oldu!

Türkiye'de 40 yaş ve üzeri 2,7 milyon kadın idrar kaçırma sorunu yaşıyor. İdrar kaçırma sorununa dikkat çekmek amacıyla 2017 yılında başlatılan "Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen" farkındalık projesinin geliri Türkiye Kas Hastalıkları Derneği'ne bağışlandı.

2.03.2019Hayat
Barbara Cartland rüzgârı

Barbara Cartland rüzgârı

Platonik aşk romanlarının satıldığı yıllardı. Aşk romanlarını çeviren çevirmenlerimiz okuyup “Yayınlansın” dedi ve böylece Barbara Cartland rüzgârı esmeye başladı.

27.02.2019Kitap Sanat
AKM’nin yandığı gece

AKM’nin yandığı gece

Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin yeni binasının yapımına hafta başında düzenlenen temel atma töreninden sonra başlandı. Pek çok insanın olduğu gibi benim hayatımda da önemli bir yeri oldu AKM’nin. Küllerinden yeniden doğuşuna ikinci kez tanıklık ediyorum.

13.02.2019Kitap Sanat
Kanatlardan dünyaya bakmak

Kanatlardan dünyaya bakmak

Ömür Kurt, ‘Yaban Ördeği Ailesinin Göç Yolculuğu’nda okurlarına bir yaban ördeği ailesinin kanatlarında, gökyüzünden dünyayı ve insanları izletiyor. Kitap, savaş ve barış, iyi ve kötü, vatandaşlık ve mültecilik gibi zor konuları da edebi tattan ödün vermeden ele alıyor.

9.01.2019Kitap Sanat
Yayıncılar için  Sabahattin Ali vakti

Yayıncılar için Sabahattin Ali vakti

70 yıl önce öldürülen büyük yazar Sabahattin Ali’nin kitaplarındaki telif hakkı bu yıl kalktı. Pek çok yayınevi Ali’nin kitaplarını yepyeni tasarımlarla yayımlanmaya başladı bile. İşte ‘Sabahattin Ali yılı’ olarak anabileceğimiz 2019’da yayıncılık dünyasında yaşanacaklar...

3.01.2019Kitap Sanat
Grafiker dostlarım-2

Grafiker dostlarım-2

Hürriyet Yayınları ve Altın Kitaplar’da yöneticilik yapmıştım. Benim kurduğum Simavi Yayınları ve Değer Yayınları ile Yeni Edebiyat, Hürriyet Gösteri dergilerini de sıralarsak grafikerler dünyasından epeyce dostum oldu.

28.11.2018Kitap Sanat
Tanıdığım grafikerler

Tanıdığım grafikerler

Kitapların, dergilerin kapaklarını, iç dizaynlarını ustaca oluşturan grafikerlerin adı nedense pek anılmaz. Ben dostum olan, beraber çalıştığım grafikerleri anmak istedim bu hafta.

22.11.2018Kitap Sanat
Çocuk romanı yazmak yetişkinler için yazmaktan çok daha zor

Çocuk romanı yazmak yetişkinler için yazmaktan çok daha zor

Hürriyet aile-çocuk yazarı Ömür Kurt, yeni romanıyla karşınızda. ‘Yaban Ördeği Ailesinin Göç Yolculuğu’nu sadece çocuklara değil, yetişkinlere de yazdığını söyleyen Kurt, “Bu kitapta dünyaya gökyüzünden, kuzey ormanlarından yola çıkan bir yabanördeği ailesinin gözünden baktım. Yukarıdan bakınca iyiyle kötü, güzelle çirkin, zenginle fakir, savaşla barış apaçık görünüyor” diyor.

17.11.2018Hürriyet Cumartesi
‘Öpüldünüz...’

‘Öpüldünüz...’

Tarık Dursun K. bir gün İstiklâl Caddesi’ne Zeki Müren’e rastlıyor, “Öpüldünüz” diyor -Tarık bütün dostlarına böyle söylerdi- Zeki Müren de ona biraz daha farklı bir cevap veriyor!

10.10.2018Kitap Sanat
Eğer yayıncı olmasaydım...

Eğer yayıncı olmasaydım...

Yayıncılık ve yayınevi yöneticiliği yapmasaydım, çevirmenlerin önemini bu derece anlayamazdım. Çeviri ağırlıklı yayın yapan yayınevleri için hayati öneme sahiptir çevirmenler.

3.10.2018Kitap Sanat
Günbatımları, yaz akşamlarında...

Günbatımları, yaz akşamlarında...

Günbatımlarının uzun, çok uzun sürdüğü bu yaz akşamlarında ‘tekrar okumalar’la avunuyorum. Yıllar önce okuduklarım yepyeni anlarla donanıyor. Yeniden ‘Devlet Kuşu’nu (1958) okudum, bu kez Everest Yayınları’nın yeni basımından. 60 yaşındaki romanın hiç eskimemişliği enikonu şaşırttı.

26.07.2018Kitap Sanat
Dünyayı kadınlar kurtaracak

Dünyayı kadınlar kurtaracak

Çok satan ve çok yazan Stephen King, bu kez oğlu Owen King’le birlikte yazdığı son romanı ‘Uyuyan Güzeller’le karşımızda. Kitabın temelini, ‘Kadınların olmadığı bir dünyada erkekler nasıl yaşar?’ sorusu oluşturuyor. Ya da tam tersi: Erkeklerin olmadığı bir dünya nasıl olur?

12.07.2018Kitap Sanat
Stephen Kingden yeni roman müjdesi

Stephen King'den yeni roman müjdesi!

Usta yazar Stephen King ve oğlu Owen King'in kaleme aldığı "Uyuyan Güzeller" romanı raflardaki yerini aldı.

3.07.2018Dünya
Şekersiz şeker bayramına hazır mısınız

Şekersiz şeker bayramına hazır mısınız?

Şef Aydan Üstkanat, uzun yıllardır rafine şeker tüketmiyor. Tariflerini de buna göre düzenliyor. Altın Kitaplar’dan çıkan ‘Şekersiz’ adlı kitabında hem rafine şekersiz tatlı tarifleri hem de sağlıklı yemek tarifleri var.

15.06.2018Hürriyet Cumartesi
Tatil kitaplarla güzel

Tatil kitaplarla güzel!

Bu kitaplarla müzeleri keşfedebilir, zamanda yolculuk yapabilir, mitolojik kahramanlarla tanışabilir ya da bir satranç ustası olabilirsiniz. Birbirinden eğlenceli, sürprizlerle dolu maceralar yaz tatilini kitaplarla güzelleştirmek isteyen çocukları bekliyor.

14.06.2018Kitap Sanat
Nobel’li yazar yayımlama yarışı

Nobel’li yazar yayımlama yarışı

Nobel Edebiyat Ödülü’nün açıklanması yayın dünyasının en heyecanla beklediği anlardandır. Eskiden de böyleydi. Daha önce kitaplarını yayımladığınız bir yazar ödülü almışsa sizden mutlusu yoktur. Telifi alınmamış bir yazarsa yayınevleri arasında bir rekabet yaşanırdı.

8.06.2018Kitap Sanat
Agatha Christie hayranlarına müjde

Agatha Christie hayranlarına müjde!

Polisiye edebiyatın kraliçesi Agatha Christie’nin Türkiye’de hiç yayımlanmamış romanı 'Örümcek Ağı', Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

31.05.2018Kitap Sanat
‘Örümcek Ağı’ Raflarda

‘Örümcek Ağı’ Raflarda

Polisiye edebiyatının önemli isimlerinden Agatha Christie’nin Türkiye’de hiç yayımlanmamış romanı Örümcek Ağı, Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

30.05.2018Kitap Sanat
Polisiye roman sevenlere

Polisiye roman sevenlere

Yazar Melih Esen Cengiz'in imzasını taşıyan Paylaşılamayan Cinayet adlı kitap okuyucuyla buluşuyor. Kitap, Abdülaziz dönemi Osmanlı İmparatorluğu'ndan başlayıp önce 1950’ler İstanbul’una ardından da yakın döneme uzanan ilgi çekici bir öyküyü anlatıyor.

10.05.2018Keyif
Bir dergi hazırlamak

Bir dergi hazırlamak

Dergilerin benim yaşamımda hep özel bir yeri oldu. a dergisi’ni hazırladığımız yılların heyecanını hâlâ dün gibi hatırlarım.

26.04.2018Kitap Sanat
Çocuk romanı ödülü Ömür Kurt’un

Çocuk romanı ödülü Ömür Kurt’un

YAZAR Gülten Dayıoğlu adına kurulan Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı’nın 2017 yılı çocuk romanı ödülü açıklandı.

24.04.2018Kitap Sanat
İzmir Kitap fuarı 2018 etkinlik takvimi yayınlandı İşte yazar listesi ve imza günleri

İzmir Kitap fuarı 2018 etkinlik takvimi yayınlandı! İşte yazar listesi ve imza günleri

İzmir Kitap fuarı, birçok yazarın katılımıyla başladı. Geçtiğimiz yıl yoğun talep gösterilen fuarı 444 bin kişi ziyaret ederken, bu yıl da yoğun katılım gerçekleştirilmesi bekleniyor. 14-22 Nisan tarihleri arasında saat 11.00-20.00 arasında ziyaretçilerine kapılarını açacak olan fuarın konumu Kültürpark olacak. Peki, İzmir Kitap Fuarı etkinlik takvimi çerçevesinde hangi yazarlar katılım gösterecek ve imza günleri ne zaman gerçekleşecek? İşte, bazı detaylar

14.04.2018Gündem
Selahattin Hilav ile Kınalıada sefası

Selahattin Hilav ile Kınalıada sefası

Hürriyet Yayınları’nda birlikte çalıştığımız Adnan Semih Yazıcıoğlu bizi sık sık hafta sonlarında Kınalıada’daki evinde ağırlardı. Selahattin Hilav’la gittiğimiz bu davetlerde bize zaman zaman ünlü grafiker İhap Hulusi de katılırdı.

12.04.2018Kitap Sanat
Bir ‘üstün zekâlı çocuk’ hikâyesi

Bir ‘üstün zekâlı çocuk’ hikâyesi

Buket Tahmaz Savaş yeni romanı ‘İçimdeki Gölge’de üstün zekâ ve şizofreniyi buluşturduğu bir öykü anlatıyor. Okurunu adeta klinik bir deney ortamına sokuyor.

15.03.2018Kitap Sanat
Sevgili genç yazar  okurum, sana ‘yaz’ demek için buradayım

Sevgili genç yazar okurum, sana ‘yaz’ demek için buradayım!

Usta polisiyeci Celil Oker, ‘Genç Yazarlar için Hikâye Anlatıcılığı Kılavuzu’nda doğuştan yazar olmak gibi bir önkabulün doğru olmadığından hareketle “Yazarsan yazar olursun ancak” ilkesine bağlıyor konuyu ve “Sevgili genç yazar okurum, sana ‘yaz’ demek için buradayım. Yaz yeter ki” diyor.

8.03.2018Kitap Sanat
Toplumsal eşitliğin yolu çocuk romanlarından geçer

Toplumsal eşitliğin yolu çocuk romanlarından geçer!

Habib Bektaş farklılıklarımızla toplum içinde eşitliği nasıl sağlayabileceğimizi, çocuklar için kaleme aldığı maceralarda anlatıyor. Kitapları ‘Sevginin Gizli Tarifi’ ve ‘İşte Senin Hikâyen’de toplumda kadın olmayı, engelli olmayı ve erkek çocuk rollerini ele alıyor yazar.

22.02.2018Kitap Sanat
Merak duygusunun peşine takıl

Merak duygusunun peşine takıl!

Çocukların ucu bucağı olmayan merakı onları hayatın, evrenin ve bilimin gizemiyle ilk tanıştıracak olan duygu. İcatların öyküsünden bilim insanlarının başlarından geçenlere, günlük hayata dair bilimsel bilgilerden matematik prensiplerine bir dolu bilgiyi çocuklar için eğlenceli bir dille anlatan bilim temalı kitapları seçtik.

22.02.2018Kitap Sanat
‘Popi’ olmak her gencin hakkı

‘Popi’ olmak her gencin hakkı!

Gençlerin sık değişen jargonuna uyum sağlamakta zorlanmayan yazar Miyase Sertbarut, son romanı ‘Ünsüz Youtuber’ın Günlüğü’nde 14 yaşındaki Ezgi’nin hayatına ve ‘popi’ olma hayallerine büyüteçle bakıyor...

25.01.2018Kitap Sanat
Toprak, yaz ve ayçiçekleri...

Toprak, yaz ve ayçiçekleri...

Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı 2016 Yılı İlkgençlik Romanı Ödülü sahibi olan ‘Dedemin Ayçiçeği Tarlası’nda Gamze Pat, çocuk kitaplarında aranan yalın dili ve duru anlatımı yakalıyor.

23.01.2018Kitap Sanat
Bir yayın serüveninin 50’nci yılı

Bir yayın serüveninin 50’nci yılı

Yayıncılık serüvenimden, anılarımdan söz ediyorum zaman zaman. Bu hafta yayıncılığa nasıl başladığımı anlatayım...

18.01.2018Kitap Sanat
Çocuklar için yılbaşı ışıltısı saçan öyküler

Çocuklar için yılbaşı ışıltısı saçan öyküler

Sakar mı sakar bir cadı, hüzünlü bir kız çocuğu, Küçük Eşek, Şen Domuz, kocaman hediye paketleri dileyen bir oğlan çocuğu, huysuz bir adam... Birbirinden ışıltılı, umut saçan yılbaşı öykülerinin kahramanları onlar. Çocuklar yeni yılı, coşkulu yılbaşı öyküleriyle karşılasın diye karşınızdalar!

14.12.2017Kitap Sanat
Bir bilet alalım trenlere binelim çufçuf gezelim

Bir bilet alalım trenlere binelim çufçuf gezelim!

Tren garında bilet alıp peronlarını buluyor; havaalanında pasaport kontrolüne giriyor, ‘check-in’ işlemlerini yapıyorlar... Pelin ve Çınar sadece kendilerini değil, ilk tren ve uçak seyahatleriyle tüm çocukları gezdiriyor... ‘Kemal’in Günlükleri’ serisiyle oğlu Kemal’den ilhamla çocuklar için Brüksel, Londra ve Roma seyahat kitapları hazırlayan Özge Lokmanhekim, şimdi de ‘Pelin ve Çınar’ın Gezi Rehberi’ serisiyle çocukları ve aileleri seyahate davet ediyor. Özge Lokmanhekim ile rengârenk detaylı çizimler ve bilgi notları eşliğinde hazırladığı bu seriyi ve çocukların seyahatle ilişkisini konuştuk.

23.11.2017Kitap Sanat
Uzmanlardan çocuklar için ‘en iyi kitaplar’ listesi

Uzmanlardan çocuklar için ‘en iyi kitaplar’ listesi

Pedagoji Derneği ve Eğitim Reformu Girişimi, çocuklar için 10’ar kitaplık iki ayrı tavsiye listesi hazırlandı. Her iki kurumun listesinde de farklı kitaplar var, ortak öneri ise ‘Küçük Prens’.

18.11.2017Eğitim
‘İlahi Komedya’nın ilahi çevirmeni: Rekin Teksoy

‘İlahi Komedya’nın ilahi çevirmeni: Rekin Teksoy

İyi bir çevirmendi Rekin Teksoy; kitabı, yazarı sevdirirdi. Oğlak Yayınları tarafından yayımlanan Dante’nin ‘İlahi Komedya’sı ilk çevirinin peşinde yaptığım bir yolculuğu hatırlattı.

16.11.2017Kitap Sanat
Mişima okumak...

Mişima okumak...

Mişima ya da Marguerite Yourcenar gibi yazarlar/romancılar, hep kırgın okurları gereksinirler. Mişima neredeyse bütün yazdıklarında ‘şiddet’ teması üzerinde durmuştur. Alabildiğine bir duygunluk da eşlik eder yazara... Tıpkı ‘Altın Köşk Tapınağı’nda olduğu gibi...

10.11.2017Kitap Sanat
Kim demiş gökyüzünün rengi mavidir diye

Kim demiş gökyüzünün rengi mavidir diye!

Günlük koşturmacamız sırasında güneşin doğuşunu, batışını kaçırıyoruz ve “Gökyüzü ne renktir?” sorusuna otomatik yanıt veriyoruz. Çünkü unutuyoruz gökyüzünün renkten renge girdiğini! Peter H. Reynolds, çocukların zaten bildiğini yetişkinlere hatırlatıyor..

7.11.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Çeviri cephesinden güzel bir anı

İyi çevirmen Ahmet Arpad, Yüksel Pazarkaya’nın kitabı üzerine yazdığım yazıdan sonra kendisiyle çeviri üzerine yapılmış bir söyleşiden bölümler gönderdi.

21.02.2019

İyi bir şairin ardından

TÜRK şiirinin bir ustası daha aramızdan ayrıldı.

7.12.2018

‘Kara Hafta’ başlıyor

23-24 Kasım arasında Pera Palas otelinde ‘Kara Hafta’ etkinlikleri gerçekleştirilecek.

22.11.2018

10 Kasım için hatırlananlar: Akıldan başka yol göstermedi

ATATÜRK yurt kurtarıcılığının yanı sıra birbiri ardına devrimlerini gerçekleştirmiştir. O zamanki 1. Meclis çoğunluğunun bu devrimlere inanmamış olduğu bilinirken, Atatürk’ün gayesi ne idi?

8.11.2018

Entelektüel bir ırgat Sevin Okyay

Onun için ‘emekçi’ de diyebilirdim ama onun belli mesai saatleri olmadığı, 24 saat bilgisayarın başından kalkmadığı için en uygun unvan buydu: Irgat.

26.10.2018

Bu okul sadece alerjili çocuklar için

Türkiye’nin ilk alerjik çocuklar anaokulu Kartal Yakacık’ta ‘Mevhibe İnönü Çocuk Gelişim Merkezi’ adıyla hizmete açıldı. Peki, bu okul nasıl hizmet veriyor, kimleri kapsıyor? Okulun danışmanlığını üstlenen Alerji ile Yaşam Derneği Başkanı Özlem Ceylan ile konuştuk.

13.07.2018

Bu festivalde ‘yaratıcılık’ var

Türkiye’nin en büyük çocuk festivallerinden biri başlıyor. Üstelik bu festival diğerlerine hiç benzemiyor. İçinde yüz boyama veya dans gösterisi gibi şeyler yok; bilim var, sanat var, oyun var, yaratıcılık var. 2-3 Haziran tarihlerinde Uniq İstanbul’da gerçekleşecek olan ‘Yaratıcı Çocuk Festivali’nin direktörü Derya Topçu bize Türkiye’nin en büyük çocuk festivalini anlattı.

18.05.2018

Yazar doğulmaz, yazar olunur

Celil Oker, son kitabında çalışarak herkesin yazar olabileceğini anlatıyor. Ama hemen defterinizin ya da bilgisayarınızın başına geçip yazar olduğunuzu sanmayın. Önce dünyadaki ve Türkiye’deki iyi örnekleri okuyacaksınız, ülkenizin edebiyat tarihini bileceksiniz.

27.04.2018

Boyama kitabını gördüğünüz yerde imha edin!

Boyama kitaplarının çocukların yaratıcılığını yok ettiğini söyleyen Nesin Vakfı Yöneticisi Süleyman Cihangiroğlu, “Çocukları özgür bırakın! Onlara ne yapacağını söylemeyin, sadece yaptıklarını izleyin!” diyor. Nesin Vakfı’nın Çatalca’daki çiftliğine gittik, çocukların yaratıcılığını arttırmanın yollarını aradık.

8.12.2017

Çocuk kitaplarını denetlemek aileye düşer

Son günlerde bazı çocuk kitaplarındaki zararlı içerikler yüzünden bütün çocuk kitaplarının pedagog onayından geçmesi için sosyal medya kampanyaları düzenlenmeye başladı. İçeriği sakıncalı birkaç kitap yüzünden bütün kitapların denetlenme önerisinin ‘sansür’ olduğunu belirten yazar, yayıncı ve uzmanlar anne babalara çağrı yapıyor: “Çocuklarınızın okuduğu kitapları bilin, onları önce siz okuyun!”

24.11.2017