MENÜ

Alaybey Tersanesi

Alaybey Tersanesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Alaybey Tersanesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 67 Alaybey Tersanesi haberi bulunmuştur.

Alaybey Tersanesi Haberleri

Karşıyakaya 6 ahşap iskele

Karşıyaka'ya 6 ahşap iskele

Karşıyaka'ya 6 ahşap iskele

2.11.2017Karşıyaka
İzmirde pedal devrimi

İzmir'de pedal devrimi

İzmir'de pedal devrimi

20.2.2017İzmir
40 yıllık vapur, sirenlerle batırıldı

40 yıllık vapur, sirenlerle batırıldı

İzmir'de 1970'li yıllardan bu yana iki yaka arasında yolcu taşımacılığı yapan 9 Eylül vapuru, Karaburun İlçesi'nde su altı canlılığın artırılması ve dalış turizminde kullanılmak üzere törenle batırıldı.

30.4.2016Gündem
9 Eylül ve Alaybey artık su altında

9 Eylül ve Alaybey artık su altında

İzmir Körfezi’nde yaklaşık 40 yıl hizmet veren "9 Eylül" ve "Alaybey" yolcu vapurları, yapay resif oluşturmak ve dalış turizmine katkı sağlamak için Karaburun’da Büyükada ve Küçükada açıklarında batırılacak. İzmir’in emektar vapurları, Karaburun Kaymakamlığı’nın "Yapay Resif ve Turizm Amaçlı Batık Projesi" kapsamında, bundan sonra Ege’nin mavi derinliklerinde sualtı yaşamına ve dalış turizmine hizmet edecek.

23.4.2016Ege
9 Eylül ve Alaybey resif olacak

9 Eylül ve Alaybey resif olacak

9 Eylül ve Alaybey resif olacak

23.4.2016İzmir
Bostanlı Deresi cezibe merkezi oluyor

Bostanlı Deresi cezibe merkezi oluyor

İZMİRLİLER’in denizle ilişkisini güçlendirmek amacıyla Körfez’i kıyılarıyla birlikte tasarlamayı hedefleyen "İzmirdeniz- Kıyı Tasarım Projesi" kapsamında sıra Mavişehir-Alaybey Tersanesi arasındaki sahil şeridindeki ilk uygulama alanı olan Bostanlı Deresi ve yakın çevresine geldi.

11.6.2015Ege
Sıra Bostanlı Deresinde

Sıra Bostanlı Deresi'nde

İzmirliler'in denizle ilişkisini güçlendirmek amacıyla Körfez'i kıyılarıyla birlikte tasarlamayı hedefleyen "İzmirdeniz- Kıyı Tasarım Projesi" kapsamında sıra Mavişehir-Alaybey Tersanesi arasındaki sahil şeridindeki ilk uygulama alanı olan Bostanlı Deresi ve yakın çevresine geldi. Bu konuda uygulama projelerini tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, yapım ihalesi için hazırlıklara başladı.

28.3.2015Ege
İşçimenler’e vefa

İşçimenler’e vefa

KARŞIYAKA Spor Kulübü ve ilçenin tarihinde önemli bir yeri olan İşçimenler ailesinin en yaşlı üyesi Sadrettin İşçimenler’ın ismi bundan böyle Alaybey Tersanesi karşısındaki parkta yaşayacak.

8.6.2014Ege
Tersane kazasında ölen iki işçinin ailesi dava açtı

Tersane kazasında ölen iki işçinin ailesi dava açtı

İZMİR'in Karşıyaka İlçesi'ndeki Alaybey Askeri Tersanesi'nde, geçen Aralık ayında meydana gelen kaza sonrası yaşamını yitirenlerin yakınları, Milli Savunma Bakanlığı'na tazminat davaları açmaya başladı. Olayda yaşamını yitiren işçiler Ercan Biçer'in ailesi bakanlık hakkında 462 bin TL, kazada ölen Cafer Kırbaş'ın yakınları da yine 709 bin 500 TL maddi tazminat istedi.

1.3.2014Ege
İzmirin yeni bisikletleri yola çıkacak

İzmir'in yeni bisikletleri yola çıkacak

İZMİR Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve 40 kilometrelik sahil şeridi boyunca kiralık bisikletlerle sağlıklı ve çevreci bir ulaşım imkanı sağlayacak sistemin açılışı 18 Ocak Cumartesi günü yapılacak. Kısaca BİSİM olarak adlandırılacak sistemin sloganı da “Yollar artık BİSİM” olacak.

14.1.2014Ege
Suçlular bulunsun

"Suçlular bulunsun"

İZMİR’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Alaybey Tersanesi’nde havuzda bakımda olan TCG Değirmendere Römorkörü’nün denize indirilmesi sırasında alabora olması sonucu şehit düşen 10 kişiden 23 yaşındaki Deniz Er Yavuz Arslan’ın annesi Neşe Arı, olayın bir an önce açıklığa kavuşmasını istedi.

31.12.2013Ege
Öğle paydosu daha büyük faciayı önledi

Öğle paydosu daha büyük faciayı önledi

GEÇEN hafta bugün tüm Türkiye’nin yüreği yandı. Karşıyaka Alaybey Tersanesi’nden kara haber bir anda yayıldı.

29.12.2013Ege
Erzurum şehidini uğurladı

Erzurum şehidini uğurladı

İZMİR’deki Alaybey Tersanesi’nde denize indirilirken yan yatan ’TCG Değirmendere’ adlı askeri römorkörde terhisine 4 ay kala şehit olan deniz porsun er Semih Sözen’in cenazesi, memleketi olan Erzurum’un Oltu İlçesi’nde gözyaşlarıyla toprağa verildi.

25.12.2013Gündem
Şehidin tabutuna sarılıp gözyaşına boğuldular

Şehidin tabutuna sarılıp gözyaşına boğuldular

İZMİR Karşıyaka’daki Alaybey Askeri Tersane’de meydana gelen faciada şehit düşen askerlerden Çanakkaleli er 21 yaşındaki Mert Paşalı, Gelibolu İlçesi’nde düzenlenen cenaze töreni ardından gözyaşları arasında toprağa verildi. Sınava girerek Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ‘Uzman’ olarak kalmak istediği belirtilen şehit er Paşalı’nın yakınları, tabuta sarılıp ağıt yaktı.

25.12.2013Gündem
Gelibolu şehidini gözyaşlarıyla uğurladı

Gelibolu şehidini gözyaşlarıyla uğurladı

İZMİR'in Karşıyaka İlçesi'ndeki Alaybey Askeri Tersane'de meydana gelen faciada hayatını kaybeden Çanakkaleli er 21 yaşındaki Mert Paşalı, Gelibolu İlçesi'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

25.12.2013Ege
3 şehide İzmirde tören

3 şehide İzmir'de tören

İzmir'de Alaybey Tersanesi’ndeki kazada şehit olan 42 yaşındaki işçi Cafer Kırbaş ve yaşındaki deniz er Yavuz Arslan için ikindi vakti Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nde tören düzenlendi. Kazada yaşamını yitiren sivil işçi Cafer Kırbaş'ın kızının cenazede babasının fotoğrafını çekmesi herkesi ağlattı.

25.12.2013Gündem
TCD Değirmendere Römorköründe şehit olanlar gözyaşları içinde uğurlandı

TCD Değirmendere Römorköründe şehit olanlar gözyaşları içinde uğurlandı

İZMİR Karşıyaka'daki Alaybey Askeri Tersanesi'nde denize indirilirken havuzda yan yatan TCD Değirmendere Römorkörü’nde şehit olan denizci sekiz asker, iki işçi için tören yapıldı.

24.12.2013Ege
10 şehit için hüzünlü tören

10 şehit için hüzünlü tören

İzmir Karşıyaka Alaybey Tersanesi'nde yaşanan üzücü gemi kazasıyla ilgili düzenlenen resmi törenin ardından şehitler memleketlerine uğurlandı.

24.12.2013Ege
ŞEHİT ASKERLERİN AİLELERİ İZMİRE KOŞTU

ŞEHİT ASKERLERİN AİLELERİ İZMİR'E KOŞTU

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Alaybey Askerî Tersanesi'nde "Değirmendere" römorkörünün alabora olması sonucu şehit olan sekiz asker ve iki işçinin kimlikleri belirlendi. Bunların İkmal Başçavuş Veysel Gündoğdu, deniz erleri Yavuz Erslan, Süleyman Mert Paşalı, Fehmi Kocaman, Ali Can Bülbül, Serdar Baloğlu, Rıdvan Çöpçü ve Semih Sözen ile tersane işçileri Cafer Kırbaş ve Ercan Biçer olduğu öğrenildi. Şehitler için bugün Alaybey Tersanesi'nde askerî tören düzenleneceği, cenazelerin memleketlerine uğurlanacağı belirtildi.

24.12.2013Haber
10 şehide hüzünlü veda

10 şehide hüzünlü veda

İzmir Karşıyaka’daki Alaybey Askeri Tersanesi’nde denize indirilirken havuzda yan yatan 'TCD Değirmendere' römorköründe şehit olan denizci 8 asker, 2 işçi için tören yapıldı. Kazada hayatını kaybeden Cafer Kırbaş'ın 11 yaşındaki kızı Esranur Kırbaş, babasının tabutunun fotoğrafını çekti. Esranur'un tören sırasında kamerayı ara ara kendisine çevirip "Babacım seni çok seviyorum" demesi yürekleri dağladı.

23.12.2013Gündem
İzmirde askerlerin olduğu römorkör yan yattı

İzmir'de askerlerin olduğu römorkör yan yattı

İzmir’ de Alaybey Askeri tersanede bakımı yapılan römorkör yan yattı. Kaza sonrasında 1 astsubay, 7 asker ve 2 sivil çalışanın kaybolduğu bildirildi. Olayda 2 olarak açıklanan ölü sayısı saatler ilerledikçe artıyor. Şu ana kadar 6 kişinin cesedine ulaşıldı. Kurbağa Adamlar denilen askeri dalgıçlar römorkör içinde kayıpları arıyor.

23.12.2013Gündem
Alaybey vapuru açık artırmada

Alaybey vapuru açık artırmada

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin satışa çıkırdığı Körfez ulaşım filosunda yeralan Alaybey vapuru için açık artırma yapılacak.

9.1.2013Ege
Alaybey satılık

Alaybey satılık

KÖRFEZ filosunu yenileme hedefiyle 15 adet katamaran tipi modern yolcu gemisi yaptırmaya başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, mevcut filo içinde yer alan Alaybey yolcu vapurunu satıyor.

14.11.2012Ege
Türkiyede gemi motoru üretimi 13 yıl sonra yeniden başladı

Türkiye'de gemi motoru üretimi 13 yıl sonra yeniden başladı

Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, 1990'lı yılların sonuna kadar gemi motoru yapılan Türkiye'de tersanelerin, Yalova depreminden sonra başka kurumlara devredilmesiyle motor fabrikalarının işlevinin sona erdiğini belirterek, “Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğünün teknik desteğiyle Van Gölü için yaptırılacak 2 feribotun motoru, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) tarafından üretilecek. Böylece motor üretimi Türkiye'de yeniden başlamış olacak” dedi.

2.3.2012Ekonomi
Karşıyaka’da kent yenileme projesi

Karşıyaka’da kent yenileme projesi

Karşıyaka Belediye Meclisi’nin son toplantısında, ilçenin en önemli sorunlarından olan kentsel dönüşümle ilgili yeni projeler masaya yatırıldı.

6.2.2012Ege
Kahramanlar

Kahramanlar

Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkez Komutanlığı’ndan dün sabah havalanan T-37C tipi askeri eğitim uçağı, İzmir açıklarında sulara gömüldü.

14.7.2011Gündem
Yıldırım: İzmir Atatürkün partisine bile karşı çıkmış

Yıldırım: İzmir Atatürk'ün partisine bile karşı çıkmış

Eski Ulaştırma Bakanı ve AK Parti İzmir milletvekili adayı Binali Yıldırım, İzmir'de AK Parti'nin insanların yaşam tarzına müdahale edeceği yönünde bir hava verildiğini, bunun diğer partilerin bir taktiği olduğunu belirterek, “İzmirli ne yaşam tarzına müdahale edilmesine boyun eğer ne de kimseyle yaşama mecbur kalmaya. İzmir, öz güveni kuvvetli bir şehir, Atatürk'ün partisine bile karşı çıkmış” dedi.

24.5.2011Gündem
Kocaoğlu’ndan İTO’ya moral

Kocaoğlu’ndan İTO’ya moral

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası Meclisi’nin toplantısına katıldı. 22 üye kürsüden, altı üye de yazılı olarak Kocaoğlu’na yaklaşık 50 soru ve öneri iletti.

27.1.2011Ege
Alkollü sürücü ağaca çarptı: 2 yaralı

Alkollü sürücü ağaca çarptı: 2 yaralı

İZMİR'in Karşıyaka İlçesi'nde 46 yaşındaki Ali Kır, aşırı hız ve dikkatsizlik sonucu, yönetimindeki otomobilin direksiyon kontrolünü kaybederek orta refujde bulunan palmiye ağacına çarptı.

2.7.2009Gündem
Servis minibüsü kaza yaptı: 1 ölü, 13 yaralı

Servis minibüsü kaza yaptı: 1 ölü, 13 yaralı

İZMİR'in Bayraklı Semti, Altınyol'da, işçileri taşıyan servis minibüsü, Orhan Duruşkan'ın kullandığı otomobilin çarpması sonucu yan yattı.

23.10.2008Gündem
Evlenmem dedi, öldürdüm

Evlenmem dedi, öldürdüm

Karşıyaka'da cesedi denizde bulunan Şevket Kaplan'ı öldüren kişi, sevgilisinin kardeşi çıktı. Sanık, ‘‘1.5 yıldır birlikte olduğu ablamla evlenmeyeceğini söyleyince onu öldürdüm’’ dedi.

28.7.2003Gündem
Şehit Er Süleyman Mert Paşalı’nın İsmi Gelibolu’da Bir Caddeye Verildi

Şehit Er Süleyman Mert Paşalı’nın İsmi Gelibolu’da Bir Caddeye Verildi

ŞEHİT ER SÜLEYMAN MERT PAŞALI'NIN ADI GELİBOLU'DA BİR CADDEYE VERİLDİ.

8.10.2015Çanakkale
10 ölümlü römorkör kazası ’hesap hatası’ ölümler ise boğulma

10 ölümlü römorkör kazası ’hesap hatası’ ölümler ise boğulma

İZMİR’deki Alaybey Askeri Tersanesi’nde, ’TCG Değirmendere’ adlı askeri römorkörün alabora olup 8’i asker 10 personelin şehit olmasında kusuru bulunan askerlerin yargılandığı mahkeme, bilirkişi heyeti görevlendirdi. Heyet, araştırmalarından sonra, kazanın bakım havuzundaki ’teknik hesap hatası’ndan kaynaklandığını, ölümlerin ise römorkör içerisindeki eşyanın kapıları kapatmasından dolayı boğulmalardan kaynaklandığını tespit etti. Ancak römorkör içerisindeki eşyanın bakım sırasında sabitlenmemesi, yeni bir cezai tartışmayı gündeme getirdi.

29.9.2015Gündem
TCG Değirmendere römorkör kazasında ek iddianame verildi

TCG Değirmendere römorkör kazasında ek iddianame verildi

"TCG Değirmendere" römorkör kazasında "ihmali bulunduğu" iddiasıyla hakkında 3 ile 15 yıl arasında hapis cezası istenen sivil mühendisin yargılanmasına devam edildi.

26.11.2014Ege
İzmirdeki römorkör kazası

İzmir'deki römorkör kazası

- "TCG Değirmendere" römorkör kazasında "ihmali bulunduğu" iddiasıyla hakkında 3 ile 15 yıl arasında hapis cezası istenen sivil mühendisin yargılanmasına devam edildi

26.11.2014İzmir
Ağırlık değişmese devrilmezdi

Ağırlık değişmese devrilmezdi

İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki Alaybey Askeri Tersanesi'nde, bakımı yapılan 'TCG Değirmendere' römorkörünün, yeniden suya indirilmesi sırasında yan yatmasıyla meydana gelen, 2 işçi ve 8 askerin öldüğü, 17 kişinin de yaralandığı kazayla ilgili askeri savcı iddianame hazırladı.

19.9.2014Gündem
Tek kişilik ‘sivil’ davada mühendise tahliye

Tek kişilik ‘sivil’ davada mühendise tahliye

İzmir’in Karşıyaka ilçesindeki Alaybey Askeri Tersanesi’nde, bakımı yapılan TCG Değirmendere römorkörünün 23 Aralık’ta suya indirilmesi sırasında 8’i asker 10 kişinin öldüğü kazada ihmali bulunduğu iddiasıyla tutuklanan sivil gemi mühendisi Ö.U.’nun, 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

27.5.2014Gündem
Şehitler için bayrak çekildi

Şehitler için bayrak çekildi

İZMİR'deki Alaybey Askeri Tersanesi'nde, yan yatınca 8'i asker 2'si işçi toplam 10 personelin şehit olduğu TCG Değirmendere Römorkörü, yüzdürülme işleminin tamamlanmasının ardından çekilerek iskeleye demirletildi.

20.1.2014Ege
Yüzen mezar ayağa kalktı

Yüzen mezar ayağa kalktı

İzmir'deki Alaybey Askeri Tersanesi’nde, alabora olunca 2’si sivil 8’i asker 10 personelin şehit olduğu 'TCG Değirmendere Römorkörü', içerisinde bulunduğu havuzun suya batırılmasının ardından vinç yardımıyla yüzdürüldü.

19.1.2014Ege
Değirmendere’de ilk gün sonuç yok

Değirmendere’de ilk gün sonuç yok

İzmir’deki Alaybey Askeri Tersanesi’ndeki havuzda alabora olunca 2’si sivil 10 personelin şehit olduğu TCG Değirmendere römorkörünün yüzdürülmesi çalışmaları başladı.

17.1.2014Ege
Römorkör ilk denemede yüzdürülemedi

Römorkör ilk denemede yüzdürülemedi

İZMİR'deki Alaybey Askeri Tersanesi'ndeki havuzda alabora olunca 2'si sivil 8'i asker 10 personelin şehit olduğu TCG Değirmendere römorkörünün tekrar yüzdürülmesi için çalışmalar başladı.

17.1.2014Ege
Römorkör seferberliği

Römorkör seferberliği

Bakım için getirildiği İzmir Tersanesi'nde bakım havuzu içinde yan yatan TCG Değirmendere Römorkörü'nün kaldırılması için çalışmalara başlandı.

17.1.2014Gündem
Römorkörü yüzdürme öncesindeki çalışmalar tamamlandı

Römorkörü yüzdürme öncesindeki çalışmalar tamamlandı

İZMİR'deki Alaybey Askeri Tersanesi'nde, alabora olunca 2'si sivil 8'i asker 10 personelin şehit olduğu TCG Değirmendere Römorkörü'nün tekrar yüzdürülmesi için çalışmalarda sona gelindi. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun da yarın çalışmaları izlemek üzere tersaneye geleceği öğrenildi.

16.1.2014Ege
Römorkör için dev vinç geldi

Römorkör için dev vinç geldi

İZMİR'deki Alaybey Askeri Tersanesi'nde, alabora olunca 2'si sivil 8'i asker 10 personelin şehit olduğu TCG Değirmendere römorkörünün tekrar yüzdürülmesi için çalışma başlatıldı.

13.1.2014Ege
Faciada mühendis tutuklandı

Faciada mühendis tutuklandı

İZMİR’deki Alaybey Askeri Tersanesi’nde alabora olan ‘TCG Değirmendere’ römorkörüyle ilgili sivil ve askeri mühendislerin bulunduğu bilirkişilerden oluşan ekipler incelemelerini büyük ölçüde tamamladı.

8.1.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Hatıralar paramparça

GÜZELBAHÇE balıkçı barınağında ‘Kordon’ vapurunu boynu bükük yatıyor görünce yanına gittim. Çevreye zarar verecek parçaları sökülüp, son yolculuğuna hazırlanıyordu. Sonra da dalış turizmi ve balıklara yuva olması için Çeşme’de denize batırılacaktı.

19.12.2016