MENÜ

Aktivist

Aktivist ile ilgili tüm haberleri, son dakika Aktivist haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Aktivist haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.052 Aktivist haberi bulunmuştur.

Aktivist Haberleri

İktidar değişti, yabancı düşmanlığı değişmedi

İktidar değişti, yabancı düşmanlığı değişmedi

Avusturya’da merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ile Yeşiller Partisi koalisyon hükümetinin açıkladığı hükümet programı, ülkede yaklaşık 17 ay iktidarda kalan aşırı sağcı hükümetin programıyla benzerlik göstermesi, iktidar değişse de Müslüman ve yabancı karşıtlığında herhangi bir değişimin olmadığı yorumlarına yol açtı.

13.01.2020Avrupa
Sevgi, merhamet, dayanışma

Sevgi, merhamet, dayanışma

Spielberg tarafından sinemaya da uyarlanan ‘Mor Yıllar’ın yazarı Alice Walker, hayatını Afro-Amerikan kadınların hakları mücadelesine adamış saygın bir aktivist. 1976 yılında yayımlanan ‘Meridian’ da işte bu mücadelenin, 1960’lı yıllarda sivil haklar hareketine katılan bir kadının kişisel devriminin hikâyesi.

9.01.2020Kitap Sanat
Almanlar yine Emma ve Ben ismini tercih etti

Almanlar yine Emma ve Ben ismini tercih etti

Almanya’da 2019 yılında doğan bebekler için en çok koyulan isimler açıklandı. Almanlar kız için en çok Emma’yı tercih ederken erkek için erkek için Ben ismini seçti.

30.12.2019Avrupa
İBB önünde 4. gün... ‘Faytonlar kaldırılana  kadar buradayız’

İBB önünde 4. gün... ‘Faytonlar kaldırılana kadar buradayız’

ADALAR’da ruam hastalığı tespit edilen 81 atın itlaf edilmesini protesto etmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) karşısındaki Saraçhane Parkı’nda çadır kuran hayvanseverlerin eylemi dördüncü günde de sürdü.

23.12.2019Gündem
Korkunç detay ortaya çıktı: Resmen duyuruldu: 26 suikast

Korkunç detay ortaya çıktı: Resmen duyuruldu: 26 suikast

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliği Üyesi Ali Bayatlı, ülkede 1 Ekim'den bu yana devam eden hükümet karşıtı gösterilere katılan 26 aktivistin suikast sonucu öldürüldüğünü duyurdu.

22.12.2019Dünya
Atlara 3 ay ruam tatili

Atlara 3 ay ruam tatili

İstanbul Valiliği Adalar’daki atları vuran ruam salgını nedeniyle, üç ay boyunca faytonlara at koşulmasını yasakladı. Ruam nedeniyle itlaf edilen 81 atın sahipleri hakkında ‘İnsan, hayvan ve çevre sağlığını tehlikeye atmak’ suçundan Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

21.12.2019Gündem
Yolculuğu ‘Birinci sınıf’tı

Yolculuğu ‘Birinci sınıf’tı

İklim aktivisti Greta Thunberg’ün Almanya’da trenden paylaştığı fotoğrafa trenyolu şirketinden cevap geldi: “First Class’ta otururken hizmetimizin ne kadar iyi olduğunu söyleseydiniz.”

17.12.2019Dünya
Bu detay ilk kez ortaya çıktı... Onlarca kayıp

Bu detay ilk kez ortaya çıktı... Onlarca kayıp!

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Haklar Komiserliği, ülkede gösterilerin başlamasından bu yana 48 kişinin kaybolduğunu veya kaçırıldığını duyurdu.

15.12.2019Dünya
Brezilya lideri Bolsorano Gretaya velet dedi: Greta biyografisini değiştirdi

Brezilya lideri Bolsorano Greta'ya 'velet' dedi: Greta biyografisini değiştirdi

Brezilya’nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsorano, “velet” dediği İsveçli aktivist Greta Thunberg’e kızdırdı. Thunberg, sosyal medya hesabındaki biyografi kısmında velet kelimesinin karşılığı olan “Pirallha” kelimesini yazdı.

12.12.2019Dünya
Yılın kişisi Greta

Yılın kişisi Greta

16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg “2019 yılının kişisi” seçildi.

12.12.2019Dünya
Greta Thunberg kimdir Greta Thunberg kaç yaşında ve nereli

Greta Thunberg kimdir? Greta Thunberg kaç yaşında ve nereli?

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen İklim Zirvesi'nde yaptığı konuşmasıyla tüm dünyanın gündemine oturan Greta Thunberg, TIME Dergisi tarafından '2019 yılın kişisi' seçildi. Bu gelişmenin ardından, Greta Thunberg'in kim olduğu merak konusu oldu. Peki, Greta Thunberg kimdir? Greta Thunberg kaç yaşında ve nereli?

11.12.2019Dünya
Öfkemizi küçümsemeyin

Öfkemizi küçümsemeyin

İsveçli aktivist Greta Thunberg, İspanya’nın başkenti Madrid’deki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP25) katılmak için Amerika’dan başladığı deniz yolculuğunda okyanusu geçerek Portekiz’in başkenti Lizbon’a geldi.

5.12.2019Dünya
Hondurasta aktivist cinayeti hükümlülerine 50 yıla kadar hapis cezaları verildi

Honduras'ta aktivist cinayeti hükümlülerine 50 yıla kadar hapis cezaları verildi

Orta Amerika ülkesi Honduras'ta, yerli ve çevre hakları aktivisti Berta Caceres cinayetinden hüküm giymiş 7 kişi, 50 yıla kadar hapisle cezalandırıldı.

3.12.2019Dünya
Greta Thunberg’e Almanya’da ödül

Greta Thunberg’e Almanya’da ödül

İsveçli genç aktivist Greta Thunberg’e çevre ve iklim koruma konularındaki örnek çalışmalarından dolayı bir ödül de Almanya’dan geldi. 16 yaşındaki İsveçli öğrenci, 2019 yılı Alman Sürdürülebilirlik Özel Ödülü’ne layık görüldü.

25.11.2019Avrupa
Hasankeyf’te Roma dönemine ait han, hamam ve konaklar bulundu

Hasankeyf’te Roma dönemine ait han, hamam ve konaklar bulundu

Ilısu Barajı sularının altında kalacak olan antik kent Hasankeyf’te tarihi eserlerin sular altında kalmaması için çalışmalar devam ediyor. Er-Rızk Camii'nin gövde kısmının yeni Hasankeyf’te bulunan Arkeo Kültürel Park'a taşınması kapsamında yıkılan 150 yıllık çarşının altından Roma dönemine ait eserler çıktı.

22.11.2019Gündem
Irakta gösterilere katılan aktivist öldürüldü

Irak'ta gösterilere katılan aktivist öldürüldü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta hükümet karşıtı gösterilerde ön safta yer alan aktivist Adnan Rüstem, kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü.

16.11.2019Dünya
Şampiyon vegan boksör Yumruk yerim, et yemem

Şampiyon vegan boksör! Yumruk yerim, et yemem

Dünya şampiyonu boksör Ünsal Arık, geçen hafta da Beyaz Rus rakibi Siarhej Huliakevich’i mağlup ederek WBC Asya Şampiyonu oldu. Berlin’de yaşayan, Almanya doğumlu sporcuyu emsallerinden ayıran tek konu başarıları değil. Kendisini hayvan hakları mücadelesine adayarak beş yıl önce vejetaryen oldu, iki sene önce de vegan.

Evler su altında kalacak

'Evler su altında kalacak'

Yokoluş İsyanı adlı çevreci grup pazar günü görenleri şaşkına çeviren bir gösteri düzenledi.

11.11.2019Dünya
Irakta göstericiler hükümetin istifasını ve başkanlık sistemine geçilmesini istiyor

Irak'ta göstericiler hükümetin istifasını ve başkanlık sistemine geçilmesini istiyor

Irak'ın başkenti Bağdat'taki gösterilerin merkezi olan Tahrir Meydanı'ndan "hükümet istifa" ve "halk rejimi düşürmek istiyor" sloganları yükselmeye devam ediliyor.

6.11.2019Dünya
Iraktaki sivil itaatsizlik eylemleri genişliyor

Irak'taki sivil itaatsizlik eylemleri genişliyor

Irak'ta hükümet karşıtı protestolar düzenleyen göstericiler, başlattıkları sivil itaatsizlik eylemi çerçevesinde ülkenin güneyindeki petrol kuyularına giden yolları trafiğe kapattı.

3.11.2019Dünya
‘Aktivistler ensemizde’

‘Aktivistler ensemizde’

KÜRESEL ısınma dünyadaki yaşamı her geçen gün değiştirirken insanların gıdaya erişimi de gittikçe zorlaşıyor.

30.10.2019Ekonomi
Kerbela’da 18 kişi hayatını kaybetti

Kerbela’da 18 kişi hayatını kaybetti

IRAK Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliği üyesi Ali Beyatlı yaptığı açıklamada, “Kerbela’daki aktivist ve hükümete bağlı olmayan taraflardan gelen bilgilere göre, önceki akşam gösterilerde 18 kişi öldü, 800’den fazla kişi de yaralandı” dedi.

30.10.2019Dünya
Kaos büyüyor... O da sokağa indi

Kaos büyüyor... O da sokağa indi!

Irak'ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ülkenin güneyindeki Necef ilinde düzenlenen hükümet karşıtı gösterilere katıldı. Gösterilerin beşinci gününde Tahrir Meydanı'ndan "hükümet istifa" sesleri yükseliyor.

29.10.2019Dünya
Son dakika... Kerbelada kanlı gece: 18 ölü, 800den fazla yaralı

Son dakika... Kerbela'da kanlı gece: 18 ölü, 800'den fazla yaralı

Irak'ın Kerbela kentinde güvenlik güçlerinin göstericilere müdahalesi sonucu 18 kişi öldü, 800'den fazla kişi yaralandı.

29.10.2019Dünya
Facebook’a çağrı: Sorumluluk almalı

Facebook’a çağrı: Sorumluluk almalı

İklim değişikliğine karşı başlattığı öğrenci eylemlerinin sembolü haline gelen 16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg, 2.6 milyon takipçili Facebook hesabından sosyal medya devini eleştirdi.

28.10.2019Dünya
Greta Thunberg kimdir, kaç yaşında

Greta Thunberg kimdir, kaç yaşında?

İsveçli genç çevreci Greta Thunberg, iklim hareketinin sembolü haline geldi. Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'nde gerçekleştirdiği konuşmayla hafızalara kazınan Greta Thunberg’in videosu sosyal medyada en çok paylaşılanlardan biri olmuştu. Peki, Greta Thunberg kimdir, kaç yaşında?

23.10.2019Gündem
Havaalanında çevreci ‘isyanı’

Havaalanında çevreci ‘isyanı’

Çevreci oluşum ‘Yokoluş İsyanı’, dün itibarıyla 3 gün boyunca Londra City Havaalanı’nı kapatacağını açıkladı. Polis yarım saat içinde 12 göstericiyi gözaltına aldı.

11.10.2019Dünya
Başkentlerde ‘iklim’ işgali

Başkentlerde ‘iklim’ işgali

İklim değişikliğiyle daha fazla mücadele edilmesini isteyen Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) adlı çevre aktivistleri, bugüne kadarki en büyük eylemlerine bugün başladı. Berlin, Londra, Amsterdam, New York gibi büyük kentlerde sokağa çıkan aktivistler, yolları kapatıp oturma eylemi yaptı.

7.10.2019Avrupa
İklimciler Berlin’de trafiği felç etti

İklimciler Berlin’de trafiği felç etti

Berlin’de Extinction Rebellion (Soy tükenmesine karşı isyan) adlı iklim aktivistleri sabahtan itibaren kentte en önemli kavşakları işgal ederek, trafiği felç etti.

7.10.2019Avrupa
İsveçli Thunberg ve Kamerunlu Maloum, Uluslararası Çocuk Barış Ödülü’nü kazandı

İsveçli Thunberg ve Kamerunlu Maloum, Uluslararası Çocuk Barış Ödülü’nü kazandı

İklim değişikliği ile mücadele konusundaki çabalarıyla tanınan ve dünya çapında iklim için öğrenci grevinin öncüsü olan İsveçli aktivist Greta Thunberg ile Kameron’da çocukların silahlı örgütlere alınmasına karşı mücadele eden Divina Maloum, Uluslararası Çocuk Barış Ödülü’nü kazandı.

6.10.2019Avrupa
Bin Selman, cinayetin sorumluluğunu itiraf etmeli

"Bin Selman, cinayetin sorumluluğunu itiraf etmeli"

Mısır'daki Devrimin Yarını Partisi Lideri Dr. Eymen Nur, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın, "Muhammed Bin Selman, siyasi sorumluluğunu itiraf ederek cinayetin sorumluluğundan kaçmaya çalışıyor. Selman, bu cinayette ortak ve cinayet sorumluluğunu itiraf etmesi gerek." dedi.

3.10.2019Dünya
En zengin işadamı Kaşıkçı için geldi

En zengin işadamı Kaşıkçı için geldi

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Washington Post gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı, vahşi cinayetten bir yıl sonra konsolosluğa girdiği saatte anıldı. Törene dünyanın en zengin kişisi olan amazon.com ve Washington Post gazetesinin sahibi Jeff Bezos, gazetenin CEO’su Fred Ryan ile BM Özel Raportörü Agnes Callamard da katıldı.

3.10.2019Gündem
Cemal Kaşıkçı öldürülmesinin 1inci yılında anıldı

Cemal Kaşıkçı öldürülmesinin 1'inci yılında anıldı

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı için, 1. ölüm yıldönümünde öldürüldüğü Beşiktaş Levent'teki Suudi Arabistan Krallığı Başkonsolosluğu'nun önünde anma töreni düzenlendi.

2.10.2019Gündem
Cammu Keşmirde kısıtlamaların hafifletildiği iddia edildi

Cammu Keşmir'de kısıtlamaların hafifletildiği iddia edildi

Hindistan'ın, Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırma ve eyaleti ikiye bölme kararının ardından uyguladığı kısıtlamaların, bölgenin tamamında hafifletildiği iddia edildi.

28.09.2019Dünya
İklim aktivistleri öğrencilerle buluştu

İklim aktivistleri öğrencilerle buluştu

Son yıllarda ulusal ve uluslararası eylemlerle dikkat çekilmeye çalışılan, çevrenin korunması ve iklim değişikliği, okulların da gündeminde. 12 yaşındaki iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu ve Greenpeace Akdeniz Okyanuslar Proje Sorumlusu Nihan Temiz Ataş da bu çerçevede İstanbul’da özel bir okulun öğrencileriyle bir araya geldi.

27.09.2019Eğitim
ABDden Hindistana Keşmir çağrısı

ABD'den Hindistan'a Keşmir çağrısı

ABD Hindistan'dan Cammu Keşmir'deki kısıtlamaların kaldırılmasını istedi.

27.09.2019Dünya
İklim aktivisti Greta Thunberg kimdir İsveçli Greta Thunberg kaç yaşında

İklim aktivisti Greta Thunberg kimdir? İsveçli Greta Thunberg kaç yaşında?

Birleşmiş Milletlerin İklim Zirvesi konuşmacıları arasında yer alan 16 yaşındaki aktivist Greta Thunberg, tüm dikkatleri üzerine çekti. İklim konusundaki hassasiyetini her fırsatta dile getiren Greta Thunberg, iklimin korunması için ülkelerin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı. Peki, Greta Thunberg kimdir ve nerelidir? İşte, Greta Thunberg hakkında merak edilen bazı bilgiler

25.09.2019Gündem
Greta Thunberg kimdir ve kaç yaşında Küçük yaşta Time kapağı oldu

Greta Thunberg kimdir ve kaç yaşında? Küçük yaşta Time kapağı oldu!

İklim konusundaki hassasiyeti ile ünlenen Greta Thunberg, söylemleriyle pek çok kişinin araştırdığı isim olmaya başladı. Asperger sendromu bulunan Greta Thunberg, hastalığına boyun eğmeyerek hayatını iklim değişikliğini önlemek için harcayan Greta Thunberg, biyografisi ile merak konusu oldu. Peki, İsveçli Greta Thunberg kimdir ve kaç yaşında? İşte, küçük yaşta Time'a kapak olan o isim hakkında bazı bilgiler

24.09.2019Dünya
Bizi kimse durduramaz

Bizi kimse durduramaz

Grete Thunberg. 16 yaşında İsveçli bir genç kız. Küresel ısınmanın yol açtığı tehlike ve tehdidine karşı başta politikacılar olmak üzere, sorumluluk taşıyan yetişkinlerin duyarsız kalmasını protesto etmek için okulu asıp geçen yıl ağustos ayında greve başladı.

23.09.2019Avrupa
Eşitlik kadınların değil insanlığın ihtiyacıdır

Eşitlik kadınların değil insanlığın ihtiyacıdır

37 güçlü kadının kurduğu, 320 üyesiyle çalışan Kadın Girişimcileri Derneği’nin (KAGİDER) yeni başkanı Emine Erdem, projelerini ilk kez Hürriyet’e anlattı.

23.09.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Nereye gitti bu Marmara’nın balıkları?  

GEÇEN ay Tuba Şatana’nın düzenlediği yemek kültürü sempozyumunda kulak verdiğim araştırmacı Ruhi Güler kitabı “Lüfer Boğaziçi Şehrayini”yi göndermiş.

14.01.2020

Hepimiz için ‘Zehirsiz Sofralar’

Çağımızda tüm canlıların sağlığını etkileyen en büyük tehlikelerden biri, tarımda pestisit kullanımı. Pestisit, endüstriyel tarımda yetiştirilen ürünü mantar, böcek, yabani ot gibi zararlılardan korumak için kullanılan zehirli kimyasalların genel adı. “Tarım ilacı” olarak da adlandırılan pestisitler toprağı, suyu, havayı bunların sonucu olarak da hayvanları ve insanları, zehirliyor.

14.12.2019

Gençleşen beş portre ve yaşlanan popülizm

SAYFADA gördüğünüz beş kişi beş farklı ülkeden...

12.12.2019

MeToo çağında siz bu 9 Juliet’ten hangisisiniz

CEREN Özdemir’in öldürüldüğü gün, İtalya’da Verona şehrinin Via Capello Sokağı’nın 23 numaralı evinden içeri giriyordum.

8.12.2019

Dünyada sadece Milas’ta çıkıyor... Diaspor kristalini tanıyalım

‘MİLAS’ın Ilbıra Dağı Kazdağları mı oluyor?’ (7 Kasım 2019) başlıklı yazımızın altından beklemediğimiz bir ‘zultanit taşı’ zenginliği ortaya çıktı.

15.11.2019

Veganlık zannedildiği kadar pahalı mı?

Çok ama çok tatlı bir heyecan içindeyim. Bu ilk yazım. Bundan sonra veganlık, vegan yemek tarifleri, vegan mekanlar, hatta ocakbaşında vegan yemek yiyebilmek gibi mümkün olduğunu düşünmediğiniz her konuda deneyimlerimi paylaşacağım.

10.10.2019

Kapağı açık tabuttaki iki günlük bebeğin sırrı

25 Ağustos 1970 günü Amerika Birleşik Devletleri’nin Marshalltown kasabasında küçük bir cenaze töreni yapıldı.

29.09.2019