MENÜ

Akm

Akm ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Akm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.934 Akm haberi bulunmuştur.

Akm Haberleri

Taksimin silueti değişiyor

Taksim'in silueti değişiyor

Temeli bir yıl önce atılan Taksim'deki caminin taşıyıcıları tamamlanma aşamasına gelirken, ana kubbesinin yapımına başlandı.

17.2.2018Gündem
AKMde yıkım başladı

AKM'de yıkım başladı

YILLARDIR tartışılan ve atıl vaziyette bekleyen Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) binasında yıkım çalışmaları başlıyor. Çevresi kapatılan AKM´ye gelen işçiler ön bahçede yıkım projesi kapsamında çalışmalara başladı. Etrafı çevrilen AKM dün havadan görüntülendi.

13.2.2018Gündem
Mimarlar Odasından AKM önünde açıklama

Mimarlar Odası'ndan AKM önünde açıklama

Mimarlar Odası'ndan AKM önünde açıklama

13.2.2018Beyoğlu
Türk-Rus dostluğu bu sergide

Türk-Rus dostluğu bu sergide

Türk-Rus dostluğu bu sergide

13.2.2018Antalya
AKMye ilk kazma vuruldu

AKM'ye ilk kazma vuruldu

Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi(AKM)'nin yıkımı için ilk kazma vuruldu. Yerine inşa edilecek 2 bin 500 kişilik bir opera binasının 2019'un ilk çeyreğinde bitirilmesi planlanıyor.Yıllardır yıkımı gündemde olan AKM'de yıkım işlemleri başladı. AKM'ye ilk kazma vurulurken, çalışmalar da görüntülendi. İşçilerin camları kırmaya başladığı görülürken, çalışmaların da hızlandığı görüldü. Yıkılacak binanın yerine yapılacak 2 bin 500 kişilik opera binasının 2019'un ilk çeyreğinde bitirilmesi planlanıyor. İnşa edilecek Yeni Atatürk Kültür Merkezi binasında, 2 bin 500 kişilik bir opera salonu, 800 kişilik tiyatro salonu, bin kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, bir sergi salonu, bir kütüphane, 885 araçlık otopark bulunacak. Yeni binanın en üst katında ise ikinci köprüden Tarihi Yarımada’ya uzan kadar uzanan manzaraya sahip bir restoran yer alacak. Yeni AKM’de binanın dış cephesi büyük bir ekrana dönüştürülecek şekilde inşa edilecek. Bu sayede Taksim Meydanı’ndaki vatandaşlar binanın dışına yansıtılan tiyatro, bale, opera gibi etkinliklerin temsillerini izleme imkanı yakalayabilecek. Atatürk Kültür Merkezi’ne uzanan araç trafiği ise yer altı tüneline taşınacak ve merkez önü araç trafiğine kapalı hale getirilecek. Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) ise 2019’un ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor. AKM’nin yeni binasının mimarlığını ise AKM’nin ilk binasının mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu yapıyor.

13.2.2018Haber
Son dakika: Ve ilk kazma vuruldu

Son dakika: Ve ilk kazma vuruldu

Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkımı için ilk kazma vuruldu. Yerine inşa edilecek 2 bin 500 kişilik opera binasının 2019'un ilk çeyreğinde bitirilmesi planlanıyor.

13.2.2018Gündem
‘Tütü giyip aynaya baktığımı bilmem’

‘Tütü giyip aynaya baktığımı bilmem’

Türk balesinde kolayca tanımlanamayan, zor sindirilen ama seyirciyi büyüleyen, akıllara kazınan dev projelerin şahsına münhasır yaratıcısı, dansçı, koreograf ve yönetmen Aysun Aslan Uğur, kitabı ‘Anne Ben Leylek mi Oldum?’da konservatuvar anılarını yalın ve bol nükteli bir dille anlatıyor.

1.2.2018Kitap Sanat
AKMde piyano konseri büyüledi

AKM'de piyano konseri büyüledi

AKM'de piyano konseri büyüledi

13.1.2018Antalya
CHPli Altınoktan tiyatroya yasak tepkisi

CHP'li Altınok'tan 'tiyatroya yasak' tepkisi

CHP'li Altınok'tan 'tiyatroya yasak' tepkisi

10.1.2018Ankara
AKM böyle veda ediyor

AKM böyle veda ediyor

Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) son durumu İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz’la yerinde konuştuk, yakında yıkılacak olan binayı son kez görüntüledik. “Depreme dayanıklı değil ve güçlendirme yapılamaz” denilen binanın taşıyıcı sistemine yakından baktık. Yaklaşık 10 yıldır sanatsal faaliyetlere kapalı tutulan bina adeta harabeye dönmüş durumda.

2.1.2018Gündem
AKM’den son kareler

AKM’den son kareler

İstanbul AKM’de son durumu İl Kültür Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ile yerinde konuştuk. Depreme dayanıklı değil ve güçlendirme yapılamaz denilen binanın taşıyıcı sistemine yakından baktık. Kolonlardaki demirler korozyon sebebiyle parçalandığını, deniz kumu kullanılan betonların zarar gördüğünü fark ettik. Yaklaşık 10 yıldır sanatsal faaliyetlere kapalı tutulan bina adeta harabeye dönmüş durumda.

2.1.2018Ne Oluyor
Cumhuriyet Kulesi gibi olmasın

Cumhuriyet Kulesi gibi olmasın

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, kendi ilçesi sınırlarındaki Ankapark’la ilgili, “Ankapark’ın, Cumhuriyet Kulesi gibi bir sürece girmesinden korkarım. Bu kadar para harcandıysa, bu iş öyle ya da böyle bir an önce bitirilmeli” dedi.

1.1.2018Ankara
Esenboğa Metrosu’nda iki proje gündemde

Esenboğa Metrosu’nda iki proje gündemde

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Esenboğa Havalimanı’nına gidecek olan Keçiören Metrosu’nun, Çubuk’a kadar uzatılmasının gündemde olduğunu söyledi. ATO Başkanı Gürsel Baran’ın, Siteler’i de içine alacak bir metro hattı talebine Bakan Arslan, “Siteler’i de bağlayacak bir raylı sistem olabilir mi? Her iki projeyi de çalışıyoruz ama burada bir önceliklendirme yapmamız lazım” diye yanıt verdi.

31.12.2017Ankara
Yeni AKM 2019da

Yeni AKM 2019'da

Atatürk Kültür Merkezi’ne (AKM) her gittiğinde içinin sızladığını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Ankara’da yeni AKM için 2018’de resmi süreçleri tamamlamayı, 2019’da da yapımına başlamayı hedefliyoruz” dedi.

29.12.2017Ankara
Ayşegül Aldinç tacı taktı Antalyalı oldu

Ayşegül Aldinç tacı taktı 'Antalyalı' oldu

Ayşegül Aldinç tacı taktı 'Antalyalı' oldu

24.12.2017Antalya
Ömür boyu paratoner gibi bütün belaları üstüme çektim

Ömür boyu paratoner gibi bütün belaları üstüme çektim

Konserleri birçok ülkede onbinler tarafından izleniyor. Şarkıları gençlerin dilinde. Dünyaca ünlü müzisyenler onunla çalışmak istiyor. En popüler müzik festivallerinin aranan ismi... Geçenlerde bir remix albümü de çıkaran Selda Bağcan müzikte adeta ikinci baharını yaşıyor. Bağcan’la sahne alacağı Zorlu PSM’deki ‘Mix Festival’ öncesinde buluştuk; hayatını, geçmişi ve günümüz Türkiye’sini konuştuk.

8.12.2017Hürriyet Cumartesi
Beyoğlunda Büyük Dönüşüm Buluşması” protesto edildi

Beyoğlu'nda "Büyük Dönüşüm Buluşması” protesto edildi

Beyoğlu'nda "Büyük Dönüşüm Buluşması” protesto edildi

2.12.2017İstanbul
Münip Utandı’dan veda konseri

Münip Utandı’dan veda konseri

Münip Utandı, kuruluşundan bu yana görev yaptığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’ndan emekli oldu. 3 Aralık’ta CRR’deki jübile konserinde koro Hüseyin Fahreddin Dede’nin Acemaşiran Ayin-i Şerif’ini icra edecek, Utandı ise 3. Selim, Ahmet Rasim, Sadi Işılay ve Rakım Elkutlu’nun şarkılarını yorumlayacak.

30.11.2017Kitap Sanat
‘Asgari ücret bizde 2 bin 100 lira

‘Asgari ücret bizde 2 bin 100 lira'

Türkiye’de en yüksek maaş veren belediyenin Çankaya Belediyesi olduğunu belirten Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Asgari ücret Çankaya Belediyesi’nde 2 bin 100 liradır” dedi.

29.11.2017Ankara
4. Murat tekrar sahnede

4. Murat tekrar sahnede

ANKARA Devlet Opera ve Balesi, 2010 yılında kaybettiğimiz besteci ve orkestra şefi Okan Demiriş’in ‘IV. Murat’ adlı operasını yarın Ankaralı sanatseverler ile buluşturacak.

27.11.2017Kitap Sanat
Genco Erkal: Anadolu’da kendimi Tarkan gibi hissediyorum

Genco Erkal: Anadolu’da kendimi Tarkan gibi hissediyorum

Son yıllarda hep Nâzım Hikmet’le Bertolt Brecht’in hayatından kesitler sunan metinleri ve Gogol’ün büyük eseri ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ni oynuyordu. Bu kez sahnede güncel bir konuyu, gündemin en yakıcı maddelerinden göçmenlik meselesini ele alıyor. Üstelik tek oyunda yedi farklı karakteri canlandırıyor. Genco Erkal’la yeni oyunu ‘Göçmenleeeer’ vesilesiyle buluştuk.

18.11.2017Hürriyet Pazar
AKM-Kızılay bağlantısının ihalesini yaptık

AKM-Kızılay bağlantısının ihalesini yaptık

Başbakan Binali Yıldırım, dün ‘Keçiören ilçesi Ovacık Kampüsü ve İl Genelinde 34 Eğitim Tesisinin Temel Atma Töreni’ne katıldı.

17.11.2017Ankara
‘AKM’ye kent meydanı da eklensin’

‘AKM’ye kent meydanı da eklensin’

İstanbul’daki yeni AKM projesinin açıklanmasının ardından gözlerin çevrildiği Ankara AKM için Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Ramazan Şimşek’ten de öneri geldi. Şimşek, AKM’ye kent meydanı eklenmesi talebinde bulundu.

11.11.2017Ankara
Bakan Arslan Uşaka gelecek

Bakan Arslan Uşak'a gelecek

Bakan Arslan Uşak'a gelecek

11.11.2017Uşak
İstanbulun en büyük tartışması: İki uzman yeni AKMyi yorumladı

İstanbul'un en büyük tartışması: İki uzman yeni AKM'yi yorumladı

Mimar Korhan Gümüş ve Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, yeni Atatürk Kültür Merkezi projesi üzerine yazdı.

11.11.2017Hürriyet Pazar
Ankaranın yeni başkanına AKM talimatı iddiasına açıklama

Ankara'nın yeni başkanına AKM talimatı iddiasına açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şehircilik Şurası öncesinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’yı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Görüşmede Erdoğan'ın, Ankara'nın yeni başkanından İstanbul'daki AKM’ye benzer bir projeyi Ankara’da bulunan AKM alanında da hayata geçirmek için çalışma yapılması talimatını verdiği öne sürüldü. Ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada görüşmede, AKM alanı ile ilgili herhangi bir konunun görüşülmediği belirtildi.

11.11.2017Gündem
Berlin’den ilham aldım

Berlin’den ilham aldım

Yenilenecek Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) mimarı Murat Tabanlıoğlu, “AKM benim için bir vefa projesi. Babamdan geldiği için farklı bir duygu ve sorumluluk. Yapılması kadar iyi işletilmesi de önemli. Dört dörtlük bir opera ve bale salonu yapıyoruz. Berlin’den ilham aldım. Berlin’de operanın yanına dev ekran kurulmuş. Dileyen herkes temsilleri Taksim Meydanı’ndan da izleyecek” diye konuştu.

10.11.2017Ekonomi
Devlet sanatçıları, Atayı kavşaktaki anıtın önünde andı

Devlet sanatçıları, Ata'yı kavşaktaki anıtın önünde andı

Devlet sanatçıları, Ata'yı kavşaktaki anıtın önünde andı

10.11.2017Antalya
Yıkılacak mı kalacak mı

Yıkılacak mı kalacak mı?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul’daki Atatürk Kültür Merkezi’nin(AKM) yıkılarak yeni bir projeyle opera binasına dönüştürüleceğini geçtiğimiz günlerde açıklamasının ardından, gözler dönem dönem yıkılması gündeme gelen Başkent’teki AKM alanına çevrildi. 

9.11.2017Ankara
Yeni Başkandan Topbaşın ustalık eserim olacak dediği projeye başlanacak mı sorusuna ilginç yanıt

Yeni Başkan'dan 'Topbaş'ın ustalık eserim olacak dediği projeye başlanacak mı?' sorusuna ilginç yanıt

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın ‘Ustalık eserim' olacak dediği Haliç-Unkapanı Su Altı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi hayata geçecek mi? Yeni başkan Mevlüt Uysal, bu projenin gerçekleşmeyeceğini şu sözlerle açıkladı: ''Başlamamış bir projeyi yapmak yeni gelenin görevi değildir diye düşünüyorum. Başlamış da yarıya gelmiş olsaydı evet o ustalığı devam ettirebilirdik. Şu anda baktığımız zaman ondan öncelikli yapmam gereken şeyler olduğunu düşünüyorum.''

9.11.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Metro yok, EGO hattı yok!

“Ankara’da, Esenboğa Havalimanı’na eskiden 442 numaralı EGO hattı gidiyordu. Eski Başkan Melih Gökçek döneminde bu hat özelleştirilerek Belko-Air firmasına verildi. Ve Belko-Air, sadece 3 duraktan yolcu alarak insanları son derece mağdur ediyor.

18.2.2018

Sanata duyarlı bir kent bile böyle olursa

CUMA akşamı Ali Poyrazoğlu’yla biraz sohbet ettik.

5.2.2018

‘Bir Başbakan olarak en çok neyi özlüyorsunuz’

BAŞBAKAN Binali Yıldırım elbette bu soruya bir cevap verdi.

27.1.2018

Yolsuzlukla mücadelede sahne kadınların

DÜNYADA yolsuzlukla mücadele eden önemli bir kurum olan Uluslararası Şeffaflık (Transparency İnternational) Örgütü’nün Türkiye’deki muadili 2008 yılında gönüllü çabalarla kurulmuş olan Uluslararası Şeffaflık Derneği.

16.1.2018

Başbakan, Aziz Kocaoğlu’na 7.5 aydır randevu vermiyor: İzmir’e zırnık yok!..

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, kentin ulaşımda 2030 yılına kadar izleyeceği yol haritasını belirleyen Ulaşım Ana Planı’nı tamamladı. Plan, gelecek 12 yılda  kentin raylı sistem ağının 465 km’ye çıkarılmasını, 6 yeni iskele ile birlikte deniz ulaşımında 11 yeni hat oluşturulmasını öngörüyor.

10.1.2018

Çatıdaki Alaçatı Limon Köyiçi

Adının sonunda ‘köyiçi’ yazdığına bakmayın. Nişantaşı’nın göbeğinde, City’s AVM’nin tam karşısında. O ‘köyiçi’ lafı Çeşme’den geliyor: Geçen yaz Alaçatı’da sezonun en iyi çıkışını yapan Limon, Exclusive Hotel’in terasına kışlık açtı.

5.1.2018

Miami’ye İstanbul çıkarması

SİYASİ iklim ne kadar yeni fırtınaların işaretini verse de, ekonomi 2018 yılı için ne kadar belirsizlikler içerse de sanatın yeri ayrı ve güçlü bir oyuncu olarak kalmaya devam edecek.

8.12.2017

Bir ihtimal daha var: Asparagas!

CUMA günkü yazımı, “İzmir Büyükşehir Belediyesi 150’nci kuruluş yılını kutlayacakmış. Pazartesi yazısında dertleşmek için şimdiden bu doğum günü bahsini seçtim” diyerek bitirmiştim. Yeni yıla 27 gün kalmış olmasına rağmen henüz resmî bir açıklama yapılmadığına göre işe bu dedikoduyu öğrendiğim web sitesinden başlayalım.

3.12.2017

Tanburi Necdet Yaşar’ın ardından

MÜZİK dünyamız bir ustasını daha kaybetti.

27.11.2017

Ankara Çayı kokuyor!

Ankara Çayı.Gönül ister ki, Eskişehir’in Porsuk Çayı gibi olsun.Amma velakin.Porsuk Çayı demlemeyse... Ankara Çayı sallama, ya da soğuk su ilaveli paşa çayı gibi.Yani, tiryakiye hitap etmiyor.

19.11.2017

Etüt merkezleri AKM projesi ve seçim barajı

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, İsmail Kahraman’ın Meclis başkanı olarak devam etmesi kararını verdi. Karar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde baş başa yenilen yemekte alındı. Dün iki kişinin telefonları çok yoğundu. AK Parti milletvekilleri, tebrik etmek için İsmail Kahraman’ı aradı. AK Parti yöneticileri ise ikna etmek için Burhan Kuzu’nun telefonlarını susturmadı.

13.11.2017

Bak... Bak... ByLock’tan ‘Karakaş çıkmış’ iyi mi

İKTİDAR yanlısı gazetenin birinci sayfasındaki başlığı şöyle:

13.11.2017

Vatandaştan Başkan Mustafa Tuna'ya ulaşım brifingi

Ankara’da bugün anket yapılsa... “Kentin en büyük sorunu nedir?” sorusunun yanıtı, açık ara ‘ulaşım’ çıkar. Şahsi ulaşım değil ama... Toplu ulaşım.

12.11.2017

Ve Erdoğan Atatürk’ü övüyorsa

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79’uncu yılı nedeniyle Beştepe’de konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Atatürk’e övgüsü ve sahiplenişi pek çok kişi için sürpriz oldu.

12.11.2017

O fotoğraftan önce hayat çok sıkıcıydı

Şurası bir gerçek:Ajda’nın sıkı poposunun hepimize nanik yaptığı o yemek pişirme karesinden önce Türk magazin hayatı çok sıkıcı, çok renksizdi.

9.11.2017

AKM’yi beğenmeyen kimse yok mu?

Bakıyorum bütün gazeteler, ben de dahil olmak üzere bütün köşe yazarları ve yorumcular yeni AKM’yi beğenmiş.

9.11.2017

AKM’yi beğendim

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kültür Merkezi’nde yeni AKM’nin tanıtımını yaptı. Gerçekten de böyle bir binaya İstanbul’un ihtiyacı vardı.

8.11.2017