MENÜ

Akkuyu Nükleer Santralı

Akkuyu Nükleer Santralı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Akkuyu Nükleer Santralı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Akkuyu Nükleer Santralı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 894 Akkuyu Nükleer Santralı haberi bulunmuştur.

Akkuyu Nükleer Santralı Haberleri

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı görüntülendi

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı görüntülendi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Mersin'de yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde incelemelerde bulundu.

23.07.2019Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20de Putin ile görüştü

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20'de Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S400 sevkiyatına ilişkin, "Gözler bu işin sevkiyatıyla ilgili olan sürecin içerisinde de zaten bunda mutabakatımızda herhangi bir aksama söz konusu değil." dedi.

29.06.2019Dünya
Varank: TSE, Akkuyu’ya test ve lisanslama konularında hizmet verecek

Varank: TSE, Akkuyu’ya test ve lisanslama konularında hizmet verecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Akkuyu'da inşa edilen nükleer santrale ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. TSE'nin nükleer santrale ilişkin Atom Enerjisi Kurumu'yla protokol imzaladığını açıkladı.

30.05.2019Ekonomi
1000 Türk nükleerci

1000 Türk nükleerci

AKKUYU Nükleer İnsan Kaynakları Direktörü Marina Karaseva, Akkuyu nükleer santrali tamamlandığında yaklaşık 3 bin 200 personelin çalışacağını, bunlardan bin kadar personelin Türk vatandaşı olmasının planlandığını söyledi.

25.04.2019Ekonomi
Sızıntıya karşı 4 gemiyle geliyor

Sızıntıya karşı 4 gemiyle geliyor

AKKUYU Nükleer Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, Akkuyu Nükleer Santralı’nda Rus mühendisler tarafından yapılan ‘Kor Tutucu Kabı’nın (uranyum sızmasını önleyecek sistem) eylül ayında reaktör temeline yerleştirileceğini söyledi.

18.04.2019Ekonomi
Nükleer meslek lisesi geliyor

Nükleer meslek lisesi geliyor

Nükleer Enerji Genel Müdür Vekili İbrahim Halil Dere, nükleer santrallerde mühendisler dışında teknik personele ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Bu eksikliğin giderilmesi için Türkiye’de nükleer alanda teknik lise kurulmasına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışmalar başlattık. Bu liseyi önümüzdeki eğitim-öğretim yılına yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

16.04.2019Ekonomi
Son dakika... Bu iş bitmiştir dedi ve mesajı verdi: Yolumuza devam edeceğiz

Son dakika... 'Bu iş bitmiştir' dedi ve mesajı verdi: Yolumuza devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın başkenti Moskova’da ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Bütün bakanlarımıza öncelikli verdiğim talimat, Rusya'ya ticari ilişkilerde mümkün olan her türlü kolaylığın gösterilmesi yönündedir." dedi. Erdoğan ve Putin baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından bir basın açıklaması daha düzenledi. Erdoğan, S-400 ile ilgili sorulan bir soruya "Yol haritamızı belirlemişiz, çizmişiz, adımlarımızı atmışız. Her şey bitmiş, şimdi bizden kalkıp da 'buradan vazgeç' diye tavsiyelerde bulunanlar demek ki bizi de tanımıyor olacaklar. Biz bu konu ile ilgili olarak bir şeyin sözleşmesini yapmışsak bu iş bitmiştir. Ona göre yolumuza devam edeceğiz. Bu bizim egemenlik hakkımızdır." dedi.

8.04.2019Dünya
Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında istihdam artacak

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında istihdam artacak

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, projede bir yılda önemli sonuçlar elde edildiğine dikkati çekti.

5.04.2019Ekonomi
Rus Büyükelçi Yerhov Hürriyete konuştu: Aynı sayfadayız

Rus Büyükelçi Yerhov Hürriyet'e konuştu: Aynı sayfadayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8 Nisan’daki Moskova ziyareti öncesinde Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Hürriyet’e konuştu. Yerhov, ABD ile krize neden olan Rusya’dan S-400 füze alımıyla ilgili “Bence Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı dinlemeli, ona güvenmeliyiz” dedi. Yerhov, Suriye’de de Rusya ile Türkiye’nin ‘kesinlikle aynı sayfada olduğunu' belirterek “Hatta tarihin aynı tarafındayız, aynı gemideyiz” yorumunda bulundu.

5.04.2019Dünya
APnin skandal kararına Türkiyeden sert tepki

AP'nin skandal kararına Türkiye'den sert tepki

Avrupa Parlamentosu (AP) 2018 Türkiye Raporu'nda "Avrupa Birliği'nin Türkiye ile katılım müzakerelerini resmen askıya alması" çağrısında bulundu. Karara AK Parti sözcüsü Ömer Çelik'ten tepki geldi. Çelik "Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren Türkiye Raporu’nu kabul etmiş. Bizim açımızdan değersiz, hükümsüz ve itibarsız bir karar bu" dedi. Dışişleri Bakanlığı da "AP tarafından benimsenen tek taraflı ve objektiflikten uzak tutuma, tarafımızca herhangi bir değer atfedilmesi mümkün değildir." açıklamasında bulundu.

13.03.2019Dünya
50’yi aşkın Türk uzman Akkuyu Nükleer AŞde çalışacak

50’yi aşkın Türk uzman Akkuyu Nükleer AŞ'de çalışacak

Moskova Fizik Mühendisliği Üniversitesinde nükleer eğitim almak üzere Rusya'ya gönderilen ikinci Türk öğrenci kafilesinden 50'yi aşkın kişi Akkuyu Nükleer AŞ'de göreve başlayacak.

23.02.2019Ekonomi
Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsardan vizesiz Rusya açıklaması

Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar'dan vizesiz Rusya açıklaması

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, "Vize sorunu önümüzdeki dönemde ele alacağımız en önemli hususlardan bir tanesi." dedi.

18.01.2019Dünya
Son dakika... İstanbulda tarihi tören Dev projede bu sözler alkış aldı

Son dakika... İstanbul'da tarihi tören! Dev projede bu sözler alkış aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen "TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni"nde açıklamalarda bulundu. 2 devlet başkanı dev projenin bitişi için 2019 yılını gösterirken, iki devlet arasındaki dostluğa ve ekonomi açısından önemli projelere de değindi.

19.11.2018Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan kritik mesajlar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ekim ayı Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan Fırat'ın doğusuna operasyon mesajı verirken, "Bu sözlerimiz son ikazlarımız olarak kabul edilmelidir" dedi. Erdoğan ayrıca Suudi başsavcının Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak Pazar günü Türkiye'ye geleceğini açıkladı. Fındık fiyatlarıyla ilgili de açıklama yapan Erdoğan, "TMO ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren kalite fındığın kilosunu 14 liradan, Giresun kalite fındığın kilosunu da 14,5 kilodan almaya başlayacağız. Kayıtlı fındık alımlarında 2 lira da destekleme ödemesi yapıyoruz" dedi.

26.10.2018Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristanda konuştu

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan'da konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Olumlu gelişmelere rağmen ekonomik ilişkilerimizin mevcut durumu yeterli değildir. Biz bunu çok daha ilerilere taşıyabiliriz. Hiçbir siyasi sorunu bulunmayan, ekonomik ilişkiler noktasında hukuki alt yapısı tamamlanmış, tarihi ve kültürel açıdan birer kardeş gibi yakın iki ülkenin ticaretinin daha üst seviyelerde olması gerekir" dedi.

9.10.2018Gündem
Erdoğan Putin zirvesinde mutabakat: Silahlardan arındırılmış bölge

Erdoğan Putin zirvesinde mutabakat: Silahlardan arındırılmış bölge

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'de görüştü. Görüşme yaklaşık 1 saat 25 dakika sürdü. İki lider yaptığı ortak açıklamada İdlib'de silahlardan arındırılmış bölge konusunda mutabık olduklarını vurguladı. Türkiye ve Rusya arasında İdlib'e ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

17.09.2018Dünya
Son dakika... Rusyadan Türkiye için flaş vize açıklaması

Son dakika... Rusya'dan Türkiye için flaş vize açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarına yönelik bazı kategorilerde vizelerin kaldırılmasına hazır olduklarını bildirdi.

12.08.2018Dünya
Akkuyuda çalışacak 32 Türk öğrenci, uygulama çalışmasından geçti

Akkuyu'da çalışacak 32 Türk öğrenci, uygulama çalışmasından geçti

Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu'da çalışmak üzere Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi'nde (MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, Novovorenej Nükleer Santrali'ndeki uygulama çalışmasını tamamladı.

11.07.2018Kampüs
Nükleere Türk parça

Nükleere Türk parça

TÜRK sanayiciler, sadece yurt içinde değil dünya genelinde yapımı süren 56 nükleer santrala parça satmak için harekete geçti.

2.07.2018Ekonomi
ASOdan sanayiye yeni fonlama modeli önerisi

ASO'dan sanayiye yeni fonlama modeli önerisi

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, sanayiye yönelik yeni fonlama modeli önerisinde bulunarak, "Bankalar beni fonlayacağına benden mal alan insanları fonlamalı. Tüketici kredilerine benzer bir modelin sanayi için de uygulanıyor olabilmesi gerekiyor." dedi.

2.07.2018Ekonomi
Bekir Bozdağ: Doların seçim sonucunu değiştireceğini düşünenler aldanıyor

Bekir Bozdağ: Doların seçim sonucunu değiştireceğini düşünenler aldanıyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Dolarla oynayarak milletin cebine, millete zarar verecek sonuçlar ortaya koyarak, bu seçimin sonuçlarını değiştireceğini düşünenler varsa aldanıyorlar. Millet oyunu gördü, oyuncuyu da gördü. Millet kuklayı da gördü, kuklacıları da gördü. Onlara fırsat ve izin vermeyecektir" dedi.

23.05.2018Gündem
‘Yanı Başımdaki Reaktör’

‘Yanı Başımdaki Reaktör’

Akkuyu Nükleer Santrali’nin temelinin atılması ile birlikte, nükleer enerji santralleri Türkiye gündeminin başına oturdu. TRT World, ‘Yanı Başımdaki Reaktör’ ile gündemdeki bu konuya çok farklı bir açıdan yaklaşan uluslararası bir belgesele imza attı.

4.05.2018Televizyon
Kanal ortaklığı

Kanal ortaklığı

Dünyanın önde gelen inşaat şirketi Rönesans’ı Kanal İstanbul heyecanı sardı. Şirket bu yıl ihalesi yapılması planlanan proje için Hollandalı, Belçikalı ve Japon firmalarla konsorsiyuma hazırlanıyor. Plan ise projedeki kanal açma işini üstlenmek.

28.04.2018Ekonomi
Bizden size takoz olmaz

Bizden size takoz olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nin tanıtımında iş dünyasına seslenerek, “Bizden size takoz olmaz, bizden size önümüzdeki takozların temizlenmesi olur. Türkiye’nin potansiyeli bu yapılanların üzerindedir. Yeter ki ele ele verip birlikte bu potansiyeli harekete geçirelim” dedi.

9.04.2018Ekonomi
Rusya Enerji Bakanlığından flaş açıklama

Rusya Enerji Bakanlığı'ndan flaş açıklama

Reuters ajansının haberine göre Rusya Enerji Bakanı, 'Başka bir yatırımcı bulamazsak Akkuyu Nükleer Santrali'ni kendimiz tamamlayabiliriz' dedi.

6.04.2018Dünya
Akkuyu’yu eleştirenlere mesaj: Gaza gelmenin lüzumu yok

Akkuyu’yu eleştirenlere mesaj: Gaza gelmenin lüzumu yok

Başbakan Binali Yıldırım, önceki gün temeli atılan Akkuyu Nükleer Santralı’nın önemine vurgu yaparken, eleştiriler için de “Gaza gelmenin lüzumu yok, her şeyin tedbiri var” dedi. 2017 YLSY Bursiyerleri Yurtdışı Eğitime Hazırlık ve Uyum Programı ile Engelli Vatandaşların Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni’ne katılan Yıldırım, konuşmalarında özetle şu mesajları verdi.

4.04.2018Gündem
Cenevre tıkanınca, Astana kaçınılmaz oldu

Cenevre tıkanınca, Astana kaçınılmaz oldu

Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Fransa Ulusal Meclisi Dışişleri Komisyonunda yaptığı konuşmanın ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Suriye’de yaşananlarla ilgili Cenevre sürecinin ilerlemediğini belirten Büyükelçi Musa, Astana sürecinin başladığını söyledi.

4.04.2018Avrupa
S-400’ler erken teslim edilecek

S-400’ler erken teslim edilecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Akkuyu Nükleer Santralı’nın temel atma töreninin ardından Beştepe’de 1.5 saat baş başa görüştü. Görüşmenin ardından Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı yapıldı. Erdoğan ile Putin, daha sonra ortak basın toplantısı ve 4 anlaşmanın imza törenine katıldı. S-400'lerin teslim tarihi de erkene çekildi.

3.04.2018Gündem

Yazar Sonuçları

FETÖ’cü Emre Uslu kampanya yapıyor

Kaçak FETÖ’cü Emre Uslu, sosyal medyada...

28.05.2019

İyi bir frekans yakaladık!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’le turizmde yakalanan ivmenin devam ettirilmesi konusunda mutabakatlarının olduğunu belirterek, “Rusya’dan 2018’de ülkemize 6 milyon turist geldi. Bu rakamı yakalamak çok önemli. 2019’u karşılıklı ‘Kültür ve Turizm Yılı’ ilan ettik. İyi bir frekans yakaladık” dedi.

25.01.2019

Dış politika gelişmeleri ve Kaşıkçı cinayeti

Geçen hafta dış politika alanında arka arkaya önemli gelişmeler oldu. Dikkatler doğal olarak Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye’ye gelmesi nedeniyle Türkiye-Rusya ilişkileri üzerindeydi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise ABD’de idi. New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Vaşington’da ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü.

22.11.2018

Türkiye ve NATO ittifakı

Brüksel’de dün başlayan NATO Zirvesi bugün tamamlanacak.

11.07.2018

Enerji savaşları

TÜRKİYE 2016 yılında enerji ithalatına 27 milyar dolar ödemişti, 2017’de bu 37 milyar dolara çıktı. Hem iç tüketimimiz, hem dolar fiyatları arttığı için fatura yıldan yıla böyle kabarıyor.

5.04.2018