MENÜ

Akademisyenler Bildirisi

Akademisyenler Bildirisi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Akademisyenler Bildirisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Akademisyenler Bildirisi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 93 Akademisyenler Bildirisi haberi bulunmuştur.

Akademisyenler Bildirisi Haberleri

Oluk oluk kan beraati

'Oluk oluk kan' beraati

‘BARIŞ İçin Akademisyenler Bildirisi’ni yayınlayan 1128 akademisyeni, internet sitesinde yazdığı, ‘Sözde aydınlar çanlar ilk önce sizin için çalacak’ başlıklı yazıda, “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız” diyerek tehdit ettiği gerekçesiyle yargılanan Sedat Peker, beraat etti.

13.07.2018Gündem
Son dakika: Sedat Peker hakkında flaş karar

Son dakika: Sedat Peker hakkında flaş karar

Sedat Peker, 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada, her iki suçun yasal unsurları oluşmadığı için her iki suçtan beraat etti.

13.07.2018Gündem
CHP’den 1’inci yılında OHAL raporu

CHP’den 1’inci yılında OHAL raporu

CHP, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 20 Temmuz 2016’da ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının bir yıllık bilançosunu çıkardı.

20.07.2017Gündem
Hocayken atıldı öğrenci dönüyor

Hocayken atıldı öğrenci dönüyor

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Genel Kamu Hukuku bölümünde araştırma görevlisiyken ihraç edilen Dr. Cenk Yiğiter, LYS sonucunda Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazandığını duyurdu. Yiğiter, “Cebeci’ye öğrenci olarak girebilmek hem mutluluk veriyor hem hüzünlendiriyor” dedi.

12.07.2017Gündem
Avukat tepki gösterdi: Sedat Pekerin teşrifini bekliyoruz

Avukat tepki gösterdi: 'Sedat Peker'in teşrifini bekliyoruz'

Sedat Peker'in, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" üyelerini tehdit ettiği gerekçesiyle 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya, tutuksuz sanık Peker ile avukatları katılmadı. Müşteki avukatı Eyüboğlu, "Belgelenmemiş mazeretlerle iki celsedir gelip gidiyoruz, Sedat Peker'in teşrifini bekliyoruz. Mahkeme zorla getirme ya da yakalama kararı vermedi" dedi.

9.06.2017Gündem
Profesör Kaboğlu Akademisyenler bildirisi soruşturmasında ifade verdi

Profesör Kaboğlu Akademisyenler bildirisi soruşturmasında ifade verdi

Olağanüstü Hal Kapsamında yayınlanan 686 sayılı Kanun Hükümünde Kararname (KHK) ile Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden ihraç edilen Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı Akademisyenler Bildirisi’ne imza attığı gerekçesiyle dün savcılığa ifade verdi. Kaboğlu’nun ifadesinde, kararnameden sonra ifadeye çağrılmasını manidar bulduğunu belirttiği öğrenildi.

3.03.2017Gündem
Sedat Peker’e 11 yıl hapis istendi

Sedat Peker’e 11 yıl hapis istendi

'Akademisyenler bildirisinde' imzası bulunan akademisyenlere yönelik “oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız” diyerek tehdit ettiği iddia edilen Sedat Peker hakkında, 11 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

7.11.2016Gündem
Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu

Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu.

20.01.2016Gündem
Ankara Üniversitesinde Prof. Alpkaya hakkında soruşturma

Ankara Üniversitesi'nde Prof. Alpkaya hakkında soruşturma

Ankara Üniversitesi, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi”nin yayımladığı bildirinin sınav sorusu yapıldığı iddiası üzerine, Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökçen Alpkaya hakkında inceleme ve soruşturma başlattı.

20.01.2016Gündem
Duruşmaya zorla gidecek

Duruşmaya zorla gidecek

GÜNEYDOĞU Anadolu Bölgesi’ndeki sokağa çıkma yasakları ve insan hakları ihlalleri iddialarına karşı ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisi yayınlayan Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi üyelerini tehditten 11 yıla kadar hapis cezası istenen Sedat Peker’in yargılanmasına Anadolu Adliye Sarayı 20’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün devam edildi.

13.10.2017Gündem
Son dakika... Sedat Peker için zorla getirme kararı

Son dakika... Sedat Peker için zorla getirme kararı

Son dakika: Kişisel internet sitesinde yazdığı yazıda, "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzalayan akademisyenleri tehdit ettiği gerekçesiyle yargılanan Sedat Peker'in zorla getirilmesine karar verildi.

13.10.2017Gündem
Dilimizi korumalı, yeni nesle anlatmalıyız

'Dilimizi korumalı, yeni nesle anlatmalıyız'

Türkiye'den ve farklı ülkelerden 144 akademisyen Bükreş'te Türkçe için buluştu. Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rasim Özyürek, "Dilimizi daima korumalıyız yeni nesle bunu anlatmalıyız" dedi.

28.09.2017Gündem
Akademisyenlere dünyadan destek

Akademisyenlere dünyadan destek

HOLLANDA Amsterdam Üniversitesi’nden 156 akademisyen, Türkiye’de KHK ile ihraç edilen akademisyenler için dayanışma bildirisi yayınladı. Diğer ülkelerdeki bilim insanlarının desteğine de açılan ‘Türkiye’de Akademisyenlerle Dayanışma Bildirgesi’ni, birçok farklı kurumdan, aralarında Noam Chomsky, Seyla Benhabib, Axel Honneth ve Jan-Werner Mueller gibi tanınmış isimlerin de yer aldığı 47 bilim insanı imzaladı. Bildirgede özetle şöyle denildi:

16.02.2017Eğitim
Üniversitelere KHK depremi: Her kesimden tepki geldi

Üniversitelere KHK depremi: Her kesimden tepki geldi

OHAL kapsamındaki 686 Sayılı KHK ile toplam 4 bin 464 kişi kamu görevinden çıkarıldı, 17 kişi ise göreve iade edildi. KHK ile 330 akademisyen de ihraç edildi. Akademisyenlerin ihracına her kesimden tepki geldi.

8.02.2017Gündem
Akademisyenlere KHK ile toplu ihraca tepkiler: Ülke için kayıp

Akademisyenlere KHK ile toplu ihraca tepkiler: Ülke için kayıp

Kanun Hükmünde Kararname ile üniversitelerden 330 kişinin ihraç edilmesi tepkilere yol açtı. Ankara Üniversitesi Dil Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde son KHK ile altı akademisyen ihraç edildi. Bölümde hiç profesör ve doçent kalmazken KHK ile görevine son verilen bölüm başkanı Prof. Dr. Tülin Sağlam, “Bu durum sadece öğrenci için değil, ülke için de kayıp. Derin üzüntü içindeyim, içim yanıyor” dedi. İşte tepkiler...

8.02.2017Gündem
Hollandada korkulan oluyor

Hollanda'da korkulan oluyor!

Hollanda'da çok önemli gelişme... İslam göçmen karşıtı söylemleriyle bilinen ırkçı çıkışlarıyla dönem dönem Türkiye'den de tepki çeken Wilders anketlere göre iktidar yolunda.

7.02.2017Dünya
Üniversitelerde taşlar yerinden oynadı

Üniversitelerde taşlar yerinden oynadı

Eğitim gündeminin üniversite ayağı da daha yılın ilk günlerinden beri hareketliydi. Akademisyenlere açılan soruşturmalar, kapatılan üniversiteler, rektör seçimlerinin kaldırılması yılın önemli olayları arasında.

27.12.2016Eğitim
2016 eğitim dünyası için zorlu geçti

2016 eğitim dünyası için zorlu geçti

2016 eğitim gündemi için zor bir yıl oldu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan okullar, öğrenci nakilleri, bakan değişikliği, sözleşmeli öğretmenlik en çok konuşulan konulardı. Ayrıca ihraçlar, rotasyonlar ve atamalar öğretmenleri zorladı. Dünyada ise TIMSS ve PISA sonuçları, eğitim hakkından yararlanamayan çocuk ve gençler gibi konular tartışıldı.

27.12.2016Eğitim
15 Temmuz şehitlerinin çocuklarına askerlik yok

15 Temmuz şehitlerinin çocuklarına askerlik yok

15 Temmuz’da düzenlenen darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kapsamında iki yeni kanun hükmünde kararname (KHK) daha Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 11 ve 12’nci KHK’larla birçok alanda değişikliğe gidildi. 15 bin 728 kişinin meslekten ihraç edildiği yeni KHK’ların getirdiği değişiklikler özetle şöyle:

22.11.2016Gündem
Barış Bildirisi imzacısına görevden uzaklaştırma

'Barış Bildirisi' imzacısına görevden uzaklaştırma

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü, ‘Barış Bildirisi’ imzacısı 21 akademisyene görevden uzaklaştırma tebligatı gönderdi.

8.08.2016Gündem
Akademisyen Meral Camcı da tutuklandı

Akademisyen Meral Camcı da tutuklandı

Akademisyen Meral Camcı sevk edildiği nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Camcı hakkında 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildiriye imza attığı için daha önce tutuklanan üç akademisyenler beraber yakalama kararı çıkartılmıştı.

31.03.2016Gündem
İngiliz akademisyen Chris Stephenson serbest kaldı, savcı sınırdışı edilmesini talep etti

İngiliz akademisyen Chris Stephenson serbest kaldı, savcı 'sınırdışı edilmesini' talep etti

Dün akademisyenlere destek olmak için geldiği İstanbul Adliyesi'nde gözaltına alınan İngiliz akademisyen Chris Stephenson, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Savcı, serbest bırakılan İngiliz akademisyen için "sınırdışı etme" talebinde bulundu. Stephenson, "Serbest bırakıldım ama şimdi beni sınırdışı edeceklermiş. 25 senedir Türkiye’de ikamet ediyorum. 17 senedir aynı üniversitede çalışıyorum. Eşim Türkiye vatandaşı. Çok korkunç ve yanlış bir şey" dedi.

16.03.2016Gündem
Suçlu ilan etmeden

Suçlu ilan etmeden

KİŞİLERİN suçlandığı olayların haberlerinin nasıl yazılması gerektiği konusunda iki somut örnek son günlerde medyada geniş yer buldu. Birincisi Kanal D’deki ‘Beyaz Show’a telefonla bağlanan Ayşe Çelik, ikincisi “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atan 1128 akademisyen.

17.01.2016OkurTemsilcisi

Yazar Sonuçları

Duymak istemeyeceğini söyleme

‘ALÇAK, zalim, kapkaranlık, cahil, tiksinti verici, vatan haini, lümpen, terör örgütünün maşası, ahlaksız, mandacı artığı, ruhu kirlenmiş.’

25.04.2016

İktidarların çektiği sinek çeşitleri

KAÇAN canlı yayın tartışması büyük oluyor.

29.01.2016

"Dur!" diyebilmek...

"Bir çıkış yolu olmalı" diyerek birbirimize bakıyoruz.

17.01.2016

Koyacak cezaevi bile yok

‘KORKMADAN çekinmeden konuşun, Cumhurbaşkanı Erdoğan teminat veriyor, kanunda ruhsat var, resmi görüşten ayrı düşünmek serbest, herkes gayriresmi fikrini ifade etmekte özgür’ dememe takılmış bazıları.

15.01.2016

Dönmek üzerine bir manifesto

Bana “döndü” derler, bana “korktu” derler diye doğru bildiklerimi söylemekten asla çekinmeyeceğim.

15.01.2016

Yanıtını çok merak ettiğim bir soru

AVRUPA Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, bir grup akademisyenin yayınladığı bildiri üzerinde Türkiye’de koparılan fırtına ile ilgili olarak şunu söyledi:

21.01.2016

Suçlu ilan etmeden

KİŞİLERİN suçlandığı olayların haberlerinin nasıl yazılması gerektiği konusunda iki somut örnek son günlerde medyada geniş yer buldu.

17.01.2016