MENÜ

Aihm

Aihm ile ilgili tüm haberleri, son dakika Aihm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Aihm haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 7.328 Aihm haberi bulunmuştur.

Aihm Haberleri

Gül: Herkes bağımsız Türk yargısının işleyişine saygı göstersin

Gül: Herkes bağımsız Türk yargısının işleyişine saygı göstersin

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kararına ilişkin, "Yargılama halen derdesttir. Yargılamayı yapan mahkeme, gerek dosyadaki verileri gerekse AİHM kararı gerekçelerini dikkate alarak bir değerlendirme yapacaktır." dedi.

20.11.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısı sonrası konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısı sonrası konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahçeli görüşmesi, AİHM'in Demirtaş kararı, belediye başkan adayları ve stokçularla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

20.11.2018Haber
Adalet Bakanından AİHMin Demirtaş kararına tepki

Adalet Bakanı'ndan AİHM'in Demirtaş kararına tepki

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AİHM'in "Demirtaş serbest bırakılsın" kararına tepki gösterdi. Gül, "Nihai kararı Türk yargısı verir" dedi.

20.11.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahçeli görüşmesi, AİHM'in Demirtaş kararı, belediye başkan adayları ve stokçularla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

20.11.2018Gündem
AİHMden Selahattin Demirtaş kararı

AİHM'den Selahattin Demirtaş kararı

AİHM, tutukluluk sürecininin uzatılmasının yeterli hukuki dayanaklardan yoksun olduğu gerekçesiyle eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasını talep etti.

20.11.2018Dünya
Kaynaştırma öğrencilerinin ‘okul bulma’ sorunu

Kaynaştırma öğrencilerinin ‘okul bulma’ sorunu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) verilerine göre, 2017-2018 öğretim yılında 257 bin 819 öğrenci tam zamanlı kaynaştırma eğitimi aldı.

20.11.2018Eğitim
Gülperi hemşirenin ölümü davasında sanık eşe beraat

'Gülperi hemşirenin ölümü' davasında sanık eşe beraat

İZMİR'de, 2005 yılında intihar ettiği iddiasıyla kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren hemşire Gülperi Ovalıoğlu'nu 'kasten öldürme' suçlamasıyla yargılanan eşi Oğuzhan Ovalıoğlu, beraat etti.

19.11.2018Gündem
PKK yandaşları AİHM ve Avrupa Konseyine saldırdı: 14 gözaltı

PKK yandaşları AİHM ve Avrupa Konseyi'ne saldırdı: 14 gözaltı

Strazburg'da gösteri düzenleyen terör örgütü PKK yandaşlarının, Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) zorla girmeye çalıştığı, polisin cop ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği göstericilerden 14'ünün gözaltına alındığı belirtildi.

6.11.2018Dünya
Son dakika... Ömer Çelikten önemli açıklamalar

Son dakika... Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik basın toplantısında açıklamalarda bulundu. "Asgari ücret komisyonu zamanında toplanacak." diyen Çelik, Gökçek'in MHP'den aday olacağına yönelik iddialar için de "Dün sayın Cumhurbaşkanımız Gökçek ile ilgili olarak kendisinin dava arkadaşlığına, kardeşliğine vurgu yaparak açıklama yaptı. Bu sayın Gökçek’in AK Parti ailesi içinde kardeşlikle nitelenen bir siyasi şahsiyet olarak bir vurgudur." dedi. Çelik, Doğu Akdeniz'deki sondaj gerilimi ile ilgili de "Net bir şey söyleyeceğim. Bu çok tehlikeli bir yaklaşımdır. Kendilerine yüce Meclis'in 1995’te aldığı ikazı hatırlatıyorum. Bu şekilde kara sularının artırılmasına yönelik en ufak çabaya en sert cevap verilecektir." ifadelerini kullandı.

31.10.2018Gündem
AİHM’den Türkiye’ye ‘ihlal’ kararı

AİHM’den Türkiye’ye ‘ihlal’ kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2004’te hazırladıkları Azınlık Hakları ve Kültürel Hakları Çalışma Grubu Raporu nedeniyle haklarında hakaret ve tehdit içerikli yazılar yayımlanan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve Prof. Dr. Baskın Oran’ın açtığı davada Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna karar verdi. Mahkeme, Kaboğlu ve Oran’ın konuya ilişkin şikâyetlerinin Türk yargısınca geri çevrilmesini Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) özel ve aile hayatına saygıyla ilgili 8’inci maddesinin ihlali olarak değerlendirdi.

30.10.2018Dünya
AİHMden ret kararı

AİHM'den ret kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), hamile olduğu sırada Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olmak suçundan tutuklanan, doğumdan sonra da bebeğiyle cezaevinde kalmaya devam eden kadının tedbiren tahliye talebini reddetti.

30.10.2018Gündem
AİHMden FETÖ mensubu öğretmene ret

AİHM'den FETÖ mensubu öğretmene ret

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olmak suçundan 7 yıl 13 ay 15 gün hapis cezası verilen eski öğretmen Muharrem Çakmakçı'nın, başvurusunu kabul edilemez buldu, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek yaptığı tedbiren tahliye talebini de reddetti.

27.10.2018Gündem
Hz. Muhammed’e hakaret, ifade özgürlüğü değil

Hz. Muhammed’e hakaret, ifade özgürlüğü değil

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), dine hakaret ile ifade özgürlüğü arasındaki çizgiyi net şekilde çizen bir karara imza attı.

25.10.2018Dünya
AİHM: Düşünce özgürlüğü değil, hakaret

AİHM: Düşünce özgürlüğü değil, hakaret

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Avusturyalı bir kişinin Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içeren ifadelerinin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine hükmetti.

25.10.2018Avrupa
Son dakika.. AİHMden çok önemli karar

Son dakika.. AİHM'den çok önemli karar

AİHM, Hz. Muhammed'e hakaretin ifade özgürlüğü kapsamına girmediğine hükmetti. Anayasa Hukukçusu Dr. Hande Seher Demir, ise, AİHM'nin daha önce de bu yönde verdiği kararların olduğuna işaret etti.

25.10.2018Dünya
Aday çekildi AİHM listesi 2019’a kaldı

Aday çekildi AİHM listesi 2019’a kaldı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görev süresi geçen yıl mayısta dolan Türk yargıç Işıl Karakaş’ın yerine geçecek ismin belirlenmesi gelecek yıla kaldı.

8.10.2018Dünya
‘Geciken adalete’ AİHM cezası

‘Geciken adalete’ AİHM cezası

İstanbul'da 15 yıl önce bilinç değişikliği ve güçsüzlük şikâyetiyle gittiği hastanede hayatını kaybeden işçi emeklisi Nayim Yirdem’in ailesi, açtıkları ceza davasının 9, tazminat davasının ise 13 yıl sonra bitmesini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı.

8.10.2018Gündem
Türkiye’nin AİHM listesinde sürpriz

Türkiye’nin AİHM listesinde sürpriz

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görev süresi geçen yıl mayısta dolan Türk yargıç Işıl Karakaş’ın yerine geçecek ismin belirlenmesine yönelik süreçte bir sürpriz yaşandı.

6.10.2018Dünya
Mutu’nun itirazı reddedildi. 17 milyon euro ‘kokain’ cezası....

Mutu’nun itirazı reddedildi. 17 milyon euro ‘kokain’ cezası....

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Rumen futbolcu Mutu’nun 2004 yılında kokain kullandığının tespit edilmesi üzerine ayrıldığı Chelsea’ye, sözleşme şartlarını ihlalden 17 milyon euro tazminat ödenmesine yaptığı itirazı reddetti.

3.10.2018Avrupa
AİHMden Öcalanın avukatlarına kötü haber

AİHM'den Öcalan'ın avukatlarına kötü haber

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Aysel Tuğluk'un da aralarında bulunduğu kişilerin 1,5 yıl süreyle terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapmaktan men edilmesinde hak ihlali yapıldığına ilişkin başvuruyu reddetti.

3.10.2018Gündem
Mahkeme başkanından FETÖcüye sert uyarı: Sizden ders almayacağız

Mahkeme başkanından FETÖ'cüye sert uyarı: Sizden ders almayacağız

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında meslekten ihraç edilen ve tutuklanan yüksek yargı üyelerinin yargılanmasına Yargıtay 9. Ceza Dairesinde devam edildi. Duruşmada, Mahkeme Başkanı Orkun Dağ, AİHS ve AİHM içtihatları ışığında insan hakları uygulamalarını anlatan sanığı, "Sizden ders almayacağız. Savunmanızı size yöneltilen isnatlarla ilgili yapın" diyerek uyardı.

2.10.2018Gündem
Hollanda Danıştayından Türklerin aleyhinde karar

Hollanda Danıştayından Türklerin aleyhinde karar

Merkezi Utrecht’te bulunan Hollanda Danıştayı, Hollanda makamlarının Türk hükümetine başvurmadan yaptıkları mal varlığı araştırmalarında elde ettikleri bilgi ve belgelerin kullanılmasının yasal olduğuna hükmetti.

1.10.2018Avrupa
AİHMden Öcalana işkence iddiasına ret

AİHM'den 'Öcalan'a işkence iddiasına' ret

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın 2008’de İmralı Cezaevi’nde gardiyanların işkencesine ve tehditlerine maruz kaldığı iddiasıyla yapılan başvuruyu reddetti.

27.09.2018Dünya
Son dakika: AİHM’den terör örgütü elebaşı Öcalana ret

Son dakika: AİHM’den terör örgütü elebaşı Öcalan'a ret

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevinde kötü muamele ve işkence gördüğü yönündeki başvuruyu oy birliğiyle reddetti.

27.09.2018Gündem
AİHM için kritik mülakat bugün

AİHM için kritik mülakat bugün

GÖREV süresi 1 Mayıs 2017’de dolan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) Türk yargıç Işıl Karakaş’ın yerine geçecek ismin belirlenmesine ilişkin kritik mülakat bugün.

26.09.2018Dünya
YTB’den yurt dışında okuyan gençlere insan hakları eğitim

YTB’den yurt dışında okuyan gençlere insan hakları eğitim

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) yurt dışında eğitimine devam eden üniversite öğrencileri için ‘İnsan Hakları Eğitim Programı’ düzenleyecek.

26.09.2018Avrupa
AİHM, Türkiye’den savunma istedi

AİHM, Türkiye’den savunma istedi

10 aydır tutuklu bulunan ve hakkında henüz iddianame hazırlanmayan işadamı Osman Kavala’nın dosyasının öncelikli olarak ele alınmasına yönelik talebini 23 Ağustos’ta kabul eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’den savunma talep etti.

19.09.2018Dünya
AYMden Genel Kadın kararı

AYM'den 'Genel Kadın' kararı

İstanbul'da genelevde çalışmak için "genel kadın" başvurusu yapan bir kişinin açtığı davayı Anayasa Mahkemesi reddetti. Kararda fuhşun özel hayata saygı hakkı kapsamında korunması gereken bir unsur olmadığı sonucuna varıldığı belirtildi.

19.09.2018Gündem
AİHM’den Belçika’ya başörtüsü cezası

AİHM’den Belçika’ya başörtüsü cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), başörtülü olduğu için duruşma salonundan çıkarılan bir kadının yaptığı başvuruda Belçika yönetimini haksız buldu.

18.09.2018Avrupa
AİHMden İngiltereye Snowden cezası

AİHM'den İngiltere'ye Snowden cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Snowden'in gizli bilgileri ifşası sonrasında kitlelerin istihbari amaçlı toplu dinlenilmesi ve bu bilgilerin internet servis sağlayıcısı şirketlerden alınması ile ilgili davada İngiltere'yi haksız buldu.

13.09.2018Dünya
AİHM adayları elemeyi geçti... Sırada mülakat ve seçim var

AİHM adayları elemeyi geçti... Sırada mülakat ve seçim var

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görev yapan Işıl Karakaş’ın yerine görev yapmak üzere Türkiye tarafından Avrupa Konseyi’ne bildirilen Prof. Dr. Selami Kuran, Prof. Dr. Necati Polat ve Prof. Dr. Esra Gül Dardağan Kibar elemeyi geçti.

5.09.2018Gündem
AİHM adayları elemeyi geçti

AİHM adayları elemeyi geçti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görev yapan Işıl Karakaş’ın yerine görev yapmak üzere Türkiye tarafından Avrupa Konseyi’ne bildirilen Prof. Dr. Selami Kuran, Prof. Dr. Necati Polat ve Prof. Dr. Esra Gül Dardağan Kibar elemeyi geçti.

4.09.2018Gündem
Makarna süzgeçli kimlik fotoğrafına Danıştaydan ret

Makarna süzgeçli kimlik fotoğrafına Danıştaydan ret

Hollanda’da Danıştay, ‘Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi’ veya ‘Pastafaryanizm’in ciddi bir din olmadığına hükmetti ve Pastafaryanların kimlik fotoğrafları için başlarına makarna süzgeci takma isteğini reddetti.

17.08.2018Avrupa

Yazar Sonuçları

AİHM’nin Demirtaş kararını nasıl anlamalıyız?

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP’nin eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki kararında, başvurudaki bazı taleplerine olumsuz yanıt verirken bazı şikâyetlerinde ise kendisini haklı bularak Türkiye hakkında ihlale hükmetti.

21.11.2018

Gülperi'nin hakkını kim savunacak?

KARŞIMDA hüngür hüngür ağlayan bir anne var. Ümran Durmaz.

2.10.2018

Brunson krizinde yeni adım

RAHİP Brunson’la ilgili dava yeni bir hukuki zemine taşınıyor.

21.08.2018