MENÜ

Aihm

Aihm ile ilgili tüm haberleri, son dakika Aihm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Aihm haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 7.327 Aihm haberi bulunmuştur.

Aihm Haberleri

Kılıçdaroğlu: Yarın seçim olacak gibi çalışın

Kılıçdaroğlu: Yarın seçim olacak gibi çalışın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan referandumunda ‘hayır’ bloğunda yer alan siyasi partilerle görüşme trafiğine bu hafta HDP ile devam etmeye hazırlanırken, yurtdışı birlik temsilcilerine de “Yarın seçim olacakmış gibi şimdiden hazırlanmaya başlamalıyız. Şimdiden seçmenlerle buluşarak onları ikna etmeye çalışın” talimatı verdi.

4.06.2017Gündem
Yaklaşık 4 milyon Türk hakkını istiyor

Yaklaşık 4 milyon Türk hakkını istiyor

Almanya'dan kesin dönüş yapan Türklerin primlerinin tümünü almak için mücadele başlatan Uluslararası Hak Arama Derneği Başkanı Hasan Fettah, konuyu TBMM İnsan Hakları Komisyonuna taşıdı.

2.06.2017Dünya
Kumburgazda denizde 5 kişinin kaybolması davasında karar

Kumburgaz'da denizde 5 kişinin kaybolması davasında karar

Kumburgaz Kamiloba sahilinden deniz bisikletiyle açıldıktan sonra kaybolan ve 1'inin cesedine ulaşılan 5 kişiye deniz bisikleti kiralayan işletme sahibi sanık Sinan Önügören, “taksirle birden fazla kişinin ölüme neden olma” suçundan 14 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

1.06.2017Gündem
AİHM’den önemli tüzük değişikliği

AİHM’den önemli tüzük değişikliği

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), yaptığı önemli bir iç tüzük değişikliğiyle öncelikli olarak ele alınacak davaların sıralamasını yeniden belirledi. Değişiklik öncesinde yaşam ve sağlık durumları riskte olan davacıların başvurularını acil olarak işleme alan AİHM, bundan böyle bir hakkın kullanımıyla doğrudan bağlantılı olarak gözaltında olan ya da tutuklanan başvuru sahiplerine de öncelik verecek.

31.05.2017Dünya
Acıyla söylediği sözler pahalıya patladı

Acıyla söylediği sözler pahalıya patladı!

İzmir'in Buca İlçesi’nde, öğretim görevlisi kızı, 38 yaşındaki Serpil Erfındık’ın, boşandığı eş, 36 yaşındaki i Vedat Atik tarafından öldürülmesi ardından, olayın üzüntüsüyle "Ben torunumu istemiyorum, bana kızımı ve katil kocasını hatırlatıyor, yurda verilsin" diyen Tülay Aksakal, basında yer alan bu sözü nedeniyle 4 yaşındaki torunu E.B.A.’nın velayet davasını kaybetti. Torunu E.B.A.’nın, babaannesinin yanında büyümesini kabul etmeyen Aksakal, başvurduğu Anayasa Mahkemesi’nden de ret yanıtı aldı. Olayın hemen ardından söylediği o sözler, kararın gerekçesinde yer aldı. Aksakal’ın, AİHM’e başvumak için hazırlık yaptığı ifade edildi.

30.05.2017Gündem
Yeni HSKdan 88 kişilik kararname

Yeni HSK'dan 88 kişilik kararname

ANAYASA değişikliği ile adı, daire sayısı, üyeleri değişen Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 77 kişilik adli, 8 kişilik idari yargı kararnamesi yayınladı.

27.05.2017Gündem
Türk işçilere Bakanlıktan destek

Türk işçilere Bakanlık'tan destek

Almanya’dan kesin dönüş yapan Türk işçilerin AİHM’e açtığı 100 milyar euroluk davada Çalışma Bakanlığı da devreye giriyor. Dernek Başkanı Hasan Fettah, “Berlin Büyükelçiliği, mektup yazarak davanın hassasiyetle takip edildiğini belirtti” dedi.

23.05.2017Ekonomi
Batan Costa Concordianın kaptanına 16 yıl hapis

Batan Costa Concordia'nın kaptanına 16 yıl hapis

Ocak 2012'de cruise gemisi Costa Concordia'nın batmasına ve 32 kişinin ölümüne yol açan Kaptan Francesco Schettino 16 yıl hapis cezası aldı.

13.05.2017Dünya
Arap prensesler hakkında açılan dava başlıyor

Arap prensesler hakkında açılan dava başlıyor

Belçika'da sekiz Arap prenses hakkında dokuz yıl önce yaşanan bir olayla ilgili olarak açılan dava başlıyor. Prensesler, hizmetçileri istismar ettiği iddia ediliyor.

11.05.2017Dünya
Dört köylülerin ‘Perisuyu’ zaferi

Dört köylülerin ‘Perisuyu’ zaferi

Elazığ’da Perisuyu Çayı üzerindeki Pembelik Barajı ve Hidroelektrik Santralinin (HES) yapımına karşı çıkan köylülerin hukuk mücadelesi sürüyor. Anayasa Mahkemesi, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararına rağmen yapılan ‘acele kamulaştırmalar’ için köylüler lehine ‘ihlal’ kararı verdi.

6.05.2017Ekonomi
CHPnin AİHM dosyasında 4 rapor

CHP'nin AİHM dosyasında 4 rapor

CHP’nin, 16 Nisan referandumunda YSK’nın mühürsüz oy kararıyla ilgili AİHM’ye yapacağı başvuru, 4 ana raporla şekillenecek. Başvurunun altyapısını AGİT, Venedik Komisyonu, Avrupa Konseyi İnsan Hakları raporları ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi’nin Türkiye’nin denetime alınması ile ilgili kararı oluşturacak.

5.05.2017Gündem
CHP lideri Kılıçdaroğlu: Kısır çekişme yapan gidip dedikodu partisi kursun

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Kısır çekişme yapan gidip dedikodu partisi kursun

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, referandum sonrasında ilk kez canlı yayına çıktı. '2019'da aday olacak mısınız?' sorusuna 'Bir partinin genel başkanı cumhurbaşkanı olmamalı' yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal ve Fikri Sağlar'ın çıkışları ilgili de açıklamalarda bulundu. "Kısır çekişmeler yapanın partide yeri yoktur." diyen Kılıçdaroğlu, "Kısır çekişme yapan gidip dedikodu partisi kursun." diye konuştu.

3.05.2017Gündem
Son dakika... AK Partiye yeniden üye olan Erdoğandan ABye çok sert mesajlar

Son dakika... AK Parti'ye yeniden üye olan Erdoğan'dan AB'ye çok sert mesajlar

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'yle 27 Ağustos 2014'te partisine veda eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa değişikliğinin ardından AK Parti’ye 979 gün sonra yeniden üye olarak döndü. Erdoğan üyelik beyannamesini imzaladı ve resmen AK Parti'ye üye oldu. Erdoğan, "27 Ağustos 2014 tarihinde milletimiz tarafından cumhurbaşkanlığı görevine seçilmem sebebiyle anayasa gereği ayrılmak zorunda kaldığım, kurucusu olduğum partime, yuvama, sevdama, aşkıma bugün yeniden dönüyorum" dedi. Konuşmasında AB'ye sert mesajlar veren Erdoğan, "Peki biz bundan sonra ne yapacağız diyorlar. Bundan sonra ne yapacağız' demek ne demek? Bundan sonra yapacağınız bir şey var, nedir o? Bugüne kadar açmadığınız şu fasılları açmaktan başka çareniz yok, açarsanız ne ala, açmadığınız takdirde güle güle" diye konuştu.

2.05.2017Gündem
Bahçeliden MHPli bakan iddiasına yanıt

Bahçeli'den MHP'li bakan iddiasına yanıt

MHP lideri Devlet Bahçeli, "Kriptoplar kendilerini emniyete almışlardır. FETÖ ile irtibatı arasında memur var da meşhur siyasetçi, bürokrat yok mudur? Sıradan insana güç yetiyor da, eğer varsa siyaset ve devlet yönetiminin tepesindeki yöneticilere sıra geldiğinde neden tepkisizlik oluyor? Hiçbir makam suçu ve suçluyu gizlemeye yetmeyecektir. 8 alanda mücadele varken siyasette ağırdan alınıyorsa bir bit yeniği var demektir" dedi. Bahçeli, MHP'li bakan iddiasına şöyle yanıt verdi: "Gün gelir MHP’ye de tek başına iktidar nasip olur inşallah.MHP nasıl bir partidir? Başkalarının eksiğini giderecek yama mıdır?" MHP lideri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hindistan ziyaretinde uçakta Saffet Sancaklı'nın olmasına ilişkin soruyu da yanıtladı.

2.05.2017Gündem
SP liderinden CHP, yeni parti ve Gül yorumu

SP liderinden CHP, yeni parti ve Gül yorumu

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, CHP'nin AİHM'e gitmesi için "Hukuk için her yol denenir, yanlış olduğunu söyleyememem" dedi. Karamollaoğlu, Abdullah Gül'le ilgili çıkan söylentilere de yanıt verdi.

1.05.2017Gündem
AİHMe referandum başvurusunda CHPyi umutlandıran karar

AİHM'e referandum başvurusunda CHP'yi umutlandıran karar

CHP, 16 Nisan referandumunu AİHM'e taşıyacak. Ancak AİHM'in bugüne kadar referanduma ilişkin bir karar almaması ana muhalefeti düşündürüyor. AİHM kararlarına ilişkin mevzuat taraması yapan CHP, durumu tersine çevirebileceğini düşündüğü bir karara ulaştı.

30.04.2017Gündem
CHP referandum sonucunu AİHMe götürdü

CHP referandum sonucunu AİHM'e götürdü

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, anayasa değişikliği referandumuyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) itiraz başvurusu yaptı.

28.04.2017Gündem
Başbakan Yıldırım: Kararı hiçbir mahkeme değiştiremez

Başbakan Yıldırım: Kararı hiçbir mahkeme değiştiremez

BBC’ye konuşan Başbakan Yıldırım, referandumda milletin verdiği kararın hiçbir mahkeme tarafından değiştirilemeyeceğini söyledi.

28.04.2017Gündem
CHP, BMye de başvuracak

CHP, BM'ye de başvuracak

Anayasa değişikliği referandumunda, YSK’nın mühürsüz oy pusulası ve zarfların geçerli olduğuna yönelik kararını uluslararası yargıya taşıyacak olan CHP, AİHM'nin yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi’ne de başvurmaya hazırlanıyor.

27.04.2017Gündem
CHP karar aldı: Mühür AİHMye taşınacak

CHP karar aldı: 'Mühür' AİHM'ye taşınacak

CHP, 16 Nisan’da yapılan Anayasa değişikliği referandumunda, YSK’nın mühürsüz oy pusulası ve zarfların geçerli olduğuna yönelik kararıyla ilgili AİHM’ye başvuracak. CHP Parti Sözcüsü Böke, “Oy kullanan tüm vatandaşlarımızın hakkını ve hukukunu savunmak bizim için önceliklidir” dedi.

26.04.2017Gündem
CHPden yeni referandum hamlesi

CHP'den yeni referandum hamlesi

CHP, 16 Nisan'da gerçekleştirilen Anayasa Değişikliği referandumunun sonuçlarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyor.

26.04.2017Haber
flaş

flaş

26.04.2017Ankara
Son dakika: CHPden yeni referandum hamlesi

Son dakika: CHP'den yeni referandum hamlesi

 CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Referandum sonuçlarına ilişkin AİHM’e başvuru yapacaklarını belirterek, "Önümüzdeki dönemde AİHM’e başvuru yapacağız. Aydınlık günlerde tekrar buluşacağımızdan hiç şüphemiz yok" dedi.

26.04.2017Gündem
CHP’li Aksünger: AİHM başvurusu yüzde 100

CHP’li Aksünger: AİHM başvurusu yüzde 100

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Erdal Aksünger, 16 Nisan halk oylamasıyla ilgili hukuki mücadelenin süreceğini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurunun yüzde 100 yapılacağından tereddütü olmadığını söyledi. Sine-i millet tartışmasıyla ilgili de konuşan Aksünger, "Eğer CHP grubu istifa ederse, AKP’nin de belki de ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey olmayacaktır" dedi.

24.04.2017Gündem
Erdoğanın AK Parti üyeliği için tarih açıklaması

Erdoğan'ın AK Parti üyeliği için tarih açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti'ye yeniden üye olması için YSK'nın seçimlerin kesin sonucunu açıklamasını beklediklerini söyledi.

24.04.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Öncelikle özgürlük

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi basın özgürlüğüyle ilgili davalara öncelik tanımaya karar verdi; içtüzüğünde buna göre değişiklik yaptı.

2.06.2017

Antalya, niye Macau olamadı?

STEVE Wynn, bir kumarbazın oğlu olarak doğdu, hukuk okudu ve Las Vegas’ı bir “kumar kenti” olmaktan çıkarıp “tatil, alışveriş, eğlence ve oyun kentine” dönüştüren insan olarak tanınıyor.

1.06.2017

Özgürlük neye yarar?

DÜŞÜNCE özgürlüğünü yüksek felsefi değerlerle anlatmak yerine, bizim toplumda pratik faydalarıyla anlatmak gerekiyor.

28.05.2017

Sayın Başkan

DANIŞTAY Başkanı Sayın Zerrin Güngör’ü dikkatle dinledim.      

10.05.2017

Referandum sonrası kritik 'ilk'ler

GAZETECİ olarak ilk izlediğim seçim 1977 yılında yapılan milletvekili seçimiydi.

4.05.2017

Albatros’un satışına tepki yağdı

BÜYÜKÇEKMECE’de Albatros Parkı diye bilinen 30 dönümlük arazinin satıldığını duyuran dünkü ‘Albatros satıldı, çünkü Araplar rezidans istiyor” başlıklı yazımız büyük yankı uyandırdı. Hürriyet İnternet yazıyı uzun süre manşette tuttu. CHP 3. bölge milletvekili Dr. Ali Şeker, “Bu araziyi satmak çocuklarımıza ihanettir” açıklamasını yaptı.

27.04.2017