MENÜ

Aihm

Aihm ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aihm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 7.212 Aihm haberi bulunmuştur.

Aihm Haberleri

NSU avukatlarından Daimagüler: 1600 kez tehdit edildim

NSU avukatlarından Daimagüler: 1600 kez tehdit edildim

Almanya’da beş yıl süren NSU davasının müdahil avukatlarından Mehmet Daimagüler, şimdiye kadar bin 600 tehdit aldığını, ancak Seda Başay Yıldız’a gönderilenlerin farklı olduğunu söyledi. NSU davasında dosyanın kapanmasını kabul etmeyeceklerini belirten Daimagüler, AİHM’e başvuracaklarını belirtti.

17.01.2019Avrupa
Kavala davasına Avrupa’dan müdahil

Kavala davasına Avrupa’dan müdahil

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) değerlendirmesini sürdürdüğü Osman Kavala davasına üçüncü taraf olarak müdahil oldu.

11.01.2019Dünya
Vicdani ret KKTC’yi böldü

Vicdani ret KKTC’yi böldü

KKTC’de vicdani ret hakkı isteyerek seferberlik çağrısına uymayan ve yargılandığı mahkemede 2 bin lira para cezasına çarptırılan Halil Karapaşaoğlu davasının ardından hükümet hızlı bir şekilde ‘vicdani ret’ yasa tasarısı hazırladı ve Meclis’e gönderdi. Ada’da siyaset karışırken, milliyetçi siyasi parti ve dernekler, “Rencide olduk, tasarı marjinallere ve Rum’a hizmet eder” diye tepki gösterdi.

8.01.2019Dünya
AİHM’den Batı Trakya için kritik karar: Hatice Teyze Yunanistan’ı mahkûm ettirdi

AİHM’den Batı Trakya için kritik karar: Hatice Teyze Yunanistan’ı mahkûm ettirdi

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) temyiz organı olarak faaliyet gösteren 17 yargıçlı Büyük Daire, Batı Trakya’daki Türk azınlığı yakından ilgilendiren bir başvuruda Yunanistan aleyhine karar verdi. Hatice Molla Salih (68) tarafından 2014’te yapılan başvuruda Yunan mahkemelerinin davacının Müslüman olmasından hareketle Yunan yasaları yerine şeriat yasalarını temel alarak karar vermesi Büyük Daire tarafından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ayrımcılığı yasaklayan 14’üncü maddesinin ve buna bağlı olarak mülkiyetin korunmasının ihlali olarak değerlendirildi.

20.12.2018Dünya
‘Tahliye et’ kararından ‘tutuklama’ gerekçesi

‘Tahliye et’ kararından ‘tutuklama’ gerekçesi

ESKİ HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Tahliye edilmesini” içeren AİHM kararında yer alan bir cümle, Ankara 19. Ceza Mahkemesi tarafından “Tutukluluğa devam” gerekçesi yapıldı. Mahkeme, AİHM kararındaki, yargılamanın ilk aşamasındaki Demirtaş’ın ‘sulh ceza hâkimliğince tutuklanmasının hukuki olduğu’ yönündeki değerlendirmesini tutuklamaya gerekçe yaptı.

15.12.2018Gündem
‘Üç AKP’li  bir HDP’liyi  yargılıyor’

‘Üç AKP’li bir HDP’liyi yargılıyor’

ESKİ HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, örgüt yöneticiliği suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davada, AİHM’nin verdiği kararın ardından tahliye talebini reddeden mahkeme heyetini sert sözlerle eleştirdi.

14.12.2018Gündem
Adalet Bakanı Gül’den AİHMin Selahattin Demirtaş kararına tepki

Adalet Bakanı Gül’den AİHM'in Selahattin Demirtaş kararına tepki

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AİHM’in eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklamasını haklı gördükten sonra tutuklamanın siyasi nedenle olduğunu açıklamasının kabul edilemeyeceğini belirterek “AİHM tutuklamanın makul suç şüphesi yerinde olduğunu tespit etmiştir. Elbette bu konuyla ilgili siyasi, nedenle demesi kabulü mümkün değildir.” dedi.

13.12.2018Gündem
Kılıçdaroğluna tazminat cezasında gerekçeli karar açıklandı

Kılıçdaroğlu'na tazminat cezasında gerekçeli karar açıklandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının Man Adası'na para transferi yaptıklarına ilişkin iddiaları nedeniyle 130 bin lira manevi tazminata mahkum edildiği davanın gerekçesi açıklandı.

10.12.2018Gündem
‘Siyasi rehineyim’

‘Siyasi rehineyim’

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 24 Aralık 2015’de Rusya ziyareti dönüşü İstanbul Atatürk Havalimanı’nında yaptığı açıklamalar sonrası Cumhurbaşkanına hakaret suçundan 4 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın dünkü duruşmasında, AİHM’in hakkında verdiği “hak ihlali” kararını hatırlatarak “Siyasi bir rehineyim” dedi.

6.12.2018Gündem
Tahliye talebi reddedildi... Gerekçe: AİHM’nin kararı  kesin değil

Tahliye talebi reddedildi... Gerekçe: AİHM’nin kararı kesin değil

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ‘serbest bırakılması’ yönündeki kararının ardından eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesi için yapılan başvuru Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildi.

1.12.2018Gündem
Selahattin Demirtaşın tahliye talebi reddedildi

Selahattin Demirtaş'ın tahliye talebi reddedildi

"Terör örgütü yöneticiliğinden" yargılanan eski Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatları tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına istinaden yapılan tahliye başvurusu, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince reddedildi.

30.11.2018Gündem
Hukuki değil tamamen siyasi

Hukuki değil tamamen siyasi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, AİHM’nin tartışma yaratan Selahattin Demirtaş kararıyla ilgili “AİHM kararı kendi içerisinde Türkiye’yi haklı bulduğu tespitlerle çelişmektedir. AİHM’nin tutukluluğun devamında hukuki değil siyasi bir amaç güdüldüğü yönündeki iddiası tamamen siyasi değerlendirmelerdir” dedi. AİHM geçtiğimiz hafta tutukluluk sürecinin uzatılmasının yeterli hukuki dayanaklardan yoksun olduğu gerekçesiyle eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını talep etmişti.

27.11.2018Gündem
Çavuşoğlu: Ses kayıtlarını dinledim, Adli tıp uzmanının yaptığı iğrenç...

Çavuşoğlu: Ses kayıtlarını dinledim, Adli tıp uzmanının yaptığı iğrenç...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin, “Türkiye'ye gelen kişilerin kendi başlarına hareket ettiklerine inanmıyoruz. Bu kadarına eminiz. Buna cesaret edemezlerdi. Ama tabii ki delilsiz bir şey söyleyemem.” dedi. Bakan Çavuşoğlu öldürülme anında kaydedilen ses kayıtlarını dinlediğini vurgulayarak, "Adli tıp uzmanının nasıl talimat verdiği duyuluyor. Vücudu parçalarken müzik dinlemeliymiş. Bunu keyifle yaptığı anlaşılıyor. O insanları parçalamayı seviyor. Bu iğrenç." diye konuştu.

27.11.2018Dünya
Bahçeli’den flaş sözler: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin muhafazası için her fedakarlığı seve seve yaparız

Bahçeli’den flaş sözler: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin muhafazası için her fedakarlığı seve seve yaparız

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Antalya kampının kapanışında konuştu. Bahçeli konuşmasında, "MHP cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin teoriden pratiğe kadar aktif olarak içindedir. Sistemin muhafazası için her fedakarlığı seve seve yaparız" dedi.

25.11.2018Gündem
AK Parti’nin adayı kim olursa olsun desteğimiz tam

AK Parti’nin adayı kim olursa olsun desteğimiz tam

MHP Lideri Devlet Bahçeli, yerel seçimlerinde İstanbul, Ankara ve İzmir’de aday göstermeyeceklerini belirterek, “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayları kim olursa olsun bu üç büyükşehirde desteğimiz tam olacaktır. Bu irademizde pazarlık yoktur, gizli anlaşma yoktur, al-ver süreci olmamıştır. Diğer her yerde adaylarımız vardır” dedi.

25.11.2018Gündem
Devlet Bahçeli açıkladı MHPden son dakika İstanbul, Ankara ve İzmir kararı...

Devlet Bahçeli açıkladı! MHP'den son dakika İstanbul, Ankara ve İzmir kararı...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Antalya’daki Belediye Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Bahçeli yaptığı son dakika açıklamasında İstanbul, Ankara ve İzmir'de aday göstermeyeceklerini açıkladı.

24.11.2018Gündem
Son dakika Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan çarpıcı sözler: Biz ne gerekiyorsa yaparız

Son dakika! Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan çarpıcı sözler: Biz ne gerekiyorsa yaparız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu son gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, YPG'ye ABD desteği ile ilgili olarak, "Bizim sınırımızın öbür tarafında bizim için tehdittir, ne gerekiyorsa onu yapacağımızı söyledik. Kendilerine de dedik ki, siz madem kontrol altında tutuyorsunuz neden taciz atışlarını engellemiyorsunuz? Eğer bu karar YPG'yi korumak amaçlı alındıysa bunun YPG'ye de ABD'ye de fayda sağlamaz. Biz ne gerekiyorsa yaparız. Bu kararlılığımızı Afrin'de de gösterdik" dedi" dedi.

23.11.2018Gündem
Türkiye’yi dışlayıcı açıklamanın faydası yok

Türkiye’yi dışlayıcı açıklamanın faydası yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Ankara’da Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında “Türkiye’yi dışlayan, aday ülke olduğunu inkâr eden açıklamaların faydası yoktur” dedi. Çavuşoğlu, böylece Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan AB Genişleme Komiseri Johannes Hahn’a bizzat onun yanında yanıt vermiş oldu.

23.11.2018Dünya
İHTK, AİHM’ye başvuruyu azalttı

İHTK, AİHM’ye başvuruyu azalttı

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Tazminat Komisyonu’na (İHTK), son beş yılda 8 bin 863 başvuru yapıldı.

23.11.2018Gündem
Karar hoşunuza gitmeyebilir ama bağlayıcı

Karar hoşunuza gitmeyebilir ama bağlayıcı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) ardından yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

22.11.2018Gündem
Erdoğan, AİHM’nin Demirtaş kararına tepkisini sürdürdü: Bunun adı terörperestlik

Erdoğan, AİHM’nin Demirtaş kararına tepkisini sürdürdü: Bunun adı terörperestlik

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AİHM’nin Selahattin Demirtaş kararına tepki göstererek, “Türkiye’de darbeye teşebbüs eden FETÖ’cüleri baştacı yapan hiçbir ülkenin, kurumun, demokrasinin adını ağzına almaya hakkı yoktur. Bunun adı özgürlük veya hak arayışına destek olmak değil, düpedüz terörperestliktir, terörist seviciliktir” dedi. Erdoğan, dün 48. muhtarlar toplantısında şöyle konuştu:

22.11.2018Gündem
İşte Ankara’nın AB’ye mesajları

İşte Ankara’nın AB’ye mesajları

Bugün Ankara’da AB temsilcileri Türk yetkililerle Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı’nda bir araya gelecek. Türk tarafı şu mesajları verecek: AB hedefinde bir sapma yok. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi önemli. Vize serbestisi için çalışma grupları kurulsun. AB, mülteciler konusunda verdiği sözleri tutsun.

22.11.2018Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğandan AİHMe sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AİHM'e sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muhtarlar Buluşması'nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AİHM'in kararını eleştirerek 'AİHM dün ülkemiz aleyhine bir karar açıklamış, AİHM'in 50 masumun vahşice katledilmesi konusunda herhangi bir beyanını duydunuz mu? O çok sevdiğiniz teröristler çıkarlarına dokunduğunuz gün silahlarını size çevireceklerdir." diye konuştu. "Gezi, Türkiye'yi kalkındıracak ne kadar proje varsa hepsinin karşısına dikilmenin adıdır" diyen Erdoğan stokçulara ise net bir mesaj verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bundan sonra aldığımız ihbarlar sebebiyle stokların yapıldığı depoları basacağız." dedi.

21.11.2018Haber
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğandan AİHMe sert tepki

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AİHM'e sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muhtarlar Buluşması'nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AİHM'in kararını eleştirerek 'AİHM dün ülkemiz aleyhine bir karar açıklamış, AİHM'in 50 masumun vahşice katledilmesi konusunda herhangi bir beyanını duydunuz mu? O çok sevdiğiniz teröristler çıkarlarına dokunduğunuz gün silahlarını size çevireceklerdir." diye konuştu. "Gezi, Türkiye'yi kalkındıracak ne kadar proje varsa hepsinin karşısına dikilmenin adıdır" diyen Erdoğan stokçulara ise net bir mesaj verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bundan sonra aldığımız ihbarlar sebebiyle stokların yapıldığı depoları basacağız." dedi.

21.11.2018Gündem
Erdoğan, akademisyen gözaltıları için konuştu: Niye rahatsız oluyorsunuz

Erdoğan, akademisyen gözaltıları için konuştu: Niye rahatsız oluyorsunuz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili akademisyenlerin gözaltılarını değerlendirirken, bu işlerin dünyadaki gibi Türkiye’de de finansörlerinin olduğunu belirterek, “Bu içeri alınınca niye rahatsız oluyorsunuz?” dedi. Erdoğan, eleştirilere de “Gelin siz bunları bizim külahımıza anlatın” tepkisini verdi. Erdoğan partisinin dünkü Meclis grubunda konuştu.

21.11.2018Gündem
Derhal bırakın

'Derhal bırakın'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Demirtaş hakkında AİHM’nin verdiği kararı değerlendirerek, “AİHM’nin kararı önemlidir. Hukukun üstünlüğünün gereği olarak bu kararın yerel mahkemelerce bir an önce karara bağlanması gerekir. Başta Selahattin Demirtaş olmak üzere tüm tutuklu arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

21.11.2018Gündem
AİHM kararı: Tutukluluğu sonlandırın

AİHM kararı: Tutukluluğu sonlandırın

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), iki yıldır tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 2017’de açtığı davada Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) üç maddesini ihlal ettiğine karar verdi. Mahkeme, tutukluluğun mümkün olan en kısa sürede sona erdirilmesini istedi.

21.11.2018Gündem
Gül: Herkes bağımsız Türk yargısının işleyişine saygı göstersin

Gül: Herkes bağımsız Türk yargısının işleyişine saygı göstersin

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kararına ilişkin, "Yargılama halen derdesttir. Yargılamayı yapan mahkeme, gerek dosyadaki verileri gerekse AİHM kararı gerekçelerini dikkate alarak bir değerlendirme yapacaktır." dedi.

20.11.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısı sonrası konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısı sonrası konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahçeli görüşmesi, AİHM'in Demirtaş kararı, belediye başkan adayları ve stokçularla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

20.11.2018Haber
Adalet Bakanından AİHMin Demirtaş kararına tepki

Adalet Bakanı'ndan AİHM'in Demirtaş kararına tepki

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AİHM'in "Demirtaş serbest bırakılsın" kararına tepki gösterdi. Gül, "Nihai kararı Türk yargısı verir" dedi.

20.11.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahçeli görüşmesi, AİHM'in Demirtaş kararı, belediye başkan adayları ve stokçularla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

20.11.2018Gündem
AİHMden Selahattin Demirtaş kararı

AİHM'den Selahattin Demirtaş kararı

AİHM, tutukluluk sürecininin uzatılmasının yeterli hukuki dayanaklardan yoksun olduğu gerekçesiyle eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasını talep etti.

20.11.2018Dünya

Kaynaştırma öğrencilerinin ‘okul bulma’ sorunu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) verilerine göre, 2017-2018 öğretim yılında 257 bin 819 öğrenci tam zamanlı kaynaştırma eğitimi aldı.

20.11.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Çalışan ve emekliler bu yıldan ne bekliyor?

Yeni yılla birlikte memur, işçi ve emekli bir dizi taleplerinin gerçekleştirilmesini umuyor. Öğretmen, polis ile sağlık ve din hizmetlileri görevlileri 24 Haziran seçiminde vaat edilmesine karşın unutulan 3600 ek göstergenin hayata geçirilmesini sabırsızlıkla bekliyor. Ek göstergeye ilişkin yasanın çıkması halinde maaşlarda göreceli artış sağlanacak, kamuda emekli olan memur sayısı artacak.

3.01.2019

CHP’de kafalar karışıyor

CHP kafa karıştırmaya devam ediyor. “Ekrem İmamoğlu ‘resmen’ aday olacak mı” diye soracakken, dün akşamüzeri adaylığı kesinleşti. Çünkü çok ‘hesap’ var geride.

19.12.2018

Adaletteki yangın nasıl söndürülecek?

Salondaki topluluğa “Değerli katılımcılar” hitabından sonra “Geciken adalet vicdanları yakan bir ateşe dönüşür” diye söze giriyor Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve ekliyor:“Bu ateşi hukukla, hukukun sınırları içinde behemehal söndürmek gerekiyor.”

1.12.2018

AİHM’nin Demirtaş kararını nasıl anlamalıyız?

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP’nin eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki kararında, başvurudaki bazı taleplerine olumsuz yanıt verirken bazı şikâyetlerinde ise kendisini haklı bularak Türkiye hakkında ihlale hükmetti.

21.11.2018