MENÜ

Aihm

Aihm ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aihm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 7.161 Aihm haberi bulunmuştur.

Aihm Haberleri

Gülperi hemşirenin ölümü davasında sanık eşe beraat

'Gülperi hemşirenin ölümü' davasında sanık eşe beraat

İZMİR'de, 2005 yılında intihar ettiği iddiasıyla kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren hemşire Gülperi Ovalıoğlu'nu 'kasten öldürme' suçlamasıyla yargılanan eşi Oğuzhan Ovalıoğlu, beraat etti.

19.11.2018Gündem
PKK yandaşları AİHM ve Avrupa Konseyine saldırdı: 14 gözaltı

PKK yandaşları AİHM ve Avrupa Konseyi'ne saldırdı: 14 gözaltı

Strazburg'da gösteri düzenleyen terör örgütü PKK yandaşlarının, Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) zorla girmeye çalıştığı, polisin cop ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği göstericilerden 14'ünün gözaltına alındığı belirtildi.

6.11.2018Dünya
Son dakika... Ömer Çelikten önemli açıklamalar

Son dakika... Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik basın toplantısında açıklamalarda bulundu. "Asgari ücret komisyonu zamanında toplanacak." diyen Çelik, Gökçek'in MHP'den aday olacağına yönelik iddialar için de "Dün sayın Cumhurbaşkanımız Gökçek ile ilgili olarak kendisinin dava arkadaşlığına, kardeşliğine vurgu yaparak açıklama yaptı. Bu sayın Gökçek’in AK Parti ailesi içinde kardeşlikle nitelenen bir siyasi şahsiyet olarak bir vurgudur." dedi. Çelik, Doğu Akdeniz'deki sondaj gerilimi ile ilgili de "Net bir şey söyleyeceğim. Bu çok tehlikeli bir yaklaşımdır. Kendilerine yüce Meclis'in 1995’te aldığı ikazı hatırlatıyorum. Bu şekilde kara sularının artırılmasına yönelik en ufak çabaya en sert cevap verilecektir." ifadelerini kullandı.

31.10.2018Gündem
AİHM’den Türkiye’ye ‘ihlal’ kararı

AİHM’den Türkiye’ye ‘ihlal’ kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2004’te hazırladıkları Azınlık Hakları ve Kültürel Hakları Çalışma Grubu Raporu nedeniyle haklarında hakaret ve tehdit içerikli yazılar yayımlanan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve Prof. Dr. Baskın Oran’ın açtığı davada Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna karar verdi. Mahkeme, Kaboğlu ve Oran’ın konuya ilişkin şikâyetlerinin Türk yargısınca geri çevrilmesini Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) özel ve aile hayatına saygıyla ilgili 8’inci maddesinin ihlali olarak değerlendirdi.

30.10.2018Dünya
AİHMden ret kararı

AİHM'den ret kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), hamile olduğu sırada Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olmak suçundan tutuklanan, doğumdan sonra da bebeğiyle cezaevinde kalmaya devam eden kadının tedbiren tahliye talebini reddetti.

30.10.2018Gündem
AİHMden FETÖ mensubu öğretmene ret

AİHM'den FETÖ mensubu öğretmene ret

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olmak suçundan 7 yıl 13 ay 15 gün hapis cezası verilen eski öğretmen Muharrem Çakmakçı'nın, başvurusunu kabul edilemez buldu, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek yaptığı tedbiren tahliye talebini de reddetti.

27.10.2018Gündem
Hz. Muhammed’e hakaret, ifade özgürlüğü değil

Hz. Muhammed’e hakaret, ifade özgürlüğü değil

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), dine hakaret ile ifade özgürlüğü arasındaki çizgiyi net şekilde çizen bir karara imza attı.

25.10.2018Dünya
AİHM: Düşünce özgürlüğü değil, hakaret

AİHM: Düşünce özgürlüğü değil, hakaret

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Avusturyalı bir kişinin Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içeren ifadelerinin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine hükmetti.

25.10.2018Avrupa
Son dakika.. AİHMden çok önemli karar

Son dakika.. AİHM'den çok önemli karar

AİHM, Hz. Muhammed'e hakaretin ifade özgürlüğü kapsamına girmediğine hükmetti. Anayasa Hukukçusu Dr. Hande Seher Demir, ise, AİHM'nin daha önce de bu yönde verdiği kararların olduğuna işaret etti.

25.10.2018Dünya

‘Geciken adalete’ AİHM cezası

İstanbul'da 15 yıl önce bilinç değişikliği ve güçsüzlük şikâyetiyle gittiği hastanede hayatını kaybeden işçi emeklisi Nayim Yirdem’in ailesi, açtıkları ceza davasının 9, tazminat davasının ise 13 yıl sonra bitmesini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı.

8.10.2018Gündem
Mutu’nun itirazı reddedildi. 17 milyon euro ‘kokain’ cezası....

Mutu’nun itirazı reddedildi. 17 milyon euro ‘kokain’ cezası....

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Rumen futbolcu Mutu’nun 2004 yılında kokain kullandığının tespit edilmesi üzerine ayrıldığı Chelsea’ye, sözleşme şartlarını ihlalden 17 milyon euro tazminat ödenmesine yaptığı itirazı reddetti.

3.10.2018Avrupa
AİHMden Öcalanın avukatlarına kötü haber

AİHM'den Öcalan'ın avukatlarına kötü haber

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Aysel Tuğluk'un da aralarında bulunduğu kişilerin 1,5 yıl süreyle terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapmaktan men edilmesinde hak ihlali yapıldığına ilişkin başvuruyu reddetti.

3.10.2018Gündem
Mahkeme başkanından FETÖcüye sert uyarı: Sizden ders almayacağız

Mahkeme başkanından FETÖ'cüye sert uyarı: Sizden ders almayacağız

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında meslekten ihraç edilen ve tutuklanan yüksek yargı üyelerinin yargılanmasına Yargıtay 9. Ceza Dairesinde devam edildi. Duruşmada, Mahkeme Başkanı Orkun Dağ, AİHS ve AİHM içtihatları ışığında insan hakları uygulamalarını anlatan sanığı, "Sizden ders almayacağız. Savunmanızı size yöneltilen isnatlarla ilgili yapın" diyerek uyardı.

2.10.2018Gündem
Hollanda Danıştayından Türklerin aleyhinde karar

Hollanda Danıştayından Türklerin aleyhinde karar

Merkezi Utrecht’te bulunan Hollanda Danıştayı, Hollanda makamlarının Türk hükümetine başvurmadan yaptıkları mal varlığı araştırmalarında elde ettikleri bilgi ve belgelerin kullanılmasının yasal olduğuna hükmetti.

1.10.2018Avrupa
AİHMden Öcalana işkence iddiasına ret

AİHM'den 'Öcalan'a işkence iddiasına' ret

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın 2008’de İmralı Cezaevi’nde gardiyanların işkencesine ve tehditlerine maruz kaldığı iddiasıyla yapılan başvuruyu reddetti.

27.09.2018Dünya
Son dakika: AİHM’den terör örgütü elebaşı Öcalana ret

Son dakika: AİHM’den terör örgütü elebaşı Öcalan'a ret

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevinde kötü muamele ve işkence gördüğü yönündeki başvuruyu oy birliğiyle reddetti.

27.09.2018Gündem
YTB’den yurt dışında okuyan gençlere insan hakları eğitim

YTB’den yurt dışında okuyan gençlere insan hakları eğitim

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) yurt dışında eğitimine devam eden üniversite öğrencileri için ‘İnsan Hakları Eğitim Programı’ düzenleyecek.

26.09.2018Avrupa
AİHM, Türkiye’den savunma istedi

AİHM, Türkiye’den savunma istedi

10 aydır tutuklu bulunan ve hakkında henüz iddianame hazırlanmayan işadamı Osman Kavala’nın dosyasının öncelikli olarak ele alınmasına yönelik talebini 23 Ağustos’ta kabul eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’den savunma talep etti.

19.09.2018Dünya
AİHM’den Belçika’ya başörtüsü cezası

AİHM’den Belçika’ya başörtüsü cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), başörtülü olduğu için duruşma salonundan çıkarılan bir kadının yaptığı başvuruda Belçika yönetimini haksız buldu.

18.09.2018Avrupa
AİHMden İngiltereye Snowden cezası

AİHM'den İngiltere'ye Snowden cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Snowden'in gizli bilgileri ifşası sonrasında kitlelerin istihbari amaçlı toplu dinlenilmesi ve bu bilgilerin internet servis sağlayıcısı şirketlerden alınması ile ilgili davada İngiltere'yi haksız buldu.

13.09.2018Dünya
Makarna süzgeçli kimlik fotoğrafına Danıştaydan ret

Makarna süzgeçli kimlik fotoğrafına Danıştaydan ret

Hollanda’da Danıştay, ‘Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi’ veya ‘Pastafaryanizm’in ciddi bir din olmadığına hükmetti ve Pastafaryanların kimlik fotoğrafları için başlarına makarna süzgeci takma isteğini reddetti.

17.08.2018Avrupa
Kılıçdaroğlu Hürriyete konuştu: Olay papaz olayı değil

Kılıçdaroğlu Hürriyet'e konuştu: Olay papaz olayı değil

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ABD’li pastör Andrew Brunson dosyasının beklenen krizi öne çektiğini savunarak, “Krizin geleceğini Erdoğan da çok iyi biliyordu. Seçimleri niye erkene aldı?” dedi. Medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Kemal Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

16.08.2018Gündem
Bedelli farkının peşinde

Bedelli farkının peşinde

Bedelli askerlik için 2011’de 30 bin TL ödeyen avukat Baran Doğan, 10 Aralık 2014’te çıkarılan yasa ile bedelli askerlik bedelinin 18 bin TL olarak belirlenmesi üzerine açtığı davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı. Doğan dilekçesinde, “Şahsımdan fazladan alınan 12 bin TL’nin eşitlik ilkesi çerçevesinde yasal faizi ile birlikte iadesini talep ederim” dedi.

11.08.2018Gündem
Terörle mücadelede yeni dönem

Terörle mücadelede yeni dönem

Terörle mücadelede yeni düzenlemeler içeren "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun ile valiler, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde, 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilecek. Valiler, belli yerlerde veya saatlerde kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerini düzenleyebilecek veya kısıtlayabilecek, ruhsatlı da olsa her çeşit silah ve merminin taşınması ve naklini yasaklayabilecek. Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya karşı suçlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar bakımından gözaltı süresi, 3 yıl boyunca yakalama anından itibaren 48 saati, toplu olarak işlenen suçlarda ise 4 günü geçemeyecek; delillerin toplanmasındaki güçlük veya dosyanın kapsamlı olması nedeniyle gözaltı süresi en fazla 2 defa uzatılabilecek.

31.07.2018Gündem
Kritik düzenleme TBMMde kabul edildi

Kritik düzenleme TBMM'de kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, terörle mücadelede yeni düzenlemeler içeren, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

25.07.2018Gündem
Terörle mücadelede yeni düzenleme Meclisten geçti İşte valilerin yeni yetkileri

Terörle mücadelede yeni düzenleme Meclis'ten geçti! İşte valilerin yeni yetkileri

Valiler, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde, 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilecek.

24.07.2018Gündem
AİHMden Rus gazeteci Politkovskaya kararı

AİHM'den Rus gazeteci Politkovskaya kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Moskova'da Anna Politkovskaya'nın öldürülmesiyle ilgili olarak Rusya'yı kınama kararı verdi.

17.07.2018Dünya
OHAL sonrası düzenlemeler için Meclis’e sunulan kanun teklifinin tamamı

OHAL sonrası düzenlemeler için Meclis’e sunulan kanun teklifinin tamamı

OHAL sonrası için yeni düzenleme ile ilgili teklif TBMM Başkanlığına sunuldu.

16.07.2018Gündem
İlk uçuşunu yapan pilot üsteğmen ıslatılınca... AYMden ilginç davada karar

İlk uçuşunu yapan pilot üsteğmen ıslatılınca... AYM'den ilginç davada karar!

Anayasa Mahkemesi (AYM), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) emrinde kara pilot sınıfında ve üsteğmen rütbesinde görev yaparken, 2013 yılında ilk uçuş görevini gerçekleştirdikten sonra, arkadaşlarının kutlama amacıyla itfaiye aracından kendisine sıktığı su ile yere düşüp kolunu kıran pilot Hamdi Burak Şahin’in, 'harp ve vazife malulü' başvurusunu kabul etmedi.

16.07.2018Gündem
Mavi Çarşı sanığı yeniden yargılanacak

Mavi Çarşı sanığı yeniden yargılanacak

İstanbul'da, ‘Mavi Çarşı’ adlı alışveriş merkezine PKK tarafından motolofkokteyli atılarak 13 kişinin ölmesine ilişkin olayda Azime Işık adlı sanığın yeniden yargılanmasına karar verildi.

15.07.2018Dünya
‘Mahkeme kararına göre nazilere yardım edebilirsin’

‘Mahkeme kararına göre nazilere yardım edebilirsin’

Almanya’da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde 5 yılı aşkın sürenin sonunda karar verilen NSU terör örgütü davasıyla ilgili hayatını kaybedenlerin yakınları hayal kırıklığı yaşıyor. Terör örgütünün ilk kurbanı Enver Şimşek’in oğlu Abdülkerim Şimşek, kendilerinin mahkemeden üzülerek, nazilerin ise sevinerek çıktığını söyledi.

13.07.2018Avrupa
5 bin Türk Rumlardan kimlik istiyor

5 bin Türk Rumlardan kimlik istiyor

Kıbrıs Rum yönetiminin 2004’te AB’ye tam üye olmasının ardından Rum kayıtlarına göre, KKTC’de yaşayan 110 bin Kıbrıslı Türk, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ kimliği ve pasaportu aldı. Rum yönetimi, Kıbrıslı Türklerin 1974 sonrası yaptığı yabancı evliliklerden doğan çocukları ile eşlerine kimlik vermeyi ise, reddediyor. Günümüzde sayıları 20 binin üzerinde olduğu tahmin edilen bu kesimin büyük çoğunluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyla yapılan karma evliliklerden doğan çocuklar. Kimlik alma sorunu yaşayan 5 bin kişi, Rumlara toplu kimlik başvurusu yapmaya hazırlanıyor.

4.07.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Gülperi'nin hakkını kim savunacak?

KARŞIMDA hüngür hüngür ağlayan bir anne var. Ümran Durmaz.

2.10.2018

Brunson krizinde yeni adım

RAHİP Brunson’la ilgili dava yeni bir hukuki zemine taşınıyor.

21.08.2018

Anayasa Mahkemesi ne yapabilir?

TÜRKİYE hem dış politikada hem ekonomide ülkedeki hukuk eksikliğinden kaynaklanan birtakım sorunlarla karşı karşıya.

30.07.2018

Enis Berberoğlu neden tutuklu?

ENİS Berberoğlu tekrar milletvekili seçildi, tekrar dokunulmazlık kazandı, serbest bırakılıp yemin ederek yasama görevine başlaması gerekmez mi?

22.07.2018