MENÜ

Ağız Kuruluğu Neden Olur

Ağız Kuruluğu Neden Olur ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ağız Kuruluğu Neden Olur haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 81 Ağız Kuruluğu Neden Olur haberi bulunmuştur.

Ağız Kuruluğu Neden Olur Haberleri

Ağız kuruluğu nedir ve nasıl geçer

Ağız kuruluğu nedir ve nasıl geçer?

Ağız kuruluğu yetersiz tükürük salgısı nedeniyle oluşan ve kişilerin günlük yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden birini oluşturuyor. Kullanılan ilaçlar, sistemik hastalıklar, alkol ve sigara kullanımı gibi farklı nedenlerle ortaya çıkan ağız kuruluğu, tedavi edilmediği takdirde ağızda rahatsızlık hissine neden olabiliyor. Ağız kuruluğunun sebepleri internette sıkça araştırılıp merak ediliyor. Peki, ağızda yaşanan susuzluk olarak ağız kuruluğu nedir ve nasıl geçer? İşte, ağız kuruluğu ile ilgili merak edilenler...

16.04.2019Sağlık
Ağız kuruluğu nedir Ağız kuruluğu neden olur

Ağız kuruluğu nedir? Ağız kuruluğu neden olur?

Ağız kuruluğu, sık karşılaşılan problemlerden biri. Bu problemin temel nedeni ise tükürük bezlerinin yeteri kadar tükürük üretip salgılayamaması. En sık görülen sebebi ise yaşlanma olarak uzmanlar tarafından bildiriliyor. Peki, ağız kuruluğu nedir? Ağız kuruluğu neden olur?

16.04.2019Sağlık
Ağız kuruluğu neden olur

Ağız kuruluğu neden olur?

Ağız kuruluğu neden olur sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Ağızda yaşanan susuzluk hisse ve tat bozulmasının nedenlerinden biri olan ağız kuruluğu için yetersiz tükürük salgısı bir sebep. Peki, ağız kuruluğu neden olur?

3.12.2018Sağlık
Horlama neden olur, nasıl geçer

Horlama neden olur, nasıl geçer?

Toplumda pek çok kişide görülen horlama, kişilerden çok eşleri zorlayan bir durum. Ancak rahatsız edici seslerden daha fazlası olan horlama, çok önemli ve ciddi sağlık problemlerinin göstergesi olabilir. Peki, horlama neden olur ve nasıl geçer?

20.02.2019Sağlık
Anksiyete nedir Anksiyete neden olur

Anksiyete nedir? Anksiyete neden olur?

Anksiyete nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Kişinin ruhsal, zihinsel ve bedensel işlevselliğini olumsuz yönde etkileyen anksiyete hakkında detaylar merak ediliyor. Peki, anksiyete nedir? Anksiyete neden olur?

9.09.2018Sağlık
Anksiyete nedir Anksiyete belirtileri neler

Anksiyete nedir? Anksiyete belirtileri neler?

Bilim dünyası tarafından endişe, kaygı, korku, gerilim, sıkıntı hali olarak açıklanan anksiyetenin nedeni belli olmayan tedirginlik hali ve yaşanan iç çatışmaların sonucu olduğu tahmin ediliyor. Terleme, titreme, çarpıntı gibi bedensel belirtilerle kendini gösteren bu hastalık, çoğu kez nedeni belirsiz, tanımlanamayan bir gerginlik durumudur. Peki, anksiyete nedir? Anksiyete belirtileri neler?

26.07.2018Sağlık
Uyku Apnesi Sendromu nedir Uyku apnesi belirtileri ve tedavisi

Uyku Apnesi Sendromu nedir? Uyku apnesi belirtileri ve tedavisi

Uyku Apnesi Sendromu, tedavi edilmediği takdirde kalp krizinden inmeye, diyabetten obeziteye birçok hastalığa yol açıyor. Her 100 kişiden 5'inde görülen bu hastalık, gündüz ve gece aşırı uyku eğilimi yaparak kişinin direksiyon başında veya iş yerinde uyuklamasına ve dikkat dağınıklığına neden oluyor. Peki, Uyku Apnesi Sendromu nedir? Uyku apnesi belirtileri neler?

14.07.2018Gündem
Güneş altında alkol tüketmenin 6 zararı

Güneş altında alkol tüketmenin 6 zararı

Yaz güneşi altında uzanmışsınız kumsala, karşınızda mavi deniz yavaş yavaş dalgalanıyor. Yüzünüzden bir meltem geçiyor. Hafif de sıcaklamışsınız. Aklınıza bir kadeh bir şeyler içmek düşüyor. Alkolün her yerde olduğu gibi güneşin altında da içilmesinin zararları var. Bakalım nelermiş.

30.06.2017Sağlık
Modern yaşam diyabeti tetikledi

Modern yaşam diyabeti tetikledi

Alınan tüm önlemlere ve gelişen tedavilere rağmen diyabet giderek büyüyen bir halk sağlığı sorunu. Tüm diyabet hastalarının yüzde 90 kadarı Tip 2 diyabetli. Tip 2 diyabetse önlenebilir bir hastalık. Halen diyabet hastası olduğundan habersiz 193 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Temel Yılmaz, diyabetin dünya ve Türkiye’deki durumunu şöyle anlattı.

28.05.2017Sağlık
Sorularla diyabet (şeker hastalığı)

Sorularla diyabet (şeker hastalığı)

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalından Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız’ın editörlüğünü yaptığı bu bölüm aynı üniteden diyetisyen Meral Mercanlıgil ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalından Prof. Dr. Haydar Demirel ve Prof. Dr. Sedat Tolga Aydoğ’un katkıları ile hazırlandı. İşte diyabetle ilgili merak ettiğiniz her şey...

28.12.2016Sağlık
Uyku apne sendromu

Uyku apne sendromu

Uyku apnesinin teşhisinde, ilk önce hastalık hikâyesinin dinlenilmesi gerektiğini söyleyen Psikiyatrist Prof. Dr. M. Kerem Doksat, uyku apne sendromu hakkında açıklamalarda bulundu.

22.12.2016Sağlık
Stresin azı yarar çoğu zarar

Stresin azı yarar çoğu zarar

Söz konusu stres olunca yüzlerce yazı ve birbirine geçmiş bilgiden bahsedebiliriz. Ancak kısaca söylemek gerekirse azı başarı, çoğu ise ciddi boyutlara ulaşan hastalıklar getiriyor. Vücudun strese karşı verdiği yanıtlar arasında en önemlisi de kalp damar sisteminde yarattığı tablo.

14.03.2016Sağlık
Kalitesiz uyku geçmeyen yorgunluğa neden olabilir

Kalitesiz uyku geçmeyen yorgunluğa neden olabilir

Modern çağın en büyük sorunlarından biri kalitesiz uyku. Hava kirliliği nedeniyle artan nefes alma sorunları, obezite nedeniyle yükselen uyku apnesi hastalıkları ve stres nedeniyle kronikleşen kalitesiz uykular. Araştırmalara göre ise uzun vadeli uykusuzluğun çok ciddi tehlikeleri var.

10.02.2016Sağlık
Nedeni geniz eti olabilir

Nedeni geniz eti olabilir

Çocuklarda iştahsızlık, uyku bozuklukları, uykuda kısa süreli solunum durması, uykudan sıçrayarak uyanma, sık yineleyen sinüzit ve orta kulak iltihaplarının nedeni geniz eti olabilir.

19.08.2015Sağlık
Kaloriferde çamaşır kurutmak kışın dengeyi bozuyor

Kaloriferde çamaşır kurutmak kışın dengeyi bozuyor

Kış aylarında, kalorifer üzerinde çamaşır kurutmanın solunum yolları hastalıklarına neden olabildiği bildirildi.

10.12.2014Sağlık
Özen göstermiyoruz

'Özen göstermiyoruz'

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB), “20 Mart Dünya Oral Sağlık Günü” nedeniyle düzenlediği toplantıda uyardı: Diş hekimine gitmiyoruz, dişlere özen göstermiyoruz.

22.03.2014Kelebek
Diyabet tahminleri aştı

Diyabet tahminleri aştı

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) Türkiye’de diyabet sıklığının 1995’de yüzde 5.2, 2025’de ise yüzde 7.4 olacağını tahmin ediyordu.

9.11.2013Kelebek
Bu direnci yaratmayın

'Bu direnci yaratmayın'

Fazla kilolu olmanın ve hareketsiz yaşamın, vücutta insülin bulunmasına rağmen etkisini gösteremediği 'insülin direnci' denilen durumu oluşturarak, diyabete neden olduğu bildirildi.

12.11.2012Sağlık
Ağız kokusunun 10 sebebi

Ağız kokusunun 10 sebebi

Birçok insanın sorunu olan ağız kokusu, kişinin hem kendisini hem de çevresini rahatsız eden bir durum.

14.05.2012Sağlık
Horlama aslında uyku apnesi olabilir

Horlama aslında uyku apnesi olabilir

Uyku Derneği Okulu Başkanı Doç. Dr. Bülent Çiftçi, “Halk arasında pek muteber bir ölüm şekli olan, 'Şanslıymış, uykusunda öldü' ifadesi aslında uyku apnesi nedeniyle olan ölümlerdir” dedi.

19.12.2011Kelebek
Horlama aslında uyku apnesi olabilir

Horlama aslında uyku apnesi olabilir

Uyku Derneği Okulu Başkanı Doç. Dr. Bülent Çiftçi, “Halk arasında pek muteber bir ölüm şekli olan, 'Şanslıymış, uykusunda öldü' ifadesi aslında uyku apnesi nedeniyle olan ölümlerdir” dedi.

19.12.2011Kelebek
Ağız nezlesi farkedilmeyebilir

Ağız nezlesi farkedilmeyebilir

Ağızdaki yerleşik bakteri florasının, çeşitli durumlara bağlı olarak hastalık yapabilme yeteneği kazanmasından kaynaklanır ağız nezlesi. Her yaşta görülebileceği gibi, özellikle iyi beslenmeyen çocuklarda, diş çıkaran bebeklerde ve kızamık, kızıl, suçiçeği, kızamıkçık gibi döküntülü hastalıklar sırasında ortaya çıkar.

10.11.2011Kelebek
Şeker hastaları dikkat

Şeker hastaları dikkat!

Ağız ve diş sağlığında en büyük özeni isteyen durumların başında şeker hastalığı geliyor. Şeker hastalığında, diş kayıpları ve ağız içi problemleri sıklıkla görülür ve bu durumun tedavisi de oldukça zorlu bir süreçtir.

5.09.2011Kelebek
Seçmekte zorlananlara yol haritası

Seçmekte zorlananlara yol haritası

Sıcaklar iyice bastırmadan bir klima almayı düşünüyor ama seçenekler arasında kararsız kalıyorsanız, işte size yol haritası.

30.06.2011Gündem
Çocukluk çağı ishallerine dikkat

Çocukluk çağı ishallerine dikkat

Özellikle az gelişmiş ülkelerde yaygın görülen ishal, çocuklarda yüksek oranda “ölüme” neden olabiliyor.

7.04.2011Kelebek

Yazar Sonuçları

Doktorlar nasıl düşünür

Hastalarımızın sağlık sorunlarına çözüm ararken nasıl bir yol izlediğimiz ve nasıl düşündüğümüz çok önemlidir.

3.10.2007

“Çocukları sakın korkutmayın!!!”

Dış dünya ile uyumlu olursanız “Başarılı olursunuz…” Dış dünya ile uyumsuz olursanız “Kaygı” başlar dedi ve devam etti… İç dünya ile uyumlu olursanız “Huzurlu” olursunuz… Dış dünya ile uyumsuz, iç dünya ile de uyumsuzluk olursa “Depresyon”dur

4.06.2018

Kadınları obezite erkekleri sigara yakıyor

Kanserin en önemli tetikleyicileri sigara ve obezite... Obezite özellikle kadınları, sigara da en çok erkekleri yakıyor. Sadece bu iki tehdidin ortadan kaldırılması bile kanserle mücadelede çok ama çok mühim avantajlar sağlıyor.

8.02.2017

Şeker alarmı

Türkiye’de diyabet sıklığı son on yılda ikiye katlanmış, diyabetli hasta sayısı 12 yılda %90 artmış.

15.11.2015

Panik atak mı, kalp krizi mi?

Yoğun stres altında olan, depresyon, panik atak gibi problemler yaşayan insanlarda göğüste başlayıp sırt ve sol kola yayılan ağrılar görülebilir.

5.06.2015

Ağrı çok uyku yok

Sevgili okurlar, bu hafta konumuz fibromiyalji...

27.02.2015

Yanlış aydınlatma göz sağlığını bozar

Ortam aydınlatması yapılırken öncelikle gün ışığından yararlanılmalı.

17.01.2015

Reflü ağız kokusu yapar mı?

Reflüye yol açan en önemli sebep, yemek borusuyla midenin birleşme yerindeki mekanizmanın bozulmasıdır.

20.10.2014

Kaygılar keyfinizi kaçırmasın

Kaygı, endişe, evham gibi duygulara kısaca anksiyete diyebiliriz. Anksiyete hepimizin zaman zaman yaşadığı normal bir duygudur, fakat bazen o kadar yoğun yaşarız ki yapmak istediklerimizi engeller, sürekli huzursuz, gergin ve mutsuz hissetmemize neden olur, hatta baş ağrısı, mide bulantısı gibi çeşitli fiziksel sıkıntılara yol açar.

4.07.2014

Anksiyete nedir?

Bir problemle karşılaştığımızda kaygılanabiliriz.

11.10.2013

Anksiyete bozukluğu nedir?

Bir problemle karşılaştığımızda kaygılanabiliriz. Bu normal sayılabilir. Ancak anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerin kaygıları, normal bir hayat sürdürmesini engelleyecek kadar yoğundur.

20.09.2012

Bay Tosun’un kalbe dokunan hikâyesi

Ellili yaşların sonlarında gibiydi. Ofisime girer girmez daha “Merhaba, hoş geldin!” bile demeden pat diye konuya giriverdi: “Kilo vermek istiyorum!” Sorun sadece kilo değildi, gelin öyküsünü dinleyelim.

8.01.2012

Depresyon ilaçlarına dikkat!

Antidepresan ilaç tüketiminde inanılmaz bir artış var. Rakamlara bakıp Türkiye’de bir “depresyon salgını” olduğunu.

26.10.2011