MENÜ

Ağız Kuruluğu

Ağız Kuruluğu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ağız Kuruluğu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 348 Ağız Kuruluğu haberi bulunmuştur.

Ağız Kuruluğu Haberleri

Ağız kuruluğu nedir ve nasıl geçer

Ağız kuruluğu nedir ve nasıl geçer?

Ağız kuruluğu yetersiz tükürük salgısı nedeniyle oluşan ve kişilerin günlük yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden birini oluşturuyor. Kullanılan ilaçlar, sistemik hastalıklar, alkol ve sigara kullanımı gibi farklı nedenlerle ortaya çıkan ağız kuruluğu, tedavi edilmediği takdirde ağızda rahatsızlık hissine neden olabiliyor. Ağız kuruluğunun sebepleri internette sıkça araştırılıp merak ediliyor. Peki, ağızda yaşanan susuzluk olarak ağız kuruluğu nedir ve nasıl geçer? İşte, ağız kuruluğu ile ilgili merak edilenler...

16.04.2019Sağlık
Ağız kuruluğu nedir Ağız kuruluğu neden olur

Ağız kuruluğu nedir? Ağız kuruluğu neden olur?

Ağız kuruluğu, sık karşılaşılan problemlerden biri. Bu problemin temel nedeni ise tükürük bezlerinin yeteri kadar tükürük üretip salgılayamaması. En sık görülen sebebi ise yaşlanma olarak uzmanlar tarafından bildiriliyor. Peki, ağız kuruluğu nedir? Ağız kuruluğu neden olur?

16.04.2019Sağlık
Horlama neden olur, nasıl geçer

Horlama neden olur, nasıl geçer?

Toplumda pek çok kişide görülen horlama, kişilerden çok eşleri zorlayan bir durum. Ancak rahatsız edici seslerden daha fazlası olan horlama, çok önemli ve ciddi sağlık problemlerinin göstergesi olabilir. Peki, horlama neden olur ve nasıl geçer?

20.02.2019Sağlık
Ağız kokusu neden oluşur, nasıl giderilir

Ağız kokusu neden oluşur, nasıl giderilir?

Ağızdaki ve nefesdeki kötü kokuya ağız kokusu tıptaki adıyla halitazis denir. Fizyolojik veya patolojik nedenlere bağlı olabilir. Beslenme sonrasında ve sabah uyandığımızda olan ağız kokusu fizyolojiktir. Bunların dışında ağız kokusu pek çok hastalığın sinyali olabilir.

19.01.2019Gündem
Reishi mantarının faydaları nelerdir

Reishi mantarının faydaları nelerdir?

Reishi mantarı nedir sorusunun yanıtı birçok vatandaş tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Migren ve tansiyon gibi hastalıklara iyi gelmesiyle bilinen reishi mantarının faydaları merak ediliyor. Peki, reishi mantarının faydaları nelerdir?

13.12.2018Sağlık
Ağız kuruluğu neden olur

Ağız kuruluğu neden olur?

Ağız kuruluğu neden olur sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Ağızda yaşanan susuzluk hisse ve tat bozulmasının nedenlerinden biri olan ağız kuruluğu için yetersiz tükürük salgısı bir sebep. Peki, ağız kuruluğu neden olur?

3.12.2018Sağlık
Uyku apnesi nedir Uyku apnesi nasıl anlaşılır

Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi nasıl anlaşılır?

Uyku apnesi apne olarak da bilinir. Uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan önemli bir hastalıktır. Uyku apnesi sırasında solunum çabası sürse de, bir süre sonra daha da artan bu çaba beyni uyarır ve hava yolu açılır. Solunumu durana kadar horlayan kişi, gürültülü bir homurdanma ile yeniden nefes almaya ve horlamaya devam eder.

23.11.2018Sağlık
Probiyotik nedir Probiyotik zengini besinler hangileri

Probiyotik nedir? Probiyotik zengini besinler hangileri?

Uzmanların dost bakteriler olarak nitelediği probiyotikler, bağırsak duvarını kaplayarak koruyucu bir tabaka oluşturur ve çeşitli sağlık problemlerine neden olan düşman bakterilere karşı doğal biyolojik barajlar inşa eder. Probiyotikleri koruyup desteklemenin bir yolu yanlış beslenme ve gereksiz ilaç kullanımından uzak durmaktır. Peki, probiyotik tam olarak nedir, hangi besinlerde bulunur?

2.10.2018Gündem
Anksiyete nedir Anksiyete neden olur

Anksiyete nedir? Anksiyete neden olur?

Anksiyete nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Kişinin ruhsal, zihinsel ve bedensel işlevselliğini olumsuz yönde etkileyen anksiyete hakkında detaylar merak ediliyor. Peki, anksiyete nedir? Anksiyete neden olur?

9.09.2018Sağlık
Anksiyete nedir Anksiyete belirtileri neler

Anksiyete nedir? Anksiyete belirtileri neler?

Bilim dünyası tarafından endişe, kaygı, korku, gerilim, sıkıntı hali olarak açıklanan anksiyetenin nedeni belli olmayan tedirginlik hali ve yaşanan iç çatışmaların sonucu olduğu tahmin ediliyor. Terleme, titreme, çarpıntı gibi bedensel belirtilerle kendini gösteren bu hastalık, çoğu kez nedeni belirsiz, tanımlanamayan bir gerginlik durumudur. Peki, anksiyete nedir? Anksiyete belirtileri neler?

26.07.2018Sağlık
Üst Yutak (Nazofarenks) Kanseri nedir Nazoferanks belirtileri nelerdir

Üst Yutak (Nazofarenks) Kanseri nedir? Nazoferanks belirtileri nelerdir?

Üst Yutak Kanseri ya da Nazofarenks, boğazın burun boşluğunda açılan kısımda oluşmaktadır. Üst Yutak Kanseri'nin gelişiminde genetik kodlar belirleyici olabilmektedir. Oldukça nadir rastlanan bu kanser türü, erkeklerde daha sık görülebilmektedir. Hava kirliliği, kimyasal buhar gibi etkenler, üst yutak kanserine yakalanma olasılığını arttırmaktadır. İşte, Nazofarenks olarak adlandırılan bu kanser türü hakkında bazı bilgiler

16.07.2018Gündem
Uyku Apnesi Sendromu nedir Uyku apnesi belirtileri ve tedavisi

Uyku Apnesi Sendromu nedir? Uyku apnesi belirtileri ve tedavisi

Uyku Apnesi Sendromu, tedavi edilmediği takdirde kalp krizinden inmeye, diyabetten obeziteye birçok hastalığa yol açıyor. Her 100 kişiden 5'inde görülen bu hastalık, gündüz ve gece aşırı uyku eğilimi yaparak kişinin direksiyon başında veya iş yerinde uyuklamasına ve dikkat dağınıklığına neden oluyor. Peki, Uyku Apnesi Sendromu nedir? Uyku apnesi belirtileri neler?

14.07.2018Gündem
Botulizm nedir

Botulizm nedir?

Hemen ve yeterli tedavi edilmezse yüksek ölüm oranına sahip olan botulizm hastalığının etkeni Clostridium Botulinum'dur. Toksini ısıyla değişme eğilimindedir ve 80°C'de 10 dakika veya daha fazla sürede ısıtma ile yok edilebilir. Peki botulizm tam olarak nedir?

14.07.2018Gündem
Boğmaca nedir Boğmaca hastalığı belirtileri

Boğmaca nedir? Boğmaca hastalığı belirtileri

Boğmaca, hızlı gelişen ve çok bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Bordetella pertussis olarak adlandırılan bakteriler hastalığa neden olur. Bakteriler, üst solunum yollarındaki silia (ince, hareketli, fırçamsı çıkıntılar) olarak adlandırılan hücrelere tutunurlar. Salgıladıkları toksinlerle bu hücrelere hasar vererek solunum yollarında şişmeye (ödem) yol açarlar.

14.07.2018Gündem
Gıda zehirlenmesi nedir, belirtileri neler

Gıda zehirlenmesi nedir, belirtileri neler?

İçine yabancı etmen karışmış besin tüketimi sonucu meydana gelen gıda zehirlenmesi, sıklıkla rastlanılan sağlık sorunlarından biri. Özellikle yaz aylarında gıda zehirlenmesi vakaları artıyor. Peki, gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Neşat Bozkurtgil, gıda zehirlenmeleri hakkında bilgiler verdi.

14.07.2018Gündem
Horlama nedenleri (Uyku apnesi) nedir

Horlama nedenleri (Uyku apnesi) nedir?

Uyku esnasında anormal solunum olaylarının ve tekrarlanan horlama ataklarının eşlik ettiği hastalık. Peki Horlama nedenleri (Uyku apnesi) nedir?

11.07.2018Gündem
Sınav kaygısı

Sınav kaygısı

Başarılı olduğu halde sınav kaygısını yenmek için ilaç alan 15 yaşındaki bir kız öğrenci Antalya’da yaşam mücadelesi veriyor.

30.01.2018Eğitim
Çağın vebası diyabet

Çağın vebası diyabet

23.11.2017Antalya
Uyku apnesine dikkat

Uyku apnesine dikkat

24.09.2017Denizli
Öğretmen ve veliler için ‘bağımlılık’ kitabı hazırlandı

Öğretmen ve veliler için ‘bağımlılık’ kitabı hazırlandı

Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve Avrupa'dan ortakların katılım sağlandığı Avrupa Birliği projesiyle ekran, yiyecek ve madde bağımlılığı konusunda öğretmen ve velileri bilgilendirici, özellikle öğrencilerin bağımlılığa yakalanmadan önce tespit edilmesine yönelik hassas noktaların aktarıldığı bir rehber kitap hazırlandı.

22.09.2017Eğitim
Güneş altında alkol tüketmenin 6 zararı

Güneş altında alkol tüketmenin 6 zararı

Yaz güneşi altında uzanmışsınız kumsala, karşınızda mavi deniz yavaş yavaş dalgalanıyor. Yüzünüzden bir meltem geçiyor. Hafif de sıcaklamışsınız. Aklınıza bir kadeh bir şeyler içmek düşüyor. Alkolün her yerde olduğu gibi güneşin altında da içilmesinin zararları var. Bakalım nelermiş.

30.06.2017Sağlık
Bonzai nedir Neden yapılır Etkileri nedir İşte 10 maddede ölümle dans

Bonzai nedir? Neden yapılır? Etkileri nedir? İşte 10 maddede ölümle dans

Mecidiyeköy’ün en kalabalık caddelerinde şuursuzca yerlerde yatan, zombi gibi yürümeye çalışan çocuklar, ölümcül uyuşturucu 'Bonzai'nin esiri... Peki Bonzai nedir, neden yapılır? İşte 10 maddede yanıtı...

12.06.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Ne kadar et!

Kırmızı etin sık ve gereğinden çok tüketiminin bir hastalık davetçisi olduğu kesin. Haftada 2 veya 3 porsiyondan fazla et yemekten kaçınmak bu nedenle önemli.

9.04.2019

Panik atak mı kalp krizi mi?

Göğüs ağrısı denince akla direkt muhtemel kalp krizi belirtisi geliyor. Ama bu ağrıların çoğunun kalpten kaynaklanmadığını da bilelim. Önemli bir bölümü kalp ağrısıyla karıştırılan sinirsel ağrılardır.

10.09.2018

Ne kadar su içelim

“Bir günde kaç bardak su içmeliyiz?” Basit gibi görünse de bu mühim soruya yanıt vermek aslında zannedildiği kadar kolay değildir. Bu konuda da uzmanlar çok farklı rakamlar verir, farklı şeyler söyler.

15.08.2018

“Çocukları sakın korkutmayın!!!”

Dış dünya ile uyumlu olursanız “Başarılı olursunuz…” Dış dünya ile uyumsuz olursanız “Kaygı” başlar dedi ve devam etti… İç dünya ile uyumlu olursanız “Huzurlu” olursunuz… Dış dünya ile uyumsuz, iç dünya ile de uyumsuzluk olursa “Depresyon”dur

4.06.2018

Depresyonda mısınız?

Depresyon sadece mutluluk ve huzurun değil, sağlığımızın da mühim düşmanlarından biri.

20.04.2018

Midem neden ağrıyor?

“Benim midem bugüne kadar ‘tık’ bile demedi” ya da “daha bir defa bile yanmadı, ağrımadı, ekşimedi” diyen biri olabilir mi? Bence olamaz!

14.02.2018

Sınav kaygısı

Başarılı olduğu halde sınav kaygısını yenmek için ilaç alan 15 yaşındaki bir kız öğrenci Antalya’da yaşam mücadelesi veriyor.

29.01.2018

6 önemli doğal destek

Bugün sayfamızı doğal bazı besin desteklerine, daha doğrusu doğal eczaneye ayırdık. Çok sık gündeme gelen ama özellikleri pek de iyi bilinmeyen bu 6 besin desteği konusunda sizi biraz daha aydınlatmak istedik. Buyurun...KALiTELi BiR UYKUNUN VAZGEÇiLMEZi

14.09.2017