MENÜ

Agatha Christie

Agatha Christie ile ilgili tüm haberleri, son dakika Agatha Christie haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Agatha Christie haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 441 Agatha Christie haberi bulunmuştur.

Agatha Christie Haberleri

Bir saatte ortaçağa yolculuk Halep

Bir saatte ortaçağa yolculuk Halep

Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep, ziyaretçilerinde zaman tünelinde yolculuk etmiş etkisi yaratıyor. Gaziantep’ten çıkıp, yaklaşık bir saat yol aldıktan sonra kendinizi ortaçağa ait bir kentte buluyorsunuz. Bugün Şam’a kıyasla köhnemiş olsa da eski ihtişamın izlerini görmek mümkün. Suriyeliler, Türkiye’de zor rastlanacak türde bir kentsel koruma bilincine sahip. Şehrin ünlü kalesinden görünen eski Halep, uçsuz bucaksız bir labirent gibi.

7.01.2007Seyahat
Kış güneşi kaçamakları

Kış güneşi kaçamakları

Bu yıl Kurban Bayramı tatili yılbaşıyla birleşiyor. Soğuk günlere denk gelen bu tatilde seçeneklerinizin sadece karla kaplı, soğuk yerler olması gerekmiyor. The Sunday Times muhabirlerinden Mark Hodson ve Richard Green, geçtiğimiz günlerde bu kış en sıcak geçecek 14 bölgeyi seçti. Siz de güneşten kopamayanlardansanız, Güney Amerika, Avustralya ve Güneydoğu Asya’da yer alan bu bölgelerden birine gitmeyi düşünebilirsiniz.

10.12.2006Seyahat
Okullarda not sistemi değişiyor

Okullarda not sistemi değişiyor

İlköğretim ve ortaöğretim okullarında okuyan yaklaşık 14 milyon öğrenci, 3 aylık yaz tatilinin ardından 18 Eylül Pazartesi günü dersbaşı yapmaya hazırlanıyor.

14.09.2006Gündem
Dev kadro bu filmde

Dev kadro bu filmde

Cumhuriyet tarihinin karanlık siyasi cinayetlerinden biri kabul edilen Ankara Cinayeti, iddialı bir dönem filmine konu oluyor.

13.07.2006Gündem
Amatör tiyatrocular Fare Kapanını sahneledi

Amatör tiyatrocular Fare Kapanı'nı sahneledi

Agatha Christie’nin “Fare Kapanı” adlı oyunuAfife Jale Sahnesi’nde 14 Pfizer çlışanı tarafından kurulan Pfizer Tiyatrosu tarafından sahnelendi. Yönetmenliğini Gülden Avşaroğlu’nun yaptığı oyunun, önümüzdeki günlerde çocukların ve gençlerin katıldığı çeşitli etkinliklerde ücretsiz olarak sahnelenmesi planlanıyor.

9.05.2006Gündem
Çay saatinde en iyi 10 adres

Çay saatinde en iyi 10 adres

İngilizler "Beş çayı" diyor. İkindi akşama doğru devrilirken, porselen fincanlarda çay içip yanında kurabiye, pasta yiyerek açlıklarını yatıştırıyorlar. Çayın kökeni aslında Çin kültürüne dayanıyor. Büyük Britanyalılar’ın Çin’e gitmeden önce ne çaydan haberleri varmış ne de porselenden. Oraya varınca öğrenmiş ve Avrupa’ya taşımışlar. Porselenleri de yanlarında getirmeyi ihmal etmemişler tabii. Çay içmek bizim için de sosyal bir tören.

20.04.2006Kelebek
Agatha Christie’nin anahtar sırrı

Agatha Christie’nin anahtar sırrı

Ünlü İngiliz polisiye roman yazarı Agatha Christie’nin Pera Palas Otel’in 411 nolu odasında saklamış olduğu anahtar 1979 tarihinde otelin sahibi Hasan Süzer tarafından bulunmuştu. Hasan Süzer’in geçtiğimiz kasım ayında vefat etmesi nedeniyle kendisine ait özel kasanın açılmasıyla 21 Aralık tarihinde kasanın gizli bölmesinde anahtar bulundu ve bir basın toplantısı düzenlenerek sergilenmeye başladı.

28.01.2006Kelebek
Agatha Christienin gizemli anahtarı

Agatha Christie'nin gizemli anahtarı

Ünlü İngiliz romancı Agatha Christie'ye ait olduğu belirtilen “gizemli” anahtar, Pera Palas Oteli'nde sergilenmeye başlandı. Süzer Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Pera Palas Oteli'nin işletmecisi Kemal Süzer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Agatha Christie'nin otelin 411 no'lu odasına saklamış olduğu anahtarın, 1979 yılında babası Hasan Süzer tarafından oda kapısının arkasında döşemenin altına gizlenmiş olarak bulunduğunu kaydetti.

27.01.2006Kelebek
Son dakikacılar için9 günlük tatile 9 öneri

Son dakikacılar için9 günlük tatile 9 öneri

Ben çocukken, anneannem, "Dört mevsimin yaşandığı bir ülkede yaşamak kadar büyük bir nimet yoktur" derdi. Kışın soğuğundan hazzetmediğim, tek mevsime endeksli ülkelerden habersiz olduğum yıllarda bunu hiç anlamazdım. Yazın veya kışın diktatörlüğünden kurtulamayan coğrafyaları görünce anladım Türkiye’nin kıymetini.

1.01.2006Seyahat
Yeni çıkan kitaplar

Yeni çıkan kitaplar

Yayınevleri birbiri ardına yepyeni kitapları okurla buluşturuyor. Her kitap keyifli bir yolculuk, yepyeni bir dünya....

2.12.2005Gündem

Gece gündüz Tepebaşı

Son yıllarda birbiri ardına açılan otel, restoran ve gece kulüpleriyle İstanbul Tepebaşı, git gide yeme içmenin ve eğlencenin merkezi haline geldi. Belli başlı adreslerin hepsi Meşrutiyet Caddesi üzerinde sıralanıyor. Bölgenin bir özelliği de, Asmalımescit’e komşu olması. Pera Palas’ın karşısında, Cahide Sonku’nun eski evine açılan Cahide On5, eski Mercure Otel’in yerine açılan The Marmara Pera, Mehmet Gürs’ün otelin 18. katındaki yeni lokantası Mikla, Büyük Londra Otel’in biraz aşağısında Suna ve İnan Kıraç’ın Pera Müzesi, onun hemen yanında sıralanan Nu Pera, Nu Buz, Wan-na ve Private Room, Cahide On5’a sığamayanlar için mekanın üst katında bu sezon açılan Femme Fatale, giriş katında Kokosh, birdenbire bölgenin hem gündüz hem de gece trafiğini canlandırıverdi.

17.11.2005Seyahat
İngiliz yapımcı Brabourne öldü

İngiliz yapımcı Brabourne öldü

İngiliz film yapımcısı Lord Brabourne 80 yaşında öldü. Ailesinin açıklamasına göre, Brabourne, başkent Londra'nın güneydoğusunda Mersham'daki evinde öldü. Agatha Christie'nin (1890-1976) aralarında “Şark Ekspresi'nde Cinayet” gibi birçok polisiye romanının filmlerinde yapımcı olan Brabourne, “Hindistan Geçidi (1984)” filminin de yapımcısıydı.

23.09.2005Gündem
The Orient Express arrives in Istanbul

The Orient Express arrives in Istanbul

The historic Orient Express arrived in Istanbul yesterday with 100 passengers, each of whom had paid $3,250 for the 5 day trip here from Paris. The Orient Express, which began running in 1883, was at that time the most important mode of transportation between the east and the west. As the subject of both an Agatha Christie novel and a James Bond movie, the Orient Express came to an end with its last run in 1976.

8.09.2005Gündem
Orient Ekpress, İstanbula geliyor

Orient Ekpress, İstanbul'a geliyor

Agatha Christie’nin "Doğu Ekspresi’nde Cinayet" adlı polisiyesi başta olmak üzere pek çok romana konu olan Orient Ekspres yarın İstanbul’a gelecek.Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, her yıl Eylül ayında Türkiye’ye gelen Orient Ekspresi iki gün boyunca İstanbul Sirkeci Garı’nda konaklayacak. 9 Eylül gecesi İstanbul’dan ayrılacak olan Orient Ekspresi, Bükreş, Budapeşte, Viyana güzergahını takip ederek, son durağı Venedik’te seferini tamamlayacak.

6.09.2005Kelebek
Agatha Christie’nin ipuçlarıyla İstanbul’u yeniden keşfettik

Agatha Christie’nin ipuçlarıyla İstanbul’u yeniden keşfettik

Chevrolet, küçük sınıfta yer alan yeni Spark modelinin tanıtımını İstanbul’da düzenlediği ilginç bir test sürüşüyle gerçekleştirdi. ‘Chevrolet Spark Hazine Avı’ adı verilen test sürüşüne katılan basın mensupları, verilen ipuçlarını çözerek, İstanbul’un tarihi yarımadasıyla Pera arasındaki üçgen içinde kalan, tarihi ve hikayeleriyle sembol olan bina ve mekanları bulmaya çalıştılar.

7.06.2005Kelebek

Ölüm döşeğinde ödül

Genç yönetmen Yıldırım Görücü, kanser tedavisi gördüğü hastane yatağında ödül aldı. "Ölüme Sekiz Kala" adlı oyunuyla ödül kazanan Görücü'nün plaketi şuuru kapalı şekilde yattığı hastanede yakınlarına verildi.Görücü'nün ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile Müsteşar Mustafa İsen teslim etti.

30.12.2004Gündem
Ölüm döşeğinde ödül

Ölüm döşeğinde ödül

Genç yönetmen Yıldırım Görücü, kanser tedavisi gördüğü hastane yatağında ödül aldı. "Ölüme Sekiz Kala" adlı oyunuyla ödül kazanan Görücü'nün plaketi şuuru kapalı şekilde yattığı hastanede yakınlarına verildi.

30.12.2004Gündem
50 tamam, 25.700 kaldı...

50 tamam, 25.700 kaldı...

En sevdiklerimden biri değil, ama Boğaz’da her gün yalı satılmıyor, ne bulursak onunla yetineceğiz. Uzanlar’ın Afif Paşa Yalısı’na teklif vermek için bugün son gün. Sizi biraz ihmal edeceğim, kusura bakmayın, parayı denkleştirmeye çalışıyorum da, onun telaşındayım...

29.12.2004Kelebek
Sezgiler değil akıl ön planda

Sezgiler değil akıl ön planda

2005 yılında Aslan ve Başakları heyecan verici aşklar, tutkulu ilişkiler ve radikal değişiklikler bekliyor. Her iki burç da, sosyal yaşamlarında devrim niteliğinde yükselmeler yaşacaklar.

23.12.2004Kelebek
Sezgiler değil akıl ön planda

Sezgiler değil akıl ön planda

2005 yılında Aslan ve Başakları heyecan verici aşklar, tutkulu ilişkiler ve radikal değişiklikler bekliyor. Her iki burç da, sosyal yaşamlarında devrim niteliğinde yükselmeler yaşacaklar. Aslanlar bu yılı zaferle kapatırken, Başakları terfi bekliyor.

22.12.2004Kelebek
Kalbin Zamanı

Kalbin Zamanı

"Balalayka'nın başrol oyuncusu Kemal Sunal, yanı başımda öldü. Onunla yapmak istediğim film, onun ruhuyla birlikte uçup gitti. Bir travma yaşadım. Bir daha film çekememe korkusu, ölüm korkusu... Balalayka'yı zor tamamladım. Ondan sonra çektiğim Kalbin Zamanı'na da bir daha film çekemeyecekmişim gibi, her şeyi koymaya çalıştım." Ali Özgentürk, 4 yıl aradan sonra çektiği "Kalbin Zamanı" adlı filminin "kamera arkası" duygularını bu cümlelerle anlatıyor.

7.12.2004Gündem
Hitchcock, Christie ve gizemli bir öykü

Hitchcock, Christie ve gizemli bir öykü

"Balalayka'nın başrol oyuncusu Kemal Sunal, uçakta yanı başımda öldü. Onunla yapmak istediğim film, onun ruhuyla birlikte uçup gitti sanki. Katmanlı bir travma yaşadım. Bir daha film çekememe korkusu, ölüm korkusu... Balalayka'yı zorlukla tamamladım. Ondan sonra çektiğim Kalbin Zamanı'nda da bu duyguları yaşadım. Bir daha film çekemeyecekmişim gibi, her şeyi bu filme koymaya çalıştım." Usta yönetmen Ali Özgentürk, 4 yıl aradan sonra çektiği "Kalbin Zamanı" adlı filminin "kamera arkası" duygularını işte bu cümlelerle anlatıyor.
  HAFTANIN DİĞER YENİ FİLMLERİ

6.12.2004Gündem
Hitchcock ve Christie bu filmde buluşuyor

Hitchcock ve Christie bu filmde buluşuyor

10 Aralık’ta vizyona girecek olan ‘Kalbin Zamanı’ filmi, farklı bir yönüyle de sinema tarihine geçecek. Ali Özgentürk’ün yönettiği filmle, Türkiye’de ilk kez bir film içinde animasyon tekniği kullanılmış oldu. Bu animasyon bölümlerinde Agatha Christie ile Alfred Hitchcock’un Pera Palas’ta yaşadıkları kurgusal aşk anlatıldı.

29.11.2004Kelebek
Kalbin Zamanı aralıkta gösterimde

"Kalbin Zamanı" aralıkta gösterimde

Yönetmenliğini Ali Özgentürk'ün yaptığı "Kalbin Zamanı" adlı film, 10 Aralık'ta vizyona girecek. Özgentürk'ün "romantik polisiye" olarak tanımladığı filmde başrolleri, Hülya Avşar, Halil Ergün, Oktay Kaynarca ve Birol Ünel paylaşıyor. Usta sanatçı Zeki Alasya da filmin önemli rollerinden birini üstleniyor. Film, 1 kadını seven 3 adam, 50 yıl süren bir aşk ve içlerinden birinin öldürülmesini anlatıyor.

19.11.2004Gündem
Polisiyeyi edebiyatın piçi aşağılamasından kurtaran yazar

Polisiyeyi edebiyatın piçi aşağılamasından kurtaran yazar

Türkiye’de son yıllarda iyice popüler olan polisiyenin, -kendi deyimiyle- ‘biraz irisi’ o. Her ne kadar ‘farkında olmadan’ başlasa da artık polisiye deyince ilk akla gelen yazar. Bir süredir senaryolarla yatıp kalkıyor, çünkü sinemacıların kitaplarına en çok ilgi gösterdiği yazarlardan da biri oldu.

6.11.2004Kelebek

Yazar Sonuçları

’Yazdıklarım edebiyatın çikletidir’

DETEKTİF Mayk Hammer’in yaratıcısı, 88 yaşında ölen Mickey Spillane, polisiye meraklılarının ellerinden düşürmedikleri, birçoğu filme de alınan kitapları için bakın ne demiş:

20.07.2006

Öldüren başağrısı

Tüm zamanların en çok okunan polisiye yazarı Agatha Christie, her iki dünya savaşı sırasında, eczanelerde gönüllü Kızılhaç hemşiresi olarak çalıştığından olsa gerek, zehirlere çok düşkündü.

6.05.2006

Neredeyse kusursuz bir cinayet

7 Eylül 1978 sabahı hava biraz kapalı, biraz yağmurluydu. Ünlü yazar Georgi İvanov Markov, yeşil Citroen’ini, Londra’nın Waterloo Köprüsü’nün güney ayağındaki park yerine bıraktı.

4.02.2006

Üçüncü şempanzenin gece ziyareti

PERŞEMBE günü öğleden sonra saat 15.00 sularında, otelin kapısından içeri girerken içimden bir ses şunu söylüyordu:

‘Hissediyorum, üçüncü şempanze yine geliyor...’

Biliyorum, bu tuhaf cümle size fazla bir şey söylemiyor.

O yüzden isterseniz otelin kapısına dönelim.

4.06.2005

Tuvalin arkasındaki yazılar

Yazıma Doksan Çiçek/Dokunsan Çiçek sergisini gördükten sonra iyi şair Metin Altıok’un ona adadığı şiirle başlıyorum:

13.05.2005

Ebabil kuşunu bile ihmal etmeyen edebiyat tarihi

Başlığı görenler belki şaşıracaklardır. Ama öyküsünü anlatayım.

7.01.2005