MENÜ

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 67 Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu haberi bulunmuştur.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu Haberleri

Dönüşümde yeni dönem

Dönüşümde yeni dönem

Dönüşüm yapacak müteahhitten teminat istenecek.Oybirliği değil, 3’te 2 anlaşma yeterli olacak.3’te 2’nin sağlanamadığı yerlerde arsa satışı mümkün olacak.Bakanlıkça ilçe belediyelerinden risk tespiti istenecek.Vatandaşla görüşmeden elektriği, doğalgazı, suyu kesilmeyecek.Yıkım sonrası da kira yardımı başvurusu yapılacak.Uygulama alanında yetkiler bakanlıkta olacak.

22.06.2019Ekonomi
Tepedeki değişim

Tepedeki değişim

İstanbul’da Çamlıca Tepesi’nin eteklerinde başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarında dümene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçti. Mayıs ayında temel atılması beklenen projede 1500 birim yerine 2 bin 200 birim yapılacak. Henüz 800 hak sahibinin 200’ü ile anlaşma sağlandı. Projede konutun yanı sıra Çamlıca Camisi yakınlarına çarşı aksı da inşa edilecek.

13.02.2018Ekonomi
Okmeydanı ‘riskli alan’ ilan edildi

Okmeydanı ‘riskli alan’ ilan edildi

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2 Haziran 2016 tarihli yazısı üzerine Bakanlar Kurulu’nun, Beyoğlu’nda 6 mahallede ‘riskli alan’ ilan etme kararı dünkü Resmi Gazete’te yayımlandı.

29.06.2016Ekonomi
Bayraktar’ın yatırımı ve gazetecilik

Bayraktar’ın yatırımı ve gazetecilik

“MUHTEŞEM dönüşüm” manşeti ile verilen haberde, eski bakan Erdoğan Bayraktar ve ailesinin 10 dönümlük arsasının, üzerindeki tek bina gerekçe gösterilerek kentsel dönüşüme sokulduğu anlatılıyordu.

16.03.2015Okur Temsilcisi
Dönüşümü muhteşem olacak

Dönüşümü muhteşem olacak

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve ailesinin 2 yıl önce 42 milyon liraya aldığı Koşuyolu’ndaki 10 dönümlük arsa tek bir binayla kentsel dönüşüme sokuldu. Yaklaşık 50 milyon lira vergi muafiyeti sağlanan arsadan Bayraktarlar 114.4 milyon lira gelir elde edecek. 2 yıllık kârları ise 72.4 milyon lira.

6.03.2015Ekonomi
Süre doldu askı dönemi başladı

Süre doldu askı dönemi başladı

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümde görev alan 401 inşaat mühendisinin yetkisini gerekli kriterleri sağlamadığı için askıya aldı.

29.01.2015Ekonomi
Yalan beyana 5 yıl men

Yalan beyana 5 yıl men

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, riskli yapıyı risksiz gösteren ve yanlış hesaplama yapanların lisansını 5 yıl iptal edecek.

27.02.2014Ekonomi
Çiftçiler krediyi ‘yıllık’ ödeyecek

Çiftçiler krediyi ‘yıllık’ ödeyecek

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında kredi kullanan çiftçilerin “Kredi faizini aylık yerine yıllık ödeyelim” talebini kabul etti.

21.01.2014Ekonomi
Dönüşümde 3’te 2 oyunu

Dönüşümde 3’te 2 oyunu

Kentsel dönüşüm, deprem riski altındaki alanların yenilenmesine odaklanırken, rant peşindeki bazı müteahhitler vatandaşı ‘çoğunluk’ oyunuyla kandırmaya çalışıyor. Dönüşüm simsarları, riskli alan ilan edilmemiş ya da risk raporu alınmamış yapılarda üçte iki çoğunluk şartını öne sürüyor. Ancak riski olmayan binalarda üçte iki çoğunluk değil ‘oybirliği’ şartı geçerli oluyor.

23.12.2012Ekonomi
Afet varsa dönüşümde 2/3 çoğunluk aranmıyor

Afet varsa dönüşümde 2/3 çoğunluk aranmıyor

Kentsel Dönüşüm Yasası’na göre, mal sahipleri aralarında anlaşamazlarsa, yani kanunun şart kıldığı 2/3’lük orana ulaşılamazsa, devreye ‘acele kamulaştırma’ giriyor.

6.10.2012Ekonomi
ÇÜRÜK EVİNİ YIKAN YOKSULA FAİZSİZ KREDİ

ÇÜRÜK EVİNİ YIKAN YOKSULA FAİZSİZ KREDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, afet riski altındaki ev ve işyerlerini yıkan yoksullara ‘faizsiz’ afet kredisi verecek. Kentsel dönüşüm yasası kapsamında oturduğu evden çıkmak zorunda kalan kiracıya da ‘konut’ veya ‘işyeri’ edinme kredisi açacak. Bu kredilerin faizi TÜFE oranında olacak.

14.09.2012Ekonomi
Riskli evini yıkan  yoksula faizsiz kredi

Riskli evini yıkan yoksula faizsiz kredi

Afet riski altındaki alanların dönüşümü kapsamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ev ve işyerleri yıkılan yoksullara ‘faizsiz’ kredi verecek. Oturduğu evden çıkmak zorunda kalan kiracıya da ‘konut’ veya ‘işyeri’ edinme kredisi açılacak. Bu kredilerin faizi TÜFE oranında olacak.

13.09.2012Ekonomi
Evini yıkana özel kredi

Evini yıkana 'özel' kredi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, afet riski altındaki ev ve işyerlerini yıkan yoksullara ‘faizsiz’ afet kredisi verecek. Kentsel dönüşüm yasası kapsamında oturduğu evden çıkmak zorunda kalan kiracıya da ‘konut’ veya ‘işyeri’ edinme kredisi açacak. Bu kredilerin faizi TÜFE oranında olacak.

13.09.2012Ekonomi
Tapu ve imar kanunlarında değişiklik Resmi Gazetede

Tapu ve imar kanunlarında değişiklik Resmi Gazete'de

Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10.07.2019Ekonomi
Herkes müteahhit olamayacak İşte yeni getirilen şartlar

Herkes müteahhit olamayacak! İşte yeni getirilen şartlar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yapı müteahhitlerine yönelik sınıflandırma yapan yönetmeliği Resmi Gazete'den duyurdu. Müteahhit olmak için bazı gereklilikler ortaya çıktı.

2.03.2019Ekonomi
Öfkeli komşu apartmanı karıştırdı Şoke eden rapor

Öfkeli komşu apartmanı karıştırdı! Şoke eden rapor

Adana'nın Beyazevler Mahallesi'nde Ankaralı olduğu öne sürülen bir vatandaş, mahallede bulunan 3 katlı binadan 2 adet dükkan satın aldı. Dükkanları 1+0 eve dönüştürmek isteyen kişi, komşularıyla anlaşamadı. Apartman sakinlerinin karşı çıkması üzerine inşaatı durdurmak zorunda olan vatandaş inat ederek, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunu'ndan yararlanarak binaya çürük raporu aldı. Kararın diğer mülk sahiplerine bildirilmesi üzerine binaya yıkım kararı çıktı. Mülk sahiplerine bildirilen çürük raporu karşısında şoke olan vatandaşlar binalarının sağlam olduğunu iddia etti.

9.01.2019Gündem
Dikkat: Resmi Gazetede yayınlandı.. İmar Barışı için son tarih açıklandı

Dikkat: Resmi Gazete'de yayınlandı.. 'İmar Barışı' için son tarih açıklandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, kamuoyunda 'İmar Barışı' olarak bilinen ve 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin düzenlemenin usul ve esasları belirlendi. Yapı Kayıt Belgesi için müracaatlar 31 Ekim 2018'e kadar yapılacak, belge bedeli ise 31 Aralık 2018'e kadar ödenebilecek. Belge için başvurular, yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından, e-Devlet üzerinden 'Yapı Kayıt Belgesi Formu'nun doldurulmasıyla yapılabilecek.

6.06.2018Ekonomi
Son dakika... Milyonları ilgilendiren tasarı kabul edildi

Son dakika... Milyonları ilgilendiren tasarı kabul edildi

Yurt dışından getirilen varlığa ilişkin vergi düzenlemesi, vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere bayram ikramiyesi ödenmesi, imar barışı, yaşlılık aylığının 500 liraya çıkarılması gibi düzenlemeleri de içeren kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

10.05.2018Gündem
Komisyonda kabul edildi

Komisyonda kabul edildi

İmar barışı, borçlara yapılandırma, emekliye ikramiye ödemesi gibi düzenlemeleri de içeren kanun tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

4.05.2018Ekonomi
Sağlam binanın sahibi korunacak

Sağlam binanın sahibi korunacak

Anayasa Mahkemesi kentsel dönüşüm sürecini etkileyecek bir karar aldı. Bakanlık dönüşüm alanlarında bazen riskli olmayan yapıları da dönüşüme dahil edebiliyordu. Yeni kararla hak sahibi rıza göstermezse sağlam bina dönüşmeyecek. Anlaşma olursa da sağlam binanın gerçek bedeli ödenecek.

11.01.2018Ekonomi
Kentsel dönüşüm için önemli karar  Riskli olmayan yapıların dönüşümüne iptal

Kentsel dönüşüm için önemli karar! Riskli olmayan yapıların dönüşümüne iptal

Anayasa Mahkemesi, riskli yapılar dışında kalanlardan bakanlıkça gerekli görülenlerin de ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’ hükümlerine tabi olmasına ilişkin düzenlemeyi iptal etti.

11.01.2018Ekonomi
Milyonlarca konut sahibini ilgilendiren önemli gelişme

Milyonlarca konut sahibini ilgilendiren önemli gelişme!

Dönüşüm projeleri özel hesabı gelirlerinin elde edilmesi, tahsili ve takibi ile bu hesaba bütçeden aktarılan tutarların dönüşüm faaliyetleri kapsamında yürütülecek hibe veya borç verme programlarında kullanılmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

25.02.2017Ekonomi
Müteahhitlik yasasıyla sektöre düzen gelecek

"Müteahhitlik yasasıyla sektöre düzen gelecek"

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Nasır: Çıkarılacak kanunla, müteahhitliğin çerçevesi belirlenecek, sektör disiplin altına alınarak, ülkemize yurt içi ve yurt dışından daha fazla katma değer sağlanacaktır.

11.01.2017Ekonomi
Torba Kanun tasarısı yasalaştı

Torba Kanun tasarısı yasalaştı

"Zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası, Kanal İstanbul, 25 yaşa kadar genel sağlık sigortası prim borçlarının silinmesi, 15 bin polis alınması ve terörizmin finansmanının önlenmesi" konularında düzenlemeler içeren "torba kanun" tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

14.04.2016Gündem
Torba Yasanın 1. bölümü kabul edildi

Torba Yasa'nın 1. bölümü kabul edildi

"Zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası, 'Kanal İstanbul', 25 yaşa kadar genel sağlık sigortası primlerinin silinmesi, 15 bin polis alınması ve terörizmin finansmanıyla" ilgili konularda düzenlemeler içeren "torba kanun" tasarısının 1. bölümü, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

13.04.2016Gündem
Milyonları ilgilendiren torba tasarı komisyondan geçti

Milyonları ilgilendiren 'torba tasarı' komisyondan geçti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, "Şanlıurfa'ya 'İstiklal Madalyası' verilmesi, zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır Sur'un yeniden inşaası, 'Kanal İstanbul', 25 yaşa kadar genel sağlık sigortası primlerinin silinmesi, 15 bin polis memuru alınması ve terörizmin finansmanıyla" ilgili konularda düzenlemeler içeren "torba kanun" tasarısını kabul etti.

2.04.2016Gündem
Zorunlu trafik sigortası da Kanal İstanbul da aynı tasarıda

Zorunlu trafik sigortası da Kanal İstanbul da aynı tasarıda

Hükümet, zorunlu trafik sigortasından Kanal İstanbul’a, terörün finansmanından kaçak yapı aboneliğine kadar birçok alanda değişiklik getiren düzenlemeleri tek torba tasarıyla Meclis’e gönderdi. İşte torba tasarı ile getirilen düzenlemeler...

23.03.2016Ekonomi
BAKANLAR KURULU RİSKLİ ALAN İLAN ETTİ

BAKANLAR KURULU RİSKLİ ALAN İLAN ETTİ

Adıyaman'a ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

12.11.2015Gündem
CHPnin seçim bildirgesi

CHP'nin seçim bildirgesi

İşte CHP'nin 2015 Seçim Bildirgesi.

19.04.2015Gündem
Kanal İstanbul BİLMECESİ

Kanal İstanbul BİLMECESİ

İhalesi henüz yapılmayan Kanal İstanbul projesine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Kanal İstanbul’u yapacak firmanın yetkilileri ile geçen hafta bir araya geldik” demesi kafaları karıştırdı. İş dünyası Erdoğan’ın açıkladığı şirketin kim olduğunu merak ederken Cumhurbaşkanlığı kaynakları, “Burada kastedilen proje ile ilgili olan kamu kurum ve kuruluşlardır” dediler.

16.02.2015Ekonomi
Köylüye de kira yardımı

Köylüye de kira yardımı

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümün ardından kırsal alanda yapılacak dönüşüm projelerinde köylülere de kira yardımı yapacak. Köydeki vatandaş da kenttekiler kadar kira yardımı alacak.

18.12.2014Ekonomi
SİT alanlarında yeni düzenleme

SİT alanlarında yeni düzenleme

İmardaki yapıyı baştan aşağı değiştiren kanun taslağı, tartışma yaratacak yeni düzenlemeler getiriyor. Düzenlemeye göre artık yeni 1/25 binlik çevre düzeni planı yapılamayacak. Mevcut 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planları ise iki yıl içinde üst veya alt kademede onaylanan planlarla değerlendirilecek. Dikkat çeken bir değişiklik de SİT alanlarıyla ilgili yapılacak. Buna göre koruma statüsünün önemi bakımından daha alt statüye düşürülen doğal SİT alanlarında mevcut her tür ve ölçekte planların uygulanmasına bölge komisyonu kararı doğrultusunda devam edilebilecek.

10.12.2014Ekonomi
SİT alanlarında yeni düzenleme

SİT alanlarında yeni düzenleme

İmardaki yapıyı baştan aşağı değiştiren kanun taslağı, tartışma yaratacak yeni düzenlemeler getiriyor. Düzenlemeye göre artık yeni 1/25 binlik çevre düzeni planı yapılamayacak. Mevcut 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planları ise iki yıl içinde üst veya alt kademede onaylanan planlarla değerlendirilecek. Dikkat çeken bir değişiklik de SİT alanlarıyla ilgili yapılacak. Buna göre koruma statüsünün önemi bakımından daha alt statüye düşürülen doğal SİT alanlarında mevcut her tür ve ölçekte planların uygulanmasına bölge komisyonu kararı doğrultusunda devam edilebilecek.

10.12.2014Ekonomi
Yeni Yargı Paketi yasalaştı

Yeni Yargı Paketi yasalaştı

Kamuoyunda "Yeni Yargı Paketi" olarak bilinen, Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

18.06.2014Gündem
Yeni yargı paketi TBMMye sunuldu

Yeni yargı paketi TBMM'ye sunuldu

Kamuoyunda yargı paketi olarak bilinen ve çocuklara yönelik bir suçtan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlara 30 yıl yerine 39 yıl, müebbet hapis cezası alanlara 24 yıl yerine 33 yıl ceza öngören Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

13.05.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Bir avuç kömür için can verenler

SOMA’daki katliamın üzerinden iki yıl geçti.

11.05.2016