MENÜ

Afd

Afd ile ilgili tüm haberleri, son dakika Afd haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Afd haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.380 Afd haberi bulunmuştur.

Afd Haberleri

Mecburi evlilikte sarsıntı

Mecburi evlilikte sarsıntı

Almanya’da Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD), ilk ‘büyük koalisyon hükümeti’ni 1966-1969 yılları arasında oluşturdu. Daha sonraki yıllarda hem sol hem de sağ kanat, Hür Demokrat Parti (FDP) ile ortaklık etti. SPD 1969-1982, CDU/CSU da 1982-1998 yılları arasında.

13.11.2019Avrupa
CDU’da AfD çıkmazı

CDU’da AfD çıkmazı

CDU Genel Merkezi ile CDU Thüringen Eyalet Meclis Grubu, Yabancı ve İslam karşıtı parti AfD yüzünden birbirine girdi. CDU Genel Sekreteri Paul Ziemiak, CDU’lu Thüringen eyalet milletvekillerini naiflikle suçlarken, cevap, Thüringen Eyalet Meclis Grup Başkanı Mike Mohring’den geldi: “Kimse deli değil.”

7.11.2019Avrupa
‘Göçmen olarak buralara gelmek kolay olmadı’

‘Göçmen olarak buralara gelmek kolay olmadı’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Bellevue’de düzenlediği ‘Bölünmüş Öyküler / Doğu Batı Başarı Reçeteleri’ adlı toplantılar kapsamında bu yıl, Michelin yıldızlı iki aşçıyı davet etti. Türkiye kökenli Ali Güngörmüş ile Doğu Alman Maria Gross.

6.11.2019Avrupa
CDU’lu milletvekillerinden AfD çıkışı

CDU’lu milletvekillerinden AfD çıkışı

CDU Thüringen Eyalet Meclis Grubu üyesi 17 milletvekili, seçimlerden birinci çıkan Sol Parti ile olduğu gibi sandıktan ikinci güç çıkan AfD ile de görüşülmesini istedi. Ortak açıklama yapan 17 milletvekili, yazdıkları ortak yazıda, “Seçilen tüm demokratik partilerler görüşülmeli” dedi.

5.11.2019Avrupa
‘Bizim asıl rakibimiz Yeşiller’

‘Bizim asıl rakibimiz Yeşiller’

Almanya’nın doğu eyaletlerinden Thüringen’de aşırı sol ile aşırı sağın sandıktan en güçlü parti olarak çıkması üzerine başlayan tartışmalara, CSU Lideri Markus Söder de katıldı.

4.11.2019Avrupa
Bu ırkçılık değil de nedir

Bu ırkçılık değil de nedir?

Benigna Munsi. 17 yaşında bir lise öğrencisi. Almanya’nın Nürnberg kentinde dünyaya gelmiş. Doğuştan Alman vatandaşı. Hıristiyan. Annesi Alman, babası Hint kökenli Alman vatandaşı. Jüri üyelerinin oy birliğiyle 25 kız yarışmacı arasından Nürnberg’in ‘Noel Çocuğu’ seçildi. Mutluluktan uçuyordu. Ellerinde çiçeklerle ‘uçarken’ görülen fotoğrafları yayınlandı.

4.11.2019Avrupa
Alman kentinden Nazilere karşı OHAL

Alman kentinden Nazilere karşı OHAL

Almanya’da aşırı sağ tehlike büyüyor. Ülkenin doğusundaki Dresden kenti belediyesi, radikal sağa karşı olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

4.11.2019Dünya
Aşırı sağcıların kalesi Dresden’de ‘Nazi olağanüstü hâli’

Aşırı sağcıların kalesi Dresden’de ‘Nazi olağanüstü hâli’

Almanya’nın doğusundaki Dresden şehri, aşırı sağ gruplarla ilgili sorunun ciddi boyutlara ulaştığı gerekçesiyle ‘Nazi olağanüstü hâli’ ilan ettiğini duyurdu. İlanın yapılmasında aktif rol oynayan sol görüşlü siyasi parti Die Partei üyesi Max Aschenbach, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Yaptığımız acil durum çağrısı, bu durumu değiştirmek için atılan bir adım. Aynı zamanda Dresden kent meclisinde nasıl insanlarla bir arada oturuyorum, bunu görmek istedim” dedi.

3.11.2019Avrupa
Kırgın rakiplerin intikam atağı

Kırgın rakiplerin intikam atağı

Eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerden Thüringen’de geçen hafta sonu yapılan seçimlerinde Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’nin (CDU) bir önceki seçimlere göre yüzde 11.7 oranında oy kaybederek ilk sırayı Sol Parti’ye kaptırması, hatta sağ popülist Almanya için Alternatif’ten (AfD) daha az oy alması üzerine partide adeta bir ‘iç savaş’ yaşanmaya başladı.

2.11.2019Avrupa
AfD’liler yine hazmedemedi

AfD’liler yine hazmedemedi!

Almanya’nın Nürnberg kentinde her yıl geleneksel olarak ‘Noel Çocuğu’ seçilir. Bu yıl da gelenek sürdü ve seçim yapıldı. 17 yaşındaki Benigna Munsi, beş rakibini geride bırakarak ‘Noel Çocuğu’ seçildi.

1.11.2019Avrupa
CDU’da isyan

CDU’da isyan

Almanya’da köklü merkez partileri bugüne kadar yaşamadığı şekilde bir lider krizi yaşıyor. Sosyal Demokratlara yıllardır lider dayanmıyor ve aylardır kendisine lider arıyor. Sosyal Demokratlar’da yaşanan lider krizi, şimdi de Almanya’nın en büyük merkez partilerinden Başbakan Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisine uzandı.

31.10.2019Avrupa
Alman basını dalga geçti: ‘Gauland’dan masallar’

Alman basını dalga geçti: ‘Gauland’dan masallar’

Thüringen Eyalet Parlamentosu seçimlerinin ardından düzenlediği basın toplantısında AfD’nin liste başı adayı Björn Höcke’nin faşist olmadığını savunan AfD Federal Meclis Grup Başkanı Alexander Gauland’ı tarihçiler yalanladı.

30.10.2019Avrupa
CDU’da isyan sesleri

CDU’da isyan sesleri

Eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerden Thüringen’de geçtiğimiz pazar günü yapılan eyalet parlamentosu seçimleri öncesinde sürdürülen seçim kampanyası boyunca, Hıristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU), Sol Parti ve sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) ile kesinlikle işbirliği yapmayacaklarını ve koalisyon oluşturmayacaklarını yineleyip durdu.

30.10.2019Avrupa
Dünya Yahudi Kongresi’nden Almanya’ya: O partileri kapatın

Dünya Yahudi Kongresi’nden Almanya’ya: O partileri kapatın

Dünya Yahudi Kongresi tarafından Almanya Başbakanı Angela Merkel’e güvenli ve hoşgörülü bir dünya için gösterdiği çabadan dolayı 'Theodor Herzl' ödülü verildi. Ödül töreninde konuşan Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Ronald Lauder, Almanya’da neonazi ideolojisini destekleyen partilerin kapatılmasını istedi.

29.10.2019Avrupa
Berlin’deki camiye tehdit mektubu

Berlin’deki camiye tehdit mektubu

Berlin İslam Federasyonu (İF) Başkanı Murat Gül, İF’ye bağlı bir camiye bugün posta yoluyla İslam düşmanlığı içeren mektup ulaştığını belirtti. Mektubu polise götürdüklerini belirten Gül, ‘Müslümanlara karşı ırkçılık’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldığını söyledi.

29.10.2019Avrupa
Almanya’da merkez partilere ağır darbe

Almanya’da merkez partilere ağır darbe

ALMANYA’nın doğu eyaletlerinden Thüringen’de eyalet seçimlerinde merkez partiler tarihi oy kaybına uğrarken, aşırı sol ve aşırı sağın sandıktan güçlü çıkması ülkede derin endişe yarattı.

29.10.2019Dünya
AfD, CDU ile koalisyon kurmak istiyor

AfD, CDU ile koalisyon kurmak istiyor

Thüringen’de büyük başarı sağlayan AfD’nin hedefi iktidar olmak. Bunun için seçimlerde üçüncü parti çıkan CDU ile koalisyon kurmak isteyen AfD Federal Meclis Grup Eşbaşkanı Alexander Gauland, CDU’ya, “Birlikte hükümet kuralım” çağrısı yaptı.

28.10.2019Avrupa
Ramelow: ‘Gücüm de var enerjim de’

Ramelow: ‘Gücüm de var enerjim de’

Almanya’da ilk kez bir eyalette sandıktan en güçlü parti olarak çıkan Sol Parti, Thüringen’de beş yıl daha hükümette kalmak istiyor.

28.10.2019Avrupa
Mohring: ‘Ramelow ile görüşeceğim’

Mohring: ‘Ramelow ile görüşeceğim’

Thüringen seçimlerinin en büyük kaybedeni CDU’da, hükümette yer alıp almama tartışması başladı. CDU’nun liste başı adayı Mike Mohring, düzenlediği basın toplantısında Sol Parti’li Başbakan Bodo Ramelow ile görüşeceğini açıkladı.

28.10.2019Avrupa
‘SPD sorumluluk almaya hazır’

‘SPD sorumluluk almaya hazır’

Thüringen seçimlerini değerlendiren SPD’nin liste başı adayı Wolfgang Tiefensee, “SPD sorumluluk almaya hazır” diyerek kurulacak koalisyonda tekrar olmak istediklerini açıkladı.

28.10.2019Avrupa
Thüringen’de seçmen merkezden kaçtı

Thüringen’de seçmen merkezden kaçtı

Almanya’nın Thüringen Eyaleti’nde dün yapılan seçimlerde, resmi olmayan sonuçlara göre Sol Parti yüzde 31 oyla zafer kazanırken, aşırı sağcı AfD yüzde 23.4’le sandıktan ikinci büyük parti çıktı. Almanya tarihinde ilk kez merkez partilerin oy oranı yüzde 50’nin altında kalırken, sonuçlar, seçmenlerin Thüringen’de merkez partilerden kaçtığını ortaya koydu.

28.10.2019 Avrupa
Thüringen’de zafer Sol Parti’nin ama...

Thüringen’de zafer Sol Parti’nin ama...

Almanya’da yılın son eyalet seçimine sahne olan Thüringen’de sandık başı anket sonuçlarına göre zafer Sol Parti’nin oldu. AfD’nin, CDU’yi 1 puanla geçerek ikinci sıraya oturduğu eyalette Sol Parti, SPD ve Yeşiller koalisyonunun 5 yıl daha iktidarda kalması zora girdi. Anketlere göre yüzde 5 barajını aşan FDP, kilit parti.

27.10.2019Avrupa
Thüringen’de 1.7 milyon seçmen sandık başında

Thüringen’de 1.7 milyon seçmen sandık başında

Almanya’nın Thüringen eyaletinde 1 milyon 700 bin seçmen, parlamentonun yeni üyelerini belirlemek için bugün sandık başına gitti. Anketlerden çıkan sonuçlara göre Yeşiller ve SPD’nin oy kaybı nedeniyle eyaleti yöneten Sol Parti, Yeşiller ve SPD koalisyonun tekrar kuralması ihtimali oldukça düşük.

27.10.2019Avrupa
Türkiye’ye aslan, Rusya’ya kedi

Türkiye’ye aslan, Rusya’ya kedi

Almanya’da aynı zamanda hükümetin büyük ortağı olan Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’nin (CDU) Genel Başkanı Federal Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Türkiye-Suriye sınırı boyunca uluslararası güçlerin denetiminde bir ‘güvenli bölge’ oluşturulmasını gündeme getirdi.

26.10.2019Avrupa
Kimin yöneteceğine yaşlılar karar verecek

Kimin yöneteceğine yaşlılar karar verecek

Almanya’nın Thüringen eyaletinde 1 milyon 700 bin seçmen, 5 yıl görev yapacak yeni parlamento üyelerini belirlemek üzere bu pazar sandığa gidiyor. Anketlere göre Sol Parti, CDU ve AfD’nin başa baş durumda olduğu eyaleti kimin yöneteceğine 60 yaş üstü 716 bin seçmenin oyları karar verecek.

25.10.2019Avrupa
Anketlere göre fark atacak

Anketlere göre fark atacak!

Almanya’da bu yılın son seçimleri, pazar günü Thüringen’de yapılacak. 2014’ten bu yana Sol Parti, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller koalisyonuyla yönetilen eyalette yapılan kamuoyu yoklamalarına göre yine Sol Parti birinci görünüyor.

23.10.2019Avrupa
Bir AfD’ye, diğeri Seehofer’e yüklendi

Bir AfD’ye, diğeri Seehofer’e yüklendi

Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz, Almanya’nın Halle kentindeki ırkçı saldırıdan AfD’yi sorumlu tutarken, SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil ise Seehofer’e yüklendi: “Uzun süre sağ gözü kördü.”

16.10.2019Avrupa
Gauck: Neonaziler Almanya’da asla iktidar olamayacak

Gauck: Neonaziler Almanya’da asla iktidar olamayacak

Almanya’nın eski Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, ‘20 yıl sonra Avrupa Birliği kalır mı’ sorusuna, “5 yıl önce bu soruyu sorsaydınız, elbette derdim. Bugün cevabım farklı” yanıtını verdi. Gauck, ülkedeki neonazi tehlike hakkında da “Bunlar Almanya’da asla iktidara gelemeyecek. Bunları büyük bir hareket gibi göstermemeliyiz” ifadelerini kullandı.

15.10.2019Avrupa
Türkler de katıldı: Halle’de hedef hepimizdik

Türkler de katıldı: Halle’de hedef hepimizdik

Almanya‘nın Halle kentinde iki kişinin öldürüldüğü neonazi saldırıyı kınamak amacıyla Frankfurt’taki en büyük sinagogun önünde toplanan bin kişi, bu ortamdan AfD’nin sorumlu olduğuna dikkati çekerek aşırı sağa karşı herkesi birlik olmaya çağırdı. SPD Milletvekili Turgut Yüksel, neonazi saldırının hedefinde herkesin olduğunu söyledi.

14.10.2019Avrupa
‘Kenya Koalisyonu’ kurulacak mı

‘Kenya Koalisyonu’ kurulacak mı

Almanya’da Saksonya Eyaleti’nde altı hafta önce yapılan parlamento seçimlerinde seçmen CDU, SPD ve Yeşiller’in koalisyon kurması yönünde oy kullanmıştı. Üç partinin renklerinden esinlenerek ‘Kenya Koalisyonu’ adı verilen hükümet ortaklığı için partiler görüşme kararı aldı.

13.10.2019Avrupa
CDU’da isyan hazırlığı

CDU’da isyan hazırlığı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçen yıl yapılan Avrupa Parlamentosu seçimleri ile Eyalet Parlamentosu seçimlerinde Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) büyük ölçüde oy kaybına uğraması üzerine, 2000 yılından beri sürdürdüğü genel başkanlığı bıraktı.

9.10.2019Avrupa
Bu nasıl bir adalet anlayışıdır

Bu nasıl bir adalet anlayışıdır?

Almanya’da Yeşiller’in önde gelen isimlerinden Renate Künast, kendisine sistematik olarak sosyal medya yoluyla hakaret edildiği gerekçesiyle Berlin Eyalet Mahkemesi’ne başvurarak suç duyurusunda bulundu.

7.10.2019Avrupa
‘Önemli olan ülkemizde yaşayan herkesin birliği’

‘Önemli olan ülkemizde yaşayan herkesin birliği’

Almanya, birleşmenin 29’uncu yıldönümünü Kiel’de düzenlenen şenliklerle kutladı. Kutlama törenine, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Başbakan Angela Merkel, Federal Konsey Başkanı Daniel Günther, Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schaeuble ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Andreas Vosskühle katıldı.

3.10.2019Avrupa
Önce kendi kapınızın önünü temizleyin

Önce kendi kapınızın önünü temizleyin

Lübnanlı bir iş insanı ve silah tüccarının, aralarında Almanya’nın eski Başbakanı Gerhard Schröder ve eski Federal İçişleri Bakanı Otto Schily’nin de bulunduğu bazı Alman politikacılara daha önceki yıllarda Noel öncesi ‘hediye sepetleri’ gönderdiğinin ortaya çıkması, ülkede yeni bir tartışma başlattı.

29.09.2019Avrupa
Berlin’de milletvekili maaşına yüzde 60 zam

Berlin’de milletvekili maaşına yüzde 60 zam

Berlin Eyalet Meclisi, milletvekilleri maaşlarına yüzde 60 zam yaptı. Şimdiye kadar 3 bin 944 Euro olan vekil maaşları, 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olmak üzere 6 bin 250 Euro’ya yükseldi. Vekil maaşına zam tasarısını iktidar partileri SPD, Yeşiller ve Sol parti ile muhalefette yer alan CDU ve FDP grupları uzlaşarak hazırlamıştı.

27.09.2019Avrupa
Meclise en az gelenler AfD milletvekilleri

Meclise en az gelenler AfD milletvekilleri

Almanya Federal Meclisi’nde yapılan oturumlara en az ilgi gösterenlerin AfD’li melletvekilleri olduğu ortaya çıktı. AfD Grup Eşbaşkanı Alice Weidel, istatistiğin doğru olmadığını iddia ederken AfD milletvekili Hansjörg Müller oturumları çok da önemsemedikleri mesajını verdi.

26.09.2019Avrupa
‘AfD seçilecek parti değil’

‘AfD seçilecek parti değil’

Almanya’da aşırı sağ AfD’nin yükselişi ekonomi çevrelerini de endişelendiriyor. Eon ve Lutfhansa şirketlerinin Denetleme Kurulu Başkanı Karl Ludwig Kley, AfD ile Sol Parti’nin Alman ekonomisi için seçilecek partiler olmadığını Alman işverenlerin de tavır alması gerektiğini söyledi.

22.09.2019Avrupa
Sağa milim kayma

Sağa milim kayma!

Herbert Grönemeyer. Alman bir aktör, müzisyen, komponist, metin yazarı. Ama aynı zamanda bir ‘demokrasi sevdalısı’. Almanya’da aşırı sağcı ve sağ popülist gelişmelere karşı hep tavır koydu. Yabancı düşmanlığını hep kınadı. Aşırı sağcı ve sağ popülist partilere oy verenleri hiçbir zaman anlamadığını ve hiçbir zaman da anlayamayacağını söyledi hep.

18.09.2019Avrupa
AfD’nin başbakan adayı seçim öncesi gazetecileri tehdit etti

AfD’nin başbakan adayı seçim öncesi gazetecileri tehdit etti

Gelecek ay yapılacak Thüringen seçimlerinde AfD’nin başbakan adayı olan Björn Höcke, ZDF kanalı ile röportaj için buluştu. Röportaj sürerken soruları ve cevapları beğenmeyen Höcke’nin basın danışmanı röportajın baştan yapılmasını istedi. Kabul edilmeyince bu kez olaya Höcke dahil oldu. Höcke, kanalı ve gazetecileri tehdit etti.

16.09.2019Avrupa
Weidel’den Scholz’a: ‘Almanya’da zaten kriz var’

Weidel’den Scholz’a: ‘Almanya’da zaten kriz var’

Federal Meclis’te yapılan bütçe görüşmelerinde konuşan AfD Grup Eş Başkanı Alice Weidel, Almanya’nın olası ekonomik krize hazır olduğunu açıklayan Maliye Bakanı Olaf Scholz’a cevap verdi.

11.09.2019Avrupa
Demokrasi düşmanlarına tam destek

Demokrasi düşmanlarına tam destek

Daha önceleri de yazdım. İşte yine yazıyorum. Şu, ‘Bizim Almanlar’ı anlamak kolay değil. Hem de hiç kolay değil. Hatta zor... Zaman zaman ise imkânsız...

11.09.2019Avrupa
Olaf Scholz: Almanya krize karşı hazırlıklı

Olaf Scholz: Almanya krize karşı hazırlıklı

Federal Meclis’te bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Başbakan Yardımcısı ve Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, Almanya’nın olası bir ekonomik krize karşı hazırlıklı olduğunu söyledi. Gelecek yıl bütçesi için yeni borçlanmaya gidilmeyeceğini belirten Scholz, “Borçlanmanın olmadığı sağlam bir bütçe hazırladık. Avrupa’yı ve Almanya’yı etkileyebilecek olası krize karşı güçlü bir bütçe hazırlandı” dedi.

10.09.2019Avrupa
Santrala yarasa ayarı

Santrala yarasa ayarı

Dev projelerin finansmanında çevre ve iklim konularında çok hassas davrandıklarını söyleyen TSKB Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hepkaya, “Büyük bir RES projesinin finansmanı için bir dosya hazırladık. Türkiye’deki 39 yarasa türünden 20’sinin santral bölgesinde yaşadığını gördük. Hemen uluslararası bir kuruluştan rapor istedik. Şimdi santral ona göre kurulacak. Bu sadece tek bir örnek” dedi.

10.09.2019Ekonomi
Koalisyonlar ülkesi Almanya

Koalisyonlar ülkesi Almanya

Almanya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana iki ya da üç, hatta bazı dönemlerde daha fazla partili koalisyon hükümetleriyle yöneltiliyor. Şimdi ise 16 eyaletin tamamında koalisyon hükümetleri var.

8.09.2019Avrupa
Brandenburg’da görüşmeler başladı

Brandenburg’da görüşmeler başladı

1 Eyül Pazar günü yapılan seçimlerden birinci parti çıkan SPD, 30 yıldır yönettiği Brandenburg’da koalisyon ortağı arıyor. SPD’li Brandenburg Eyalet Başbakanı Dietmar Woidke, önümüzdeki beş yıl eyaleti yönetecek hükümeti kurmak için öngörüşmelere başladı.

6.09.2019Avrupa
Merkel’e anket dopingi

Merkel’e anket dopingi

Almanya’da kamu yayın organı ZDF’in yaptırdığı bir anket, halkın büyük bölümünün, Başbakan Angela Merkel’in 2021 yılına kadar görevde kalmasını istediğini ortaya koydu.

6.09.2019Avrupa
Sevindiren yenilgi mi

Sevindiren yenilgi mi?

Almanya’da yapılan genel seçimlerin yanı sıra eyalet parlamentosu ve Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarını, yıllarca Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’nin (CDU) Berlin’deki genel merkezi Konrad Adenauer Evi’nde izledim.

4.09.2019Avrupa
‘AfD’ye giden oyları nasıl geri alırız’

‘AfD’ye giden oyları nasıl geri alırız?’

Yabancı ve İslam karşıtı AfD’nin, Almanya’nın Saksonya ve Brandenburg Eyaletlerinde pazar günü yapılan seçimlerden ikinci büyük parti çıkmasının yankıları sürüyor. Yeni tartışma konusu ise AfD’ye yönelik tutumun ve AfD seçmeni için kullanılan dilin değişmesi. Siyasi partilerin hedefi, AfD’ye kaptırdıkları seçmeni geri kazanmak.

3.09.2019Avrupa
Almanya’da aşırı sağcı AfD’nin yükselişi

Almanya’da aşırı sağcı AfD’nin yükselişi!

Almanya’da yabancı ve İslam karşıtı parti Almanya için Alternatif (AfD) kurulduktan sonra girdiği her seçimde oylarını yükseltmeye devam ediyor. Hafta sonu Saksonya Eyalet Meclisi seçimlerinde yüzde 27.5’lik oy oranıyla şimdiye kadarki en yüksek oya ulaşan AfD’nin bu başarısı, ülkede aşırı sağın yükselişini gözler önüne serdi.

3.09.2019Avrupa
‘Almanya’da aşırı sağın çıkışı yeni normal oldu’

‘Almanya’da aşırı sağın çıkışı yeni normal oldu’

Eski Doğu Almanya’nın iki kritik eyaletindeki seçimlerde radikal sağcı AfD ikinci olsa da oy oranını önemli oranda arttıran tek parti oldu. Spiegel’e göre henüz en kötü senaryolar gerçekleşmese de bu durum ülkede ‘yeni bir normal’e işaret ediyor.

3.09.2019Dünya