MENÜ

Adalet Bakanligi

Adalet Bakanligi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Adalet Bakanligi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 134.646 Adalet Bakanligi haberi bulunmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine bağlı olarak çalışan ve yargı işlerinden sorumlu olan bakanlık. Mevcut hükûmetin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dır.


Adalet Bakanlığının görevleri, 29 Mart 1984 gün ve 2992 sayılı Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 2. maddesinde sayılmıştır. Buna göre Adalet Bakanlığı'nın bazı görevleri şunlardır:

- Kanunlarda kurulması öngörülen mahkemeleri açmak ve teşkilatlandırmak, ceza infaz ve ıslah kurumları, icra ve iflas daireleri gibi her derece ve türdeki adalet kurumlarını planlamak, kurmak ve idari görevleri yönünden gözetim ve denetimini yapmak ve geliştirmek,
- Bir mahkemenin kaldırılması veya yargı çevresinin değiştirilmesi konularında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna teklifte bulunmak,
- Kamu davasının açılması ile ilgili olarak kanunların Adalet Bakanına verdiği yetkinin kullanılması ile ilgili çalışma ve işlemleri yapmak,
- Avukatlık ve Noterlik Kanunlarının Bakanlığa verdiği görevleri yapmak,
- Adli sicilin tutulması ile ilgili hizmetleri yürütmek
- Türk Ticaret Kanunu ile Ticaret Sicili Tüzüğünün Bakanlığa verdiği görevleri yapmak,
- Adalet hizmetlerine ilişkin konularda, yabancı ülkelerle ilgili işlemleri yerine getirmek,
- Adalet hizmetleriyle ilgili konularda, gerekli araştırmalar ve hukuki düzenlemeleri yapmak, görüş bildirmek,
- Bakanlıklarca hazırlanan kanun ve kanun hükmünde kararname taslaklarının Bakanlığa gönderilmesinden önce Türk hukuk sistemine ve kanun yapmak tekniğine uygunluğunu incelemek,
- İlgili mevzuat hükümlerine göre infaz ve ıslah işlerini düzenlemek,
- İcra ve İflas daireleri vasıtasıyla, icra ve iflas işlemlerini yürütmek,
- Kanunlarla verilen diğer görevleri yapmak.

Ceza hukuka ile özel (medeni) hukuktaki gelişmeleri izleyerek gerekli kanun tasarılarını hazırlar, genel ceza ve tevkif evleri, iş esası üzerine kurulu, cezaevleri, iş yurtları ve ıslahevleri açar, bunların yönetim şeklini düzenler. Hükümlü ve tutukluların bakılmasını, barındırılmasını, okutulmasını ve çalıştırılmasını sağlar. Ceza mahkemelerinin verdikleri hükümleri kesinleştikten sonra yerine getirir. Avukatlık izin belgesi verir. Noterlikler kurar. Bu iki meslekten olanları denetler. Adli Tıp müessesesi de bu bakanlığa bağlıdır. Adalet bakanlığı merkez örgütünde Hukuk İşleri Genel müdürlüğü, Ceza İşleri Genel müdürlüğü, Ceza ve Tevkif Evleri Genel müdürlüğü ve her bakanlıkta olan daireler bulunmaktadır.

Adalet Bakanligi Haberleri

Savcılarına İstanbuldan soruşturma

Savcılarına İstanbul'dan soruşturma

İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD’deki Reza Zarrab soruşturmasını başlatan New York Güney Bölgesi eski savcısı Preet Bharara, savcı Joon H. Kim ve diğer savcılık görevlileri hakkında soruşturma başlattı.

18.11.2017Gündem
AB ile kritik toplantı iptal

AB ile kritik toplantı iptal

AVRUPA Birliği ile Türkiye arasında uzun süredir ivmesini kaybetmiş şekilde devam eden ilişkilerin canlandırılması açısından kritik önemdeki toplantılardan biri olarak görülen yüksek düzeyli enerji diyaloğu iptal edildi.

18.11.2017Dünya
Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye kesinti

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye kesinti

Avrupa Birliği, “Türkiye’nin Avrupa standartlarından sapmasını” gerekçe göstererek Ankara için fonlarda kesintiye gitme kararı aldı. Bu kararla AB, ilk defa Türkiye’ye yönelik siyasi gerekçeli fon kesintisi uygulayacak.

18.11.2017Dünya
Madenlere ‘kurtarma’ rötuşu

Madenlere ‘kurtarma’ rötuşu

MADENLERLE ilgili iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında, “yerüstü maden” rötuşu yapıldı. Yönetmelik değişikliğiyle, tüm yerüstü madenlerinde kurtarma istasyonu kurma zorunluluğu kaldırıldı. Bundan sonra yerüstü madenlerinde kurtarma istasyonlarının olup olmayacağına, işyeri için hazırlanacak sağlık ve güvenlik dökümanına göre karar verilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Orhan Koç, “Risk varsa yine kurulacak” bilgisini verdi.

18.11.2017Ekonomi
Başsavcılıktan ABD’li 2 savcı hakkında soruşturma

Başsavcılıktan ABD’li 2 savcı hakkında soruşturma

Başsavcılıktan ABD’li 2 savcı hakkında soruşturma

18.11.2017Merkez
Şimşek: Ekonomimiz halen güçlü seviyede

Şimşek: Ekonomimiz halen güçlü seviyede

Şimşek: Ekonomimiz halen güçlü seviyede

18.11.2017Gaziantep
ABDlı savcılara soruşturma açıldı: O belgeleri kimlerden buldunuz

ABD'lı savcılara soruşturma açıldı: O belgeleri kimlerden buldunuz?

ADALET Bakanlığı, ABD’deki Reza Zarrab soruşturmasını başlatan New York Güney Bölgesi eski savcısı Preet Bharara, savcı John H Kim ve diğer savcılık görevlileri hakkında soruşturma başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine ABD Adalet Bakanlığı’na resmi yazı ile “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kendi aralarında yaptığı iddia edilen iletişim kayıtlarına nasıl ulaştığını, bu kayıtların kim veya kimler tarafından soruşturma savcısına sunulduğunu” sordu. Yazıda, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’nın ABD Adalet Bakanlığı’na bugüne kadar bu konuya ilişkin herhangi bir resmi belge veyahut ses kaydı verilmediğinin altı çizilerek, bu belge ve ses kayıtlarının içeriklerinin en kısa süre içinde Türk Adalet Bakanlığı’na gönderilmesi istendi. ABD Adalet Bakanlığı’na, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı tarafından gönderilen yazıda, “Adli yardımlaşma talep edildiği” vurgulandı.

18.11.2017Gündem
Ayakkabı ihracatında yıl sonu hedefi 1 milyar dolar

Ayakkabı ihracatında yıl sonu hedefi 1 milyar dolar

Başkanı Arpacı: "İhracat, 2016'da 708 milyon dolardı. Bu yılın sonuna kadar 1 milyar dolarlık ayakkabı ihracatı yapmayı hedefliyoruz" - "Kundura türü deri ayakkabıda dünyada iddialıyız" açıklamasında bulundu.

18.11.2017Ekonomi
NATO Genel Sekreteri Türkiyeden özür diledi

NATO Genel Sekreteri Türkiye'den özür diledi

NATO Genel Sekreteri Türkiye'den özür diledi

18.11.2017Merkez
Kırklarelinin ihracatı artarak devam ediyor

Kırklareli'nin ihracatı artarak devam ediyor

Kırklareli'nin ihracatı artarak devam ediyor

18.11.2017Kırklareli
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger ve büyükelçiler Gaziantepte

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger ve büyükelçiler Gaziantep'te

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger ve büyükelçiler Gaziantep'te

18.11.2017Gaziantep
AB tarihinde bir ilk... Türkiyeye siyasi kesinti

AB tarihinde bir ilk... Türkiye'ye siyasi kesinti!

Avrupa Birliği, "Türkiye'nin Avrupa standartlarından sapmasını" gerekçe göstererek Türkiye'ye fonlarda kesintiye gitme kararı aldı. Bu kararla AB ilk defa Türkiye'ye yönelik siyasi gerekçeli fon kesintisi uygulayacak.

18.11.2017Dünya
Partimiz PvdA artık eskisi gibi değil

Partimiz PvdA artık eskisi gibi değil

Hollanda İşçi Partisi’nin (PvdA), göçmen karşıtı söylem ve eylemleri ile aşırı sağ politikalara yönelmesi hem yabancı kökenli seçmeni hem de yabancı kökenli parti üyelerini kendinden uzaklaştırdı. Bir zamanlar bu partiye gönül vermiş, bu partinin çatısı altında siyaset yapmış Türkiye kökenli Münire Manisa, Mahmut Erdem, İrfan Uslu ile Somali kökenli Said Handulle, PvdA’dan neden uzaklaştıklarını anlattı.

18.11.2017Dünya
Adalet Sarayında engellilere özel düzenleme

Adalet Sarayı'nda engellilere özel düzenleme

Adalet Sarayı'nda engellilere özel düzenleme

18.11.2017Nazilli
Muhteşem üçlüden 925 milyon dolarlık ihracat

Muhteşem üçlüden 925 milyon dolarlık ihracat

Muhteşem üçlüden 925 milyon dolarlık ihracat

18.11.2017İzmir
Çalışma hayatına yeni düzen mi geliyor

Çalışma hayatına yeni düzen mi geliyor

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla İsveç’in Göteborg kentinde düzenlenen Adil İş ve Büyüme Sosyal Zirvesi’nin kapanışında konuştu.

18.11.2017Dünya
2017 AÖF sınav giriş yerleri açıklandı... AÖF sınav giriş yerleri nasıl sorgulanır

2017 AÖF sınav giriş yerleri açıklandı... AÖF sınav giriş yerleri nasıl sorgulanır?

AÖF sınav giriş yerleri Açık Öğretim Fakültesi tarafından açıklandı. 25 - 26 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan AÖF vize sınavlarının giriş yerleri belli oldu. Peki AÖF giriş yeri sorgulama nasıl yapılır? İşte AÖF giriş yeri sorgulama sayfası

18.11.2017Gündem
925 milyon dolarlık ihracat

925 milyon dolarlık ihracat

Türkiye üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu, milyarlarca insana yüzyıllardır doğal vitamin kaynağı olan; kuru meyve sektöründe muhteşem üçlü olarak tanımlanan çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incir ihracatından 2017 yılında 925 milyon 602 bin dolar döviz elde etti.

18.11.2017Ekonomi
Veri koruma görevlisi mecburi hale geliyor

Veri koruma görevlisi mecburi hale geliyor

Siber saldırıların gittikçe arttığı bir dönemde şirket bilgilerinin yanı sıra çalışanların özel verilerini korumak (datenschutz) da büyük önem kazanıyor. AB, şimdiye kadar isteğe bağlı olan veri koruma uzmanı görevlendirmeyi zorunlu hale getiriyor. AB’nin bu konudaki yönetmeliği gelecek yılın mayıs ayında yürürlüğe girecek.

18.11.2017Dünya
ABD neyin peşinde... O bilgiyi Türkiyeye vermediler...

ABD neyin peşinde... O bilgiyi Türkiye'ye vermediler...

Bakan Çavuşoğlu, Rıza Sarraf'ın daha önce bulunduğu yerde olmadığını belirterek, "Ev hapsinde mi yoksa başka bir yerde mi, bilmiyoruz. Bizimle paylaşmadılar." dedi.

18.11.2017Dünya
Gerilimi yükseltmesek kur farklı olurdu

Gerilimi yükseltmesek kur farklı olurdu

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, faiz, kur ve enflasyonun aynı anda son dönemde yükselmesinin dış sebepleri olduğu kadar içeride uygulanan mali politikalarla da ilgisi olduğunu vurguladı.

17.11.2017Ekonomi
Adalet Bakanlığında atama operasyonu

Adalet Bakanlığı'nda atama operasyonu

ADALET Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı’na, OHAL Komisyonu Başkanı Selahaddin Menteş’i getirmesinin ardından bir dizi önemli atama daha yaptı.

17.11.2017Gündem
Bakan Çavuşoğludan flaş açıklamalar... Zarrab nerede bilmiyoruz

Bakan Çavuşoğlu'dan flaş açıklamalar... 'Zarrab nerede bilmiyoruz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İstanbul’da bazı yabancı basın mensuplarıyla bir araya geldi ve gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Çavuşoğlu, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkileri yorumlarken FETÖ'nün ABD sistemine sızmış durumda olduğunu söyledi. Bakan yorumunun devamında Zarrab davasına da değinerek, 'Ev hapsinde mi yoksa cezaevinde mi veya başka bir yerde mi bilmiyoruz. Bizimle paylaşmadılar' dedi.

17.11.2017Gündem
AÖF sınav yerleri sorgulama sayfası... Sosyal medyadan açıklandı iddiaları kafa karıştırdı

AÖF sınav yerleri sorgulama sayfası... Sosyal medyadan açıklandı iddiaları kafa karıştırdı

AÖF sınav yerleri açıklandı mı sorusu yüz binlerce Açıköğretim Fakültesi öğrencisi tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Genellikle sınava 1 hafta kala açıklanan AÖF sınav yerleri için sosyal medyada yazılan yorumlar kafa karıştırdı. Anadolu Üniversitesinin resmi sosyal medya adresinde yazılan yorumlar, 'AÖF sınav yerleri açıklandı mı?' sorusunu merak ettirdi. İşte, AÖF sınav yerleri sorgulama sayfası.

17.11.2017Gündem
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger ve oyuncu Tuba Büyüküstün Kilis’te (2)

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger ve oyuncu Tuba Büyüküstün Kilis’te (2)

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger ve oyuncu Tuba Büyüküstün Kilis’te (2)

17.11.2017Kilis
Türk ve Bulgar yemekleri aynı sofrada

Türk ve Bulgar yemekleri aynı sofrada

Türk ve Bulgar yemekleri aynı sofrada

17.11.2017Keşan
Çocuklar için lego kutulu yumurta

Çocuklar için lego kutulu yumurta

Çocuklar için lego kutulu yumurta

17.11.2017İzmir
Denk Partisi’nden Hollanda hükümetine: Filistin’i tanı, terör örgütü bayraklarını yasakla

Denk Partisi’nden Hollanda hükümetine: Filistin’i tanı, terör örgütü bayraklarını yasakla

Hollanda’da Türklerin kurduğu Denk Partisi, Filistin ile İsrail arasında iki devletli çözüm için çaba sarf edeceği yazılan hükümet programına atıfta bulunarak Hollanda’dan Filistin devletini tanımasını ve AB ile BM listelerinde yer alan terör örgütü bayraklarının da yasaklanmasını istedi.

17.11.2017Dünya
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger ve oyuncu Tuba Büyüküstün Kilis’te

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger ve oyuncu Tuba Büyüküstün Kilis’te

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger ve oyuncu Tuba Büyüküstün Kilis’te

17.11.2017Kilis
İspir fasulyesi 12 bin kişinin geçimini sağlıyor

İspir fasulyesi 12 bin kişinin geçimini sağlıyor

Erzurum'un İspir ilçesinde yetiştirilen ve 5 yıl önce Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alarak markalaşan İspir fasulyesi 12 bin kişinin geçimini sağlıyor.

17.11.2017Ekonomi
Tuba Büyüküstün Kiliste çocuklarla bir araya geldi.

Tuba Büyüküstün Kilis'te çocuklarla bir araya geldi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger, UNICEF Türkiye Temsilcisi Duamelle ve UNICEF İyi Niyet Elçisi oyuncu Tuba Büyüküstün, Kilis'te çocuklarla bir araya geldi.

17.11.2017Magazin
ETSO AB Bilgi Merkezi, kış turizmi kongresinde stant açtı

ETSO AB Bilgi Merkezi, kış turizmi kongresinde stant açtı

ETSO AB Bilgi Merkezi, kış turizmi kongresinde stant açtı

17.11.2017Merkez
Telegraph: Almanyada koalisyon görüşmeleri zor geçiyor, Merkelin geleceği belirsiz

Telegraph: Almanya'da koalisyon görüşmeleri zor geçiyor, Merkel'in geleceği belirsiz

İngiltere'de yayınlanan The Daily Telegraph gazetesi Angela Merkel'in koalisyon görüşmelerinde Yeşiller ve Hür Demokratlar (FDP) partilerini uzlaştırmakta zorlandığını yazdı.

17.11.2017Dünya
Başkan Turgut narenciye işçilerini ziyaret etti

Başkan Turgut narenciye işçilerini ziyaret etti

Başkan Turgut narenciye işçilerini ziyaret etti

17.11.2017Silifke
Adalet Bakanlığı’nda görev değişiklikleri

Adalet Bakanlığı’nda görev değişiklikleri

Adalet Bakanlığı’nda görev değişiklikleri

17.11.2017Ankara
Adalet Bakanlığında kritik atamalar

Adalet Bakanlığı'nda kritik atamalar

Adalet Bakanlığı'na ait atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

17.11.2017Gündem
ABD medyasından Zarrab için itirafçı oldu iddiası

ABD medyasından Zarrab için 'itirafçı oldu' iddiası

ABD medyası, New Yorkta tutuklu olarak yargılanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab'ın savcılıkla işbirliğine başladığını öne sürdü.

17.11.2017Dünya
Hakim, Gülen için bilirkişi istedi

Hakim, Gülen için bilirkişi istedi

İRAN asıllı Türk Reza Zarrab ile eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı New York’taki davanın 27 Kasım’da başlayacak olan jürili duruşma öncesindeki son hazırlık oturumu yeni soru işaretleri yarattı. Zarrab ve avukatları duruşmaya katılmayınca sadece Atilla’nın itirazları tartışıldı. Hâkim Richard Berman, Atilla’nın son iddianameye yönelik itirazlarını reddetti. Berman, Atilla’nın Zarrab dahil diğer sanıklarla ilgili iddianameden ayrılması yönündeki talebini de geri çevirdi.

16.11.2017Dünya
Bursada eski milli futbolcular cezaevinde gösteri maçı yaptı

Bursa'da eski milli futbolcular cezaevinde gösteri maçı yaptı

Bursa'da eski milli futbolcular cezaevinde gösteri maçı yaptı

16.11.2017Nilüfer
Prof. Dr. Akbay’dan alkollü içecek ve ticaretine yeni düzenleme hatırlatması

Prof. Dr.  Akbay’dan alkollü içecek ve ticaretine yeni düzenleme hatırlatması

Prof. Dr.  Akbay’dan alkollü içecek ve ticaretine yeni düzenleme hatırlatması

16.11.2017Ankara
AB Bakanı Çelik ve Genelkurmay Başkanı Akar Kanadaya gitti

AB Bakanı Çelik ve Genelkurmay Başkanı Akar Kanada'ya gitti 

AB Bakanı Çelik ve Genelkurmay Başkanı Akar Kanada'ya gitti 

16.11.2017Ankara
Gaziantepte Erasmus Plus Toplantısı

Gaziantep'te Erasmus Plus Toplantısı

Gaziantep'te Erasmus Plus Toplantısı

16.11.2017Gaziantep
Maria’nın katili intihar girişiminde bulundu

Maria’nın katili intihar girişiminde bulundu

19 yaşındaki tıp fakültesi öğrencisi Maria L.’nin katili Hüseyin K., cezaevinde intihar girişiminde bulundu.

16.11.2017Dünya
İngiliz devinden flaş açıklama

İngiliz devinden flaş açıklama

Aston Martin, İngiltere'nin AB'den anlaşma sağlanamadan çıkması durumunda otomobil üretimini durdurmak zorunda kalabileceğini söyledi.

16.11.2017Ekonomi
Çavuşoğlundan kritik ABD ve YPG açıklaması

Çavuşoğlu'ndan kritik ABD ve YPG açıklaması

Bütce komisyonu görüşmelerinde açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile vize sorunun çözümünde önemli gelişme yaşandığını söyledi. ABD'den tedarik edilmesi beklenen silahların teslimatında gecikme yaşandığını belirten Çavuşoğlu, Türkiye'nin alternatif çözümler ürettiğini söyledi. YPG'yi de suçlayan Çavuşoğlu, "Rakka'da DEAŞ'la savaşmak için değil bölgeyi ele geçirmek için bulunuyor" dedi.

16.11.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Somon 6.5 milyar Euro bırakıyor, 100’ü aşkın ülkeye gidiyor

TARTIŞMA İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun’un şu sözleriyle başladı:

18.11.2017

Ey faiz

TÜRKİYE’de faiz, döviz ve enflasyon birlikte yükseliyor; ciddi bir sorundur bu. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanı da Külliye’de partisinin il başkanlarına yaptığı konuşmada meseleyi ele aldı. Dövizin de enflasyonun da sebebinin faiz olduğunu söyledi, faizi düşürmeyen Merkez Bankası’nı eleştirdi.

17.11.2017

2019 senaryoları

NORVEÇ’te olan affedilir gibi değil.

17.11.2017

Hakikaten bu nasıl ittifak böyle?

Türkiye’nin de üyesi olduğu Batı savunma ittifakı NATO ile ortaya çıkan arızayı krizden öte bir skandal olarak adlandırmak daha doğru.

17.11.2017

‘Hukuk yaşayan bir şey, yolunu bulur’

BU aralar ağır ceza mahkemeleri ile yüksek yargı kurumları arasında ilginç bir “farklı görüş” ayrışması yaşanıyor.

16.11.2017