MENÜ

Adalet Bakanligi

Adalet Bakanligi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Adalet Bakanligi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 140.590 Adalet Bakanligi haberi bulunmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine bağlı olarak çalışan ve yargı işlerinden sorumlu olan bakanlık. Mevcut hükûmetin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dır.


Adalet Bakanlığının görevleri, 29 Mart 1984 gün ve 2992 sayılı Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 2. maddesinde sayılmıştır. Buna göre Adalet Bakanlığı'nın bazı görevleri şunlardır:

- Kanunlarda kurulması öngörülen mahkemeleri açmak ve teşkilatlandırmak, ceza infaz ve ıslah kurumları, icra ve iflas daireleri gibi her derece ve türdeki adalet kurumlarını planlamak, kurmak ve idari görevleri yönünden gözetim ve denetimini yapmak ve geliştirmek,
- Bir mahkemenin kaldırılması veya yargı çevresinin değiştirilmesi konularında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna teklifte bulunmak,
- Kamu davasının açılması ile ilgili olarak kanunların Adalet Bakanına verdiği yetkinin kullanılması ile ilgili çalışma ve işlemleri yapmak,
- Avukatlık ve Noterlik Kanunlarının Bakanlığa verdiği görevleri yapmak,
- Adli sicilin tutulması ile ilgili hizmetleri yürütmek
- Türk Ticaret Kanunu ile Ticaret Sicili Tüzüğünün Bakanlığa verdiği görevleri yapmak,
- Adalet hizmetlerine ilişkin konularda, yabancı ülkelerle ilgili işlemleri yerine getirmek,
- Adalet hizmetleriyle ilgili konularda, gerekli araştırmalar ve hukuki düzenlemeleri yapmak, görüş bildirmek,
- Bakanlıklarca hazırlanan kanun ve kanun hükmünde kararname taslaklarının Bakanlığa gönderilmesinden önce Türk hukuk sistemine ve kanun yapmak tekniğine uygunluğunu incelemek,
- İlgili mevzuat hükümlerine göre infaz ve ıslah işlerini düzenlemek,
- İcra ve İflas daireleri vasıtasıyla, icra ve iflas işlemlerini yürütmek,
- Kanunlarla verilen diğer görevleri yapmak.

Ceza hukuka ile özel (medeni) hukuktaki gelişmeleri izleyerek gerekli kanun tasarılarını hazırlar, genel ceza ve tevkif evleri, iş esası üzerine kurulu, cezaevleri, iş yurtları ve ıslahevleri açar, bunların yönetim şeklini düzenler. Hükümlü ve tutukluların bakılmasını, barındırılmasını, okutulmasını ve çalıştırılmasını sağlar. Ceza mahkemelerinin verdikleri hükümleri kesinleştikten sonra yerine getirir. Avukatlık izin belgesi verir. Noterlikler kurar. Bu iki meslekten olanları denetler. Adli Tıp müessesesi de bu bakanlığa bağlıdır. Adalet bakanlığı merkez örgütünde Hukuk İşleri Genel müdürlüğü, Ceza İşleri Genel müdürlüğü, Ceza ve Tevkif Evleri Genel müdürlüğü ve her bakanlıkta olan daireler bulunmaktadır.

Adalet Bakanligi Haberleri

Kosova ordu kuruyor

Kosova ordu kuruyor

Kosova Parlamentosu, Kosova Güvenlik Gücü’nün (FSK) orduya dönüşmesini sağlayacak yasa tasarısını onayladı. NATO Genel Sekreteri, ‘zamansız bir adım’ diyerek tepki gösterdi.

15.12.2018Dünya
Anlaşmasız boşanma ihtimali artıyor

Anlaşmasız boşanma ihtimali artıyor

Brüksel’de yapılan zirvede İngiltere’de yaşanan Brexit (AB’den ayrılma) krizini aşma yönünde bir ilerleme sağlanamadı. AB tarafında ‘anlaşmasız boşanma’ seçeneği ağırlık kazanıyor.

15.12.2018Dünya
Facebooktan büyük hata Milyonlarca fotoğraf...

Facebook'tan büyük hata! Milyonlarca fotoğraf...

Sosyal medya platformu Facebook, bir yazılım hatası nedeniyle, binden fazla üçüncü parti uygulamanın yaklaşık 7 milyon kullanıcısının erişim izni vermediği fotoğraflara ulaşmış olabileceğini açıkladı.

14.12.2018Dünya
Balkanlarda yüksek tansiyon... Karar dünyayı ikiye böldü

Balkanlar'da yüksek tansiyon... Karar dünyayı ikiye böldü!

Kosova Güvenlik Gücünün (FSK) orduya dönüştürülmesini öngören yasa tasarıları Kosova Meclisinde kabul edildi. Karara ABD desteğini yinelerken Rusya çatışma riski uyarısında bulundu. Arnavutluğun da desteklediği yasa Makedonları ise mutlu etmedi. En sert tepkiyi Sırbıstan'ın gösterdiği kararla ilgili AB ve NATO'dan peş peşe yorumlar geldi.

14.12.2018Dünya
Rusyanın o iddiası gündeme bomba gibi düştü... Teyakkuza geçildi

Rusya'nın o iddiası gündeme bomba gibi düştü... Teyakkuza geçildi

Rusya Dışişleri'nin dün yaptığı Ukrayna'nın silahlı provokasyon hazırlığında olduğu iddiası üzerine Rus destekli ayrılıkçılar, silahlı birliklerini topyekun teyakkuza geçirdiklerini duyurdu. Ukrayna devlet başkanı Petro Poroşenko, ise "Bay Putin, bu bir savaş. Bu ne şaka, ne kaza, ne de kriz" ifadelerini kullandı..

14.12.2018Dünya
ABden Kosova ordusu açıklaması

AB'den Kosova ordusu açıklaması

AB'den Kosova'nın ordu kurma kararına ilişkin yapılan açıklamada, "FSK'nin orduya dönüştürülme süreci, Kosova Anayasası'na uygun şekilde kapsayıcı olmakla beraber kademeli olmalıdır." denildi.

14.12.2018Dünya
Kocaelinin ABye ihracatı yüzde 25 arttı

Kocaeli'nin AB'ye ihracatı yüzde 25 arttı

Sanayi kenti Kocaeli'den yılın 11 aylık döneminde AB pazarına yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artış gösterdi - Kentin ocak-kasım döneminde en fazla ihracat yaptığı birlik üyesi Birleşik Krallık olurken, bu ülkeyi Almanya, Slovenya, Belçika ve İspanya takip etti

14.12.2018Ekonomi
Mecliste gülümseten konuşma: 20 sene kafa attık

Meclis'te gülümseten konuşma: 20 sene kafa attık

TBMM Genel Kurulunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçelerinin görüşmelerinde, gerginlikler oluşurken, MHP Kocaeli milletvekili Saffet Sancaklı'nın sözleri Genel Kurul'da gülüşmelere neden oldu.

14.12.2018Gündem
AB, Rusyaya ekonomik yaptırımları 6 ay daha uzattı

AB, Rusya'ya ekonomik yaptırımları 6 ay daha uzattı

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna'yı istikrarsızlaştırdığı gerekçesiyle Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini 6 ay daha uzatma kararı aldı.

14.12.2018Ekonomi
ABD Adalet Bakanlığı yeni iddianame hazırlıyor

ABD Adalet Bakanlığı yeni iddianame hazırlıyor

ABD maliyesini sahte sertifikalamayla 511 milyon dolar dolandıran ve 2 yıl önce Borajet’i satın alan SBK Holding’in finansörü olduğu iddia edilen Lev Aslan Dermen, Washakie Yenilenebilir Enerji CEO’su Jacob Kingston ve kardeşi Isaac Kingston hakkında ABD Adalet Bakanlığı yeni iddianame planladığını duyururken, hazırlanacak iddianamede suçlanacak diğer komplocuların bulunduğu belirttildi.

14.12.2018Ekonomi
AB’den May’e ‘kozmetik’ destek

AB’den May’e ‘kozmetik’ destek

İç siyasette, kendi partisinden de olmak üzere darbe üzerine darbe alan ancak yıkılmayan İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına (Brexit) ilişkin anlaşmayı kurtarmak için Brüksel’de son kozlarını oynadı.

14.12.2018Dünya
‘Türkiye’nin önünü açın’

‘Türkiye’nin önünü açın’

İklim Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil eden heyetin başında bulunan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı, Başmüzakereci Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadele edebilmesi için uluslararası fonlara ihtiyacı olduğunu belirterek “Türkiye’nin önünü açsınlar” dedi.

14.12.2018Gündem
Son dakika Sel uyarısı: Baraj kapağı koptu...

Son dakika! Sel uyarısı: Baraj kapağı koptu...

Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı'nda aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi için açılan kapaklardan biri koptu, jandarma ve AFAD ekipleri nehir yatağındaki yerleşim yerlerinde sel ve su baskınlarına karşı tedbir almaya başladı. Kent merkezinde İtfaiye ve AFAD ekipleri vatandaşları sel ve su baskını tehlikesine karşı uyarıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Barajda bir kapağın koptuğu doğru ama ikinci kapağın koptuğu doğru değil. Bize ulaşan herhangi bir can ve mal kaybı yok." açıklamasında bulundu.

13.12.2018Gündem
2019 ÖSYM sınav takvimi: YKS KPSS ALES DGS ne zaman yapılacak İşte sınav tarihleri

2019 ÖSYM sınav takvimi: YKS KPSS ALES DGS ne zaman yapılacak? İşte sınav tarihleri

Her yıl milyonlarca adayın katılım sağladığı onlarca sınav organize eden ÖSYM, 2019 yılında uygulayacağı sınavların tarihi hakkında bilgi verdi. ÖSYM'nin resmi internet sitesinden geçtiğimiz günlerde yayımladığı 2019 sınav takvimi ile birlikte YKS, KPSS, DGS, ALES ve ÖSYM'nin düzenlediği diğer sınavların tarihleri belli oldu. İşte, 2019'da yapılacak YKS, KPSS, DGS, ALES ve YDS sınav tarihleri...

13.12.2018Gündem
Akademide ‘kadının adı’ daha çok duyulsun diye çalışılıyor

Akademide ‘kadının adı’ daha çok duyulsun diye çalışılıyor

İstanbul’da bir vakıf üniversitesinde düzenlenen ‘Türkiye’deki Üniversitelerde Toplumsal Cinsiyet Odaklı Eylemler ve Planlar’ paneliyle akademide kadınların durumu ve yapılabilecekler tartışıldı. Türkiye’den aktif görevde olan ve eski 15 rektörle alanda çalışan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri düzenlenen panelde bir araya geldi.

13.12.2018Eğitim
Brexit, İngilterede konut sektörünü vurabilir

Brexit, İngiltere'de konut sektörünü vurabilir

Royal Institution of Chartered Surveyors, İngiltere'nin AB'den çıkış sürecine ilişkin belirsizliklerin yüksek olduğunu, gelecek 3 yıl boyunca ülkede satılacak konut sayısı ve fiyatının azalmasının beklendiğini belirtti.

13.12.2018Ekonomi
İnanılmaz anlar Otobüs kayarak geliyor, arabadan in

İnanılmaz anlar! 'Otobüs kayarak geliyor, arabadan in'

Kayseri'de buzlu yolda kayan halk otobüsünün çarptığı otomobilin sürücüsü, son anda aracından çıkarak kurtulmayı başardı.

13.12.2018Gündem
Brexit için hazırlığımızı yaptık

'Brexit için hazırlığımızı yaptık'

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "Almanya olarak sert bir (anlaşmasız) Brexit için hazırlığımızı yaptık." dedi.

13.12.2018Dünya
Son dakika... Theresa May siyaseti bırakıyor

Son dakika... Theresa May siyaseti bırakıyor

İngiltere Başbakanı Theresa May 2022 seçimlerinde aday olmayacağını duyurdu.

13.12.2018Dünya
Stoltenberg: NATO, Azak Denizinde artan gerginlikten endişeli

Stoltenberg: NATO, Azak Denizi'nde artan gerginlikten endişeli

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Azak Denizi'ndeki artan gerginlikten endişe duymaya devam ediyoruz. Rusya'nın Ukraynalı gemi ve denizcilere karşı güç kullanmasının hiçbir gerekçesi olamaz." dedi.

13.12.2018Dünya
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planını açıkladı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nı açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada; "İkinci 100 Günlük Eylem Planı'na göre, Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatları tamamlanarak işletmeye alınacak" dedi.

13.12.2018Ekonomi
Almanyada enflasyon kasımda arttı

Almanya'da enflasyon kasımda arttı

Ülkede kasımda yıllık enflasyon enerji fiyatlarının yüksek seyretmesinin etkisiyle yüzde 2,3'lik artış gösterdi.

13.12.2018Ekonomi
Son dakika.. AB Konseyi Başkanı Tusktan kritik görüşme

Son dakika.. AB Konseyi Başkanı Tusk'tan kritik görüşme

AB Konseyi Başkanı Tusk Donald Tusk, Theresa May ile bir görüşme gerçekleştireceklerini duyurdu.

13.12.2018Dünya
Milyonlar E-Devlete akın etti

Milyonlar E-Devlet'e akın etti!

Adalet Bakanlığının 2013'te başlattığı uygulama kapsamında, bugüne kadar "e-Devlet" üzerinden 59 milyon 253 bin sabıka kaydı alındı.

13.12.2018Gündem
Başbakan ‘köle yasası’nı savundu: Çalışanların yararına

Başbakan ‘köle yasası’nı savundu: Çalışanların yararına

250 saat olan yıllık fazla mesai süresini 400 saate çıkardığı için Macaristan’da muhalefetin ve sendikaların ‘köle yasası’ diyerek karşı çıktığı tasarı, meclisten geçti. Fazla mesai yapmak isteyenlerin önündeki engelleri kaldırdıklarını savunan Başbakan Viktor Orban “Çalışanların çıkarına oldu” dedi.

13.12.2018Avrupa
Borsa, güne yükselişle başladı

Borsa, güne yükselişle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi, 467,77 puan ve yüzde 0,52 artışla 90.518,87 puana çıktı.

13.12.2018Ekonomi
BrexIt İngiltere siyasetini karıştırdı

BrexIt İngiltere siyasetini karıştırdı

İngiltere’nin AB’den ayrılma (Brexit) süreci Başbakan May’in koltuğunu da salladı. May’in AB ile yapılan Brexit anlaşmasıyla ilgili Avam Kamarası’ndaki oylamayı iptal etmesinin ardından kendi partilileri May hakkında güvenoyu istedi. May kritik eşiği aşmayı başardı.

13.12.2018Dünya
Cambridge’li fizik profesörü Atatüre’den öğrencilere: Saçma sorular sorun

Cambridge’li fizik profesörü Atatüre’den öğrencilere: Saçma sorular sorun

Mete Atatüre, adını 35 yıldır denenen ancak bir türlü sonuç alınamayan bir çalışmayı tamamlayarak duyurdu. Cambridge Üniversitesi profesörü Atatüre, ABD’de öğrencilerine akademik danışmanlık ve rehberlik de yapıyor. Öğrencileriyle ‘saçma sorular’ seansının olduğunu belirten profesör, Türkiye’de gençlerin yalnız olduğunu söylüyor.

13.12.2018Eğitim
Festus Okey davası sil baştan

Festus Okey davası sil baştan

NİJERYALI Festus Okey’in 20 Ağustos 2007’de Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltındayken polis Cengiz Yıldız’ın silahından çıkan kurşunla ölümüne ilişkin dava 11 yıl sonra yeniden görülmeye başlandı.

13.12.2018Gündem
Bahçeli’den uyarıla: Sarı rüya görenler karşılarında bizi bulur

Bahçeli’den uyarıla: Sarı rüya görenler karşılarında bizi bulur

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Sarı yelek terörüne özenen varsa, bunun bedelini çok ağır ödeyeceklerdir. Sarı yelek giyen çıplak yatmayı göze almalıdır. Sarı rüyalar gören kim ya da kimler varsa karşılarında bizi bulacaklardır” dedi.

13.12.2018Gündem
Meclis’te mülteci sempozyumu:‘2019’u uyum yılı ilan ettik’

Meclis’te mülteci sempozyumu:‘2019’u uyum yılı ilan ettik’

MECLİS Başkanı Binali Yıldırım, Suriyelileri sığınmacılar açısından 2019’un “uyum yılı” ilan edildiğini belirterek, “Doğudan batıya, kuzeyden güneye ilticaları hiç kimse ayıklamamalıdır. Sonuçta insanların barış ve güven içinde yaşayacakları hayat şartı aramaları en doğal haklarıdır” dedi. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 70’inci yıldönümü nedeniyle Meclis’te BM ile işbirliği içinde “Mülteciler, Göçmenler ve Uyum Politikaları-Fırsatlar, Zorluklar, Çözümler” konulu sempozyum düzenlendi.

13.12.2018Gündem
Mayden güvenoyu sonrası birlik mesajı

May'den güvenoyu sonrası "birlik mesajı"

İngiltere Başbakanı Theresa May, partisinin güvenoyunu almasının ardından, “Yeni bir görevim var; halkın oy verdiği Brexit’i hayata geçirmek ve ülkeyi yeniden bir araya getirerek herkesin yararına çalışmasını sağlamak." dedi.

12.12.2018Dünya
SON DAKİKA... Bakan Akardan ABD Genelkurmay Başkanı Dunforda tepki

SON DAKİKA... Bakan Akar'dan ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'a tepki

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamasında, ABD'nin YPG/PKK'lıları eğitmesine ilişkin "Teröristlerin eğitilip donatılması kabul edilemez" dedi.

12.12.2018Gündem
AB liderleri Brükselde toplanacak

AB liderleri Brüksel'de toplanacak

Avrupa Birliği'nin 28 lideri, Brexit, dış politika, ekonomik ve parasal birlik konularını görüşmek için yarın Brüksel'de bir araya gelecek.

12.12.2018Dünya
APden Japonyayla ticaret anlaşmasına onay

AP'den Japonya'yla ticaret anlaşmasına onay

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) ve Japonya arasında imzalanan ticaret anlaşmasını onayladı.

12.12.2018Ekonomi
Son dakika... Kayyum kararı sonrası Kızılaydan ilk açıklama

Son dakika... Kayyum kararı sonrası Kızılay'dan ilk açıklama

Türk Kızılayı Genel Merkezi, ’Milletimiz ve tüm mazlumlar müsterih olsun, Kızılay’ın faaliyetleri kesintiye uğramadan devam edecek’ ve ’Kızılay, yerel mahkemenin verdiği kayyum eliyle olağanüstü genel kurula götürülme kararına üst mahkemeler nezdinde itiraz edecek’ başlıkları altında basın açıklaması yaptı.

12.12.2018Gündem
Türk Kızılayına kayyum atandı

Türk Kızılayı'na kayyum atandı

ANKARA 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi, Türk Kızılayı'nı olağanüstü genel kurula götürmek üzere kayyum atadı.

12.12.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Avrupa nereye gidiyor

Avrupa’nın geleceği açısından kritik bir haftadayız.

14.12.2018

İki önemli konferans

ABD Başkanı Trump katıldığı her toplantıda dikkatleri üzerine topluyor. Katıldığı her uluslararası toplantıda basın-yayın organlarının dikkatleri Başkan Trump’ın üzerinde oluyor. Trump attığı “twitler”, toplantılardaki çoğu zaman geleneklere uymayan davranışları ile odak noktası haline geliyor.

13.12.2018