MENÜ

Gila BENMAYOR Abd Yazıları - Abd Haberleri

Abd ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Abd haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 672 Abd haberi bulunmuştur.
Gila BENMAYOR

Abd Haberleri

Nissan yatırımı büyük olasılık

Davos’ta ‘Daha İyi Bir Kapitalizme Doğru’ panelinde konuşan Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının dünya başkanı Carlos Ghosn, Hürriyet’e özel açıklamalar yaptı. Carlos Ghosn, daha önce hazır olduklarını açıkladığı Nissan yatırımı içinse “Türkiye’de otomotiv pazarı çok iyi gidiyor. Yatırımının hayata geçmesi büyük olasılık” diye konuştu.

24.1.2018

Kadın Davos'u

Dünya Ekonomik Forumu, bu yıl geçen yıllardan farklı olarak kadınlara, eşitliğe daha fazla dikkat çekiyor. Davos Zirvesi’nin 48’inci yılının tüm eşbaşkanları kadın. Ve bu kadınlar dünyayı yönetip finans piyasalarına yön verdikleri gibi tüm diğer kadınlar için cinsel tacize, eşitsizliğe, yoksulluğa karşı seslerini yükseltiyorlar.

23.1.2018

Miami’ye İstanbul çıkarması

SİYASİ iklim ne kadar yeni fırtınaların işaretini verse de, ekonomi 2018 yılı için ne kadar belirsizlikler içerse de sanatın yeri ayrı ve güçlü bir oyuncu olarak kalmaya devam edecek.

8.12.2017

Biyoteknolojiye yatıran kazanacak

KURULUŞU 1912 yılına dayanan Abdi İbrahim ile 96 yıllık Japon Otsuka ile ortaklığının beşinci yılında Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut ve Japon ortaklarıyla buluştuk.

27.11.2017

Nobel’e yürüyen ekonomist

Dünyanın önde gelen ekonomistlerinden biri olarak görülen, dünyada makalelerinden en çok alıntı yapılan ilk 10 ekonomistten biri olan İstanbul doğumlu Prof. Daron Acemoğlu, Koç Üniversitesi Rahmi Koç Bilim Madalyası Ödülü’ne layık görüldü. Acemoğlu, “Nobel’e yürüyen ekonomist” olarak da tanımlanıyor.

23.11.2017

Katar’da eğitimin Davos’u

SUUDİ Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’ın “terörü destekliyor” iddiasıyla yaptırım uyguladıkları Katar, 2009 yılından beri dünyanın en önemli eğitim zirvelerinden birini düzenliyor. Yaman çelişki.

16.11.2017

Dünyadaki 10 ‘Yeşil Kadın’dan biri seçildi

ÇEVRE dediğinizde, iklim değişikliğiyle mücadele dediğinizde bunların olmazsa olmaz koşullarından biri “Yeşil Binalar”.

13.11.2017

Gelecek pazarlamada değil inovasyonda

GAZİANTEP’e kısacık ziyaretimizde Şölen Çikolata’nın, 4. Sanayi Organize bölgesinde 120 bin metrekarelik bir alana yayılmış yeni fabrikasını gezmeden önce Şölen CEO’su Elif Çoban’ın talebiyle önce eski fabrikaya uğruyoruz.

1.11.2017

Amerika’daki ‘Türk Kahvesi Kızı’

JALE Özgentürk’ün önceki gün, TİM’in “Türkiye’yi Tanıtım Grubu”na 300 milyon lira aktaracağını ve grubun Türkiye’nin imajına katkı yapacak, Türk Malı (Made in Turkey) algısını geliştirecek projelere imza atacağını söylemişti. Türkiye’nin nasıl bir imaj sorunu yaşadığını, turizme darbeyi, müşterilerin ayaklarına gitmek zorunda kalan ihracatçıların durumunu biliyoruz.

30.10.2017

Neden hayırsever olmadığımızın cevabı bu kitapta

SEVGİLİ Mustafa Koç, Prof. Ali Nesin’in Matematik Köyü projesiyle Vehbi Koç ödülünü aldığı 2015 yılında şu kritik soruyu sormuştu

19.10.2017

Kadın-çocuk haklarını bilen ensestin ne olduğunu iyi bilir

BUGÜN esasında “İstanbul Startup” ile ilgili bir yazı yazacaktım ama uzun yıllar “toplumsal cinsiyet eşitliği”ni yazmış biri olarak günlerden beri devam eden “ensest tartışmalarına” sessiz kalamadım.

7.9.2017

Haydi Peru’ya

Peru, son yıllarda turizmini oldukça hızlı büyütüyor. İstanbul’daki Peru Ticaret Ofisi’nin davetiyle gittiğim Peru’da beni Atatürk büstü ve Türk lokantaları karşıladı. Peru’nun 12 yıldan beri her yıl Lima’da düzenlediği uluslararası Mistura Yemek Festivali’ni 500 binden fazla kişi ziyaret ediyor. Bize örnek olmalı!

31.8.2017

Üretimde şampiyonuz ama mühendisimiz yok

TARIM ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın fındık fiyatlarını açıklamasından birkaç gün sonra, üretimimizin yaklaşık üçte birini satın alan İtalyan çikolata devi Ferrero’nun davetiyle Sakarya’da “model bir fındık bahçesini” ziyaret edecektik. Fındık bu ülkenin stratejik ve en çok “konuşulan” ürünlerinden biri. Çünkü fiyatı ve verimliliği üzerinde en fazla spekülasyon yapılan ürün.

24.8.2017

Türkiye’nin tanıtımında iki kadının adı var

MEMLEKETİN uzun zamandan beri bir imaj sorunu olduğu bilinen ve herkesin ama özellikle de turizmcilerin kabul ettiği bir gerçek.

22.6.2017

Çinlilere zeytini sevdireceğiz

ZEYTİN yasasını yoğun tartıştığımız, zeytin ağaçlarını kurtarmak için küçük büyük hepimizin seferber olduğu günlerde kısmette dünyanın en büyük zeytin işletme fabrikasını ziyaret etmek varmış.

12.6.2017

Kadıköy hapı yuttu, dönüşemeyen inşaat sektörü de yutacak

KADIKÖY vahşi kentsel dönüşüm nedeniyle yıllardır yaşanmaz halde.

4.5.2017

Ekonominin tüm yükü AİLE ŞİRKETLERİNDE

TÜRKİYE ekonomisinde aile şirketleri dünya genelinde olduğu gibi önemli. Dünya genelinde şirketlerin ortalama yüzde 75’i aile işletmeleri.

3.4.2017

Mühendislikte kız öğrenci oranımız ABD’den yüksek

8 MART haftasını güzel bir haberle kapatıyoruz

9.3.2017

Kaybettiğimiz İstanbul’u teknoloji ile yaşatıyor

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi surların üzerine bir düğün salonu kondurulmuş.

27.2.2017

Bilimde kadınlarımızın başarısı belgelendi

TİM’in inovasyon ve girişimcilik danışmanı olan fütürist, girişimci Alphan Manas’ın birkaç gün önce atmış olduğu tweet’te gördüm güzel haberi.

13.2.2017

Bizbizze, evde boş oturmak istemeyen kadınlara yol gösterecek

YAZAR Elif Şafak, The Guardian Gazetesi’ne önceki gün verdiği demeçte “kadınlar bölündüğünde bundan bir tek ataerkil düzen kârlı çıkar” demiş.

6.2.2017

Yataktan bala Çin’i fethediyoruz

DAVOS’ta “küreselleşme ve serbest ticaret” diyen Çinli lider Şi Cinping’i dinlemeden bir hafta önce yatak sektörünün en büyük üçüncü şirketi durumundaki Yatsan CEO’su Gökalp Bahçeli ile buluşmuştum.

30.1.2017

Kadınlar durmayacak

AMERİKALI kadınların öncülüğünde düzenlenen, Trump’ın temsil ettiği popülizme, aşırı sağa, ırkçılığa karşı düzenlenen Kadınların Yürüyüşü’nün açılışını, Davos’ta Afgan Kadın Orkestrası Zohra’nın yaptığını düşünüyorum.

23.1.2017

İş dünyasının tek derdi kâr olmamalı

Davos’ta sona eren Dünya Ekonomik Forumu’nun tartışmasız en beğenilen konuşmacılarından biri Hamdi Ulukaya oldu. Şirketine çalışanlarını ortak eden, servetinin yarısını hayır işlerine bağışlayan Ulukaya’nın, “Ailelerini geçindirmeye çalışan milyonlarca insanın öfkesini anlıyorum. Çünkü ben de patronlardan nefret ederek büyüdüm. İş dünyasının tek derdi kâr olmamalı” sözleri büyük beğeni topladı.

20.1.2017

Asya gümbür gümbür geliyor

Davos’ta ‘Avrupa Nasıl Düzlüğe Çıkacak’, ‘Asya Öne Geçiyor’ gibi oturumlar öne çıkarken önümüzdeki dönemlerde dünyanın nasıl şekilleneceğine dair kafalarda fikirler oluşmaya başladı. Ama ister istemez “Bu yeni dünya düzeninde Türkiye’nin yeri neresi” gibi bir soru da akıllara geliyor.

19.1.2017

Ne olacak bu dünyanın hali

Davos’un ikinci gününde kapitalizm ve orta sınıfta yaşanan kriz tartışıldı. IMF Başkanı Christine Lagarde orta sınıfın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde farklı bir tablo ortaya koyduğunu söylüyor. Gerçekten de ABD ve Avrupa’da orta sınıf hızla erirken, Brezilya ve Çin’de ise son yıllarda büyüme olduğu ortaya çıkıyor.

18.1.2017

Çinli liderden Trump’a ilk gol

Davos’ta 3 gün sürecek Dünya Ekonomik Forumu’nun (DEF) açılışına Çinli lider Xi Jinping damgasını vurdu. “Duyarlı ve Sorumlu Lider” temasına sahip DEF’in çağrısına Trump’tan ziyade Jinping’in cevap vermesi Çin’in ilk golü attığı yorumlarını da beraberinde getirdi. Jinping katılımcılardan tam not alan konuşmasında, “Küresel ekonomide dalgalarla boğuştuk ama okyanusta yüzmeyi öğrendik” dedi.

18.1.2017

Davos zamanı

‘Dünya Ekonomik Forumu’nun (DEF) 47’ncisi bugün “Duyarlı ve Sorumlu Liderlik” ana temasıyla İsviçre’nin Davos şehrinde başlıyor. 3 gün sürecek zirveye anayasa değişikliği oylaması nedeniyle Ankara’dan sadece Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek katılırken, Türk iş dünyası ise yoğun ilgi gösteriyor. 

16.1.2017

Türkiye’yi vasatlıktan bu gençler kurtaracak

GEÇEN haftaki “Türkiye vasatlığa mahkûm mu” yazısına farklı kesimlerden farklı tepkiler geldi.

9.1.2017

Türkiye vasatlığa mahkûm mu?

YERYÜZÜNDE bizden daha umutsuz bir şekilde yeni yıla girmiş bir ülke var mıdır?

2.1.2017

Büyümenin anahtarı KADIN İŞGÜCÜ

TÜSİAD 45. yılının son toplantısını, Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes’ın vurguladığı gibi kadına ayırdı.

22.12.2016

Kadın istihdamı yüksek olunca ciroya yansıyor

TÜRKİYE’de 1993 yılından beri faaliyet gösteren Sodexo küresel çapta 420 bin çalışanıyla dünyanın en büyük 19. işvereni durumunda.

5.12.2016

Hillary kaybetti, yeryüzü daha çok ısınacak

TRUMP’ın zaferinden sonra, Amerikalı binlerce genç, çeşitli şehirlerde  “Irkçı, yabancı düşmanı, kadın düşmanı Trump bizim başkanımız değil” diye sokaklara döküldüğünü gördük.

10.11.2016

Pandeli bir müzedir hepimizindir

İSTANBUL’un sembol isimlerinden, tarihi Mısır Çarşısı’ndaki ünlü Pandeli Lokantası üç ay önce kepenklerini indirdi.

27.10.2016

‘En yoğun AVM’den 20 kat fazla ziyaretçi çekiyoruz’

TRENDYOL’un kurucusu ve CEO’su Demet Mutlu’yla 2012 yılında, Dünya Ekonomik Forumu sırasında Davos’ta tanışmıştık.

6.10.2016

Siyu yerlileri Artvinlilerden şanslı mı?

İSHAK Alaton’un sinagogdaki cenaze töreninde Alarko CEO’su Ayhan Yavrucu’nun yanında Cengiz Holding’in patronu Mehmet Cengiz’i görünce bir an “gelin vazgeçin şu Cerattepe’deki maden sevdasından” demeyi aklımdan geçirdim.

19.9.2016

Skype’tan transfer

“TOBB kadınlara kota getirsin” yazısına Sayın Hisarcıklıoğlu’ndan hiçbir tepki gelmedi.

22.8.2016

'Demokrasi ilanı'

TÜSİAD, darbe girişiminin ardından uluslararası kamuoyunu doğru yönlendirebilmek için harekete geçti. Bu kapsamda TÜSİAD tarafından dört ülkede 3 dilde yayınlanan gazete ilanlarında, Türkiye’nin demokrasiye bağlılığı ve Türk ekonomisinin gücü vurgulandı. İlanlar İngiliz Financial Times, Fransız Le Monde, Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung ile Amerikan Washington Post gazetelerinde yer aldı.

25.7.2016

Yurtdışı yatırımcının rehberi

DÖNEM terör olaylarının yanı sıra, siyasi sürprizlerin ve siyasi belirsizliklerin dönemi.

7.7.2016

İstanbul bayramda turistlere de kalmadı çünkü turist yok

ESKİDEN bayramlarda “İstanbul turistlere kaldı” derdik.

5.7.2016

İstanbul bayramda turistlere de kalmadı çünkü turist yok

ESKİDEN bayramlarda “İstanbul turistlere kaldı” derdik.

4.7.2016

Yılda 2 milyar dolarlık maliyete rağmen kömüre devam mı?

İSTANBUL, Denizli, Ayvalık, Mersin, Antalya ve daha bir çok şehirde sıcaklık mevsim normallerinin çok üzerinde.

23.6.2016

Isparta'nın 'uçan halısı' yurtdışında altıncı durağında

ANADOLU’da dokunan benzersiz halıların 12. yüzyılın sonundan itibaren Avrupa’nın ve Venedik’in yolunu tuttuklarını tarih kitapları yazar.

16.6.2016

Bizden neden Jobs çıkmıyor?

TÜRKİYE’den neden fazla girişimci çıkmıyor?

12.5.2016

Vehbi Koç Ödülü bir Nobel adayına daha

VEHBİ Koç Vakfı’nın her sırasıyla kültür, eğitim ve sağlık dallarında verdiği Vehbi Koç ödülünün sahibi ABD’deki beyin araştırmalarının liderlerinden Profesör Dr. Kamil Uğurbil oldu.

20.4.2016

‘Davos Ruhu’nu ne özlemişiz

Geçtiğimiz cumartesi günü Enka Okulları’nda anlamlı bir törendeydik.

18.4.2016

Geleneği bilimsellikle buluşturan Armaggan

CAĞALOĞLU, Nuruosmaniye Caddesi’ndeki eski Milliyet binası dünyada şimdiye kadar hiç rastlamadığımız bir konsepti barındırıyor.

11.4.2016

4. Sanayi devrimi bizim için hayal mi?

YAZDIKLARIMI dikkatle okuyarak her seferinde parmak sallayan annem yine mutlu olmayacak.

31.3.2016