MENÜ

Abd Dışişleri Sözcüsü

Abd Dışişleri Sözcüsü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Abd Dışişleri Sözcüsü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.373 Abd Dışişleri Sözcüsü haberi bulunmuştur.

Abd Dışişleri Sözcüsü Haberleri

Rakka anlaşmasına ilişkin Pentagon sözcüsünden ilginç açıklama

"Rakka anlaşması"na ilişkin Pentagon sözcüsünden ilginç açıklama

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White, Türkiye’nin Pentagon yetkililerinin PKK/PYD-DEAŞ anlaşmasına "saygı duyduklarını" ifade etmelerine yönelik açıklamasına ilişkin tarafları siyasi bir çözüm için çalışmaya çağırmakla yetindi.

16.11.2017Dünya
ABDyle resmi görüşmelere başladı

ABD'yle resmi görüşmelere başladı

Sudan ve ABD arasındaki geçmişteki diyalog dosyalarının takibi için resmi görüşmelere başlandı.

16.11.2017Dünya

Dünya diken üstünde... ABD'den kritik açıklama geldi

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, "ABD, Lübnan’ın içinde ve dışındaki tüm tarafları, bu ülkenin toprak bütünlüğüne, hükümetine ve silahlı kuvvetleri gibi meşru ulusal kurumlarının bağımsızlığına saygı duymaya çağırıyor" ifadelerini kullandı. Lübnan'dan Hariri'ye dön çağrısı yinelenirken Fransa istifa eden Başbakan'ın özgür olduğunu savundu. Mısır yaşanan gerilimle ilgili savaştan yana olmadıklarını vurgularken BM'den sağduyu çağrısı geldi.

10.11.2017Dünya
ABD ve Türk Dışişlerinden Yunanistana çok sert tepki

ABD ve Türk Dışişleri'nden Yunanistan'a çok sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, Atina’da 1991 ve 1994 yıllarında Türk diplomatların canına kasteden Dimitris Kufodinas’ın 2 günlüğüne cezaevinden çıkmasının hoş görülemeyeceğini açıkladı. ABD de Kufodinas'a verilen 48 saatlik izin nedeniyle Yunanistan'ı kınadı.

9.11.2017Gündem
Suudi Arabistan açıkladı Yeni tutuklama dalgası...

Suudi Arabistan açıkladı! Yeni tutuklama dalgası...

Suudi Arabistan'da sular durulmuyor. Suudi yetkililer Cumartesi gecesi gerçekleşen yolsuzluk operasyonunun ardından bugün yeni bir tutuklama dalgasının başladığı açıkladı.

8.11.2017Dünya
ABDde son dakika... Bu kez çok özel koruma

ABD'de son dakika... Bu kez çok özel koruma

Başbakan Yıldırım Washington’daki ilk gününde Trump’ın belalısı Senatör Crocker ile görüştü. Başbakan Binali Yıldırım’ın ziyareti nedeniyle Amerikan Gizli Servisi ile Washington polisinin aldığı olağanüstü önlemler ‘özel bir tehdit değerlendirmesi mi var’ sorularına neden oldu. Türk tarafının özel bir önlem talep etmemesine rağmen alınan abartılı önlemlerin Cumhurbaşkanı’nın 16 Mayıs ziyareti sırasında gerekli tedbir alınmadığını belirten Ankara’nın eleştirilerine bir yanıt niteliğinde olabileceği yorumları yapıldı.

8.11.2017Dünya
Kafa karıştıran açıklama... Yoksa ölmedi mi

Kafa karıştıran açıklama... Yoksa ölmedi mi?

Gözaltına direndiği için çıkan çatışmada öldürüldüğü iddia edilen Prens Abdulaziz Fahd'la ilgili Suudi Arabistan'dan kara karıştıran açıklama... Haber ajansları prensin iki gün önce öldürüldüğünü iddia ederken Suudi Arabistan yönetiminden bugün söylentilere yanıt geldi. Suudi Arabistan Prens Fahd'ın sağlıklı olduğunu duyurdu.

8.11.2017Dünya
Son dakika: ABDden flaş Türkiye açıklaması

Son dakika: ABD'den flaş Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Heather Nauert, ABD-Türkiye arasındaki vize kriziyle ilgili, 'İki taraf da doğru yönde bazı adımlar attı' dedi.

7.11.2017Dünya
Trumptan korkutan açıklama: Uçak gemilerini gönderdik

Trump'tan korkutan açıklama: Uçak gemilerini gönderdik

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’nin füze testleri ve nükleer programına karşı 12 günlük Asya turuna devam ederken, Amerikan donanmasından bölgede tansiyonu yükseltecek bir hamle geldi.

7.11.2017Dünya
Son dakika Prens Salmandan çok sert İran açıklaması

Son dakika! Prens Salman'dan çok sert 'İran' açıklaması!

Suudi Arabistan Prensi Muhammed Bin Salman Yemen'deki Husilerin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a düzenlediği balistik füze saldırısı ile ilgili açıklamada bulundu. Salman, "İran rejiminin kendisine bağlı Husi milislere füze tedarik etmesi doğrudan askeri bir saldırı sayılır. Hatta krallığa karşı bir savaş hareketi olarak düşünülebilir" dedi.

7.11.2017Dünya
Zaharovadan flaş Türkiye çıkışı

Zaharova'dan flaş 'Türkiye' çıkışı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Mariya Zaharova Türkiye'nin S-400 alımı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Zaharova, "Türkiye ile işbirliği ABD’nin etkisine maruz kalmamalı" ifadelerini kullandı.

3.11.2017Dünya
İran: Ruhani Trumpın görüşme isteğini kabul etmedi

İran: Ruhani Trump'ın görüşme isteğini kabul etmedi

İran Dışişleri Bakanlığı, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, ABD Başkanı Donald Trump'ın görüşme talebini reddettiğini açıkladı.

30.10.2017Dünya
Irak’ta ABD ateskesi

Irak’ta ABD ateskesi

Peşmerge ile Irak güçleri arasındaki çatışmalar başta kuzeydeki Ninova vilayeti olmak üzere Türkiye, Irak ve Suriye üçgenindeki kilit Fişhabur kasabasında yoğunlaşırken, ABD öncülüğündeki Koalisyon’un çabaları ile geçici ateşkese varıldı. Irak hükümeti de dün 24 saatliğine ülkenin kuzeyindeki operasyonların askıya alındığını duyurdu.

27.10.2017Dünya
ABDli komutan: Irak güçleriyle Peşmerge arasında ateşkes sağlandı

ABD'li komutan: Irak güçleriyle Peşmerge arasında ateşkes sağlandı

ABD'li komutan: Irak güçleriyle Peşmerge arasında ateşkes sağlandı

27.10.2017Merkez
Son dakika Rus Dışişlerinden ABDye nota

Son dakika! Rus Dışişleri'nden ABD'ye nota

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Washington yönetiminin Rusya'nın San Francisco Başkonsolosluğu'ndaki arşivlere yönelik tutumu nedeniyle ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'ne nota gönderdiklerini söyledi.

26.10.2017Dünya
Flaş gelişme.. Irak ordusu Barzaninin petrol hattına saldırdı

Flaş gelişme.. 'Irak ordusu Barzani'nin petrol hattına saldırdı'

Reuters haber ajansına konuşan Kürt yetkililer Irak ordusunun Musul'un kuzey batısındaki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı petrol boru hattına saldırdığını duyurdu. Irak ordusu ise çatışmaların yaşandığını doğrulamadı.

24.10.2017Dünya
ABD: Kerkük civarındaki çatışmalardan kaygılıyız

ABD: Kerkük civarındaki çatışmalardan kaygılıyız

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Kerkük civarında devam eden çatışmalardan ABD'nin kaygı duyduğunu belirterek, tüm taraflara "şiddeti ve provokatif hareketleri sona erdirme" çağrısında bulundu.

21.10.2017Dünya
Washington görüşmelerden memnun ancak Topuzun serbest bırakılması beklentisi sürüyor

Washington görüşmelerden memnun ancak Topuz'un serbest bırakılması beklentisi sürüyor

ABD ile Türkiye’nin vize hizmetlerini karşılıklı olarak askıya almasına neden olan kriz ikinci haftasını tamamlarken Washington’dan ilk kez çözüme yönelik çabalarda ilerleme kaydedildiğine yönelik bir açıklama geldi.

20.10.2017Dünya
Rakka’da YPG bayrakları

Rakka’da YPG bayrakları

ABD’nin defalarca terör örgütü PKK’dan ayrı gördüğünü belirterek, desteklediği YPG üyeleri, Suriye’de Rakka’yı DEAŞ’ın elinden aldıktan sonra meydanda Öcalan posteri açtı. Kentin DEAŞ’tan alındığı açıklamasını YPG’nin kadın kolu YPJ’nin lideri Nesrin Abdullah yaptı.

19.10.2017Dünya
‘Bize hâla delil sunulmuş değil’

‘Bize hâla delil sunulmuş değil’

ABD ile Türkiye arasındaki vize krizinin 10’uncu gününde Washington’dan yeni bir açıklama geldi.

18.10.2017Dünya
Dışişlerinden ABD heyetiyle vize görüşmeleri hakkında ilk yorum

Dışişleri'nden ABD heyetiyle vize görüşmeleri hakkında ilk yorum

Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizine yönelik, iki ülke heyetleri arasında bugün yapılan görüşmelerin olumlu geçtiği bildirildi.

18.10.2017Gündem
Peşmerge çekiliyor

Peşmerge çekiliyor

Kerkük’ün önceki gün Irak ordusu ve Şii ağırlıklı Haşdi Şabi milislerince IKBY’li peşmergeden alınması sonrasında dün de yeni topraklar merkezi hükümete katıldı. Peşmerge böylece 2014 sonrası DEAŞ’tan aldığı toprakların neredeyse tamamından çekilmiş oldu. IKBY, Kerkük’ü 12 Haziran 2014’te ele geçirmişti. Önemli petrol sahaları da merkezi Irak yönetimine geçti.

17.10.2017Dünya
Son dakika... ABDden Türkiye açıklaması: İlişkilerimiz karışık

Son dakika... ABD'den Türkiye açıklaması: İlişkilerimiz karışık

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "Türkiye ile ilişkilerimiz karışık. 2 çalışanımız tutuklu ve terörle suçlanıyor. Türk hükümeti hâlâ kanıt göstermedi." açıklamasında bulundu.

17.10.2017Dünya
Fed başkanlığına ilişkin gelişmelerle dolar 3.66 liranın üzerinde

Fed başkanlığına ilişkin gelişmelerle dolar 3.66 liranın üzerinde

ABD Başkanı Donald Trump'ın sonraki Fed başkanı olarak para politikasını sıkılaştırma yanlısı birine sıcak baktığını gösteren bir haberin ardından dolar küresel olarak değerlenirken; dolar/TL bu sabah 3.65 civarında, ABD ile vize krizi, jeopolitik riskler ve yurtdışı piyasalardaki gelişmeler izlenecek.

17.10.2017Ekonomi
Kerkük 1 günde ele geçirildi

Kerkük 1 günde ele geçirildi

Irak merkezi hükümetine bağlı ordu, Haşdi Şabi milisleriyle birlikte sabah operasyon düzenlediği Kerkük’e akşam saatlerinde girdi. Reuters haber ajansı, kentin tamamıyla ele geçirildiğini duyurdu. Talabani’nin KYB’sine bağlı peşmerge, Irak ordusunun güçlü olduğunu gerekçe göstererek mevzilerden çekildi. Barzani yönetimi ise çekilen peşmergeyi ihanetle suçladı. Federal polis güçleri, IKBY bayraklarını direklerden indirdi.

16.10.2017Dünya
Trump: ABD, Kürtler ile Bağdat arasında taraf tutmuyor

Trump: ABD, Kürtler ile Bağdat arasında taraf tutmuyor

Irak'ın Kerkük kentinde son günlerde artan çatışmalarla ilgili değerlendirme yapan ABD Başkanı Donald Trump, "Onların (Kerkük'te) çatışıyor olmasından memnun değiliz. Bu savaşta bir taraf tutmuyoruz." dedi.

16.10.2017Dünya
Trumpın İran politikası tarihi hatanın başlangıcı mı

Trump'ın İran politikası 'tarihi hatanın' başlangıcı mı?

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile P5+1 (ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya) arasında 2015'te imzalanan nükleer anlaşmasını teyit etmeyeceğini açıklamasının etkileri sürüyor. ABD'nin anlaşmanın tarafı olan ülkelerin ve uluslararası kuruluşların anlaşmaya ilişkin olumlu raporlarına rağmen anlaşmadan çekilme ve anlaşmayı ihlal eden taraf konumuna düşen ilk ülke olma ihtimalinin uluslararası arena büyük bir güvensizliğe neden olacağı yorumu yapılıyor.

15.10.2017Dünya
Delil istedi

Delil istedi

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, Amerikan ve Türk Dışişleri Bakanları Rex Tillerson ile Mevlüt Çavuşoğlu arasında çarşamba günü gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin açıklama yaptı.

12.10.2017Dünya
İbrahim Kalın: (ABD ile vize krizi) Çok kolay bir şekilde bir günde halledilecek bir mesele

İbrahim Kalın: (ABD ile vize krizi) Çok kolay bir şekilde bir günde halledilecek bir mesele

İbrahim Kalın: (ABD ile vize krizi) Çok kolay bir şekilde bir günde halledilecek bir mesele

12.10.2017İstanbul
Bozdağ: ABD ile olan vize krizinde iki ülke temsilcilerinin bir araya gelip bu konu üzerinde çalışmaları kararı alındı

Bozdağ: ABD ile olan vize krizinde iki ülke temsilcilerinin bir araya gelip bu konu üzerinde çalışmaları kararı alındı 

Bozdağ: ABD ile olan vize krizinde iki ülke temsilcilerinin bir araya gelip bu konu üzerinde çalışmaları kararı alındı 

12.10.2017Ankara
Rusya ABD’nin diplomatik personelini 300’ün altına düşürebilir

Rusya ABD’nin diplomatik personelini 300’ün altına düşürebilir

Rusya ABD’nin diplomatik personelini 300’ün altına düşürebilir

12.10.2017Merkez
Perde arkası: Trump nasıl ikna oldu

Perde arkası: Trump nasıl ikna oldu?

Ankara ile Washington ilişkileri tarihindeki en sıkıntılı dönemlerinden birinden geçerken patlak veren vize restleşmesinin arkasındaki detaylar ortaya çıkmaya başladı.

11.10.2017Dünya
İran’dan sert çıkış: Washington Tahran hattı gerildi

İran’dan sert çıkış: Washington Tahran hattı gerildi

ABD yönetimi ile Tahran arasında füze denemeleri ve nükleer anlaşmanın akıbetinden sonra İran Devrim Muhafızları konusunda da kriz patlak verdi. İran Dışişleri, ABD’nin bu oluşumu terör örgütü kabul etmesi halinde yanıtlarının “ezici” olacağını bildirdi. Tansiyon yükselirken Rusya, Fransa ve Almanya’dan, “gerilim düşmeli” mesajı geldi.

9.10.2017Dünya
Vize krizi için AK Partiden ilk açıklama

Vize krizi için AK Parti'den ilk açıklama

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal: Dışişleri Bakanlığımız gerekli açıklamaları yapacak. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız da açıklama yapacak. Amerikan Büyükelçiliği'nin muhattabı bizim Washington Büyükelçiliğimizdir. Süreci takip ediyoruz. Biz son derece rasyonel yaklaşıyoruz.

9.10.2017Gündem
Son dakika: ABD ile Türkiye arasında tutuklu gerginliği...

Son dakika: ABD ile Türkiye arasında tutuklu gerginliği...

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi M.T'nin tutuklanmasının ardından ABD Büyükelçiliği bir açıklama yapmıştı. Yanıt akşam saatlerinde Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi: Tutuklanan Metin T diplomatik lstede yok. Zanlı ABD konsolosluğunun kayıtlı personeli değil.

5.10.2017Gündem
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlundan ABD ile olan tuklama gerginliğine ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlu'ndan ABD ile olan tuklama gerginliğine ilişkin açıklama 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlu'ndan ABD ile olan tuklama gerginliğine ilişkin açıklama 

5.10.2017Ankara
Kuzey Koreden gelen esrarengiz gemi imha edildi

Kuzey Kore'den gelen esrarengiz gemi imha edildi!

Mısır, Kuzey Kore'den gelen bir gemiyi Süveyş Kanalı'na girmeden önce durdurduğunu ve içindeki tanksavar mermi yükünü imha ettiğini duyurdu.

3.10.2017Dünya
32. kattan katliam: Saldırgan multi-milyarder mi

32. kattan katliam: Saldırgan multi-milyarder mi?

Las Vegas’taki konser, 64 yaşındaki Amerikalı saldırganın bir otelden açtığı ateşle kana bulandı. Konser alanına 32’nci kattaki odasından ateş açan saldırgan, 58 kişiyi öldürdü, 515'ten fazla yaralı var. Daha önce Lockheed Martin’de iç denetçi olarak çalışan emekli saldırganın odasında intihar ettiği belirtilirken yanında 10’dan fazla tüfek ele geçirildi. Saldırı, ABD'deki en büyük silahlı katliam olarak tarihe geçti.

2.10.2017Dünya
IKBYden ABD açıklaması: Kaygılıyız gözden geçirin

IKBY'den ABD açıklaması: Kaygılıyız gözden geçirin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlığı, ABD'nin " tek taraflı referandumu tanımıyoruz" açıklamasına cevap vererek, kararın gözden geçirilmesini talep ettiği belirtildi.

1.10.2017Dünya
ABD’den papaz yanıtı

ABD’den papaz yanıtı

ANKARA’nın, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan bizzat iadesini istediği FETÖ üyeliğinden tutuklu Pastör Andrew Brunson’ı bir takas konusu olarak gördüğü uzun zamandır Washington’da dillendirilen bir iddiaydı.

29.9.2017Dünya
Suriye muhalefeti: Spot ışıklarından belirsiz karanlığa

Suriye muhalefeti: Spot ışıklarından belirsiz karanlığa

Suriye'de, içsavaşın patlak vermesinin ardından Katar'ın başkenti Doha'da, Şam'daki yönetime alternatif bir siyasi taban amacıyla kurulan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçleri Koalisyonu (SMDK) ilk yıllardaki uluslararası desteğin ve maddi yardımların müzakere masasında ve cephede karşılık bulamamasıyla Suriye sahnesinde yıllar içinde silindi. Hürriyet’in sorularını yanıtlayan eski SMDK üyeleri başarısızlığa gerekçe olarak ‘Esad’ın gitmesini isteyen yabancı bağışçıların’ muhalefetin altın döneminde birlik sağlayamamalarını gösteriyor.  

29.9.2017Dünya
Sadece yüzde 2’si işgal altında lafı kızdırdı

'Sadece yüzde 2’si işgal altında' lafı kızdırdı

İsrail’deki Amerikan elçisinin, “işgal” açıklaması Filistinlileri kızdırdı. ABD Dışişleri Bakanlığı da elçinin sözleriyle kendi pozisyonları arasına mesafe koyan bir açıklama yaptı.

29.9.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Suudi Arabistan’ı anlama kılavuzu

Suudi Arabistan’da 4 Kasım’da yapılan bir dizi tutuklama ve görevden alma Türkiye’yi yakından ilgilendirecek sonuçlara yol açabilir. Hayır, kimilerinin aceleyle söylediği üzere tatillerini Bodrum’da geçiren prens Alwaleed (ya da Elvelid) bin Talal da tutuklanan 11 prens arasında yer aldığı için bu hamle Türkiye’ye karşı yapılmış filan değil; dünyayı kendi etrafımızda dönüyor zannetmekten vazgeçelim artık lütfen.

5.11.2017

ABD: Atilla ile Topuz’u kıyaslamayın

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi biraz yumuşatılsa da sürüyor.

18.10.2017

Kriz tırmanacak mı çözülecek mi

MECLİS’te hep iç siyaset konuşulur ama dün iktidarı ve muhalefetiyle siyasetin gündeminde Amerika’yla yaşanan kriz vardı. “ABD ile kriz derinleşir mi, ABD’nin bundan sonraki adımı ne olur?” sorularına cevap aranıyordu.

10.10.2017

Kriz Büyükelçi Kabil’e gidince biter mi?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ukrayna ve Sırbistan’da yaptığı açıklamalarda, ABD’nin Ankara Büyükelçisi’ni eleştirdi ve sorunun daha çok Büyükelçi John Bass’ten kaynaklandığını ima etti. Hatta, Büyütelçiye veda ziyareti için randevu vermediklerini duyurup, “O’nu ABD’nin Türkiye’deki temsilcisi olarak görmüyoruz” dedi.

10.10.2017

Büyükelçinin buruk vedası

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass dün gece Çankaya'daki büyükelçilik konutunda bir veda daveti verdi. Ankara'daki yabancı misyon oradaydı ama davete ne (iktidar ya da muhalefet) siyasilerden, ne bürokrasiden, ne askeriyeden bir kişi katıldı.

10.10.2017