MENÜ

50 Yaş Üstü Beslenme

50 Yaş Üstü Beslenme ile ilgili tüm haberleri, son dakika 50 Yaş Üstü Beslenme haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün 50 Yaş Üstü Beslenme haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 173 50 Yaş Üstü Beslenme haberi bulunmuştur.

50 Yaş Üstü Beslenme Haberleri

Yaşam Stiliniz Nasıl Yaşlanacağınızı Belirliyor

Yaşam Stiliniz Nasıl Yaşlanacağınızı Belirliyor

Sağlıksız besinler, yetersiz uyku, stres ve hareketsiz bir yaşam, metabolizmanın işleyişini aksatarak hastalıklara yol açabiliyor. Kaygılarla dolu bir yaşam da yine mutsuzluk ve depresyona neden olarak sağlığı olumsuz etkiliyor. Endokrin ve Metabolizma Bölümünden Doç. Dr. Gökhan Özışık, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

11.06.2019İyi Yaşam
Ulusal menü seferberliği... Doğru beslenerek hastalıkları azaltacağız

Ulusal menü seferberliği... 'Doğru beslenerek hastalıkları azaltacağız'

Türkiye’de toplumun yüzde 50’si en az 1 öğünü dışarıda yiyor, gıda harcamalarına ayrılan payın yaklaşık yüzde 25’ini ev dışı beslenme oluşturuyor. Kalp, kanser, hipertansiyon gibi hastalıklar da buna bağlı olarak artıyor. Sağlık Bakanlığı, 80 kişilik bir ekiple Ulusal Menü Planlama ve Uygulama Rehberi hazırlıyor. Detayları Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Toplu Beslenme Sistemleri Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Dairesi Beslenme Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Saniye Bilici ile konuştuk.

20.05.2019Gündem
Akdeniz diyeti ve yan yatmak AlzheImer’ı önlüyor

Akdeniz diyeti ve yan yatmak AlzheImer’ı önlüyor

Günümüzde, 60 yaş üstü bireylerin kanserden dahi çok korktuğu bir hastalık, alzheimer. ‘Bunamak İstemiyorsanız Zeki Kadınlarla Evlenin’ adlı üçüncü kitabı yayımlanan Prof. Dr. Kaynak Selekler’le hastalığı masaya yatırdık.

Hareketsizlik ve kötü beslenmeye dikkat

Hareketsizlik ve kötü beslenmeye dikkat

Posalıların az, işlenmiş gıdalar ve kızartmaların çok olduğu batı tarzı beslenme ve obezite, kolon kanseri riskini kat kat artırıyor. Türkiye’de en sık görülen üçüncü tür olan kolon kanserinin diğer önemli nedeni hareketsiz yaşam.

20.03.2018Gündem
Nobel’i beklerken...

Nobel’i beklerken...

2006’da Orhan Pamuk, Nobel Edebiyat Ödülü’ne, 2015’te Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü. 2018, bir Türkiyeli’nin, ülkesine üçüncü Nobel’i kazandırdığı yıl olabilir mi? Çalışmalarını yurtdışındaki farklı üniversitelerde sürdürseler de bu topraklarda doğan ve adı Nobel ile yan yana anılan biliminsanlarımız...

30.12.2017Hürriyet Pazar
Bebek isteyenlere Türkiyeden müjde

Bebek isteyenlere Türkiye'den müjde

Türkiye kısırlık tedavisinde başarı oranıyla Avrupa’yı solladı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Haşim Cemaloğlu : "Sonuçsuz tedavilere para saçmayın. Bu iş karşılıklı duyguları anlamaktan ve deneyimden geçer. Kendinizi Türk doktorlarına emanet edin" dedi...

4.11.2017Avrupa
Bebek ve hayata dair bir röportaj

Bebek ve hayata dair bir röportaj

Mustafa Hoca’yla tüp bebek konusunda her şey

Kanseri nasıl kanser edersiniz

Kanseri nasıl kanser edersiniz

Uzmanlar 2025’te dünya çapında yaklaşık 19 milyon kanser vakası olacağını hesaplıyor. Ve onlara göre, kansere karşı alınabilecek basit önlemler var: Alkol ve sigaradan uzak, sağlıklı beslenme ve spora yakın durarak ilk adımı atabilirsiniz...

3.02.2017Gündem
107’sinde ATVnin tepesinde

107’sinde ATV'nin tepesinde

ORDU’nun 30 bin nüfuslu Gölköy ilçesinde ortalama yaşam süresi 82 yıl. 107 yaşındaki Mehmet Yılmaz, hâlâ gençliğindeki lakabıyla tanınıyor: Saatçi Mehmet.

8.01.2017Gündem
Yaşınıza göre vitamin takviyesi

Yaşınıza göre vitamin takviyesi

Yapılan bir araştırma kadınların yaş grubuyla alması gereken takviye vitaminin farklılık gösterdiğini açıkladı.

11.05.2016Sağlık
Değişen İdrar Rengi Böbrek Kanseri Habercisi Olabilir

Değişen İdrar Rengi Böbrek Kanseri Habercisi Olabilir

Sigara kullanımı, obezite, hareketsiz yaşam gibi faktörlerin böbrek kanseri riskini artırdığını belirten Hisar Intercontinental Hospital Üroloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sinan Ekici, böbrek kanseri hakkında bilgi verdi.

Değişen idrar rengi böbrek kanseri habercisi olabilir

Değişen idrar rengi böbrek kanseri habercisi olabilir

Erken evrede belirti vermeyen böbrek kanserinin fark edilmesi için düzenli kontrol gerekiyor. Tedavisi ise bireyselleştirilerek vakaya uygun yöntemlerle yapılıyor.

1.04.2016Sağlık
Kadınlarda kanser riskinde artış var

Kadınlarda kanser riskinde artış var

Kansere karşı farkındalığı arttırmak için her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kutlanan kanser haftasına girerken ortaya vahim bir tablo da çıktı. Yapılan araştırmalara göre kanser kadınlar için de korkulu bir rüya oluyor.

31.03.2016Sağlık
Yaş 65.. Yolun yarısı mı Ortalama insan ömrü uzuyor

Yaş 65.. Yolun yarısı mı? Ortalama insan ömrü uzuyor

Antibiyotiği keşfettik, hijyen şartlarını iyileştirdik, hastalıklara karşı yeni tedavi yöntemleri geliştirdik... İnsanlık üzerine düşeni yaptıkça karşılığını da alıyor: Ortalama insan ömrü uzuyor! Dünya yakında 50’lik çıtırların, 65’lik delikanlıların hâkimiyetine girecek, 100 yaşında olmak haber değeri taşımayacak. Ama önemli olan uzun yaşamak değil, uzun ve sağlıklı yaşamak. Geçen günlerde düzenlenen, ‘Türkiye Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma Zirvesi’nde ele alınan konulardan yola çıktık, istatistiklere baktık, uzmanlara sorduk: 20 maddede; ömrümüz ne kadar uzadı, daha da uzamasına hazır mıyız?

13.03.2016Hayat
100 yıl yaşamak ister miydiniz

100 yıl yaşamak ister miydiniz?

Bilimsel veriler net: İnsan bedeni ve organları, 100 yılı rahatlıkla geçirebilecek yapıda. Ama bunun için, bedeni akılla yönetmek gerekiyor. Nasıl mı? Anlatayım...

6.03.2016Sağlık
Bu yiyecekler artritten koruyor

Bu yiyecekler artritten koruyor

Özellikle 50 yaş üstü kadınların, menopozla birlikte en çok yaşadığı hastalıklardan biri romatoid artrittir. Diz başta olmak üzere eklem ağrıları, şişkinlik ve ağrı ile kendisini gösterir. Eklem arası sıvı olan sinovyumun tükenmesi ile kendisini gösteren osteoartrit ve iltihaplanmanın daha fazla görüldüğü romatoid artrit hayat kalitesini ciddi anlamda düşürür. Beslenme uzmanı ve diyetisyen Selin Şahin, artriti gidermeye yardımcı olabilecek besinleri anlattı.

26.01.2016Sağlık
Dünyada 52 ülke aç

Dünyada 52 ülke aç

117 gelişmekte olan ülke için hazırlanan ‘Küresel Açlık Endeksi’ hala dünyada açlığın önemli bir problem olduğuna dikkat çekiyor. Beş yıl öncesine göre açlıkta yüzde 22 iyileşme kaydedilmesine rağmen halen 52 ülkenin insanları ‘ciddi ve endişe verici’ açlık seviyesinde bulunuyor. Türkiye listede var ancak en düşük ikinci açlık seviyesine sahip.

18.10.2015Ekonomi
Türkiyede nüfusun yüzde 19,9u obez

Türkiye'de nüfusun yüzde 19,9'u obez

Türkiye Sağlık Araştırmasına göre, Türkiye'deki obez bireylerin oranı yüzde 19,9 olarak belirlendi. Kadınların yüzde 24,5'inin, erkeklerin ise yüzde 15,3'ünün obez olduğu görüldü. Uzmanlar tüm dünyayı tehdit eden ve giderek artan obezite konusunda uyarıyor.

1.10.2015Sağlık
CHPnin seçim bildirgesi

CHP'nin seçim bildirgesi

İşte CHP'nin 2015 Seçim Bildirgesi.

19.04.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Göçmen kuşlara çölde vaha

Minik kanat çırpışlarıyla binlerce kilometre yol yapan göçmen kuşların Türkiye’deki en önemli mola istasyonlarından biri olan Eymir’deki Kuş Halkalama İstasyonu’nun uzmanlarından Dr. Arzu Gürsoy Ergen, “Eymir, göç sırasında kuşlar için çölde bir vaha gibi” diyor.

24.09.2019

2 öğün yeter

ÖZEL bazı durumlar dışında, ciddi bir sağlık sorununuz da yoksa günde 3 öğün yerine 2 öğün beslenerek daha fit ve formda olmanız, daha makul bir kilo düzeyinde kalmanız pekâlâ mümkün.

11.03.2019

Cem Yılmaz’ın rakibi değil çırağı olabilirim

Kurumsal hayattan komedi sektörüne öyle hızlı bir geçiş yaptı ki, bu dönüşüme şaşkınlıkla bakakaldık. Yola sosyal medya fenomeni olarak başlayan, çok geçmeden esprilerini sahneye de taşıyan Kaan Sekban, daha yolun başında işin ustası Cem Yılmaz’ın dikkatini çekmeyi başardı, desteğini aldı. Haliyle giderek güçlenen bu rüzgarı konuşmak, masaya yatırmak, devamını soruşturmak kaçınılmaz oldu. İşte dünden bugüne, artısından eksisine komedi tutkunlarının yeni gözdesi Kaan Sekban...

23.07.2018

Kalp krizini davet eden sorunlar neler?

Kalp krizlerinin tek sorumlusu kolesterol yüksekliği değil. İyi kolesterol HDL’nin düşüklüğü ve trigliseridin yüksekliği de kalp sağlığı açısından mühim ayrıntılar.

18.12.2017

Hs-CRP testi neden önemli?

Biz kan testlerini sadece hastalıkların teşhisi ya da teşhisi konulmuş hastalıkların takibinde kullanmayız. Bazıları “gelecekte olabilecekler” hakkında da fikir verirler. Bunlardan biri de “yüksek hassasiyetli CRP testi” yani “Hs-CRP” analizleridir.

28.11.2017

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar Yetiş Ayşe için göstermiş olduğunuz ilgiye çok teşekkür ederiz. Özellikle içinde bulunduğumuz zorlu kış koşullarında sıcak evlerimizde oturup yemeklerimizi yerken, muhtaç olan insanları daha fazla düşünmemiz gerekiyor. Gıda, yakacak, kışlık kıyafet konularında hassasiyetinizi rica ediyorum.

8.01.2017

B12 vitamini iğneleri faydalı mı, zararlı mı?

B12 vitamini eksikliği yaygın bir sorun. Eksik miktarın yerine konması ise tıbbi bir zorunluluk. Peki bunun için ağız yoluyla kullanılan takviyelerden mi yararlanılmalı yoksa B12 iğnelerinden mi yaptırmalı? Buyurun...

6.09.2016

Testosteron nasıl yükseltilecek?

Stresli ve psikolojik gerginliği yüksek erkeklerde görülen bir sorun olan testosteron düşüklüğü, yorgunluğa ve keyifsizliğe sebep oluyor. Peki, bu hormonu yükseltmek gerekir mi?

1.04.2016

100 yıl yaşamak ister miydiniz?

Bilimsel veriler net: İnsan bedeni ve organları, 100 yılı rahatlıkla geçirebilecek yapıda.

6.03.2016

Kalça ağrısı neden olur nasıl geçer

Diz ve kalça romatizması (ve diğer eklemlerdeki kıkırdak tahribatı) son yılların en önemli sağlık problemlerinden biri.

5.02.2016

Tatlı krizlerini önlemenin 10 yolu

İçine “tatlı” gibi sevimli bir sözcük girse de her kriz gibi bu kriz de mühim bir sorun. Mühim çünkü bu krizlerin de ciddi ve tehlikeli sonuçları var. Diğerleri gibi bedensel ve ruhsal değil, birçok sebebi olabiliyor. Peki “nedir, nasıldır, ne yapmalıdır” tatlı krizlerini önlemek, sorunu kökünden çözmek için? Buyurun...

5.10.2015

İştah kesen 5 tavsiye

Atıştırmadan önce “Mideyi atıştırmadan yatıştırmanın bir yolu var mı?” sorusuna yanıt aramalı, açlığı ta işin en başında engellemenin bir yolunu bulmalısınız.

1.10.2015

Sağlık için 21 gün

Diyetisyen Derya Şahin, “Günde 3 ana, 2 ara öğün olmak üzere en az 5 öğün beslenin. Beslenmenizde tuz ve şekeri azaltın. Dildeki tat tomurcukları 21 günde daha az tuzlu ve az şekerli beslenmeye uyum sağlar” uyarısında bulundu.

1.05.2015