MENÜ

2000'Li Yıllar

2000'Li Yıllar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika 2000'Li Yıllar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.749 2000'Li Yıllar haberi bulunmuştur.

2000'Li Yıllar Haberleri

213 parçada memleket sosyolojisi Şarkılarla Türkiye tarihi

213 parçada memleket sosyolojisi! Şarkılarla Türkiye tarihi

Müzik araştırmacısı Murat Meriç, hepimizin hafızasında yer eden şarkıları ve hikâyelerini ‘Hayat Dudaklarda Mey’ adlı iki ciltlik kitapta topladı. Kitap sadece şarkıların ve sanatçıların magazinel bir dökümü değil, aynı zamanda hangi müzik türünün neden yükselip sonra geri plana düştüğünün, eserlerin hangi sosyolojik ortamda doğduğunun da incelemesi. Meriç’le yeni kitabını konuştuk; yakın tarihimizde bir zaman yolculuğuna çıktık: ‘Çile Bülbülüm Çile’nin sonundaki ‘Allah’ nidası hangi sanatçının katkısı? Zeki Müren neden hafif Batı müziğinden korktu? Kasetlerin üzerinde ‘Danıştay kararıyla’ yazan günler ve daha neler neler...

Ben gençken televizyona çalışmak cool değildi

Ben gençken televizyona çalışmak cool değildi

Kariyerine şarkıcı ve söz yazarı olarak başladı. Yazar, yönetmen ve oyuncu olarak devam etti. 1996 yılında bağımsız drama “Sling Blade” ile hem ‘en iyi senaryo’ dalında Oscar ödülünü kazandı hem de ilk ‘en iyi oyuncu’ adaylığını elde etti. Müzik tutkusu hiç bitmedi, 2007 yılında rock&roll grubu The Boxmasters’ı kurdu. Oyunculuğun yanı sıra albüm yapmaya ve turnelere çıkmaya devam etti. Şimdilerde Amazon’un sevilen dizisi “Goliath”ın üçüncü sezonu ile televizyonda boy gösteren Billy Bob Thornton, Los Angeles’ta Barbaros Tapan’ın sorularını yanıtladı.

6.10.2019Magazin
Yabancı öğrenci sayımız 170 bini aştı

Yabancı öğrenci sayımız 170 bini aştı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığında Ankara’da düzenlenen Yükseköğretimin Uluslararasılaşması Çalıştayı’na rektörler ve uzmanlar katıldı. Çalıştayda konuşan Saraç, son yıllarda Türkiye’de yükseköğretimin uluslararasılaşmasını güncel verilerle değerlendirdi.

25.09.2019Eğitim
YÖK Başkanı: Yabancı öğrenci sayımız 170 bini aştı

YÖK Başkanı: Yabancı öğrenci sayımız 170 bini aştı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ‘Yükseköğretimin Uluslararasılaşması Çalıştayı’nda Türkiye’de okuyan yabancı öğrenci sayısının 170 bini aştığını söyledi. Başkan Saraç, “2014'de uluslararası öğrenci sayımız 48 binlerdeyken bu sayı 170 bini aştı. Bu sayıda bir sıçrama yaşadık. Uluslararası öğrenci sayımızdaki artış son yıllardaki Avrupa’daki uluslararası öğrenci sayısı artış oranlarının en iyisi ve bizim için gurur verici” dedi.

24.09.2019Eğitim
Beraberlik değil şampiyon çıkar

Beraberlik değil şampiyon çıkar

Güneş, G.Saray’a karşı Necip’le başladı, kaybetti; Avcı’nın tercihleri de önemli.

15.05.2019Futbol
Bu davalar  burada  görülür

Bu davalar burada görülür

Ayhan Geçgin, yeni romanı ‘Bir Dava’da, son 10 yıla damgasını vuran siyasi davalardan biri özelinden memleketin siyasal ve toplumsal atmosferini, bu atmosferin birey üzerindeki etkilerini anlatıyor.

18.04.2019Kitap Sanat
Yatırımcıların yeni gözdesi organik gıda sektörü

Yatırımcıların yeni gözdesi organik gıda sektörü

Gıda sektöründe son zamanlarda öne çıkan trendlerin başında sağlık ve doğallık geliyor.

25.03.2019Kobi
Kadınlar Daha Hızlı Bağlanıyor

Kadınlar Daha Hızlı Bağlanıyor

Erkeklerin daha fazla bağımlı olduğu sanılır oysa kadınlarda da bağımlılık oranları giderek artıyor. Uzmanlar, “Erkeklerin madde ve alkol kullanım sıklığı kadınlara göre daha yüksekken, kadınlar daha düşük miktar ve sürede madde kullansalar da erkeklere oranla çok daha hızlı bağımlılık geliştirmektedirler” uyarısında bulunuyor. Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Gül Eryılmaz, bağımlılık konusunda kadınla erkek arasında farkın kapandığını anlattı.

Afrikalıların yeni ‘huzurlu ada’sı: TÜRKİYE 12 yıl önce futbolcu olma hayaliyle geldi, artık bir tekstil patronu

Afrikalıların yeni ‘huzurlu ada’sı: TÜRKİYE! 12 yıl önce futbolcu olma hayaliyle geldi, artık bir tekstil patronu

Türkiye artan bir biçimde ‘göç’ü konuşuyor. Daha bu hafta Batı basınında ülkemizi terk eden beyaz yakalıların haberleri yer aldı. Kimi Türkler Batı’ya giderken, bu coğrafyaya başta Suriye, diğer Arap ülkeleri, İran ve Afganistan’dan göçmen ve sığınmacılar gelmeye devam ediyor. Tüm bunların arasında öyle bir grup var ki ülkemizi ‘huzurlu bir ada’ olarak görüyor ve sessiz sedasız yurt ediniyorlar: Afrikalılar... İlk geldiklerinde çoğumuz onları ‘Senegalli saatçiler’ olarak tanıdı; sonra kimi suçlarla anıldılar. Ama bugün bütün bu zorlukları aşıp hayata karışıyor, önyargıları yenip Türkiye’nin geleceğinde yer edinmeye çalışıyorlar. İşte onların hikâyesi...

Arjantinde Dünya 5ten Büyüktür paneli

Arjantin'de 'Dünya 5'ten Büyüktür' paneli

SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Yalçın, "Batılı birçok gözlemci, Türkiye'nin Batı'daki ortaklarından uzaklaştığını dile getiriyor. Ben bu durumu Türkiye'nin iş birliği sistemini çeşitlendirmesi olarak yorumluyorum." dedi.

28.11.2018Dünya
Türkiye üniversite öğrencisi sayısında Avrupa ikincisi

"Türkiye üniversite öğrencisi sayısında Avrupa ikincisi"

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Öğrenci sayımız itibarıyla Avrupa'da yükseköğretim alanında ikinci en büyük öğrenci sayısına sahip ülke konumuna gelindi" dedi.

1.02.2018Eğitim
Fotoğrafın ilk kraliçesi: Yıldız Moran

Fotoğrafın ilk kraliçesi: Yıldız Moran

Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk profesyonel kadın fotoğraf sanatçısı... Fotoğrafın siyah beyaz dünyasınaküçük yaşlarından itibaren kapılmış bir isim... Türk fotoğrafının gelmiş geçmiş en büyük değerlerinden olan, 12 yıla sığdırdığı fotoğrafçılık yaşamından sanat dünyamıza unutulmaz kareler armağan eden Yıldız Moran, Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi’nden çıkan retrospektif kitapla anılıyor.

28.12.2017Kitap Sanat
Asgari ücret 2 bin 300 TL olsun önerisi

'Asgari ücret 2 bin 300 TL olsun' önerisi

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, asgari ücretin net 2 bin 300 lira olması gerektiğini belirtti.

8.12.2017Ekonomi
Rock yıldızı Chris Cornell hayatını kaybetti

Rock yıldızı Chris Cornell hayatını kaybetti

Soundgarden ve Audioslave gruplarının solisti Amerikalı müzisyen Chris Cornell, 52 yaşında yaşamını yitirdi. Ölüm haberiyle dünyada şok etkisi yaratan ünlü müzisyenin bugün Rock the Range adlı festival kapsamında Columbus’ta sahneye çıkması bekleniyordu.

18.05.2017Hayat
YÖK, iletişim fakültelerini dekanlarla değerlendirdi

YÖK, iletişim fakültelerini dekanlarla değerlendirdi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, iletişim odaklı programlara yönelik durum değerlendirmesi yapmak için iletişim fakültesi dekanlarıyla YÖK’te bir araya geldi. Toplantıyla bu programdaki eğitimin niteliği ve fakültelerin sorunlarına yönelik yapılacak iyileştirmelerle ilgili yol haritası belirlenmesi, mezunların mesleki yeterliliği ve istihdam sorunları konusunda görüş alışverişinde bulunulması amaçlandı.

9.05.2017Eğitim
Avrupa’daki Türkler arasında da kutuplaşma var

Avrupa’daki Türkler arasında da kutuplaşma var

Avrupa ile ilişkiler hiç olmadığı kadar gergin... Türk siyasetçilerin Almanya ve Hollanda’da evsahibi ülkeler tarafından üst üste iptal edilen mitingleri; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Almanya ve Hollandalı mevkidaşlarıyla yaşadıkları söz düelloları ve nihayet Rotterdam’daki diplomatik kriz sonrasında Avrupa karıştı. Tansiyonu yükselen göçmen kökenli Türkler özellikle Rotterdam’daki gösterilerde polisle karşı karşıya geldi. Yıllardır ülke ülke, şehir şehir Avrupa’daki Türk göçmenleri çalışan ve bu yıl İtalya’da EUI Robert Schuman Merkezi’nde araştırmalarına devam eden İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Kaya’yla Avrupa’daki Türklerin dününü bugününü konuştuk.

18.03.2017Gündem
Buralı olup da burada olmayanlar

Buralı olup da burada olmayanlar

Ekin Saçlıoğlu, Galata Rum Okulu’nda açtığı sergisinde, varlık mücadelesi veren Anadolu türlerini konu alıyor. Sergi, hayvanlardan bahsediyor gibi ama adı yanılgıya pay bırakmıyor: “Bunlar fabl değil çocuklar!”

10.03.2017Kitap Sanat
Ünlü siyasetçilerin Göksu buluşmaları

Ünlü siyasetçilerin Göksu buluşmaları

Milli Görüş hareketi için 2000’li yıllar sorunlu başlamıştı. Refah Partisi’nin kapatılmasıyla kurulan Fazilet Partisi de aynı akıbete uğramıştı. Hareket, aynı zamanda ‘yenilikçiler’ ve ‘gelenekçiler’ olmak üzere iki gruba ayrılmıştı.

4.03.2017Gündem
Egetürk’ün sırrını üç kişi biliyor

Egetürk’ün sırrını üç kişi biliyor

Bu yıl 50’nci yaşını kutlayan Egetürk’ün sucuklarını ve et ürünlerini Avrupa’da tatmayan Türk neredeyse yok. Egetürk’ün sucuklarının vazgeçilmez tadını veren özel baharat karışımı yıllardır büyük bir sır olarak saklanıyor.

12.12.2016Ekonomi
Bodrum Masalının yönetmeni Mehmet Ada Öztekin’le konuştuk

Bodrum Masalı'nın yönetmeni Mehmet Ada Öztekin’le konuştuk

Kanal D’nin yaz aylarında başlayan ve yeni sezonda da devam eden dizisi “Bodrum Masalı”, son dönemin en çok izlenen projelerinden oldu. Dizinin bu başarısını yönetmeni Mehmet Ada Öztekin’le konuştuk.

12.10.2016Magazin
90ların efsane ismi Hazal şimdi nerede, ne yapıyor

90'ların efsane ismi Hazal şimdi nerede, ne yapıyor?

Takvimler 1995'i gösterdiğinde müzik dünyası yeni bir isim ile tanıştı: Hazal!

10.09.2016Magazin
Belgesel dediğin seyredende iz bırakmalı

Belgesel dediğin seyredende iz bırakmalı!

“Ben hep belgesel izliyorum, diziymiş filmmiş işim olmaz!” diyenlerin bile gözünden kaçan, izleyenin üstünde etkisini yıllar boyu sürdürebilen belgeseller var. Belgesel deyince sadece aklına dünya güzeli aslanlar, hızlı koşan zebralar gelenlere ise bir haberimiz var, belgesel dediğin derin bir derya, görünmeyen tarafına da bakmak lazım!

24.07.2016Keyif
Beyaz Toros’lar şehirden köylere gitti

Beyaz Toros’lar şehirden köylere gitti

DOĞU ve Güneydoğu’da 1990’lı yıllarda faili meçhul, infaz ve kaçırmalarda kullanılan ve dün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Van’da yaptığı, "Ak Parti iktidardan inerse buralarda terör çeteleri ya da eskiden olduğu gibi beyaz Toroslar dolaşacak" sözleriyle ilgili yeniden gündeme gelen Beyaz Toros’ların artık şehir merkezinde pek kullanılmadığı, halen köylerde kullanıldığı bildirildi.

21.10.2015Ekonomi
Beyaz Toros tartışması devam ediyor

'Beyaz Toros' tartışması devam ediyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Van mitinginde, "AK Parti iktidardan inerse buralarda terör çeteleri ya da eskiden olduğu gibi Beyaz Toroslar dolaşacak" sözleri ile başlayan tartışma sürüyor.

21.10.2015Gündem
TOBB, EUROCHAMBRESin daimi başkan vekilliğine seçildi

TOBB, EUROCHAMBRES'in daimi başkan vekilliğine seçildi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliğinin (EUROCHAMBRES) daimi başkan vekilliğine seçildi.

17.10.2015Ekonomi
TOBB, EUROCHAMBRESin daimi başkan vekilliğine seçildi

TOBB, EUROCHAMBRES'in daimi başkan vekilliğine seçildi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliğinin (EUROCHAMBRES) daimi başkan vekilliğine seçildi.

17.10.2015Ekonomi
Juventus efsanesi geri dönüyor

Juventus efsanesi geri dönüyor

UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Barcelona ile karşılaşacak Juventus, uzun bir aranın ardından yeniden "altın çağını" yaşadığı günlere dönüyor.

14.05.2015Futbol

Yazar Sonuçları

Ben gençken televizyona çalışmak cool değildi

Kariyerine şarkıcı ve söz yazarı olarak başladı. Yazar, yönetmen ve oyuncu olarak devam etti. 1996 yılında bağımsız drama “Sling Blade” ile hem ‘en iyi senaryo’ dalında Oscar ödülünü kazandı hem de ilk ‘en iyi oyuncu’ adaylığını elde etti. Müzik tutkusu hiç bitmedi, 2007 yılında rock&roll grubu The Boxmasters’ı kurdu. Oyunculuğun yanı sıra albüm yapmaya ve turnelere çıkmaya devam etti. Şimdilerde Amazon’un sevilen dizisi “Goliath”ın üçüncü sezonu ile televizyonda boy gösteren Billy Bob Thornton, Los Angeles’ta Barbaros Tapan’ın sorularını yanıtladı.

6.10.2019

Nejat F. Eczacıbaşı’nın anısına

“Yaşamın anlamı, her şeyden çok sanat yoluyla kavranabilir. 2000’li yıllar kültür ve sanatın, tüm toplumlar ölçüsünde yaratılıp paylaşıldığı, yepyeni bir kültür demokrasisinin başlangıcı olacaktır.”

29.09.2019

‘Çaylar şirketten’ dönemi bitiyor

Türkiye’nin şehirlerarası yolcu taşımacılığı sektöründe Kamil Koç’un Alman Flixmobility’ye satılmasıyla yeni bir dönem kapıda. Bir teknoloji girişimi olan Flixmobility’nin Kamil Koç’tan sonra başka markalarla da işbirliği yapabileceği, acenteli, ikramlı, servisli geleneksel yapının da değişeceği belirtiliyor.

15.09.2019

Ne kısmetsiz bir yermiş

NE kısmetsiz yermiş şu Dünya Ticaret Merkezi Projesi...

16.05.2019

Cem Boyner Türkiye’nin ‘Jack Ma’sı olur mu?

Beymen ve Ay Marka’yı Katarlı Mayhoola’ya tamamen satan Cem Boyner’in hayali Ali Baba’nın kurucusu Jack Ma gibi perakendede teknoloji devi yaratmak. Mayhoola’dan gelecek kaynak bunun için harcanacak. Yeni lojistik merkezi ise Gebze’de sessiz sedasız açılmış. Mayhoola ise Beymenle coğrafi avantaj yaratacak. Duyumlarımıza göre Beymen’de yönetim değişmeyecek.

12.05.2019

49’unda ölmeseydi...

O olayların başlangıcı, Fatih’in 3 Mayıs 1481’de Gebze Sahrası’ndaki zamansız ölümdür. 15. ve 16. asırlarda bilimin, teknolojinin gelişimini tayin eden en önemli faktör hükümdarın kişiliği ve kendi ilgi ve bilgisidir. Türk İmparatorluğu Batı’da Avrupa’nın eşiğinde en önemli Rönesans adamını bu sayede yitirdi. Timur’dan sonraki taht kavgalarıyla da Orta Asya’daki parlak Rönesans, o Rönesans’ın ve bilimin temsilcisi Uluğ Bey’in ortadan kaldırılmasıyla sona erdi.

5.05.2019

Artık şehir doğru planlanmalı

Orhangazi, son 16-17 yıllık dönemde eskisi kadar göç almıyor.Ancak, bundan sonra da göç almayacağı anlamına gelmiyor.

17.05.2018

Yol bitti yeni bir yol inşa edemedik

Tugay Kerimoğlu ve Etkin Ünal, 90’lı ve 2000’li yıllar boyunca futbol dünyasının gıptayla bakılan çiftlerindendi. Tugay, Türk futbolunun en şaşaalı kariyerine imza atan oyuncularından oldu, Galatasaray, Glasgow Rangers ve Blackburn Rovers’ta oynadı. 22 ve 14 yaşlarında iki çocuğu olan çift, tek bir gün bile kavga etmedi. Etkin’in deyimiyle “yüzde 90’ı mükemmel” bir evlilik yaşadılar. Peki 25 yıllık bu mükemmel evlilik neden bitti? Bir kadın neden 25’inci evlilik yıldönümüne bekar girmek için boşanma tarihini bir gün önceye aldırır? Tüm bunları merak edip bugüne kadar hiç konuşmayan Etkin’in kapısını çaldım. “Yolumuz bitti. 20 yıl boyunca 40 bin kişinin verdiği alkışı ben ona veremedim” dedi...

27.01.2018

Hem lümpen hem de kadim değil

ANADOLU’da tarihsel olarak “mülkiyet” sirkülasyonu hayli yüksektir.

14.01.2018

Müzik dünyamızı zenginleştiren yarışma

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nın CD’sini dinledim. Konser Şarkıları yarışması müzik dünyasına yeni besteciler kazandırıyor.

18.11.2017

Militarist dizilere neden kızıyorsunuz?

Sinemada “Dağ 2”nin başarısıyla başlayan ve bir anda ekranları istila eden militarist dizileri bazıları eleştiriyor. Savaş kışkırtıcılığı yaptığı, şiddeti özendirdiği, barış dili yerine savaşın dilini kullandığı gerekçesiyle...

20.04.2017

“ABD’nin kafası hiç bu kadar karışmadı, Suriye ile ilgili sorular, seçimler sonrası için kaygılar”

Paris’teki kanlı saldırılar ve daha da geri giderek 1 Kasım seçimleri ardından Amerikalıların, Türkiye’yi nasıl gördüklerini soran çok.  Şunu öncelikle belirteyim ki; Amerikan halkı veya siyasetçisi sadece güncel konulara bakar.  Bizdeki gibi tarihin karanlık, karışık ve teorilerle dolu sayfalarına bakmazlar.

22.11.2015