Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Haberi olmadan AK Parti üyesi yapılmış

  27 Kasım 2012 - 00:00Son Güncelleme : 27 Kasım 2012 - 00:47

  Siyasi partilerin taşra teşkilatlarına yönelik "yeni üye kazanın" baskısı, hem parti teşkilatlarını, hem de vatandaşları sıkıntıya sokarken, isteyenler Yargıtay'ın internet sitesinde yer alan sorgulama linki sayesinde herhangi bir siyasi partiye üye olup olamadıklarını öğrenebiliyor.

  Bu konudaki son olay ise, Batman'da yaşandı.

  AK Parti Batman-Gercüş ilçe teşkilatının, bazı kişileri haberleri olmadan partiye üye yaptıkları ortaya çıktı.

  HERHANGİ BİR SİYASİ PARTİYE ÜYE MİSİNİZ, HEMEN KONTROL EDİN

  Habersiz parti üyeliği olayı, Ramazan Serim'in haberi olmadan 5 yıldır AK Parti'ye üye olduğunu anlamasıyla ortaya çıktı.

  Konuyu haber yapmak için araştıran Dicle Haber Ajansı'ndan editör Abdurrahman Gök, kendisinin de yine aynı konudan mağdur olduğunu öğrendi.

  Gazeteci Gök'ün habersiz parti üyeliği olayı şöyle gelişti;
  Gök, habersiz AK Parti üyesi yapıldığını öğrenen Ramazan Serim'in İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesine yaptığı başvuruyu öğrenerek, harekete geçti.
  Vatandaşların siyasi parti üyesi olup olmadıkları konusunda bilgi veren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Parti üyelik sorgulama sayfasına girerek, denemek için kendi durumuna bakan Gök, kendisinin de "Adalet ve Kalkınma Partisi - Batman Gercüş Teşkilatı 2012/1L Dönem aktif üyesi" olarak kaydının yapıldığını gördü. /images/100/0x0/55eb4982f018fbb8f8b77844

  Olaya tepki gösteren Gök, AK Parti Gerçiş İlçe Başkanı Ali Öner'i arayarak, imzalı bir başvurusu olmadan partiye nasıl üye yapıldığını sordu. Gök, AK Parti İlçe Başkanı ile temasını şöyle anlattı;
  "AK Parti İlçe Başkanı'na ‘Parti üyeliği resmi bir işlem ve partilere üyelikte de kişilerin kendi imzaları olmalı. Benim imzam nasıl atılmış ve nasıl üyelik kaydım yapılmış’ diye sordum. İlçe Başkanı Öner de bana ‘Bilgim yok gerçekten, bilgisayarda uğraşırken yanlışlık olmuştur’ yanıtı verdi. ‘İmzamı da mı yanlışlıkla atmışlar bu nasıl izahat’ sorusuna ise Öner, ‘Vallahi yanlışlık olmuş. Kimlikleri demek getirmişler yazıhanede bunları kaydederken, bazen bazı kimlikler tam okunmuyor o yüzden yanlışlık olmuştur özür diliyorum, düzelteceğim hemen kaydınızı sileceğim’ dedi."
   
  Parti üyeliği için ıslak imzalı bir başvuru ile, TC Kimlik numarası, anne kızlık soyadı gibi özel bilgilerin verilmesi gerektiğini kaydeden Abdurrahman Gök, AK Parti ilçe Başkanı'na ‘bunlar olmadan, nasıl üye yapıldığı’ konusunda ısrarlı sorular sormaya devam etmesi üzerine ise, Başkan'ın "Bakın Abdurrahman bey siz de Gercüşlüsünüz ben de Gercüşlüyüm. Yani şimdi bir birimizin hatalarını böyle büyütmemek gerekiyor. Senden on kez özür diliyorum. Bence fazla büyütmeyin" yanıtını verdiğini anlattı.
   
  "TERÖRİST SUÇLAMASIYLA YARGILANDIM. BENİ NASIL ÜYE YAPMIŞLAR?"
   
  AK Parti iktidarı döneminde yaptığı haberler nedeniyle hakkında yaklaşık 15 dava açıldığını ve 9 ay cezaevinde kaldığını da hatırlatarak, "Ben de tutuklandığımda 'örgüt propagandasından' ceza aldım. Beni 'terörist' diye 9 ay cezaevinde tuttular. Hem üyeliğimin nasıl yapıldığının ortaya çıkarılması, hem de bana yaşatılan bu 'utanç verici' durumdan dolayı suç duyurusunda bulunacağım'' dedi.
   
  VATANDAŞLAR YARGITAY SİTESİNDEN DURUMLARINA BAKABİLİYORLAR
   
  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın internet sitesinde yer alan http://vatandassipar.yargitaycb.gov.tr/proxyYargitay/portal_baslangic.uyap adresinden, vatandaşlar kişisel bilgilerini girerek, kendi durumlarını da kontrol edebiliyorlar.

  İSTEĞİNİZ DIŞINDA ÜYE YAPILDIYSANIZ

   Eğer vatandaş sorgulama sonucunda, haberi olmadan herhangi bir siyasi partiye üye yapıldığı sonucuna ulaşırsa, bunu iptal ettirmek için şu işlemlerden birini yapması gerekiyor;
  * İlgili Parti Genel Merkezine başvuru ile
  * Noter aracılığı ile düzenlenen istifaya ilişkin belgenin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosuna ait 312 425 99 65 – 417 33 37 no’lu faksa iletilmesi ile
  * İlgilinin şahsen, kimliği ile birlikte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosuna başvurarak istifa dilekçesi vermesi halinde, istifaları işleme alınır.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 94 Yorum }
  • saygı duy 27.11.2012 12:20:44
   Seçimlerde ölü vatandaşlara oy kullandırdılar bu gayet normal bir olay zaten.. O yüzden bu yapılan 'habersiz' üyelik olayına çok şaşırdım(!)..
  • Arslan YILDIRIM 27.11.2012 10:08:44
   UMUT UMUT,Sunu anlamanız gerekmekte insanların karsılıksız olarak sevebilecegi,gönül verebilecegi ve pesinden gidecegi insalar,kuruluslar vardır.Mesela ben Trabzonspor ve Akpartinin pesinden gitmeyi seviyorum.Üstelik sizin yaftaladıgınız gibi degil tamamen karsılıksız,bu acıdan bakmanızı rica ederim
  • cihan atagil 27.11.2012 02:21:22
   ak parti gibi bir serefli partiye üye olmussun daha ne istiyorsun
  • bozkurt hasan 27.11.2012 02:14:09
   Birzamanlar Makarna Kömür Getireceğiz Şu Formu Doldurmanız Lazım Diye Kapınıza Gelenler O Formların Aslında Akp Üyelik Formu Olduğunu Size Söylememişlermiydi.Şimdi Bilmiyormuşsunuz Gibi Şaşkınlık İçindesiniz Ne Hazin.Bu Devlet Geleneği İtibariyle Yüzyıllardır Herşeyi Kayıt Altında Tutar.
  • Halil Fatih YILDIZ 27.11.2012 01:15:54
   yalnış bir uygulama kimsenin haberi olmadan bir siyasi partiye bir kişinin üye yapılması hatalı bir durumdur
  • ahmet vural 27.11.2012 01:12:44
   EVET BENDE İNANIYORUM.BU SİSTEM VE YAZILIN AKP'Yİ İKTİDAR YAPMIŞTIR.KİMDEN SORSAM DİYOR BEN AKP'YE OY VERMEDİM.MUHALEFET PARTİLERİNE SESLENİYORUM BU DÜNYADA TERK EDİLMİŞ HATTA SAHTEKARLIKLAR YAPILDIGI ORTAYA ÇIKMIŞ BİR YAZILIMI MALESEF SEÇİMLERDE KULLANILMIŞDIR.MUHALEFET İTİRAZ ETSİN SEÇİME GİRMESİN
   
  HaberlerAlexander MilosevickampAyrılıkAYŞE CORATransferŞiliDeprem