"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Haberci rüyaları değil ‘şimdi’yi kovalayın

<B>G</B>eçen hafta başladığımız tarihi değiştiren rüyalar dizisine, bugün de ABD’nin 16’ncı Başkanı Abraham Lincoln’nun rüyasıyla devam edelim.

Amerika’nın 16’ncı Başkanı Lincoln, 16 Nisan 1865 yılında korkunç bir rüya gördü. Rüyasında, Beyaz Saray’ın çalışanları panik içerisinde sağa sola koşturarak başkanın öldüğünü haber veriyorlardı. Lincoln rüyadan çok etkilenmişti, ter içinde uyandı. Birkaç saat uyuyamadı.

Sabah olduğunda, bu rüyayı eşine ve doktoruna anlattı. O gün gerçekleştirilen kabine toplantısında bile rüyasından bahsetti. Lincoln’ün gün içerisinde azalmadan devam eden kaygılı halini, çevresindekiler bu tür rüyaların kişinin ömrünü uzatan rüyalar olduğu açıklamasıyla gidermeye çalıştılar. Açıklamalar boşunaydı. Aynı günün akşamı korkulan olacaktı.

Lincoln, eşi ve iki arkadaşı, 4 yıllık mücadeleden sonra Kuzey’in zafer kazanması ve iç savaşın sona ermesini kutlamak amacıyla Ford Tiyatrosu’nda ‘Amerikan Kuzenimiz’ adlı oyunu izlemeye gittiler. Oyunun üçüncü perdesinde, Lincoln ve beraberindekilerin bulunduğu tiyatronun Başkanlık Locası’nın kapısı yavaşça aralandı ve sahneden gelen ışıkla elinde parlayan şeyin silah olduğu belli olan genç bir adam, içerideki kimse hareket etmeye fırsat bulamadan, silahtaki kurşunları başkanın başına boşaltmaya başladı. Başkan koltuğa yığılıp kalmıştı. Ölümünü haber veren rüyanın üzerinden daha 24 saat geçmeden, Lincoln’ün rüyası gerçek olmuştu.

Tüyleriniz diken diken oldu değil mi? Normal. Abraham Lincoln’un bu ürkütücü rüyası, haberci rüyalara çok önemli bir örnek teşkil eder.

Hiç kendinizi yormayın. Gelecek, umduğunuz ya da ummadığınız şekilde, haberli ya da habersiz kendi bildiği şekilde karşınıza çıkar. Siz, bugüne konsantre olun, bugünü anlamlı kılın. Bu ‘geçmiş’ ve ‘gelecek’ tavukla yumurta gibidir. Hangisinin hangisinden çıktığı pek belli değildir!

Şu dönemde iyice rotasını şaşırmış evrensel senaryoda, kontrol dahilindeki tek süreç ‘şimdi’dir. O’na dikkat edin! Değerinin farkına varın.

Tüm güzel rüyalarınız gerçek olsun,

Sevgi ile kalın

Niobe

RÜYA ANALİZLERİ

Rumuz: MAVİ

Rüyamda çok berrak ve temiz denizi olan bir adadayım. Benim dışımda birkaç arkadaşım da yanımda. Yiyeceğimiz olmadığı için balık avlamaya karar veriliyor. İlginç bir şekilde hemen kıyıda en sığ yerde denize ağ atıyoruz. Bir süre sonra ağlara onlarca balık yakalanıyor.

Bu balıkların hepsi televizyonda belgesellerde gördüğüm renkli okyanus balıkları. Mavi, turuncu bir çok renk balık var. Yanımda olan arkadaşlarımdan tam olarak hatırladığım bir kişi, denizle oldukça haşır neşir olan deniz tutkunu olan bir arkadaşım.

Ağlardaki balıkları yakalayıp, onun bildiğini düşünerek ‘Bu balık yenir mi?’ diye ona soruyorum. Ama her balığı bilemeyeceğini söylüyor. ‘Hani sen her balığı bilirdin?’ diyorum ve kızıyorum. Sonra birkaç büyük balığı yemeğe karar veriyoruz. Balıklar büyük olmalarına rağmen pişirilince tabakta minicik kalıyorlar, çok şaşırıyorum. Rüyamın sonunda yemeğe kırmızı pul biber ve birkaç baharat attığımı hatırlıyorum.

Yorum:
Bu rüyayı gördüğünüz hafta içerisinde balık tutmaya ya da yemeye gittiyseniz, arkadaşlarınızla balıkla ilgili koyu bir sohbet ortamında bulunduysanız veya bu konuda bir belgesel seyrettiyseniz bu rüya rastlantısal bir rüyadır.

Günlük hayatınız uykunuza yansımıştır. Böyle bir yorum getiriyorum çünkü rüya bana bu şekilde hissettirdi açıkçası. Ancak bu durum yoksa, rüyada görülen balık genel anlamıyla kendinizi ve duygularınızı keşfetmeye başladığınızı, dünyaya, evrene ve orada olup bitenlere merakınızı, sezgilerinizin giderek güçlendiğini ifade eder.

Rüyanızda arkadaşınıza kurduğunuz cümle, onun, sizi anladığını söylemesine rağmen, anlamadığını düşündüğünüzü gösteriyor. Rüya genelinde duygusal beklentilerinizin çoğaldığını, elinizdekilerin size yetmediğini söyleyebilirim, tabii birinci paragrafta bahsettiğim durum yoksa.

RÜYA SEMBOLLERİ

İĞNE

Rüyanızda iğneyle dikiş dikiyorsanız, yakın çevreyle ilişkilerin düzeltileceği anlamına gelir. Birisine iğne yapıyorsanız, ilişkilerinizde sözü geçen taraf olma çabanızı; eğer karşı taraf size iğne yapıyorsa başkalarının söz ve eylemlerinden fazla etkilendiğinizi gösterir.

KUŞ

Geleneksel anlamda düşünmeden konuşan arkadaşları sembolize eder.

İLAÇ

Rüyada ilaç içmek, halledilemeyen bir sorunda, dışarıdan destek beklemek ya da umduğu bir şeyler olmak anlamak anlamına gelir. Bazen sağlık konusunda bir uyarıya da işaret edebilir.

MERHEM

İyileşmeyi ve çözüm getiren her tür olayı haber verir.

MISIR

Bol miktarda görülen mısır, içsel zenginliği ya da yakında elde edilecek maddi kazanımları ifade eder.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI