Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Haberal'ın Adli Tıp'a sevkinde top savcılıkta

  Selahattin GÜNDAY/İSTANBUL, (DHA)
  10.05.2011 - 11:41 | Son Güncelleme:

  Ergenekon davasının tutuklu sanığı, CHP Zonguldak Milletvekili adayı Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın Adli Tıp Genel Kurulu’na sevk edilmesi talebini Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı değerlendirilecek.

  Haberal’ın avukatları geçtiğimiz günlerde Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Haberal’ın cezaevinde yatabileceğine dair 3. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun ‘oy çokluğu’ ile karar verdiğini hatırlatan avukatlar dilekçelerinde "Adli Tıp Kurumu Kanunun 15. Maddesi’ne göre Adli Tıp İhtisas Kurullarınca ‘oybirliğiyle’ karara bağlanamamış olan işleri Adli Tıp Genel Kurulu inceler ve kesin karara bağlar. Bu kanun maddesi gereğince müvekkilimiz Haberal’ın Genel Kurul’a sevkini istiyoruz" demişti.

  MAHKEME BAŞKANI KARARI MUHALEFET ETTİ

  Haberal’ın avukatlarının dilekçesini inceleyen mahkeme heyeti oy çokluğu ile ‘bu talebi değerlendirmekle mahkemenin değil Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nın görevli olduğuna’ karar verdi. Karara muhalefet eden Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, "Bu talebi mahkememiz karara bağlayabilir" dedi. Ancak mahkemenin iki üye hakimi Hasan Hüseyin Özese ile Sedat Sami Haşıloğlu, "Bu talebi değerlendirmek mahkememizin görevi değil. Bu konuda karar vermesi gereken yer savcılık makamıdır. Bu konuda kararı Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı vermelidir" gerekçesi ile talebi reddetti.

  SİLİVRİ SAVCILIĞINA BAŞVURDULAR

  Avukatlar bu karar üzerine Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak Haberal’ın Adli Tıp Genel Kurulu’na sevk edilmesini istedi.

  3. İHTİSAS KURULU’NDA KARAR BİR KARŞI OYLA ÇIKMIŞTI

  3. Adli Tıp İhtisas Kurulu verdiği kararda, Haberal’ın ‘ilaç tedavisi altında ve gerektiğinde kontrolleri yapılarak cezaevi şartlarında infazına devam edilebileceğini’ belirtmişti. 11 kişilik heyetin verdiği kararda bir de muhalefet şerhi vardı.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı