Gündem Haberleri

  Haberal’ın duruşmaya katılması mümkün değil

  Ayşegül USTA/İSTANBUL,(DHA)
  21.12.2009 - 18:12 | Son Güncelleme:

  İKİNCİ Ergenekon Davası'nın 25’inci oturumunda dava dosyasına gelen evraklar okundu. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kardiyoloji Enstitüsü’nden gönderilen yazıda Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın tedavisinin devam ettiği, duruşmaya katılmasının mümkün olmadığı belirtildi.

  Enstitüden gönderilen yazının devamında Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın savunmasının da kısa süreli olabileceği vurgulanarak, hastane tarafından online bağlantı imkanının sağlanabileceği kaydedildi.

  Ayrıca sanıklardan ele geçirilen CD ve DVD’lerin el konulma, yazılma ve oluşturulma tarihlerine ilişkin naip hakim tarafından yapılan bilirkişi incelemesinin tamamlandığı ve mahkeme dosyasına konulduğu belirtildi.

  Tutuklu sanık Yarbay Mustafa Dönmez için avukat istenen İstanbul Barosu tarafından müdafi tayin edilmediği açıklandı.

  ADLİ TIP KURUMU'NA GİDEMEDİ

  Gelen evrakların ardından söz alan tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün avukatı Ali Rıza Dizdar, müvekkilinin sabah 08.30’da Adli Tıp Kurumu’na gitmesi gerektiğini ancak doktorlar müsade etmediği için gidemediğini söyledi. Doktorların hayati tehlikesi bulunduğu için müvekkilini Adli Tıp Kurumu’na göndermediğini söyleyen Dizdar, "Ancak ben müvekkilimin hayati tehlikesinin olduğunu mahkemeye anlatamadım" dedi.
  Sanıklar avukatlarının ardından söz alarak görüşlerini açıklayan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali pekgüzel, duruşma salonunda sanık avukatlarına ayrılan bölümde oturan bir kısım kişilerin TBMM üyesi olduklarının anlaşıldığını söyledi. İzleyicilere ayrılan bölümde yeterince boşluk olduğunu belirten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel şunları söyledi:
  "3069 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeliği (TBMM) ile Bağdaşmayan İşler Hakkında Kanunun’un 3’üncü maddesi özet olarak, TBMM üyeleri devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarda devlet aleyhine vekil olamazlar, serbest mesleklerini icrada milletvekilliği ünvanlarını kullanamazlar ve 7’inci maddesi özet olarak 'bu kanuna aykırı hareket eden üyeler hakkında içtüzük hükümleri uyarınca işlem yapılır. Üyeliğin düşmesine, TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğu ile karar verilir. Sayın milletvekillerinin yargılamayı duruşma salonunun izleyicilere ayrılmış sıralarında takip etme imkanına sahipken özellikle sanık müdafilerine ayrılmış sıralarda oturdukları, duruşma aralarında bazı sanıklar ile görüşme yaptıkları gözlenmektedir. Bu kapsamda bir sayın milletvekilinin dava sanıklarından birisi ile önceye ait aralarında avukat-müvekkil ilişkisi bulunduğu da dosya kapsamından anlaşılmaktadır. Bir kısım sayın milletvekillerinin duruşmalardan sonra yargı görevleri ve yargılama konuları hakkında basına demeç verdikleri de gözlenmektedir."

  TUTANAKLARIN MECLİS'E GÖNDERİLMESİNİ İSTEDİ

  Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel bu açıklamanın ardından CMK’nın 205’inci maddesi ve 3069 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeliği ile Bağdaşmayan İşler Hakkında Kanunun’un gereğince duruşma tutanaklarının gereğinin yapılamsı için TBMM Başkanlığı’na gönderilmesini istedi.

  Tutuklu sanıklar Cihan Arık, Süleyman Solmaz, Melih Yüksel’in tahliyesini talep eden Mehmet Ali Pekgüzel bazı sanıkların talebi üzerine geçtiğimiz günlerde Ergenekon soruşturması kapsamında ifadesi alınan 3 eski kuvvet komutanı Özden Örnek, İbrahim Fırtına ve Aytaç Yalman’ın ifade örneklerinin incelenmek üzere getirtilmesini, soruşturma üzerinde gizlilik var ise ifadelerin taraflara verilmeyerek sadece mahkeme heyeti tarafından incelenemsini istedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı