Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Haber sunucusunun yatağı haber midir

Vatan Gazetesi, medyanın yüz vermediği <B>seks videosu</B>nu haberleştirirken nedense kendini savunma ihtiyacı duymuş.

Medyada bundan önce de ünlü bir tiyatro oyuncusunun ve ünlü bir dizi oyuncusunun seks videolarının haber yapılmasını örnek göstererek, ünlü bir haber sunucusunun sırf medya mensubu olduğu için kayırılmaması gerektiğini ima etmiş.

Sırf medya mensubu olduğu için kayırılmamalı tabii ki. Ama yanlış bir davranış için eski yanlışları örnek göstermek de yanlış.

Medyada bundan önce de pek çok yalan haber yapıldı diyerek yalan haberi meşrulaştıramayacağınız gibi, etik olmayan bir tutumu da daha önce çok yapıldı diyerek savunamazsınız.

Tecavüz haberlerinde, tecavüz mağdurunun kimliğini gizlemeye nasıl özen gösteriliyorsa, seks kasedi, seks skandalı haberlerinde de mağdurun kimliği gizli tutulmalı.

Ünlü tiyatro oyuncusuna yapılan şantaj haberinde, şantaj mağdurunun kimliğinin açıklanması etik olarak doğru değildi.

Çünkü şantaja uğrayan oyuncu bir suç işlememiş, kendisine karşı işlenen bir suçla mücadele ederken kimliği açıklandığı için iki kat mağdur edilmişti.

Sevişme sahneleri İnternet aracılığıyla dağıtılan ünlü dizi oyuncusunun kimliği de açıklanmamalıydı.

İnternet’te aşk tuzağına düşürülerek dolandırılan dekanın kimliği de gizli kalmalıydı.

Eğer Vatan Gazetesi, söz konusu seks videosu haberini ünlü haber sunucusunun kimliğini gizleyerek verseydi, savunması haklı bulunabilirdi.

Vatan dışında medyanın bu son olaya mesafeli kalması ise ümit verici. Belki bu sayede, kimlik açıklanması durumunda mağduriyetin artacağı türden haberlerde, mağdurların kimliğinin gizlenmesi ilkesi medyada kendine daha fazla taraftar bulur.

Kene olarak çizilmek

Sevgili Kanat Atkaya bir çağrıda bulunmuş.

Başbakan, kendisini kene olarak çizen Leman’a ve Mehmet Çağçağ’a açtığı 25 bin YTL’lik davayı kazanırsa, Çağçağ da "dileyen 25 kişiyi, 1000 YTL karşılığında kene olarak çizeceğim", diyerek tazminat parasını çıkartsın diye öneriyor.

İlk alıcısı kendisi olacakmış, yok mu peşime takılan diyor.

Var Sevgili Kanat, var. Ben de varım ama bütçem o kadarına izin vermiyor.

1000 değil ama 250 YTL işler benden.

Tabii piyasayı da bozmamak, tarifeyi laçkalaştırmamak lazım. Hatırlı müşteri de değilim ki, özel indirim isteyeyim.

O yüzden başka bir önerim var. Kene yerine, Tayyip Erdoğan gibi çizsin beni Mehmet Çağçağ.

Tarifeyi de şöye belirlesin:

Keneye benzetilerek çizilmek 1000 YTL, Tayyip Erdoğan’a benzetilerek çizilmek 250 YTL...

Cep numaralarının

olası kaynağı

Orgeneral Büyükanıt’a yönelik iftira mesajları binlerce cep telefonuna kısa mesaj olarak gönderilince hem başbakanımızı, hem basınımızı aldı mı bir merak?

Bu mesajları gönderenler, bu kadar çok insanın cep telefonu numarasını nereden bulmuşlarmış?

Geçen aralık ayında Telekomünikasyon Kurumu’nun cep telefonlarını takip etmek için 5 YTL’lerimizi toplayarak kurduğu sistemdeki güvenlik açığını yazdığımda, medyamızdan kimse ilgi göstermemişti oysa.

CHP Antalya Milletvekili Nail Kamacı’nın yazımda bahsettiğim güvenlik açığıyla ilgili verdiği soru önergesine de hükümetten doğru düzgün bir cevap gelmemişti.

"Cep telefonu kayıt sisteminde ulusal güvenlik riski var", "Cep telefonlarını takip edecek sistem bilgisayar korsanlarına davetiye çıkartıyor" demiştim taa aylar önce.

Şimdi herkes soruyor toplumun önde gelen kişilerine ait cep telefonu numaraları nereden bulundu diye?

Eh artık bir zahmet bakın bakalım bahsettiğim olası güvenlik açığına. Belki oradan sızmıştır bu numaralar.

X