Gündem Haberleri

  Haber-İş'ten Türk Telekom yöneticileri hakkında suç duyurusu

  A.A
  30.10.2007 - 15:46 | Son Güncelleme:

  Türkiye Haber-İş Sendikası, grev süreci içerisinde ilgili yasa ve mevzuatı çiğnedikleri ve sendikaya iftirada bulundukları iddiasıyla Türk Telekom A.Ş. yöneticileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

  Sendikanın bazı yöneticileri ile üyeleri, suç duyurusu öncesinde Ankara Adalet Sarayı önünde toplandılar.

  Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yahya Memiş, burada yaptığı konuşmada, “16 Ekim 2007'de aldıkları grev kararının üzerinden 15 gün geçtiğini ve Türk Telekom yöneticilerinin, bu süre içerisindeki bazı uygulamalarıyla adaleti yok saydığını” ileri sürdü.

  Grev sürecindeki mevzuata sadece işçilerin uymasının beklendiğini kaydeden Memiş, işveren konumundaki Türk Telekom yönetiminin de söz konusu mevzuata uyması gerektiğini, ancak yöneticilerin üzerlerine düşen görevi yerine getirmediklerini savundu.

  Türk Telekom yöneticilerinin, grev süreci içerisinde 438 kez kanunsuz uygulamada bulunduklarını iddia eden Memiş, “Telekom yöneticileri, grev kırıcılığı yaptılar” dedi. Memiş, ayrıca sendika yöneticilerine yönelik iftiralarda bulunulduğunu da öne sürdü.

  Yöneticilerin, söz konusu uygulamalarıyla Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 118. maddesinde düzenlenen “Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi” ve 267. maddesinde yer verilen “iftira” suçunu işlediklerini iddia eden Memiş, 438 ayrı suç duyurusu dilekçesi sunacaklarını söyledi.

  Sendika yöneticileri daha sonra suç duyurusu dilekçelerini, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına sundular.

  SUÇ DUYURUSU DİLEKÇESİ

  Suç duyurusu dilekçesinde, Türk Telekom yöneticilerinin bazı uygulamalarıyla 2822 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Yasası'nı çiğnedikleri savunuldu.
  Türk Telekom yöneticilerinin, “global ihale” adı altında üçüncü kişi grubundaki taşeron firma ve elemanları ile greve katılmayan birinci ve ikinci tip personele greve katılan işçilerin işini yaptırdığı ileri sürülen dilekçede, greve katılan işçilerin baskı ve iş akdinin feshi tehdidiyle grevden vazgeçirilmeye çalışıldığı iddia edildi.
  Türk Telekom'daki kapsam dışı personele İş Kanunu'na aykırı olarak yıllık 270 saati aşacak şekilde fazla mesai yaptırıldığı ileri sürülen dilekçede, “Anılan fiiller, en büyük faaliyeti grev olan sendikanın grevini engelleyen, anayasal bir hak olan grevin uygulanamaz hale gelmesine neden olan fiillerdir” denildi.

  Dilekçede ayrıca, Türk Telekom yöneticilerinin, son günlerdeki “sabotaj olaylarını Türkiye Haber-İş Sendikası'na ve yöneticilerine atfetmeye çalıştıkları” savunularak, Türk Telekom yetkililerinin, bu kapsamda birçok il ve ilçede suç duyurusunda bulundukları kaydedildi. Dilekçede, “Bu asılsız itham ve suç duyuruları nedeniyle müvekkiller hakkında hazırlık soruşturması başlatıldığından, iftira suçunun da tüm unsurları gerçekleşmiştir” ifadesine yer verildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı