Gündem Haberleri

  Haber-İş, Bakanlar Kurulu'nun grevi erteleme olasılığına karşı tedbir aldı

  ANKA
  03.10.2007 - 10:31 | Son Güncelleme:

  Haber-İş Genel Başkanı Ali Akcan, Türk Telekom’daki grevin Bakanlar Kurulu tarafından güvenlik gerekçesiyle ertelenmesi durumunda bütün işçilerin bir gün işe gelmeme hakkını kullanacağını bildirdi.

  Akcan, “Türk Telekom özelleştirilirken güvenlik sorununun olamadığı söylenmişti. Biliyorsunuz ki özelleştirme ile ilgili davamız devam ediyor. Bakanlar Kurulu güvenlik gerekçesini gösterirse bizde koşa koşa bu gerekçeyi mahkemeye sunarız” dedi.

  Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan, iftar yemeğinde basınla bir araya geldi. Basının greve ilişkin sorularını yanıtlayan Akcan, “Türk Telekom’un 2006 yılında net karı 2 milyar 710 milyon dolar. Bizim Telekom yetkililerinden talep ettiğimiz ücretlerin toplamı kurumun karının yüzde 6’sına tekabül ediyor. Şu anda yıllık 950 milyon YTL gibi olan personel ödemelerine bizim hesabımıza göre talep ettiğimiz artışlar yapılırsa yıllık 172 milyon artacak. Bu da yüzde 19 gibi bir rakam” diye konuştu.

  Greve gitmeleri halinde Türkiye’nin iletişim alt yapısının felç olacağının ifade eden Akcan, “O zaman Türkiye’de ne interaktif bankacılık sistemi çalışır, ne medya kendi arasındaki iletişimi sağlar, ne de bozulan telefonlar tamir edilebilir” dedi.


  "GÜVENLİK GEREKÇESİNİ MAHKEMEYE SUNARIZ"

  Akcan, bir gazetecinin “Grev büyük olasılıkla güvenlik gerekçesiyle Bakanlar Kurulu tarafından ertelenecek, bunun için ek tedbir aldınız mı” sorusuna şu yanıtı verdi:

  “Evet bunun için ek bir tedbir aldık. Grev Bakanlar Kurulu tarafından ertelenirse bütün işçiler olarak bir gün işe gelmeme hakkımızı kullanacağız. Türk Telekom özelleştirilirken güvenlik sorununun olamadığı söylenmişti. Biliyorsunuz ki özelleştirme ile ilgili davamız devam ediyor. Bakanlar Kurulu güvenlik gerekçesini gösterirse bizde koşa koşa bu gerekçeyi mahkemeye sunarız.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı