Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Habbeyi kubbe yaparken

Bülent Arınç, Fazilet Partisi'nin milletvekillerinden biriydi. Parti kapatılıncaya kadar kendilerine <B>gelenekçi </B>ve <B>yenilikçi</B> denen iki kanat arasında gitti geldi. Bir onlardan göründü, bir bunlardan. Uzaktan teşhisimiz yanlış değilse <B>‘‘İster orada ister burada fark etmez, yeter ki genel başkanlığa ben geleyim’’ </B>der gibiydi.

Neyse... Sonunda (ihtimal Necmettin Erbakan'dan yeterince yüz bulamadığı için) yenilikçi denenlere katıldı.

Arınç'tan söz etmemizin nedeni, kendisinin ‘‘yenilikçi’’lerin kuracağı partiden söz ederken ‘‘İlk seçimde iktidara geleceğiz’’ dediğine ilişkin bir gazetede gördüğümüz bir haber.

Merak ediyoruz... Eğer öteki tarafta kalsaydı Sayın Arınç bundan farklı bir şey söyleyecek miydi?

Kesinlikle hayır!

O takdirde bu beyanların (daha doğrusu bu politika anlayışının) samimiyetsizliğini tartışmaya bile gerek yok. Çünkü gerçek ortada...

Ama Arınç'ın bu sözleri eğer ‘‘Basında bizi destekleyen öyle bir akım var ki, bu gidişle iktidara elbet geliriz’’ inancına dayanıyorsa, o zaman bu konu üzerinde biraz durmak gerekir:

Gerçekten basınımızın son haftalardaki yayınlarını izleyen biri, Türkiye'de bir ‘‘yenilikçiler’’ ve özellikle bir ‘‘Recep Tayyip Erdoğan’’ olayı olduğunu sanır.

Basınımızın sabıkası bu açıdan maalesef hayli kabarıktır... Bakarsınız habbeyi (ufacık bir yuvarlağı) almış kubbe yapmış:

Nice ‘‘büyük ressamlar’’ üretti bu basın... Hemen hiçbiri uluslararası bir değer olamadan unutuldu gitti.

Nice isimler ‘‘büyük sporcumuz’’, ‘‘büyük modacımız’’, ‘‘büyük romancımız’’, ‘‘büyük işadamımız’’, ‘‘büyük doktorumuz’’ diye kamuoyuna sunuldu.

Hele bu işadamları denenler şöyle yurtdışında yaşamış biraz da para pul edinmiş biri olunca hakkında yazılanlar, adamın pusulayı iyice şaşırmasına yol açacak kadar utanç verici boyutlara ulaşır.

Bu dediklerimizden balon gibi sönmeyen ya bir isim gösterebilirsiniz yahut iki... Diğerleri bir maskaralık kanıtı olarak gazete koleksiyonlarında unutulmaya terk edilir.

Lakin aynı hata siyaset dünyasında yapılınca bedelini birlikte ve çok pahalı ödüyoruz. Uzatmadan vereceğimiz (bu konuda kendi hatamızı kabul ve itiraf ederek söyleyelim) bir Tansu Çiller örneği, her şeyi anlatmaya yeter.

O nedenle şimdi Recep Tayyip Erdoğan'ı şişirenler, Bülent Arınç'a ‘‘İlk seçimde iktidara geliriz’’ dedirtenler, ektikleri tohumun yarın nasıl bir meyve vereceğini de düşünmelidirler.

Özellikle şu yenilikçi ve gelenekçi farkı ne imiş, onu bilmeden, görmeden sırf Erbakan'a tepki olsun diye böyle davrananlara söylüyoruz.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI