Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Habaş'tan Altaş'a yanıt

  Hürriyet Haber
  04 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 04 Eylül 2000 - 00:01

  Ambarlı Limanı'nda LPG depoları inşa etiği için komşularıyla mahkemelik olan Habaş AŞ, her şeyin yasal olduğunu belirtiyor. Habaş yetkililerine göre limanda istenmemelerinin nedeni sigorta primlerinin artacak olması.

  Ambarlı Limanı ve çevresinde bir süredir devam eden huzursuzlukla ilgili 24 Ağustos tarihinde yayımlanan haberimize Habaş'tan yanıt geldi.

  Burada Habaş tarafından yapımına yeni başlanan büyük LPG depoları, çevredeki 9 şirket ve 2 site tarafından hoş karşılanmamış, tehlikeli olduğu gerekçesiyle bu 11 kurum Danıştay'a başvurmuşlardı. Hatta bu süreçte Habaş'ın ruhsatı da sonradan iptal edilmişti.

  Habaş yetkilileri ise, buradaki tesisler adına Ambarlı Limanı'nı işleten Altaş tarafından ortaya atılan iddiaların gerçek olmadığını, ortada yasaya aykırı durum bulunmadığını ifade ediyor. Firma, nazım planda yanıcı, patlayıcı madde depolama bölgesi olarak görünen arazilerine depoları inşa etmeye kararlı.

  Bizi karalıyorlar

  Bu kavga sürerken, Florence Nightingale Hastanesi'nde tıp amaçlı kullanılan bir gaz tüpü infilak etmiş ve bir kat yanmıştı. Bu durum, benzer ürünler üreten Habaş'ın büyük bir tehlike yaratacağını öne süren Ambarlı'daki tesis ve siteleri telaşlandırmıştı.

  Habaş Genel Müdürü İbrahim Yurtbay, Florence Nightingale Hastanesi'nde infilak eden tüpün Habaş'ın ürünü olmadığını belirterek, haklarında kasıtlı bir karalama kampanyası yürütüldüğünü iddia ediyor.

  Karalama kampanyasının nedeni olarak da Altaş'ın ortaklık teklifini kabul etmemeleri ve Habaş yüzünden limanda sigorta primlerinin artacak olmasını gösteriyor.

  Altaş, Ambarlı Limanı'nda platformu ve arsası bulunan 9 şirketin ortaklığından oluşuyor. Şirket, limanın işletilmesinden sorumlu. Limana gelen her yeni firmanın bu ortaklığa belli bir ücret ödeyerek katılması gerekiyor.

  Sorumlu belediye

  Altaş ve limanın çok yakınında bulunan İhlas Marmara Evleri ile Marin City siteleri, burunlarının dibine inşa edileceek olan LPG depolarını istemiyorlar. Nedeni ise heyelan bölgesinde ekstra tehlike yaratacak olması. Habaş da, konutların limana ve LPG depolarına bu kadar yakın olmasının yanlış olduğunu kabul ediyor. Ancak onlara göre hata yapılaşmaya izin veren ilçe belediyesinde.

  Habaş Genel Müdürü Yurtbay, kendilerinden dolayı bir tehlikenin söz konusu olmadığını, depoların İTÜ raporları doğrultusunda zemin rehabilitasyonu yapılıp, kazıklar çakıldıktan sonra 9 şiddetinde depreme dayanacak güçte inşa edildiğini, ayrıca Altaş'ın iddia ettiği gibi boruların Total ve Marin City arazisinden değil, belediye arazisinden geçirileceğini söylüyor.

  Ortaklık faturası

  Habaş'ın iddialarını Genel Müdür Yurtbay şöyle sıralıyor:

  ‘‘LPG depoları projesi ortaya çıktığında Altaş, bize bir yazı yollayarak 300 bin dolarlık ortaklık faturası çıkardı. Biz de çalışmalarımızı tamamladıktan sonra ortak olabileceğimizi söyledik. Buna rağmen bir de ihtarname gönderdiler. Madem bizi limanda istemiyorlardı, neden ortaklık önerdiler?’’

  Limanda Total'in de yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı madde tesisi bulunuyor. Habaş'ın depoları tam bu tesisin yanına inşa edilecek. Bu da limandaki riski iki katına çıkarıyor. Risk artınca sigorta primleri de artıyor. Habaş'a göre istenmemelerinin ikinci nedeni de bu.

  Habaş'ın iddiaları üzerine Altaş Genel Müdürü Gürdal Karadeniz ile konuştuk. Karadeniz prosedür gereği gelen tüm firmalara ortaklık teklif ettiklerini belirtiyor. ‘‘Buradaki altyapıyı kullanacak olan herkesin Altaş'a ortak olması gerekir. Habaş'a da ortaklık önerdik. Ama LPG deposu inşa etmemelerini de istedik. Habaş'ın demir-çelik faaliyetleri de var. Araziyi ve limanı bu amaçla kullanabilirler.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı