Gündem Haberleri

GÜNDEM

  H5N1 çıktı

  Hürriyet Haber
  14.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği Komisyonu, numunelerin İngiltere’de incelenmesinin ardından Türkiye’de kümes hayvanlarında tespit edilen kuş gribinin, insanlar için tehlikeli olan H5N1 tipi olduğunu açıkladı.

  Komisyon’un Sağlık ve Tüketicinin Korunmasından sorumlu üyesi Markos Kipriyanu, düzenlediği basın toplantısında, ‘Türkiye’de ortaya çıkan virüs hastalığa sebebiyet verecek H5N1 tipi kuş gribi’ dedi.

  H5N1 tipi kuş gribinin, Rusya, Moğolistan ve Çin’deki virüslerle doğrudan bağlantısı olduğunu da kaydeden /images/100/0x0/55ead5a5f018fbb8f899b80bKipriyanu, Komisyon’un Romanya’daki kuş gribi vakalarının aynı tür virüsten olup olmadığının henüz tespit etmediğini kaydetti.

  SEYAHAT UYARISI

  Kipriyanu, AB Komisyonu’nun tedbir olarak Türkiye, Romanya ve hastalığın görüldüğü diğer ülkelere seyahat edeceklere, çiftliklerden uzak durmaları ve yabani kuşlarla temastan kaçınılması biçiminde uyarılarda bulunacağını söyledi.

  60 KİŞİ ÖLDÜ

  Kuş gribi Asya’da son iki yılda çoğunluğu kümes hayvanları üzerinde çalışan 117 kişiye bulaştı ve bu kişilerden 60’ı öldü.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı