Gündem Haberleri

GÜNDEM

  H1N1 virüsü taşıyan lösemi hastası çocuk öldü

  Serkan KILINÇ/TRABZON, (DHA)
  05.12.2009 - 19:01 | Son Güncelleme: 05.12.2009 - 19:01

  KARADENİZ Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi’nde lösemi tedavisi gören ve kan testlerinde H1N1 virüsü taşıdığı tespit edilen 13 yaşındaki Cansu Hür hayatını kaybetti.

  Tedavisi devam eden lösemi hastası 3 çocukta da H1N1 pozitif çıktı. Hastanede bu çocuklarla birlikte toplam 8 H1N1 hastasının tedavi gördüğü öğrenildi.

  KTÜ Farabi Hastanesi’nde lösemi tedavisi gören 4 çocukta domuz gribi belirtileri görülmesi üzerine alınan kan örnekleri kısa süre önce Ankara Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne gönderildi. Dün gelen raporlarda 4 çocuğun H1N1 testleri pozitif çıktı. Çocuklardan 13 yaşındaki Cansu Hür, dün gece geç saatlerde hayatını kaybetti. 4 yıldır lösemi tedavisi gördüğü öğrenilen Cansu Hür’ün cenazesi ailesi tarafından Artvin’in Arhavi ilçesine götürülerek bugün toprağa verildi. Kan testleri pozitif çıkan lösemi hastası diğer 3 çocuğun durumlarının da kritik olduğu ve yoğun bakım servisinde tedavilerinin sürdüğü belirtildi. KTÜ Farabi Hastanesi’nde bu çocuklarla birlikte H1N1 testleri pozitif çıkan toplam 8 kişinin tedavisinin sürdürüldüğü öğrenildi.

  ACILI BABA: KIZIMIN GRİBİ YOKTU

  Dün gece hayatını kaybeden küçük Cansu’nun babası Yener Hür, kızını bayramdan önce lösemi tedavisi için hastaneye getirdiğini belirterek, “Kızımda hastaneye getirdiğimde gribal enfeksiyon yoktu. Serviste yüksek ateş ve ishal nedeniyle tedavi gören çocuklar vardı” dedi.

  BAŞHEKİM: DOMUZ GRİBİNDEN ÖLDÜ DİYEMEYİZ

  KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Tevfik Özlü ise, hastada H1N1 virüsü pozitif çıktığı için ölüm sebebinin sadece domuz gribi olamayacağını ifade ederek, “H1N1’in pozitif olması sadece H1N1’den öldüğü kanısına gelmez. Biz şundan öldü, bundan öldü diyemeyiz. Bütün ölüm sebepleri bir arada yazılır. Ama çocukta H1N1 pozitif çıktı” dedi. Ateşle gelen hastaların hepsinde H1N1 virisüne rastlama ihtimali bulunduğunu ifade eden Başhekim Özlü, “Bu hastalar bize H1N1 hastası olarak gelmedi. H1N1 tanısı konulmuş bir hasta geldiğinde zaten ayrı bir servise yatırıyoruz. Ateşle gelen hastaların hepsinde H1N1 olma şüphesi var. Hematolojiye yatan hastaların hepsi Nötropenik ateşle gelen hastalar. Bunlarda H1N1 pozitif olabilir. Ancak biz bunu ilk etapta bilmiyoruz. Yatarken, nötropenik ateş ve lösemiye dönük tedavi alıyorlar. Bir taraftan başka ne olabilir diye araştırma yapılıyor. Birinden diğerine geçiş olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı