Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hâlâ kayıp

  Hürriyet Haber
  21 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 21 Ocak 1999 - 00:01

  Bölücübaşının nerede olduğu, sırrını koruyor. Moskova, Apo'nun Rusya'da olduğunu kabul etmiyor. Buna karşılık bir Rus kaynak, ‘‘Apo, daha önce Moskova'da kaldığı evlerden birinde yaşıyor’’ dedi. Bir Rus gazetesi ise, ‘‘Moskova, Apo'yu arıyormuş gibi yapıyor’’ diye yazdı.

  Bölücü terör örgütü başının Roma'dan ayrılmasının üzerinden dört gün geçmesine rağmen, nerede olduğuna ilişkin hâlâ bilgi alınamadı. Rus yönetiminin kesin dille reddetmesine rağmen, Abdullah Öcalan'ın Suriye'den Moskova'ya ilk gidişi sırasında kendisine eşlik eden Rus milletvekiline yakın bir kaynak, ‘‘Apo, kesin olarak Moskova'da’’ dedi.

  Bölücübaşının Moskova'daki ilk dönemi sırasında çekilen filmi Türk gazetecilere izleten ve adını sadece ‘Aleksandar’ olarak açıklamakla yetinen bu kişi, önceki gün Anadolu Ajansı'nın Moskova Bürosu'nu arayarak ‘Öcalan Moskova’da' iddiasında bulundu, dün de Duma binasında görüştüğü Türk gazeteciye ‘‘Apo daha önce Moskova'da kaldığı evlerden birinde kalıyor’’ dedi.

  Bu arada Rus basını, kendi hükümetlerinin ‘‘Apo'yu arıyormuş gibi yaptığını’’ yazdı.

  Rus Sevodniya gazetesi, önceki gün yayınladığı bir yazıda, Rus makamlarının teröristi arıyor gibi yaparak aramadıkları ihtimali bulunduğuna işaret etti.

  Gazete, ‘Rus istihbaratı Öcalan’ı yine arıyor ve yine bulamıyor' başlığı ile verdiği haberde, teröristin, İtalya'ya gitmeden önce de Rusya'da bulunduğunun Türkiye tarafından tespit edildiği hatırlatıldı.

  VALİ: HABERİM YOK

  Bu arada bir sivil ve üç askeri havaalanına sahip, Moskova'ya 450 kilometre uzaklıktaki Nijni Novgorod'un Valisi İgor Sklarov, Hürriyet muhabirinin ‘‘Apo buraya mı indi?’’ sorusunu şaşkınlıkla karşıladı ve ‘‘Böyle bir haberi ilk defa sizden duyuyorum. Bana ne Moskova merkez yonetimi, ne de yerel güvenlik organları böyle bir olayla ilgili bilgi verdi' karşılığını verdi.

  Israrlı sorularımız üzerine Sklarov yarım saat süreyle Nijni Novgorod bölgesi Federal Güvenlik Servisi, ordu, İçişleri Bakanlığı, Gümrük Müdürlüğü ve Havalimanı yetkilileriyle önümüzde telefon görüşmeleri yaptıktan sonra 'Kusura bakmayın. Siz buraya boşuna gelmişsiniz. Böyle bir olay olsaydı bunu ilk duyacak kişi ben olurdum' dedi.

  Vali Sklarov esprili bir uslüba gecerek 'Bu Apo dediğiniz kişi Türkiye için madem ki bu kadar önemli, bir gün Nijni Novgorod'a gelecek olursa mutlaka tutuklar size veririm' dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı