Gündem Haberleri

  Hákimi seri numaraları alınmış para ele verdi

  Bahri KARATAŞ-Turaç TOP/DHA
  24.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de 350 bin YTL rüşvet karşılığı, çeteden yargılanan bir tutukluya tahliye kararı vermekle suçlanan hákim A.K.’ye seri numaraları belirlenen para gönderildi.

  Parayı teslim alan hákimin marketçi yeğenine suçüstü yapıldı. Daha sonra polis hákimle birlikte, aralarında 8 avukatın da bulunduğu 15 kişiyi gözaltına aldı.

  YEDİ ay önce çete liderliğinden yargılanan tutuklu V.O.Ç., cezaevinden savcıya gönderdiği mektupta, "Davama bakan hakim rüşvet karşılığı beni serbest bırakma teklifi yapıyor" ihbarında bulundu. İhbar üzerine daha önce Kayseri’de görev yaparken bir hákim ve savcıyı rüşvet alırken yakalayıp, meslekten attıran Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök’ün talimatıyla, İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Ekipleri, sıkı bir teknik takip başlattı.

  Böcek kamera

  Bazı avukatların işyeri ve araçlarına "böcek kamera" denilen kamera sistemi yerleştirildi. Gizlice yapılan kayıtlarda İzmir 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı A.K.’nin, kardeşi H.K. aracılığıyla, cezaevinde bulunan ve dosyasına baktığı 38 yaşındaki V.O.Ç.’nin tahliyesi için 350 bin YTL’ye anlaşma yaptığı tespit edildi. Önceki gün V.O.Ç.’nin tahliye edilmesi üzerine, Savcı Murat Gök, operasyona başlanması talimatı verdi. Hakim A.K.’nin Muğla’nın Ortaca İlçesi’ne giden marketçi yeğeni M.K. takibe alındı. Avukat A.E.’den tahliye karşılığı ödenecek seri numaraları alınmış 350 bin YTL’yi alan M.K. suçüstü yakalandı. Muğla’daki operasyonun sonuçlandığı haberi üzerine bir polis ekibi de mahkeme başkanı A.K.’nin evine gitti.

  Evinde bulunamayan A.K., Bostanlı Hákim evinde gözaltına aldı. Polisler, başkanla rüşvet ilişkisi olduğu iddia edilen İzmir Barosu avukatlarından N.Ç., A.D., B.Ö., S.K., M.İ., Muğla Barosu avukatlarından E.Ç., İ.C., A.E.’nin de aralarında bulunduğu 15 kişiyi de gözaltına aldı. Operasyon kapsamında 1 kişi de aranıyor.

  Hákim A.K.’nin telefon görüşmelerinde, "V.O.Ç.’nin serbest bırakıldığı bilgisini karşı tarafa verdiği, beraberinde tahliyesine karar verdiği kardeşi A.Ç.’nin ise ’bonusu’ olduğunu söylediği iddia edildi. Cezaevinden tahliye edilen V.O.Ç., emniyette ifade verdikten sonra çıkışta gazetecilere "19 aydır tutukluydum. Cezaevine ilk girdiğimde tahliye için benden 1 milyon euro istediler, bugüne kadar düşe düşe bu rakama indiler. Türkiye’de bu kişinin yaptığı yargılamaların hiçbiri sağlıklı değil. Hepsinin incelenmesi gerekir. Benim de cezam varsa çekerim" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı