Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hâkim ve savcı adaylarını fişliyoruz

  02 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 02 Ocak 2011 - 09:12

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, hâkim ve savcı adaylarının kumara, içkiye düşkünlüğü ve giyimiyle ilgili staj yaptıkları yerlerin hâkim ve savcılarından görüş alınarak gizli fişler hazırlandığını belirtti. CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan’ın sorusunu yanıtlayan Ergin, bu fişlerin, adayın mesleğe kabulü için Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na takdim edildiğini söyledi.

  ADALET Bakanı Sadullah Ergin, hâkim ve savcı adayları hakkında gizli fiş düzenlendiğini belirtti. CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan’ın, “Hâkim adaylarının yaşam tarzının fişlenip fişlenmediğine” yönelik sorusunu yanıtlayan Ergin, “Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adayları ile İdari Yargı Hâkim Adaylarının Meslek Öncesi Eğitimlerinin Yaptırılmasının Esas ve Usullerine İlişkin Yönetmeliği”ne atıfta bulunarak, “fiş” olayı ile ilgili şu hükümlerin yer aldığını ifade etti:

  Kişisel görüş ve kanaat

  “Adaylar hakkında düzenlenen (1) numaralı gizli fişler arasındaki farklılıkların değerlendirildiği ve kişisel görüş ve kanaatlerin yer aldığı (2) numaralı gizli fiş; adli yargıda 1’inci ve 2’nci kısım eğitim sürelerinin sonunda ayrı ayrı olmak üzere Başkan ve Adalet Komisyonu Başkanı, idari yargıda son eğitim dönemi bitiminde Başkan, staj dönemi sonunda ise Adalet Komisyonu Başkanı tarafından düzenlenir.”

  657’ye aykırı değil

  Hâkim ve savcı adayları hakkındaki gizli fişlerin mevzuat kapsamında düzenlendiğini vurgulayan Adalet Bakanı, şöyle dedi: “Hâkim ve savcı adayları hakkında adaylık döneminde kumara ve içkiye düşkünlüğü olup olmadığı ile giyiminin hâkimlik onuru ile bağdaşıp bağdaşmadığı hususlarında staj yaptıkları yerlerdeki amirleri olan hâkim ve savcılardan görüşlerinin alınması 657 sayılı Kanuna da aykırılık teşkil etmemektedir.”

  Fişler HSYK’ya gidiyor

  Adalet Bakanı, Hâkim ve Savcılar Kanunu uyarınca staj sürelerinin sonunda hâkim ve savcı adayları hakkında düzenlenen fişlerin, adayla ilgili tüm belgeler ile birlikte, adayın mesleğe kabulü için Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na takdim edildiğini söyledi. Ergin, 2004 yılından bu yana, Yüksek Kurulca giyim tarzından ya da alkol aldığından dolayı mesleğe kabul edilmeyen kişi bulunmadığını da “Bakanlığımızca da bu sebepler nedeniyle görevine son verilen herhangi bir aday bulunmamaktadır” diye açıkladı.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 78 Yorum }
  • sureyya istanbullu 2.1.2011 18:46:29
   Adalet bakanı bile hukukçu değil neden? ABD ve AB de hukukçu olmayan adalet bakanı var mı? ABD de önce 5 yıllık master dahil bir fakülte bitirmen şarttır Hukuk fakültesine müracaat için .Sonra Çok iyi 2 lisan bilmek şarttır Hukuk fakültesine tercih için ama asla içki içer mi diye de sormazlar
  • hasan tanriverdi 2.1.2011 16:55:29
   FISLEYIN FISLEYIN BU MILLET TE BIRGUN SIZI FISLEYECEK O ZAMAN NE YAPACAGINIZI MERAK EDIYORUM.
  • ziya gülkanat 2.1.2011 16:05:09
   Sayin Sadullah Tarihe zaten telefon dinleme,yalan ihbar,fislemeyle gectiniz.Tebrik ederim.Sayin bakan bey adam sigara icer,icki icer,hovardalik yapar sana ne,Hasa Allahin vekilimisin,cennete hakim savcimi lazim,insanlarin ekmegiyle oynuyorsunuz,KUL HAKKI beyler........
  • mizir aslan 2.1.2011 15:39:41
   Iyi ve güzel fisleyin yarin size zarar vermesinler haaaaaaaa
  • selami gültekin 2.1.2011 15:17:34
   AKP parti ismindeki "adalet" kelimesiyle adalette benim ve adalet ancak benim istediğim şekilde olur diyor. dolayısıyla artık adalet cemaatın istediği şekilde olacak. merak ediyorum bakalım hakimlere ne zaman "kadı" denilecek...
  • selami gültekin 2.1.2011 15:15:22
   Artık yeni HSYK bu fişleri dikkate alır. malum artık hükümetin istediği ve onlara paralel bir HSYK var...
   
  HaberlerFAİZfaiz kararıali bulaçGanire Paşayevacanımı vermeye hazırımBeşiktaşMaç