"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin Abla: Ablamın düğününde ona aşık oldum

Güzin ABLA

Rumuz: Sevenlerin Derdi

17 yaşında bir kızım. Ablam bundan birkaç yıl önce evlendi. Düğününde bir gençle tanıştım. Meğer ablamın kaynıymış. Ona ağabey demek zorundaydım, ama aslında bambaşka hislerle doluydum. Seneler boyu sabah benimle işyerine gelir giderdi. Ve beni sevdiğini anladım. Ama yine de inanamadığım için kayıtsızmış gibi davranıyordum. Askere giderken ‘‘Onu unutmamamı’’ istedi. Ben de söz verdim. Mektuplaşıyorduk, bir ara yazamadım. Bana karşı hislerini kontrol etmek istedim. İzne geldiğinde gezmeye gittik. Bazı üzüleceğim şeyler oldu ama, asıl düşündüğüm ablamın kayınvalidesi. Ona çok kötü davranıyor, acaba bana da öyle yapar mı? Bir de her şeye rağmen sevdiğimin bir alışkanlığı olup olmadığını bilemiyorum. Fakat bir mektup gecikse deliye dönüyorum. Nasıl hareket edeyim ablacığım?

KIZLARIN çok garip bir tarafı vardır kızım. Sevildikleri zaman senin gibi kuşkuya düşerler, ama maazallah erkek alıp başını gidecek olsa dövünüp üzülürler de üzülürler. Onun için aklını başına toplayıp iyi düşün. Onun seni sevebileceğini umut etmediğin için böyle şaşırmışsın. Mesele bu. Kayınvalide hikayesine gelince, nasıl olsa erkek anneleri önceleri gelinlere az buçuk tatsız davranabilirler. Psikolojik bir davranış bu ne yapacaksın. Ancak pek modern, genç kayınvalideler gelinleriyle pekala anlaşabiliyorlar bugün. Sen o durumu bir kenara bırak, efendice davranıp kayınvalidenle tartışmaya neden olmazsın, olur biter. Sen önce duygularını iyice tart.

X