"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin Abla


Ev kadını olmalıymışım

Sorunum ailemle. Bana karşı son derece katı ve zalimce davranıyorlar. Her şeyden önce okumamı istemiyorlar. Benimle sürekli alay ediyorlar. Annem benim okula devam etmemi istemiyor. Onun amacı benim kendisi gibi bir ev kadını olmam. Okuyorum diye sinirleniyor. O benim evde ona yardım etmemi, yemek yapmamı, evi temizlememi istiyor. Zaman zaman bunu da yapıyorum ama yaranamıyorum. Ne yapacağımı gerçekten bilemiyorum, evden ayrılıp ayrı bir yerde yaşamayı bile düşünüyorum. Ya da son bir çare var, o da intihar etmek.

Acılarla Donandım

Senin yaşlarında ailelerle sürtüşmek çok doğal görünüyo. Özellikle de siz gençler okuyup gelişiyor, ufkunuzu genişletiyorsunuz. Zaman zaman ailelerinizi aşıyor, onlardan kültür ve bilgi düzeyi olarak daha üstün bir duruma geliyorsunuz. Aileleriniz size oranla dar görüşlü kalıyor. Bu nedenle de sürtüşmeler artıyor. Senin yaşında evden ayrılıp tek başına yaşamaya kalkmak bir genç kızın felaketi olabilir kızım. Hiç tavsiye etmem. Okulunu bitirir, eğitimini tamamlar, derli toplu bir işe girer çalışırsın. Kendi hayatını kurduktan sonra evden ayrılabilirsin. Şimdilik ailenle mümkün olduğu kadar uyum sağlamaya, itiraz etmeden sakin yaşamaya çalış. Olgunlaştıkça onlarla daha iyi anlaşabileceğini umuyorum. Böyle intihar gibi saçmalıklara da bir daha duymayayım senden.

X