"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Özel günlerimde çok sinirliyim

Bakırköy'den Sevgisiz

Güzin abla, ilk önce sizi bizleri rahatlatan yazılarınız için teşekkür ederim. Ben 19 yaşındayım ve ilk aşkım olan gençle nişanlıyım. Çok mutluyum. Ama benim bir sorunum var ve bu kadar çok sevdiğim bir insanı bile bu yüzden kırıyorum. Çünkü adet günlerimde çok sinirli ve kırıcı davranıyorum. Sevdiğimi de bu nedenle istemeden üzüyorum. Benden ayrılacak diye çok korkuyorum. Bir gün bana açık açık ‘‘Sen çok tatlısın ama bazı günler çekilmez oluyorsun’’ dedi. Bunun nedenini o özel günler olduğunu da söyleyemedim. Bu özel günleri huzurlu geçirmek için ne yapmam gerekiyor?

***

Küçük kızım, bir doktora gidersen iyi olur. Sana adet günlerindeki bu gerginliğin için ilaç önerebilir. Aslında kadınların adet öncesi ve adet sırasında yaşadıkları bu gerginlik tamamen hormonlara bağlıdır. Hormon dengesinde ufak bir bozukluk ya da kadınlık hormonu östrojen ve projesteronun düzenli aralıklarla salgılanmaması hem adet gecikmesine hem de adetlerin zorlanmasına yol açabilir. Bu da gerginlik yaratır. Bazı bünyelerde östrojenin fazla olması bile gerginlik nedenidir. İşte bunu düzene sokmak için zaman zaman kadın doktorları küçük dozlardaki doğum kontrol haplarını uygulayarak, adetlerini düzene sokmayı başarıyorlar. Birkaç aylık bir uygulama sonunda, adetler düzene giriyor, gerginlik geçiyor. Bazen bu gerginlik öyle boyutlara uzanıyor ki adet öncesinde kalp çarpıntısı, uykusuzluk, huzursuzluk, endişe görülebiliyor. Bu durumlarda hafif bir sakinleştirici almak da iyi gelebiliyor. Madem kendini biliyorsun küçüğüm, o zaman iradene hakim ol. Sinirlendiğini hissettiğin zaman, açık havaya çık dolaş, Bir şeyle meşgul ol. Sevdiğin genci kırma. Mutluluğunu bozmamaya çalış.X