"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Nişanlandığımı açıklasam mı?

Eskişehir'den Ş.

Güzin abla, beni içinde bulunduğum bunalımdan ancak sen kurtarabilirsin. Ben 26 yaşında bir süre önce iki yıllık nişanlılık geçirmiş bir genç kızım. Nişanlımdan ayrıldım. Şimdi yeniden sözlendim. Ama bu sözlendiğim genç benim daha önce nişanlandığımı bilmiyor. Biraz tutucu ve kıskanç biri. Ona söylemek istedim ama çekindim. Hakkımda yanlış düşünceler edineceğini düşünüp, üzülüyorum. Oysa ben h*al*a bakireyim. Hatta evlendiğim zaman ilk gece acı çekip çekmeyeceğimi düşünüp,dertleniyorum. Bir de bazı genç kızların, bakire oldukları halde ilk gece kan gelmediği için eşleri tarafından suçlandıklarını duyuyorum. Eşim olacak genç bu konuları çok önemsiyor. Ona nasıl davransam, ona nişanlanmış olduğumu açıklasam mı? Benimle ilgili kuşkuları olursa ne yaparım?

***

Sevgili kızım, böyle kuşkular ve ‘‘acaba’’lar içinde hayatının bu güzelim günlerini mahvetmemelisin. Evliliğe hazırlanırken, sana şunu söylemeliyim ki, bugünün genç erkeği sandığının aksine artık pekçok şeyi biliyor. İlk gece bakire çıkmayan genç kızların, yalnızca derin kızlık zarı nedeniyle belirti vermediğini de öğrendiler. Bunun için ondan hiçbir şey saklamamalısın. Tam tersi sakladığın için kuşkuya düşebilir. Aslında nişanlılık dönemi evlilik öncesi insanların birbirini tanımaları için düşünülmüştür. Ama insanlar bu dönemde anlaşamazlarsa tabii ki ayrılacaklardır. İlla senin bu dönemde nişanlınla beraber olman gerekmez ki... Kendine güvendiğine göre hiçbir şeyden endişe etme kızım. Bu nişanlılık günün birinde mutlaka ortaya çıkacaktır. Sevdiğin genç bunu duyacaktır. En iyisi ona açıkla. Kısa bir nişanlılık geçirdiğini belirt. Kızlak zarın için de endişe etme şimdiden. Diyelim ki kızlık zarın biraz derinde ve kan gelmedi, eşin eğer çok üstelerse, bir doktora gider muayene olursun. Doktor eşine durumu açıklar. Ama tabii bu arada sana güvenmediği için sen de ona ne kadar kırılırsın bilemem.X