"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Tek kız olma zor

Trabzon'dan Çok yalnızım

Güzin abla, 4 yıl önce yani 16 yaşındayken yaptığım bir hata yüzünden ailemin güvenini ve dolayısıyla özgürlüğümü kaybetmiş durumdayım. Şimdi çok pişmanım. Ama olan oldu. Yaptığım hata ise bir gençle arkadaşlık etmemdi. Lise yıllarımdaydı ve ailem durumu öğrendi. Çok büyük olaylar oldu. O çocukla mahkemelik olduk, şimdi bana nefes aldırmıyorlar. Bunun bir nedeni ise benim evde tek kız olmam. İki ağabeyim ve bir erkek kardeşim var. Onların arasında perişan oldum. Evimize çok yakın bir yerde çalışmama izin verdiler. Ama işten eve, evden işe gidip geliyorum. Asla bir arkadaşım olamaz. Bir yere gidemem, alışverişe bile annemle gidebiliyorum. Aslında çalışmamı da istemiyorlar ya ‘‘Evde otur nakış işle’’ diyorlar. Nedeni ise başıma bir kötülük gelmesinden korkmalarıymış. Bu arada ben tükeniyorum.

Kızım sana yardım etmek isterdim, ama sanırım senin şanssızlığın, gerçekten üç erkek kardeşin arasında tek kız olarak kalmış olman. Genellikle bizim aile sistemimizde erkek kardeşler nedense kız kardeşlerine nefes aldırmazlar. Çevrelerindeki erkeklerin de kendileri gibi düşünmelerinden mi korkarlar bilmem ama senin yaşama küsüp hayattan hiç zevk almamayarak böyle giderse depresyona girebileceğini hiç düşünmezler. Senin çalışma ve hatta belki okuma isteğin onlar için bir fanteziden öteye gitmez. Ne yazık ki işte hâlâ genç kızları ve kadınları hiçbir işe yaramaz olarak görmeye devam edenler pekçok. Hiç değilse bir işin olduğuna şükret kızım. Belki giderek sana güvenleri artar. Biraz daha iyi bir iş yerine geçebilirsin. Hiç belli olmaz, belki de karşına, onların da beğenebileceği, onaylayabileceği genç bir adam çıkar. Onunla mutlu bir evlilik yaparsın. Ama erkek kardeşlerinin baskısı yüzünden çevrendeki erkeklerin korkup kaçmaları da mümkün.X