"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin Abla

Bir Türkle evlenmek istiyorum

Amerika'dan B. T. Demirkıran

Güzin abla, öncelikle yurtdışındaki Türklere verdiğiniz güzel öğütler için bir Türk olarak size ve Hürriyet gazetesine teşekkür ederim. Ben 25 yaşında, kolej mezunu ve burada doğmuş bir gencim. Bu mektubu size cezaevinden yazıyorum. Aslında küçük bir hatadan dolayı kendimi burada buldum. 7 ay sonra tahliye olacağım. Yine de kendimi çok mahçup hissediyorum. Hapis hayatı bana çok şey öğretti. Öncelikle burda tanıştığım bir Türk sayesinde Atatürk'ü daha yakından tanıdım. Ayrıca bir Türk kızıyla evlenmeye karar verdim. Sizden adımı ve adresimi köşenizde yayınlamanızı rica ediyorum. Böylece Türk kızlarıyla tanışıp arkadaşlık yaparak hiç görmediğim ülkemi görme fırsatı bulurum.

(Adres: 91 A. 3322 - Attica C. F. Box 149 ATTICA - N. Y. 1. 4011 - 0149 USA)

***

Sevgili oğlum, ‘‘Her işte bir hayır vardır’’ derler. Bak sen belki de bir sorumsuzluk yüzünden hapse düşmüşsün. Ama orada sana memleketini, köklerini, anavatanını ve Atatürk'ü tanımana yardım eden biri çıkmış karşına. Bu insan seni eğitmiş. Ona çok şey borçlusun. Umarım ilerde gelip anavatanını görürsün. Şimdi kendi ülkenden genç kızlarla tanışıp arkadaşlık yapmak istiyorsun. Ben aslında bu tür mektupları yayınlamam. Ama senin samimiyetine inanarak senin için bir istisna yaratıyorum. Belki de bu sayede gerçek dostluklar kurabilirsin.X