"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Cinsel konularda bilgisizim

Bir avuç gözyaşı - Güzin abla, bizlere aydınlatıcı bilgiler verdiğiniz için size çok teşekkür borçluyum. Ben 23 yaşında bir genç kızım. Doğduğumdan bu yana acılardan kurtulamadım. Yine de direnmeye çalışıyorum. Sıralayacağım hastalıklar için özür dilerim. Ancak bana sakın ‘doktora git’ demeyin bu imkansız, gidemem. İlk sorunum adet düzensizliği. Çünkü adetimin birinci günü çok sancılı oluyor, ikinci ve üçüncü günlerde normale dönüyor. Dördüncü ve beşinci gün çok az geliyor. Bunun hormonal bir bozukluk olduğunu düşünüyorum. Şu sıralarda aşırı sigara içmem sonucu tüylenme oldu. Ayrıca üşütmüş olmalıyım ki kasıklarım, böbreklerim ve ayaklarım çok ağrıyor. Bazen bacaklarıma ve ayaklarıma kramplar giriyor. İdrarımı yaparken bitti sanıyorum, ama birden damla damla tekrar geliyor. Bir de kızlık zarının bozulup bozulmadığını nasıl anlarız?

Kızım, gerçekten 23 yaşında bir genç kız için oldukça bilgisizsin. Bu da maalesef ülkemiz insanının kaderi. Çünkü gençlerimize cinsel açıdan kimse bilgi vermiyor. Hatta evliliğe bile böyle adım atılıyor. Güzel yavrum, her şeyden önce, hastalık hastası olmuş gibisin. Bir kere adetinin normal bir seyir izlediğini söyleyebilirim. İlk gün sancılı geçmesi pek çok genç kızın sorunu. ‘‘Doktora gidemem’’ diyorsun, bu da çok yanlış bir düşünce. Bakire olsa da genç kızların kadın doktoruna gitmesi gerekirse gitmeliler. Şimdi ultrasonografi ile üstten bakılıyor, korkulacak bir şey yok ki. Sigara içmenle aşırı tüylenmenin hiçbir ilgisi yok, ama sigarayı bıraksan çok iyi olur. Ayaklarına kramp girmesi C vitamini ve kalsiyum eksikliğinden olabilir. Ama bütün bu ağrılar da eklenince bence bir dahiliye uzmanına görünmelisin. Ondan da çekinmiyorsun herhalde. Böbrek ağrıları ve idrar yapmada güçlük çekmen bir sistik (idrar yolları iltihabı) sorunu olduğunu gösteriyor. Yine de bir doktorun sana bir antibiyotik vermesi gerekir. Parmağının kaymasıyla kızlık zarı bozulmaz. Sarkan deri kızlık zarı değildir. Merak etme. Kızlık zarı incecik bir zardır, adı gibi. Ve vajinanın iç kısmındadır, bozulduğu zaman iki yana çekilir. Görünmez, sarkmaz. Bu dış dudaklarındaki yapısal bir değişikliktir. Bazı kadınlarda böyledir. Sana ailenle konuşmasan da, cinsel yaşamla ilgili ciddi kitaplar, ansiklopediler okumanı öneririm.X