"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Başkasıyla asla olamam

Cici kız \ Polatlı

Güzin abla, ben 17 yaşında bir kızım. Bir askeri okul öğrencisiyle yaz başında tanıştım. Çok güzel bir üç ay yaşadık. Ona çok bağlandım. Ancak o okul kampına gidip geldikten sonra çok değişti. Sanki bunalım geçiriyordu. Çok yıpranmıştı. Geri döndükten birkaç gün sonra benden ayrılmak istediğini söyledi. Aramızda geçen bu kadar büyük bir ilişkiden sonra bunu nasıl benden isteyebildi? Oysa ben onunla evlenmeyi düşünüyordum. Bana evlenmeyi düşünmediğini söyledi. Sıkılıyormuş. Bu ayrılıktan sonra aklıma ilk gelen şey ölüm oldu. Ama bana engel oldular. Oysa ben artık başkasıyla asla olamam. Eğer siz de bana yardımcı olmazsanız, yapacağım ilk şey yine ölümü aramak olacak. Bana bir çözüm bulun, çıldırmak üzereyim.

* * *

Güzel kızım, bu kadar genç yaşta, ilk aşk tecrübende hüsrana uğrayınca ölümü düşünmek de ne demek? Daha önünde o kadar uzun ve güzel bir yaşam varken, ilk hayal kırıklığında neden böyle karamsarlığa düşmüşsün. Bu genç belli ki bunalımlı bir dönem geçiriyor. Seninle güzel bir yaz tatili geçirmiş. Biraz da sorumsuzca davranmış, ama sonuçta sana evlilik vaad etmemiş. Onunla evlenebileceğini düşünen sen olmuşsun. Ama belki de kendi kendine verdin bu kararı. Erkeklerin genellikle ilişkilerinde bencil ve sorumsuzca davrandıklarını hep tekrarlar dururum. Bu yüzden genç kızlara özellikle de senin yaşındakilere, kendilerini bir ilişkiye bu kadar kısa zamanda kaptırıp, böylesine bağlanmamalarını da hep hatırlatırım. Ama duygulara söz geçirmek çoğu zaman mümkün olmuyor. Bu gencim şu sıralar evlenmeyi düşünecek hali yok anlaşılan. Belki de başka sorunları vardır; ailevi sorunları, mesleki sorunları vardır. Güzelim bir süre sabırlı ol, üzerine düşme ve bekle. Bakalım belki zamanla bunalımı atlatır ve sana döner. Belki de sen onu unutur, bu üzüntülü günlerine güler geçersin. Zaman her şeyin ilacıdır; unutma. Senin de acılarına merhem olacaktır. Bu yaşadıklarını hayatının aşkı olarak kabul etmekten vazgeç. Senin için üç aylık bir beraberlik nedir ki? İnsanların yıllarını verdikleri eşlerinden bile ayrılabiliyorlar. Bak daha çok gençsin, hayatında seni bekleyen çok güzel şeyler var.


 
X