"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Belki sizi okuyunca razı olur

Dertler boyu aştı / Adıyaman

Güzin abla biz iki erkek, dört kız kardeşiz. Ben en küçükleriyim. İki ablam da evli, ben ise yeni evleniyorum. Bir aya kadar düğünüm olacak. Ama asıl sorun ben değilim. Küçük ablamla büyük ablam evlendiler, ama hiç mutlu olmadılar. Eşi onu sürekli aldatıyor. Oysa aile isteğiyle evlenmişti, eniştemiz akrabadandı. Şimdi ise çok mutsuz, ama çocukları var diye birşey yapamıyor. Küçük ablam ise yine ailenin isteğiyle birisiyle evlendi, ama hiç mutlu olmadı. Dayak yedi, evine döndü. Şimdi bizimle yaşıyor, ancak sevdiği bir genç var. Ablamın ilk evliliğinden bir oğlu olmuştu. Adam ona da razı, ablamla evlenmek istiyor. Ama tek sorun adamın Müslüman olmayışı. Annemi bir türlü razı edemiyoruz. Üstelik adam Müslüman olmayı da kabul ediyor. Annem razı olmadan bu evlilik olamaz. Ablam çok mutsuz, intiharı bile düşünüyor. Belki siz annemi razı edebilirsiniz. Çünkü sürekli sizin yazılarınızı okuyor.

* * *

Güzel kızım, ablalarının böyle mutsuz evlilikler geçirmiş olması çok üzücü. Neyse ki kalabalık ve birbirine bağlı bir ailesiniz. Annenize benden sevgilerimi söyleyin. Ben de bir kız annesiyim ve insanın kızının mutsuzluğunun kendini ne kadar üzdüğünü çok iyi bilirim. Ama dediğim gibi önemli olan bir arada olup birbirinize bağlılığınız. İşte bunu bozmamak için bence anneniz bu iyi niyetli gence evet demeli. Çünkü bence de adam kötü niyetli değil. Bir kere Müslüman olmayı kabul etmesi çok iyi. Hem bu iyi niyeti gösteriyor, hem de öyle evliliğinden bir çocuğu olmuş genç kadını, hiçbir art düşüncesi olmadan alan bir erkek gerçekten iyi kalpli, sevgi dolu biridir. Müslüman olduktan sonra ona bizim örf ve adetlerimizi de uygulayabilir. Ne kadar güzel. Dinimize de bir fert kazandırırsınız. Bana kalırsa anneniz hiç düşünmesin. Ablanız da belki böyle mutsuz bir evlilikten, üzüntüden sonra mutluluğu bulur. Oğlu da iyi bir baba kazanmış olur değil mi?


 
X