"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Polis olabilir miyim?

Umutlarım kırılmasın / Ankara

Güzin abla, ben Ankara'da dünyaya gelmiş, babası İranlı annesi Türk olan bir kızım. Yaşım ise 16, liseyi Ankara'da okuyorum. Bu yıl bitireceğim. Ancak benim sorunum olmayacak bir hayal içinde olmam. Ben polis olmak istiyorum. Ama Türk polisi olmak istiyorum. Babamın İranlı olması yüzünden bu imkansız diyorlar. Benim casus olacağımı düşünürlermiş. Ben ise bu hayalimi günün birinde mutlaka gerçekleştirebileceğimi düşünüyorum. Acaba benim için bir umut var mı? Siz bu konuda bir şeyler biliyor musunuz? Bana yardım edebilir misiniz? Ben 3 dil biliyorum, kendimi çok iyi yetiştirdim ve ülkeme yararlı olmak istiyorum. Sanki polis olamazsam hiçbir şey olamam gibi geliyor. Sorumluluk nedir çok iyi biliyorum.

* * *

Yavrucuğum, hayalini elbette yıkmak istemem. Bu konuda bizdeki yasaları çok iyi bilmiyorum. Ancak bana kendinin İran uyruklu mu, Türk uyruklu mu olduğunu yazmamışsın. Eğer Türk uyrukluysan belki bir şeyler yapılabilir. Bunu İçişleri Bakanlığı'na danışabilirsin. Durumunu anlatabilirsin. Ayrıca şimdi ülkemizde polis olmak için gençlerin yetiştirildiği çok iyi okullar var. Polis Akademileri gibi. Burada eğitim görüp, oradan polis çıkabiliyorsun. Bunun şartlarını öğrenebilirsin. Dediğim gibi İçişleri Bakanlığı'na ve Ankara'da Polis Akademileri yöneticilerine başvurur, bilgi alırsın. Olmazsa Türk uyruğuna girersin. Madem annen Türk, neden olmasın? 18 yaşından sonra dilediğin uyruğa seçebilirsin. Sanırım hayalin gerçekleşir merak etme, üzülme kızım. Senin gibi yürekten polis olmak isteyen bilgili ve becerikli gençlere elbette ki ihtiyaç var.


 
X