"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Herkesin burnunun direği kırılıyor

N. B. \ Samsun

Güzin abla, beni insanlardan uzaklaştıran önemli bir sorunum var. Bedenimden çok kötü bir koku çıkıyor. Bir odaya girdiğim zaman odadakilerin ifadesi değişiyor. Herkesin burnunun direği kırılıyor. Çalıştığım yerde hiç kimse bana yakın olmak istemiyor. Bu yüzden asla bir kıza yaklaşamıyorum ve arkadaşlık teklif edemiyorum. Kısacası ayaklarım çok kokuyor. Hem de ne kadar titizlenirsem titizleneyim, ne kadar iyi bakarsam bakayım kokuyu engelleyemiyorum. Her gün çorap değiştirir, ayaklarımı yatmadan mutlaka yıkarım. Lütfen beni insanlardan uzaklaştıran bu derdime bir çare bulun.

* * *

Sevgili oğlum, bu sorunun birçok örneği olmuştur, ama belki kimse senin kadar önemsemez. Çünkü genelde hiç kimse ayaklarının koktuğunu kabul etmek istemez. Ama sen bu konuda çok hassas davranıyorsun. Senin ayaklarının kokması, fazla terlemeden meydana gelebilir. Ya da bir mantar hastalığı olabilir. Bu yüzden önce temizliğine önem vermelisin. Bunun için her akşam ayaklarını, kokulu bir sabun rendelediğin ılık bir suya batır. İyice yumuşattıktan sonra derilerini ponza taşıyla hafifçe ov. Nasırlarını temizle, fazla derilerini makasla al. Ardından ayaklarını iyice durula. Parmak aralarında asla su kalmamalı. Talk pudrası ile de ovmalısın. Özellikle parmak aralarına talk pudrası sür. Bu arada eğer ayakların kaşınıyorsa, derilerin pul pul kalkıyorsa mantar var demektir. Bunu bir doktora sorabilirsin. Eczaneden Trocyd ya da Mikostatin gibi mantar pomadı al. Ayrıca Ultralan ile birlikte aralıklara bu pomatları kullan. Uzun süre bu tedaviye devam et. Çoraplarını her gün yıkamayı ihmal etme. Ayakkabı da ayak kokusu yapar. Plastik derili, içi plastik kaplı ya da altı kauçuk hava almayan ayakkabılar kötü kokar. Bu koku ayaklara da sinip terleme sonucunda ayakları da kokutabilir. Bu nedenle iyi bir deriden yapılmış, mümkünse altı kösele ayakkabı giymeye çalış. Eczanelerde satılan bazı koku giderici spreyleri de kullanabilirsin.


 
X