"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Erkek arkadaşım çok şey bekliyor

Emine / Ankara

Güzin abla, ben 17 yaşında öğrenci bir kızım. İleriye yönelik çok güzel hayallerim var. Bir de erkek arkadaşım var, ama onu çok sevdiğim halde benden çok şey istediğini düşünüyorum. O da beni sevdiğini söylüyor. Ama benden ona veremeyeceğim şeyler bekliyor. Yanlış anlamayın, maddi yönden demek istemiyorum. Sizin anlayacağınız her genç erkeğin isteyeceği şeyler gibi. Ben de ona ‘‘Şimdilik olmaz’’ diye karşı çıkıyorum. Benden ayrılmasından da çok korkuyorum. Ne yapabilirim? Onun isteklerine ‘‘Evet’’ deyip gelecek için kurduğum tüm hayalleri yıkmalı mıyım? Yoksa ‘‘Hayır’’ deyip de ondan vaz mı geçmeliyim? Siz bana bir akıl verin. Umarım işe yarar, lütfen bana yardım edin, ama onu çok sevdiğimi de unutmayın.

* * *

Güzel yavrum, sevdiğin ve seni seven bir arkadaşın olduğu için elbette mutlu olmalısın. Ancak bu mutluluk seninle beraber olma ısrarları nedeniyle kararıyor anladığım kadarıyla. Sevdiğin gence ne kadar güvenirsen güven, onunla hayatını birleştirmek istiyor olsan da henüz cinsel tecrübe yaşamak için yaşın çok küçük. Bu genç seni gerçekten seviyorsa bunu anlayışla karşılamalı. Her ikiniz de evlilik ve cinsel hayat için çok gençsiniz anladığım kadarıyla. İkiniz de önce tahsilinizi tamamlayacak, meslek edinecek, hayatınızı yönlendirip, ayaklarınızın üzerine sağlam olarak basmayı öğrenecek, bundan sonra evliliği düşüneceksiniz. Cinsel yaşama çok erken yaşta başlamak hüsran getirir, hayal kırıklığı getirir. Evliliğe daha yıllar varken, birlikte olmaya başlarsanız, kısa bir süre sonra bıkkınlık başlayabilir. Eğer onu kaybetmekten korkuyorsan, anlattığım şekilde de kaybedebilirsin. Eğer seni onunla beraber olmadığın için terk edecekse; o zaman seni gerçek anlamda sevmiyor demektir. Bu yaşlardaki genç erkekler bu konularda çok bencil ve sorumsuzdurlar. Bunu sakın unutma küçük kızım, düşünmeden yapacağın bir davranış senin hayatını çok olumsuz bir biçimde etkileyebilir.


 
X