"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Evlenmektense intihar ederim

Umutsuzum, çaresizim / Tekirdağ

Güzin abla, ben 20 yaşında nişanlı bir genç kızım. Ama benim uzun zamandır sevdiğim bir genç vardı. Onunla evlenmek istiyordum. Ama ailem beni zorla bir başkasıyla nişanladı. Pek yakında da düğünümüz olacak. Ancak ben sevdiğim genci unutamam. Onu deliler gibi seviyorum. O benim nişanlandığımı duyunca hiçbir haber vermeden askere gitti. ‘‘Aşkımıza ihanet etti, artık onun hiçbir değeri yok’’ demiş giderken. Üzüntüden çıldıracağım. Ona nasıl ulaşabilirim? Üstelik beni zorla evlendirecekler. Bu yüzden ona sizin aracılığınızla seslenip, sonra intihar etmeyi düşünüyorum. Çünkü onun dışında biriyle evlenmektense intihar etmek çok daha hayırlı. Onu hala çok sevdiğimi bilsin yeter. Onsuz yalnızca yaşayan bir ölüyüm, bunu bilsin yeter. Bana sakın onu unut demeyin. Onunla öyle güzel günlerim oldu, öyle mutluydum ki bunları asla unutamam.

* * *

Sevgili kızım işte bir mutsuzluk öyküsü daha... Bu öyküleri ailelerin gözleri önüne sermek istiyorum. Koskocaman harflerle bunları onlara yazıp yazıp onlara göstermek istiyorum. Kızlarınızı istemedikleri erkeklerle oğullarınızı da istemedikleri kızlarla zorla evlendirmeyin. Bu evlilikler mutlu sonlanmıyor, bu evliliklerden hayır gelmiyor. Sonuçta ortaya mutsuz çiftler ve mutsuz çocuklar çıkıyor. Ancak aileler bu ısrarlarından vazgeçmiyorlar. İşte kızım sen de bu kurbanlardan birisin anladığım kadarıyla. Nedense sevdiğine değil de bir başkasına vermek istemişler seni. Belki kendilerine göre haklı nedenleri vardır, ama sonuçta sen de mutsuzsun sevdiğin genç de... Bilmem bu isteğin gerçekleşebilir mi? Çünkü bu gerçekten çok zor bir durum. Sevdiğinle ailenizin fikrini değiştirebilecek misiniz? Sevdiğin de seninle bu mücadeleyi verebilecek mi? Hem seninle nişanlanan o genç ne olacak? İntiharı düşüneceğine mücadele etmelisin. Sevdiğin gençle konuşmalısın. Onun senin yanında olduğundan emin misin? Yoksa bu yaşadığın aşkı güzel bir anı olarak yüreğinin bir köşesinde saklamaktan başka bir şey yapamazsın.


 
X