"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Babama ne oldu böyle?

Zalim Felek / Ankara

Güzin abla, size kendim için değil, ailemizi giderek mutsuzluğa sürükleyen ve ne yaptığını bilmeyen babam için yazıyorum. Neredeyse annemle babam ayrılmak üzereler ve son zamanlarda babam çok değişti. Anneme hak vermemek elde değil. Babam aslında aklı başında, efendi, ne istediğini bilen ve ailemize çok düşkün bir insandı. Ben ve kardeşlerim şimdi şaşkın durumdayız. Çünkü babam şu anda 53 yaşında ve çok değişti. Yaşamını boşa geçirdiğinden, çevresindeki genç kızların ona hayranlığından, hayatın boş olduğundan, insanın kendisine bakması gerektiğinden söz edip duruyor. Genç kızlara aşırı ilgi göstererek bizleri şaşırtıyor. Geceleri eve içkili ve çok geç saatlerde geliyor. Annem ne yapacağını bilemiyor. 25 yıllık sağlam bir evlilikleri var, onu yıkmak kolay mı? Üstelik babamın maddi durumu iyi, ama annem tek başına ne yapabilir?

* * *

Kızım baban da tıpkı kadınlarda görülen menopoza benzer bir durum olan andropoz dönemine girmiş. Sorun burada. Psikologlar erkeklerin de tıpkı kadınlar gibi 50-55 sonrasında bir andropoz dönemi geçirdiklerini belirtiyorlar. Belki kadınlar gibi onlarda hormon bir anda yok olup gitmiyor, ama erkeklik hormonu testosteron giderek azalıyor. Bazı uzmanlara göre andropoz daha ruhsal. Bu nedenle bazı erkeklerde 40 yaş dolaylarında bir karamsarlık halleri kendini gösterebilir. Onlar da kadınlar gibi ‘‘Erkekliğim bitti bitecek’’ diye bir korkuya kapılıveriyorlar. İşte her şey bundan sonra alt üst olduğu için ‘‘Artık bundan sonra kendim için yaşayacağım. Kim ne derse desin umurumda bile değil’’ düşüncesiyle aç kurtlar gibi etrafa saldırıyorlar. İşte bu dönemde kızı yaşındaki kadınlar için yuvalarını bile yıkmaktan kaçınmıyorlar. Bu dönemde eşleriyle aralarının açıldığı bir gerçek. Torun sahibi oldukları halde çocuklarıyla da aralarında uçurumlar yaratan, onlarla da tümüyle kopup, bambaşka dünyalara dalan erkeklerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Erkek bu dönemde maddi açıdan da bol imkanlara sahipse genç bir sevgili için yapamayacağı yoktur. Ona ilk gençlik yıllarını hatırlatır bu sevgili. Bir süre babanıza anlayışla yaklaşmalısınız.


 
X